Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie rolety zew. pod jeden przycisk można czy nie?

01 Lip 2015 22:47 6075 5
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam problem jak w temacie. „Fachowcy” wykuli jeden otwór i doprowadzili do niego przewody z dwóch rolet (duże okno w salonie, więc musiały być dwie rolety). Elektryk w międzyczasie podłączył owe rolety pod jeden przycisk i wszystko niby chodzi, ale….. Jak opuszczę rolety do samego dołu to krańcówka wyłącza je odpowiednio. Jednak jak podniosę to jedna z nich po dojściu do końca opuszcza się tak z 5-10cm i chowa i znowu opuszcza tak kilka razy aż w końcu schowa się prawidłowo jednak słychać buczenie. Czasem też roleta nie „wariuje” a tylko słychać buczenie tak jak by silnik dalej pracował a krańcówka nie odcinała. Gdzieś wyczytałem, że nie powinno łączyć się dwóch rolet pod jeden przycisk/łącznik, bo o ile dobrze pamiętam „indukują się”. Czy to może być przyczyną takiego zachowania rolet, czy może jednak coś jest nie tak z silnikiem?
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Witaj. w Twoim przypadku w tej jednej rolecie jest zile ustawiony wył. krańcowy . Kwestia ustawienia. Możesz podłączyć dwie i więcej rolet pod jeden wyłącznik.Do sterowanie wieloma roletami stosuje się sterowniki np. DZU Możesz w tym przypadku sterować wszystkimi naraz i każdą z osobna.
  • Poziom 10  
    Witam
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale żeby to połączenie „miało ręce i nogi” to muszę dokupić sterownik, bo to połączenie dwóch rolet bezpośrednio do jednego włącznika nie jest dobrym rozwiązaniem?
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    macieja napisał:
    ...... Możesz podłączyć dwie i więcej rolet pod jeden wyłącznik..

Skąd ta pewność ? Wszystko zależy od rodzaju rolety, nie wszystkie można podłączać na jednym wyłączniku.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1028649.html

W Twoim przypadku, obie są tej samej długości - istnieje możliwość, że to tylko kwestia ustawienia krańcówki - tak jak kolega pisze, jednak najbezpieczniej jest zapytać producenta o możliwość łączenia ich razem na jednym wyłączniku.
  • Poziom 10  
    Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi. Problem rozwiązany kupiłem podwójny łącznik "Kontakt Simon 54 Premium" i wszystko działa prawidłowo. Jeżeli to komuś pomoże to jest tak jak koledzy pisali (przynajmniej tak było w moim przypadku) nie powinno łączyć się dwóch rolet bezpośrednio pod jeden włącznik.
    Pozdrawiam
    Dwie rolety zew. pod jeden przycisk można czy nie?