Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tv led, odbiór sygnału z satelity i z anteny naziemnej, jak to działa?

furja 13 Kwi 2015 16:20 1047 15
  • #1 13 Kwi 2015 16:20
    furja
    Poziom 5  

Witam

mam problem z TV i/lub odbiorem telewizji satelitarnej. jestem kompletnym laikiem w tym temacie, ale żeby rozwiązać mój problem potrzebuje odpowiedzi na pytania:
    1. czy jest różnica w odbiorze/przetwarzaniu/ zasadzie działania telewizora led w przypadku sygnału różnego pochodzenia: dekoder tv satelitarnej, antena naziemna, odtwarzacz blueray czy po USB? Dla mnie te różnica to tylko kwestia kabla, ale potrzebuje informacji czy sygnał z dekodera jest "traktowany" przez telewizor tak samo jak sygnał z anteny czy odtwarzacza blueray?
    2. i w sumie pytanie będą kontynuacją poprzedniego: czy jest możliwe, że tv jest taką usterkę, że ujawnia się ona tylko podczas oglądania programów tv z dekodera telewizji satelitarnej a np z anteny naziemnej czy odtwarzacza dvd już nie?
    3. czy jest coś (poza pogodą) co może zakłócać sygnał tv satelitarnej tak, że psuje się tylko obraz a dźwięk jest idealny?

myślę, że nie ma tutaj znaczenia jakiej marki mam TV, dekoder czy inne urządzenia i kable, ale jeżeli tak to proszę dać znać, napiszę co trzeba

0 15
  • Pomocny post
    #2 13 Kwi 2015 16:34
    sosarek

Poziom 43  

1. Jak z odtwarzacza.
    2. Mało prawdopodobne - pewnie kwestia ustawień dekodera.
    3. Chociażby złe ustawienie anteny itd.
    Podaj modele urządzeń oraz rodzaj zastosowanych kabli połączeniowych.

-1
  • #3 13 Kwi 2015 17:11
    furja
    Poziom 5  

sosarek napisał:
    1. Jak z odtwarzacza.

czyli jest tak, że dla TV nie ma znaczenia czy to sygnał z dekodera czy z anteny naziemnej? gdyby uszkodzony był TV to obraz miałby te same "zakłócenia" czy sygnał byłby z dekodera czy z anteny naziemnej? przepraszam, ze ja ciągle się tak upewniam, ale Tv jest do końca kwietnia na gwarancji i serwis mnie lekko splawił :/

sosarek napisał:
    2. Mało prawdopodobne - pewnie kwestia ustawień dekodera.

hmm dekoder jest od zawsze ten sam, model ten sam. zmieniały się egzemplarze w związku ze zmianą umowy lub aktualną "usterką". ta 'usterka" pojawiła się na koniec 2014 i do tej pory mam już trzeci dekoder i ciągle to samo. dekoder ma takie ustawienia jakie "narzucił" polsat. zresztą kiedy pierwszy raz pojawiła się usterka, dekoder miałam pól roku, bez żadnych tego typu awarii.

sosarek napisał:
    3. Chociażby złe ustawienie anteny itd.
    Podaj modele urządzeń oraz rodzaj zastosowanych kabli połączeniowych.

antena ustawiona przez montera, ustawiał i u mnie i u mamy i nigdy nie było problemów z TV... poza tym obraz jest ok, a monter został polecony przez punkt sprzedaży tv satelitarnej. zresztą to samo ustawienie anteny mam od lat a problem pojawił się na koniec 2014 jak pisałam. aha i sprawdzone zostało przez montera, że antena jest ustawiona ciągle tak samo dobrze :-)

konfiguracja: samsung ue46f6100, dekoder sagemcom esi88 (mam już szósty egz z tego modelu i z 3 poprzednimi nie było problemów), konwerter inverto single black premium, kabel triset-113 pe, kabel hdmi GEMBIRDV1.4 3D TV 1.8M CC-HDMI490-6

konwerter i kabel są nowe - wymieniliśmy w lutym bo było podejrzenie, że tu może być wina usterki.

mam nagrany film na czym polega "usterka" obrazu, doszłam do tego, że kiedy włączam menu dekodera to obraz także głupieje... mogę go wrzucić gdzieś jeżeli to miałby mieć wpływ na pomoc w rozwiązaniu problemu.

