Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w bloku- brak neutralnego?

06 Mar 2015 08:53 1275 19
  • Poziom 14  
    Witam. Mam mały problem odnośnie instalacji w budownictwie z lat 60-tych. Instalacja dwu przewodowa z miedzi. Jestem początkującym elektrykiem. Chodzi o wypust oświetleniowy, są tam 3 przewody. Dwa idą do kostki od lampy a trzeci jest zagięty. W tych dwóch przewodach próbniki wykrywają fazę. Powinna być faza i neutralny. Druga sprawa, próbniki wykrywają fazę po wyłączeniu wyłącznikiem ściennym. Natomiast lampa czyt. żarówka świeci normalnie. Czyżby zero luźne? W wyłączniku dochodzi faza czyli faza jest rozłączana.
  • Poziom 14  
    Zwykłe próbniki w tym fazer detector. Niewiem kiedy były ostatnie pomiary ale z tego co widze druty są przegrzane.
    Napięcia nie sprawdzałem ale na jednym przewodzie mocniej świeci próbnik a w ttm drugim troszeczke słabiej.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Ile razy na tym forum to było, że napięcia nie sprawdza się próbnikiem?
    Toż to od razu można powiedzieć, że wykonałeś pomiar "czegoś", czego fazą nazwać jednoznacznie nie można.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kiedyś próbnikiem nazywano żarówkę i było to dużo rozsądniejsze niż korzystanie z neonówek. Neonówka jest dobra dla kogoś kto wie, co może ona pokazać.

Hasło stare budownictwo - możliwe niespodzianki: faza na lampę, obwód rozłączany "zerem". Przeświecanie neonówki to nic nowego. Po czym wnosisz, że izolacja jest przegrzana? Protokół z ostatnich pomiarów?
  • Poziom 14  
    Protokoły nie są mi dostępne, ma to administracja. Zero nie może być rozłaczane bo jest faza na wyłączniku. Próbnik może się mylić ale fazer z tego co wiem dość żadko o pomyłki. W innych punktach świetlnych takiej sytuacji niema.
    Poldek90 napisał:
    Zero nie może być rozłaczane bo jest faza na wyłączniku. Próbnik może się mylić ale fazer z tego co wiem dość żadko o pomyłki. W innych punktach świetlnych takiej sytuacji niema.

Cytat:
    Jestem początkującym elektrykiem.

Jak rozłączasz zero, to na wyłączniku też masz fazę.

Instalacja w bloku- brak neutralnego?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Poldek90 napisał:
    żadko
    To pokaż mi gdzie masz N w tej instalacji, znawco. Ja się go tam nie doszukam. PEN ten mi nie pokażesz. Wobec tych faktów weź multimetr i sprawdź napięcie.
  • Poziom 14  
    Dlaczego jak rozłącze zero wyłacznikiem jest tam faza?
    Nienapisałem że jestem znawcą. To dlaczego w innych punktach niema takiej sytuacji ?

Dodano po 46 [sekundy]:

Tak, tak przez żarówke ale jej niema. I dlatego napisałem o fazie na wyłączniku!
    Stwierdziłem że instalacja przegrzana ponieważ druty są koloru fioletowo- brązowy i dość łamliwe, pewno też ze starości.
    Poldek90 napisał:
    Nienapisałem że jestem znawcą. To dlaczego w innych punktach niema takiej sytuacji ?

Gdyż nie wszystko musi być dokładnie tak samo podłączone.

Poldek90 napisał:
    Tak, tak przez żarówke ale jej niema.

A skąd my mamy to wiedzieć? Gdybyś to napisał, to inaczej byśmy rozmawiali.

Poldek90 napisał:
    Stwierdziłem że instalacja przegrzana ponieważ druty są koloru fioletowo- brązowy i dość łamliwe, pewno też ze starości.

No dobra, jakaś poszlaka jest. Do tego pomiary i wszystko będzie jasne.

