Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaĽniki
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator i odbiornik kody drog± radiow± (radiosterowanie)

17 Maj 2005 11:44 2724 12
  • Poziom 23  
    Witam. Posiada 2 radiotelefony cb i chciałbym zrobić sobie z nich radiopowiadamianie antywłamaniowe. Gotowe rozwi±zania s± trochę małej mocy i dużej ceny.
    Ogóleni plan jest taki żeby zbudować 2 układy:

coder - zał±czany sygnałem logicznym (zwarcie jaki¶ styków) generuj±cy jaki¶ unikalny kod (unimożliwiaj±cy przypadkowy-fałszywy alarm) - może być dtmf lub co¶ innego. Sygnał akustyczny z tego wejdzie na wej¶cie mikrofonowe nadajnika.

encoder - pobiera sygnał audio z wyj¶cie odbiornika (gdzie¶ daleko) i rozpoznaje go. Jeżeli sygnał = zaprogramowany kod to zał±cza przekaĽnik.

Czy spotkali¶cie się z jakimi¶ gotowymi rozwi±zaniami do tego?

Może ma kto¶ jaki¶ pomysł? My¶lę że byłoby łatwo to zrobić na mikrokontrolerze (mam programator willem`a więc moge je programować) problem w tym że dopiero zaczynam się tym interesować i narazie sobie jeszcze nie poradzę - dot±d pisałem programy w c++ ale pod PC.
  • Relpol przekaĽniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    S± gotowe kodery i dekodery DTMF (bo to chyba najleprzy pomysł)

koder UM91531
    dekoder UM92870

do tego mikrokontroler rozpoznaj±cy okre¶lony ci±g znaków (w okre¶lonym czasie) i cało¶ć jest już do¶ć prosta. Można urzyć softwareowego generowania i dekodowania DTMF, ale jak nie chcesz się z tym dużo męczyć to proponuje użyć ww gotowców, a program rozpoznaj±cy sekwencję będzie prosty i na pewno sobie poradzisz!
  • Relpol przekaĽniki
  • Poziom 21  
    sq1gqp napisał:
    Witam. Posiada 2 radiotelefony cb i chciałbym zrobić sobie z nich radiopowiadamianie antywłamaniowe. Gotowe rozwi±zania s± trochę małej mocy i dużej ceny.

CB wymagaj± dużej anteny.
    Przy kradzieży złodziej najpierw odcina antenę, a potem się włamuje.
    I dlatego nie ma gotowych rozwi±zań opartych o CB, bo s± one praktycznie bezużyteczne.
    Lepiej kupić walkie-talkie z krótkimi antenkami po200zł za parkę w markecie, przerobić i ukryć gdzie¶ w aucie - w otwartej przestrzeni łapi± do 5km, w zabudowanej bez problemu do 500m.
    No dobra, ale to powiadomienie do samochodu czy do domu? Skoro s± to radiotelefony to chyba chcesz się oprzeć o zintegrowan± z urz±dzeniem antenę? A ona duża nie jest.
  • Poziom 23  
    Do domu. Anteny mam i wogóle czę¶ć "za zł±czem mikrofonowym" to nie problem. Chodzi mi tylko o przystawki.
  • Poziom 23  
    A jak by się sprawowało co¶ takiego? http://www.tu.org.pl/przekzywaniedtmf.gif

Dodano po 13 [minuty]:

Noo i jeszcze pytanie gdzie go dostać :) U mnie w sklepie jest tylko 180A i w sumie niewiem jak wielka jest różnica
    Różnica jest taka że wersja 180 ma więcej możliwych adresów, ma wyprowadzonych więcej nóżek adresowych i przez to jest w większej obudowie, ale możesz spokojnie j± zastosować, rozwi±zanie wręcz idealne!
  • Poziom 23  
    Qrcze, odbyłem wła¶nie rozmowe z paroma sklepami i mówi± że to s± b. stare układy u już ich się nie sprowadza.

Czy może kto¶ mi polecić jaki¶ odpowiednik lub przesłać podobny schemat na dostępnych dzisiaj układach?
  • Poziom 11  
    Napisałem takie programy na atmela 89C2051.
    Jeden nadawał kod 32 bitowy. A drugi oczywi¶cie jako dekoder.
    Nawet zrobiłem sterowanie bram± na tym patencie, działa do dzisiaj.
    Tylko to było na 430 Mhz i modulacja 100% (AM)
    Nadajnik był małym pilotem jak od alarmu samochodowego,
    Odbiornik sterował 3 przekaznikami.
    Ilo¶ć kanałow moze być teoretycznie dowolna (ilosc kopyt procka).
    PS.
    2 wersja tego sterownika wysyla kod pseudo-zmienny.
    ale to juz inna historia.

Pozdrawiam Piotr
    modulacja 100%? A co to?
  • Poziom 23  
    Pewnie chodziło o stopien zmodulowania sygnału w FM (poziom/wielko¶ć dewiacji).
  • Poziom 11  
    Chodzi o kluczowanie fala nosna. wlacz wylacz.
    Cos jak telegrafia.
    Nadajnik jest wlaczany i wylaczany sygnalem z procesora.