0
  • #4 13 Kwi 2015 17:19
    sosarek

Poziom 43  

Dla pewności możesz zamienić miejscami kable od tunera i odtwarzacza i sprawdzić czy na innym wejściu problem także występuje, dodatkowo dobrze byłoby podłączyć dekoder za pomocą kabla SCART i sprawdzenie jak na nim się zachowuje.
    Monter polecany przez punkt sprzedaży - czyli kasą dzielą się i powiedzą Ci wszystko co chcesz usłyszeć.
    Możesz wrzucić to nagranie.

-1
  • #5 13 Kwi 2015 17:46
    furja
    Poziom 5  

kabel hdmi zamieniałam, nawet kupiłam nowy, zamieniłam gniazdo w TV na inne hdmi - ciągle to samo.

o scart też myślałam, jak polecasz tą opcję, to zaraz poszukam kabla i podłącze.
    co do montera - gość akurat montując antenę u mnie nie wiedział o problemach bo ich nie było, a do tego po zmianie konwertera i kabla antenowego sprawdzał czy ustawienia ok i też nie mówiłam mu o usterce. Więc nie sądzę, żeby tutaj był niewiarygodny. A i jeszcze jedna sprawa - wzięłam na próbę dekoder od mamy, jakiś zwykły samsung jaki polsat ma a ofercie - 3 dni testowałam - obraz ani drgnął.

te lekkie rozmazania na filmie to aparat mial problem z ostroscia, ale potem widać o co chodzi - to przeskakiwanie obrazu jakby "klatka" w tył, "klatka"w przód, na menu dekodera widać jak mrugają napisy... https://youtu.be/WqvdM4Bt6dQ

0
  • #6 13 Kwi 2015 17:50
    sosarek

Poziom 43  

Sprawdź na kablu SCART, spróbuj także obniżyć rozdzielczość dla wyjścia HDMI w dekoderze. Dekoder podpięty bezpośrednio do telewizora czy przez jakiś amplituner?

-1
  • #7 13 Kwi 2015 17:59
    furja
    Poziom 5  

sosarek napisał:
    Sprawdź na kablu SCART, spróbuj także obniżyć rozdzielczość dla wyjścia HDMI w dekoderze. Dekoder podpięty bezpośrednio do telewizora czy przez jakiś amplituner?

ok. zrobię jak mówisz. dekoder jest bezpośrednio do TV. dźwięk jest z dekodera do amplitunera, ale z dźwiękiem nie mam problemów :-)

Dodano po 3 [minuty]:

sosarek napisał:
    Sprawdź na kablu SCART, spróbuj także obniżyć rozdzielczość dla wyjścia HDMI w dekoderze.

kurcze, patrzę w ustawienia dekodera i mam ustawioną rozdzielczość: 576p
    do wyboru mam jeszcze 720p i 1080i

więc co teraz?

0
  • #8 13 Kwi 2015 18:06
    sosarek

Poziom 43  

Rozumiem że SCART jeszcze nie podłączyłaś, więc spróbuj zmienić na 720p i sprawdź czy coś się zmieni, chociaż bez problemu powinno działać także 1080i.

-1
  • #9 13 Kwi 2015 18:16
    irekr
    Moderator

Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze podstawowej informacji: jakiej wielkości jest antena?

Piszesz ze posiadasz dekoder ESI88 - czyli jest to dekoder Cyfrowego Polsatu. Sam dekoder jest zaliczany do niskobudżetowych urządzeń, jakie w większości są "ofiarowane" swoim abonentom przez Polsat. I z parametry także nie ma najlepsze. Ale nie jest to w tym momencie istotne.

Cyfrowy Polsat od pewnego czasu dokonuje "migracji" zawartości poszczególnych kanałów pomiędzy transponderami, wszystkie te czynności mają na celu zaniechanie emisji w starym standardzie emisji DVB-S na rzecz bardziej wydajnego DVB-S2 - w którym łatwiej nadawać HD. Pierwotnie ten moment był planowany na koniec kwietnia br, został - wg niedawnych informacji - przesunięty na koniec września, ale - zdaniem niezależnych fachowców branży - ten termin jest nierealny. To co jest nadawane przez Polsat jest "upchane kolanem" - a transpondery nie są z gumy - do granic rozsądku i na nieco gorzej funkcjonujących instalacjach dzieją się cuda. O jakości obrazu także można sporo złego powiedzieć, bo obraz "nie HD" w Polsacie jest nieakceptowalnie złej jakości.
    Twój dekoder potrafi odbierać DVB-S2 pod warunkiem, że dysponuje dobrym sygnałem. A dla emisji DVB-S2 wymagana jest większa antena, w polskich realiach minimum przyzwoitości to 90 cm. Polsat dokonując wymiany dekoderów najczęściej nie informuje o konieczności wymiany anteny na większą. To co opisujesz, że obraz zaczyna "szatkować" lub wręcz całkiem znikać, a dźwięk jeszcze jest, to typowy efekty zbyt wysokiej stopy błędu sygnału, dekodery z DVB-S2 tak właśnie działają.
    Nie miałem w rękach dokładnie takiego dekodera jaki posiadasz, ale zapewne ma on w swoim menu coś takiego jak "jakość sygnału". Czasami po włączeniu tej funkcji/podglądu pojawiają się dwa paski, jeden określa siłę sygnału, drugi jakość. Jeżeli jakość jest mniej niż 60% to oznacza że antena jest po prostu za mała.
    Swego czasu Polsat rozprowadzał anteny 60 cm z namalowanym znakiem Cyfrowy Polsat HD - co było kompletną lipą.

