Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser Beamz Hestia - zielony laser słabnie

Łukaszoo 16 Jun 2015 20:39 3474 4
    Łukaszoo
    Level 16  
    Witam, posiadam laser beamz hestia. Jest to laser cztero-oknowy. Jest zbudowany w oparciu o dwa lasery czerwone, i jeden zielony rozdzielony optycznie na dwa okna. I właśnie z zielonym laserem jest problem. Otóż po chwili pracy przygasa i ledwo co go widać. Rozebrałem laser, w nadziei że znajdę jakiś słaby styk czy coś w tym stylu, ale niestety - wszystko jest w porządku. Odpiąłem też sterowanie TTL z płytki procesora - tak aby laser świecił cały czas. Nie pomogło - przygasa nadal. Problem leży więc w samym module lasera (ew. w driverze). Zauważyłem też, że kiedy przygaśnie wiązka się "rozszczepia" - zmienia kształty - zamieszczam filmik na którym to pokazałem. Z tego co do tej pory wyczytałem w innych tematach, wnioskuję, że laser wskakuje w pracę na innym modzie - ale dlaczego?
    Temperatura? - to moja pierwsza myśl, ale to przygasanie jest z grubsza losowe i nie ma tu reguły - raz świeci i 5 minut i jest ok, a innym razem przygaśnie po kilku sekundach. Albo np. laser świeci pełną mocą, wygaszam go za pomocą dip switch'a i od razu włączam z powrotem - i już ciemnieje. Poza tym sam moduł jest chłodny - sprawdzając organoleptycznie ma temperaturę otoczenia.
    Nie znam się na laserach. Co może powodować takie zachowanie? może za mały/za duży prąd diody pompującej?
    Czy jednak temperatura?
    A może wada fabryczna i nie ma na to ratunku..?

https://drive.google.com/file/d/0B-v-cJ0-y-sCSkxGOTNpcW9UNE0/view
    BARTOSZ PIETRZYK
    Level 9  
    Cześć , dokładnie mam ten sam problem tylko że z pojedyńczym laserem zielonym :P
    Laserek wyciągnięty ze wskaźnika laserowego , wywaliłem moduł zasilania lasera z niego i zasilam go przez rezystor 5W 22R z 12V
    Dodam jeszcze ze driverem lasera jest pomysł Inż. do spr.laserów c4r0 :D :D :D z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1443541.html
    Może kolega c4r0 by mógł wytłumaczyć na szybko o co chodzi ?
    MusicDiscount
    Level 7  
    Łukaszoo w pierwszej kolejności najlepiej trzeba by było przełożyć zieloną diode w miejsce innego zielonego lasera i ja podłączyć, oczywiście nie można go próbować podłączyć w miejsce czerwonego, ponieważ występują różne napięcia. Po takim sprawdzeniu lasera będzie miał Pan info czy jest to jakaś wada diody w laserze czy może to jednak sterownik
    User removed account
    User removed account  
    Łukaszoo
    Level 16  
    :arrow: MusicDiscount, w tym urządzeniu jest jeden laser zielony, jego wiązka jest rozdzielona na dwa okna, więc nie ma z czym podmieniać. Poza tym jest dokładnie tak, jak Art.B napisał - DPSS, z diodą pompującą na podczerwień.

:arrow: Art.B, Peltiera nie było, to z resztą była moja pierwsza myśl, kiedy chciałem go ratować. Niestety próby polegające na schładzaniu modułu nie przyniosły rezultatu, więc żadnego peltiera ostatecznie nie montowałem.

Specjalistę od laserów C4r0 pomęczyłem swego czasu trochę na PW, uzyskałem odpowiedź, że naprawa nie ma sensu. Wstawiłem więc nowy moduł z ebaya o podobnej mocy i zapomniałem o problemie - już daaaawno temu.