Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ESP8266-07 - Nie mogę się połączyć z ESP8266-07

07 Maj 2015 19:10 5916 18
  • Poziom 12  
    Witam, zakupiłem ESP8266 model 07
    Ni cholery nie mogę do niego znaleźć schematu podłączenia więc posiłkuję się schematami podłączeń z innych odmian ESP8266.
    Na rysunku narysowałem jak to podłączałem, na zielono elementy podłączane alternatywnie np (GPIO0 - do fleszowania, reset raz z rezystorem raz bez, CH_PD do 3,3v raz bezpośrednio raz przez rezystor).
    Próbowałem nawiązać łączność programem ESP8266Flasher, ESP FLASH DOWNOLAD TOOL i XTCOM_UTIL.
    Sprawa wygląda tak że np w tym pierwszym wogóle nie ma bauderate9600
    i przy próbie połączenia mam takie coś
    a sam program odpala się z błędem

pozostałe programy podobnie, próbują się łączyć ale zero odzewu ze strony modułu.
    Zauważyłem pewną zależność, że jak wysyłam z terminala jakiś znak to niebieska dioda na module zapala się tylko gdy do CH_PD nic nie jest podłączone, czyli jakby niezgodnie ze schematem !

Przejściówka USB-> RS-232 (3,3v) oryginalna nie samoróbka na 100% sprawna bo cały czas na niej działam.

Co jest nie tak ?
  • Poziom 13  
    Witam,
    "pinologię" masz dobrze, ESP-07 ma na pewno tak wyprowadzeni, jak narysowałeś.
    Ale:
    1.Reset jest aktywny stanem wysokim, więc go w ogóle nie podłączaj ( albo daj na masę).
    2.TXd i Rxd to fizyczne sygnały modułu, mam nadzieję, że tą przejściówkę podłączyłeś "na krzyż".
    3. GPIO0 zostaw nie podłączone, niski stan na nim jest potrzebny jedynie do programowania 0 ono jest wewnętrznie podciągane do Vcc.
    4. Możesz mieć ustawioną różną prędkość wenętrznego UARTA: 115200, 9600, czy jakąś jeszcze inną: zależnie od firmware. Daj AT+RST - moduł powinien odpowiedzieć.
    5. Do pierwszych prób użyj albo terminala, jakiegoś prostego tak jak np. Putty, albo ESP8286Config - całkiem przyjazny soft.

Pozdrawiam, QuadMna.
  • Poziom 12  
    Nawet jakby bauderaty były źle ustawione to i tak na powitanie w terminalu powinno się cokolwiek pojawić, nawet jakieś krzaczki, niestety jest całkowita cisza.
    I nadal jak coś nadaje z kompa do modułu (bez podłączonego CH_PD co mnie najbardziej dziwi) to miga niebieska dioda ale odpowiedzi żadnej nie ma.
    Jak podłączę CH_PD do + tak jak powinno być wg schematu to dioda nie miga, COM w kompie zaczyna świrować, rozłącza się port i w realtermie zaczyna migać kontrolka "RING" jak na obrazku.
  • Poziom 27  
    Cytat:
    Ni cholery nie mogę do niego znaleźć schematu podłączenia więc posiłkuję się schematami podłączeń z innych odmian ESP8266.

Marnie szukasz...
    esp8266-esp-0712-full-io-breadboard-adapter

Cytat:
    Reset jest aktywny stanem wysokim, więc go w ogóle nie podłączaj ( albo daj na masę).

Wysokim? Od kiedy? Chińczycy sępią na rezystorach, więc RST musi być zewnętrznie podciągnięty do +.[/quote]
  • Poziom 18  
    Pewna seria ESP-07 miała źle przylutowany kwarc (obrócony o 90°).
    Miało to dotyczyć, tylko tych z niebieskimi antenami. Ale kto wie, może akurat ten też tak ma.
  • Poziom 12  
    Rozlutowałem. Czy mam rozumieć że mój kwarc jest jeszcze bardziej źle przylutowany ? :D

ps.
    Cytat:
    Marnie szukasz...
    esp8266-esp-0712-full-io-breadboard-adapter

gdzie tam jest schemat podłączenia ?
  • Poziom 13  
    Witam ponownie.

Nagus napisał:
    ....Wysokim? Od kiedy? Chińczycy sępią na rezystorach, więc RST musi być zewnętrznie podciągnięty do +.

Masz 100% racji, coś mi się z tym RST pokręciło, sorry za zamieszanie. Z tym, że u mnie akurat rezystor podciągający do Vcc jest.

Pozdrawiam, QuadMan.
  • Poziom 15  
    Może wina programatora, miałem przez jakiś czas jakiegoś dziwaka myślałem że mam zepsute moduły, programował pierwsze 10% softu, dopóki nie dokupiłem USB TTL pl2303 (model w przezroczystej koszulce temokurczliwej).Jeżeli chodzi o ten programator to są problemy ze sterownikami w win8 za to w win7 działa bez zarzutu.