Małą anteną można odbierać program nadawany w HD - a to "leci" w DVB-S2, ale przy najmniejszych problemach z anteną lub nawet niewielkim zachmurzeniem masz to co opisujesz.

-1
  • #10 13 Kwi 2015 18:30
    furja
    Poziom 5  

irekr napisał:
    Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze podstawowej informacji: jakiej wielkości jest antena?

Piszesz ze posiadasz dekoder ESI88 - czyli jest to dekoder Cyfrowego Polsatu. Sam dekoder jest zaliczany do niskobudżetowych urządzeń, jakie w większości są "ofiarowane" swoim abonentom przez Polsat. I z parametry także nie ma najlepsze. Ale nie jest to w tym momencie istotne.

Cyfrowy Polsat od pewnego czasu dokonuje "migracji" zawartości poszczególnych kanałów pomiędzy transponderami, wszystkie te czynności mają na celu zaniechanie emisji w starym standardzie emisji DVB-S na rzecz bardziej wydajnego DVB-S2 - w którym łatwiej nadawać HD. Pierwotnie ten moment był planowany na koniec kwietnia br, został - wg niedawnych informacji - przesunięty na koniec września, ale - zdaniem niezależnych fachowców branży - ten termin jest nierealny. To co jest nadawane przez Polsat jest "upchane kolanem" - a transpondery nie są z gumy - do granic rozsądku i na nieco gorzej funkcjonujących instalacjach dzieją się cuda. O jakości obrazu także można sporo złego powiedzieć, bo obraz "nie HD" w Polsacie jest nieakceptowalnie złej jakości.
    Twój dekoder potrafi odbierać DVB-S2 pod warunkiem, że dysponuje dobrym sygnałem. A dla emisji DVB-S2 wymagana jest większa antena, w polskich realiach minimum przyzwoitości to 90 cm. Polsat dokonując wymiany dekoderów najczęściej nie informuje o konieczności wymiany anteny na większą. To co opisujesz, że obraz zaczyna "szatkować" lub wręcz całkiem znikać, a dźwięk jeszcze jest, to typowy efekty zbyt wysokiej stopy błędu sygnału, dekodery z DVB-S2 tak właśnie działają.
    Nie miałem w rękach dokładnie takiego dekodera jaki posiadasz, ale zapewne ma on w swoim menu coś takiego jak "jakość sygnału". Czasami po włączeniu tej funkcji/podglądu pojawiają się dwa paski, jeden określa siłę sygnału, drugi jakość. Jeżeli jakość jest mniej niż 60% to oznacza że antena jest po prostu za mała.
    Swego czasu Polsat rozprowadzał anteny 60 cm z namalowanym znakiem Cyfrowy Polsat HD - co było kompletną lipą.

Małą anteną można odbierać program nadawany w HD - a to "leci" w DVB-S2, ale przy najmniejszych problemach z anteną lub nawet niewielkim zachmurzeniem masz to co opisujesz.

fakt nie napisałam :-) ale mam eliptyczną (chyba tak sie mówi - bo nie jest okrągła:-) ) 90 cm

sprawdziłam w menu dekodera: jakość sygnału: wysoka jakość sygnału

aha i w moim przypadku obraz się nie szatkuje i nie zanika. to co dzieje się u mnie kompletnie nie przypomina tego co dzieje sie z powodu złych kabli antenowych, za małej anteny czy też pogody.... wrzuciłam na youtube filmik, kilka postów wyżej jest link...