Świecenie na przewodzie zerowym może być wynikiem wielu czynników, w tym np. indukowaniu się pewnego napięcia na przewodzie, słabych (przegrzanych, upalających, utlenionych, itd) połączeń przewodu zerowego gdzieś głębiej (np. w rozdzielnicy).
    Zmierz napięcie względem np. zera w gniazdku multimetrem a nie fazerem.
  • Poziom 14  
    Ok, sprawdze. Zarówke wykręciłem podczas sprawdzania, poprostu odłączyłem lampę. Obawiam się że puszek nieznajdę tak szybko. Prościej było by wymienić instalacje bo w gniazdkach druty też są takie fioletowe.
  • Specjalista elektryk
    Poldek90 napisał:
    Jestem początkującym elektrykiem.

Poldek90 napisał:
    Ok, sprawdze. (...) w gniazdkach druty też są takie fioletowe.

Jeden wpis przeczy drugiemu. Raczej jesteś początkującym amatorem elektryki.

Neonówką i fazerem to sobie możesz...
    Jakie są wyniki pomiarów IPZ i Riso, początkujący elektryku?
  • Poziom 31  
    Bez urazy kol. Poldek90 ale elektryk powinien mieć bardziej profesjonalne przyrządy, inaczej jest jak zielarka czy wróżbita. Chcąc diagnozować usterki w instalacjach powinieneś posiadać miernik pętli zwarcia, ciągłości przewodów, do pomiaru izolacji, RCD itp., itd. Również porządny wskaźnik dwubiegunowy. A tak to przerwa w przewodzie to .....wymiana, coś się indukuje to ...czary.
    Odnośnie koloru
    Poldek90 napisał:

Jak to stwierdziłeś, ja widziałem również takie przewody które nigdy nie były pod napięciem.
  • Specjalista elektryk
    Poldek90 napisał:
    Zbich70- czytaj uważnie i ze zrozumieniem.

Przeczytałem wątek ponownie i bardzo uważnie.
    Nadal nie widzę powodu by nie zadać pytania z postu #13 i by Kolega na nie nie odpowiedział.
  • Poziom 14  
    Nie założyłem tematu jakie elektryk ma narzędzia itd. Nie ma sensu z powiadać się dlaczego nie mam takich narzędzi. Wielokrotnie na forum było napisane że na tym forum w dużym stopniu odzywają się same mądrale. Zawód wyuczony a wykonywany to sa dwie różne rzeczy. Można się zawodu wyuczyć ale zawodowo go niewykonywać a kupować narzędzia za parę tysięcy czy setek to bezsens dla jednej sytuacji itd.
    Co do pomiarów pisałem że nie mam wglądu ma to administracja.
    Poldek90 napisał:

Nie masz także przyrządu aby samemu to sprawdzić.
    Pozostaje ci wezwać osobę która to ma i oceni.
    Ewentualnie włożyć wkład finansowy na nową instalację, która może okazać się potrzebna lub nie.

Jak wyobrażasz sobie nasze rady, jak nie mamy podstawy (pomiarów, oględzin, zdjęć, schematu, itd)?
  • Poziom 31  
    Poldek90 napisał:

Kolego, te pomiary należy wykonać tu i teraz a nie mędrkować z fazerem. :wink:
  • Specjalista elektryk
    Poldek90 napisał:
    Nie założyłem tematu jakie elektryk ma narzędzia itd. Nie ma sensu z powiadać się dlaczego nie mam takich narzędzi.

To załóż temat na forum chirurgów i tam spowiadaj się dlaczego nie masz drena ani sączka a pacjenta musisz kroić żyletką.
    Ciekawe co odpowiedzą... :D
  • Moderator
    Poldek90 napisał:
    Można się zawodu wyuczyć ale zawodowo go niewykonywać a kupować narzędzia za parę tysięcy czy setek to bezsens dla jednej sytuacji itd.

Dlatego naprawę zleca się elektrykowi, który je ma.
    Zamykam.