Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser Beamz Hestia - zielony laser słabnie

Łukaszoo 16 Cze 2015 20:39 2778 4
  • #1 16 Cze 2015 20:39
    Łukaszoo
    Poziom 15  

Witam, posiadam laser beamz hestia. Jest to laser cztero-oknowy. Jest zbudowany w oparciu o dwa lasery czerwone, i jeden zielony rozdzielony optycznie na dwa okna. I właśnie z zielonym laserem jest problem. Otóż po chwili pracy przygasa i ledwo co go widać. Rozebrałem laser, w nadziei że znajdę jakiś słaby styk czy coś w tym stylu, ale niestety - wszystko jest w porządku. Odpiąłem też sterowanie TTL z płytki procesora - tak aby laser świecił cały czas. Nie pomogło - przygasa nadal. Problem leży więc w samym module lasera (ew. w driverze). Zauważyłem też, że kiedy przygaśnie wiązka się "rozszczepia" - zmienia kształty - zamieszczam filmik na którym to pokazałem. Z tego co do tej pory wyczytałem w innych tematach, wnioskuję, że laser wskakuje w pracę na innym modzie - ale dlaczego?
    Temperatura? - to moja pierwsza myśl, ale to przygasanie jest z grubsza losowe i nie ma tu reguły - raz świeci i 5 minut i jest ok, a innym razem przygaśnie po kilku sekundach. Albo np. laser świeci pełną mocą, wygaszam go za pomocą dip switch'a i od razu włączam z powrotem - i już ciemnieje. Poza tym sam moduł jest chłodny - sprawdzając organoleptycznie ma temperaturę otoczenia.
    Nie znam się na laserach. Co może powodować takie zachowanie? może za mały/za duży prąd diody pompującej?
    Czy jednak temperatura?
    A może wada fabryczna i nie ma na to ratunku..?

https://drive.google.com/file/d/0B-v-cJ0-y-sCSkxGOTNpcW9UNE0/view

0 4
  • #2 31 Sty 2018 12:32
    BARTOSZ PIETRZYK
    Poziom 7  

Cześć , dokładnie mam ten sam problem tylko że z pojedyńczym laserem zielonym :P
    Laserek wyciągnięty ze wskaźnika laserowego , wywaliłem moduł zasilania lasera z niego i zasilam go przez rezystor 5W 22R z 12V
    Dodam jeszcze ze driverem lasera jest pomysł Inż. do spr.laserów c4r0 :D :D :D z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1443541.html
    Może kolega c4r0 by mógł wytłumaczyć na szybko o co chodzi ?

0
  • #3 29 Maj 2018 10:22
    MusicDiscount
    Poziom 4  

Łukaszoo w pierwszej kolejności najlepiej trzeba by było przełożyć zieloną diode w miejsce innego zielonego lasera i ja podłączyć, oczywiście nie można go próbować podłączyć w miejsce czerwonego, ponieważ występują różne napięcia. Po takim sprawdzeniu lasera będzie miał Pan info czy jest to jakaś wada diody w laserze czy może to jednak sterownik

0
  • #4 29 Maj 2018 11:07
    Art.B
    Specjalista Automatyk

MusicDiscount napisał:
    Łukaszoo w pierwszej kolejności najlepiej trzeba by było przełożyć zieloną diode w miejsce innego zielonego lasera i ja podłączyć, oczywiście nie można go próbować podłączyć w miejsce czerwonego, ponieważ występują różne napięcia. Po takim sprawdzeniu lasera będzie miał Pan info czy jest to jakaś wada diody w laserze czy może to jednak sterownik

Tyle, że tam nie ma żadnej zielonej diody. :D
    Ten laserek to DPSS. Dioda jest, tyle że 808-810nm, czyli bliska podczerwień.
    Koledzy dobrze zauważyli, moduł zaczyna emitować w innym modzie niż TEM 00. Coś się rozjustowuje, płynie termicznie... Ciężko wyczuć nie wiedząc, jak wygląda optyka po stronie diody pompującej, czy rezonator jest na krysztale klejonym, czy na komponentach dyskretnych. Oraz czy kryształ nieliniowy jest termostatowany Peltierem.

0
  • #5 02 Cze 2018 20:48
    Łukaszoo
    Poziom 15  

:arrow: MusicDiscount, w tym urządzeniu jest jeden laser zielony, jego wiązka jest rozdzielona na dwa okna, więc nie ma z czym podmieniać. Poza tym jest dokładnie tak, jak Art.B napisał - DPSS, z diodą pompującą na podczerwień.

:arrow: Art.B, Peltiera nie było, to z resztą była moja pierwsza myśl, kiedy chciałem go ratować. Niestety próby polegające na schładzaniu modułu nie przyniosły rezultatu, więc żadnego peltiera ostatecznie nie montowałem.

Specjalistę od laserów C4r0 pomęczyłem swego czasu trochę na PW, uzyskałem odpowiedź, że naprawa nie ma sensu. Wstawiłem więc nowy moduł z ebaya o podobnej mocy i zapomniałem o problemie - już daaaawno temu.

0