Dodano po 4 [minuty]:

sosarek napisał:
    Rozumiem że SCART jeszcze nie podłączyłaś, więc spróbuj zmienić na 720p i sprawdź czy coś się zmieni, chociaż bez problemu powinno działać także 1080i.

włączyłam 1080i. btw co znaczą te "p" i "i"?

idę szukać kabla scart

Dodano po 7 [minuty]:

sosarek napisał:

ok.podpięłam scart, pytanie co ma to mi dać? jeżeli będzie ok (testy mogą potrwać jakieś 24h bo te "usterki" nie zdarzają się na zawołanie ani w konkretnych okolicznościach

i czy mam coś zmienić w ustawieniach dekodera? bo mam w menu dekodera cos takiego jak standardowy scart i jest do wyboru: RGB i kompozyt ?

0
  • #11 13 Kwi 2015 18:40
    sosarek

Poziom 43  

Skoro masz podpięte pod SCART odłącz HDMI i obserwuj czy problem się powtarza.

-1
  • #12 13 Kwi 2015 18:52
    furja
    Poziom 5  

sosarek napisał:
    Skoro masz podpięte pod SCART odłącz HDMI i obserwuj czy problem się powtarza.

odpięłam hdmi :-) obserwuję obraz. ale załóżmy, że problem się nie pojawi (no jak pisałam to może potrwa 24h o ile nie dłużej) to jak mam to interpretować?

0
  • #13 13 Kwi 2015 19:09
    irekr
    Moderator

Z tego co widać na filmie obrazy z satelity nadawane w rozdzielczości SD są odbierane prawidłowo.
    Czy takie "trzęsiawki" na obrazie HD są także na TVN HD i TVN 7 HD?

Odnośnie ustawień: optymalnie dla przekazu HD jest ustawić 1080i 50 Hz bo w takim standardzie obrazy są nadawane. Każde inne ustawienie - dla HD - powoduje że obraz jest przeskalowany w dekoderze i mogą z tym być kłopoty.

-1
  • #14 13 Kwi 2015 19:38
    furja
    Poziom 5  

irekr napisał:
    Z tego co widać na filmie obrazy z satelity nadawane w rozdzielczości SD są odbierane prawidłowo.
    Czy takie "trzęsiawki" na obrazie HD są także na TVN HD i TVN 7 HD?

one są niezależne od tego czy kanał jest HD czy nie. zaczęło się TVN HD, Nie wiem czy na TVN 7 HD też.... chyba rzadko tam zaglądam :-) Ostatnio przez pół godziny obraz szalał na Polsat Film HD.
    Na youtube powiesiłam dwa filmiki, na jednym widać, że w trakcie tej "usterki" obrazu przełączyłam się na antenę naziemną i obraz jest stabilny. tutaj https://www.youtube.com/watch?v=WqvdM4Bt6dQ po około 1 minucie przełączyłam obraz na antenę naziemną...

aha i coś jeszcze: kiedyś nagrywałam to na dysku dekodera - te "usterki" obrazu. i jak odtwarzałam zaraz po nagraniu obraz także się zacinał, raz odtworzyłam kilka dni później i ten zacinający się obraz przestał się zacinać na nagraniu!!!! więc to tak jakby sygnał do dekodera docierał dobry.... stąd moje pytania o działanie telewizorów led, bo nie mam jak wyeliminować, czy to jest jego usterka czy nie. ale mam wrażenie, że obraz nawala pomiędzy dekoderem a TV. a kabel zmieniłam na nowy i zmieniłam gniazdo w TV.....

Dodano po 14 [minuty]:

irekr napisał:

Odnośnie ustawień: optymalnie dla przekazu HD jest ustawić 1080i 50 Hz bo w takim standardzie obrazy są nadawane. Każde inne ustawienie - dla HD - powoduje że obraz jest przeskalowany w dekoderze i mogą z tym być kłopoty.

już zmieniłam na 1080i, niestety nic więcej nie mogę ustawić (mówię o Hz - częstotliwość tak?) bo nie mam takich opcji, ale teraz i tak obserwuje na kablu scart i na razie jest spokój... choć to może potrwać. niestety

0
  • #15 14 Kwi 2015 10:10
    furja
    Poziom 5  

ok, już wiem, że zmiana na 1080i nic nie dała w rozwiązaniu problemu. wczoraj 3h na kablu scart obraz był ok, z powodu gry o tron :-) przełączyłam na hdmi i było ok, ale dzisiaj po 2h obraz na hdmi zaczął szaleć...

0
  • #16 06 Maj 2015 15:26
    furja
    Poziom 5  

problem rozwiązałam. sama.
    Wasza pomoc była daremna - no cóż porady były maksymalnie nieprzydatne. Jak widać, "specjaliści" wymiękli bo się nawet przestali odzywać.

Nie dziękuje bo nie ma za co.

-1
  Szukaj w 5mln produktów