Podłączenie jeżeli chodzi o soft Nodemcu oraz program Nodemcu-flasher (nie wiem jak z innymi) na 99% to:

Zasilanie max 3,6V
    RX--TX
    TX--RX
    CH-PD -- 3,3V(nie stosowałem żadnych rezystorów)
    Gpio0 -- GND

Gpio15 --- nie podłączałem
    RST -- nie podłączałem

Jeżeli ten sposób nie działa pisz sprawdze osobiście popołudniu.
  • Poziom 10  
    m72 napisał:
    Witam, zakupiłem ESP8266 model 07
    Na rysunku narysowałem jak to podłączałem, na zielono elementy podłączane alternatywnie np (GPIO0 - do fleszowania, reset raz z rezystorem raz bez, CH_PD do 3,3v raz bezpośrednio raz przez rezystor).
    Próbowałem nawiązać łączność programem ESP8266Flasher, ESP FLASH DOWNOLAD TOOL i XTCOM_UTIL.
    Sprawa wygląda tak że np w tym pierwszym wogóle nie ma bauderate9600
    i przy próbie połączenia mam takie coś
    a sam program odpala się z błędem

pozostałe programy podobnie, próbują się łączyć ale zero odzewu ze strony modułu.
    Zauważyłem pewną zależność, że jak wysyłam z terminala jakiś znak to niebieska dioda na module zapala się tylko gdy do CH_PD nic nie jest podłączone, czyli jakby niezgodnie ze schematem !

Przejściówka USB-> RS-232 (3,3v) oryginalna nie samoróbka na 100% sprawna bo cały czas na niej działam.

Co jest nie tak ?

Witam!!
    Kolego zamiast podpinać Reset podepnij +3,3 na GPIO2...od razu startuje!!

• Poziom 26  
  • Poziom 19  
    Polecam stosowanie adaptera: ESP8266-07 - Nie mogę się połączyć z ESP8266-07 Umożliwia on łatwe prototypowanie (rozstaw 2.54 mm) na płytce stykowej. Łatwo też montować taki układ na płytce uniwersalnej. Dodatkowo adapter podciąga CH_PD do VCC i GPIO15 do masy.
  • Poziom 16  
    ESP8266-07 jest dość specyficzny jeśli chodzi o podłączanie. Też z tym wojowałem chyba ze dwa dni, ale w końcu się udało. Najlepsze jest to, że to jak podłączyć w konkretnym trybie za bardzo w necie nie ma. A więc tak: 07 inaczej się podłącza jeśli chcesz programować, a inaczej jeśli chcesz żeby pracowało z wgranym już softem. W trybie programowania soft się wgrywa i jest uruchamiany, ale po wykonaniu resetu program nie wstanie tylko układ będzie czekał na wgranie softu.

Jeśli chcesz wgrywać soft to podłączasz:
    (ESP) RX -------- TX (FT232)
    (ESP) TX -------- RX (FT232)
    (ESP) GND ------- GND (FT232)
    (ESP) VCC ------- VCC 3.3V (FT232)
    (ESP) EN -------- VCC 3.3V (FT232)
    (ESP) GPIO0 ----- GND (FT232)
    (ESP) GPIO15 ---- GND (FT232)

Jeśli chcesz uruchomić w trybie zwykłym tj uruchomić program z pamięci:
    (ESP) GND ------- GND
    (ESP) GPIO15 ---- GND
    (ESP) VCC ------- VCC 3.3V
    (ESP) EN -------- VCC 3.3V
    (ESP) GPIO0 ----- VCC 3.3V
    (ESP) GPIO2 ----- VCC 3.3V

Oczywiście EN (czyli CH_PD) należy podłączać poprzez rezystor, aczkolwiek na początek daj bezpośrednio, bo mi coś potrafił wariować z rezystorem.
  • Poziom 10  
    m.biruta napisał:
    ESP8266-07 jest dość specyficzny jeśli chodzi o podłączanie. Też z tym wojowałem chyba ze dwa dni, ale w końcu się udało. Najlepsze jest to, że to jak podłączyć w konkretnym trybie za bardzo w necie nie ma. A więc tak: 07 inaczej się podłącza jeśli chcesz programować, a inaczej jeśli chcesz żeby pracowało z wgranym już softem. W trybie programowania soft się wgrywa i jest uruchamiany, ale po wykonaniu resetu program nie wstanie tylko układ będzie czekał na wgranie softu.

Jeśli chcesz wgrywać soft to podłączasz:
    (ESP) RX -------- TX (FT232)
    (ESP) TX -------- RX (FT232)
    (ESP) GND ------- GND (FT232)
    (ESP) VCC ------- VCC 3.3V (FT232)
    (ESP) EN -------- VCC 3.3V (FT232)
    (ESP) GPIO0 ----- GND (FT232)
    (ESP) GPIO15 ---- GND (FT232)

Jeśli chcesz uruchomić w trybie zwykłym tj uruchomić program z pamięci:
    (ESP) GND ------- GND
    (ESP) GPIO15 ---- GND
    (ESP) VCC ------- VCC 3.3V
    (ESP) EN -------- VCC 3.3V
    (ESP) GPIO0 ----- VCC 3.3V
    (ESP) GPIO2 ----- VCC 3.3V

Oczywiście EN (czyli CH_PD) należy podłączać poprzez rezystor, aczkolwiek na początek daj bezpośrednio, bo mi coś potrafił wariować z rezystorem.

Flashowanie bez 3.3V na GPIO2 nie rusza...
  • Poziom 16  
    Zgadza się, jeszcze VCC na GPIO02 trzeba!
  • Poziom 16  
    krzbor napisał:
    Polecam stosowanie adaptera: ESP8266-07 - Nie mogę się połączyć z ESP8266-07 Umożliwia on łatwe prototypowanie (rozstaw 2.54 mm) na płytce stykowej. Łatwo też montować taki układ na płytce uniwersalnej. Dodatkowo adapter podciąga CH_PD do VCC i GPIO15 do masy.

I w dodatku na odwrocie jest miejsce na regulator HT7333.
  • Poziom 39  
    Układ połączeń dla tego adaptera powinien wyglądać, jak poniżej. Zdarza się, że na płytce brakuje rezystorów SMD (RA, RB).