Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karmnik dla rybek akwariowych

wojtekgab 23 Lip 2015 18:20 4161 2
 • Karmnik dla rybek akwariowych

  Opisany karmnik powstał z potrzeby chwili - po prostu często wyjeżdżam i potrzebowałem automatycznego karmnika dla moich milusińskich rybek. Dużo wskazówek na temat jego budowy zaczerpnąłem z podobnego projektu z tego Linku.

  Karmnik działa u mnie już ponad rok czasu i jest praktycznie bezobsługowy. Czasem tylko trzeba przemieszać trochę pokarm bo jeśli płatki są zbyt duże to potrafią się zablokować.

  Jeśli ktoś planuje zbudować sobie podobny to poniżej zamieszczam krótki opis swojego dzieła i trochę wniosków i spostrzeżeń z czasów jego budowy i użytkowania.

  Karmnik napędzany jest silnikiem krokowym wyciągniętym z jakiegoś sprzętu komputerowego. Zastosowanie takiego silnika bardzo uprościło mechaniczną konstrukcję całego urządzenia gdyż ośka silnika jest bezpośrednio sprzęgnięta ze śrubą transportującą pokarm (ślimakiem) za pomocą kawałka rurki z miękkiego tworzywa.
  Moc silnika aż nadto wystarcza do skutecznego podawania karmy rybkom myślę, że można by zastosować o wiele mniejszy silnik.

  Karmnik dla rybek akwariowych Karmnik dla rybek akwariowych

  Ślimaka wykonałem lutując poprzecinane podkładki mosiężne do mosiężnej śruby dokładnie tak jak opisał to kolega jajen w swoim projekcie który podlinkowałem na początku opisu - nie będę więc tego opisywał.

  Karmnik dla rybek akwariowych

  Sterownik to bardzo prosty układ zbudowany na procesorze ATMEL AT90S2313 (akurat miałem ich kilka sztuk i chciałem do czegoś wykorzystać) i kilku tranzystorach pracujących jako klucze sterujące cewki silnika. Jeden klucz włącza i wyłącza wentylatorek o którym więcej napiszę później.

  Karmnik dla rybek akwariowych Karmnik dla rybek akwariowych


  Mimo, że program ustawiony jest na karmienie rybek co określony czas to aktualnie wykorzystuje tylko jedną funkcję - po włączeniu zasilania karmnik podaje pokarm przez ok 3 sekundy po czym oczekuje na następne karmienie. Zasilam karmnik z zasilacza komputerowego (akurat taki miałem pod ręką) który jest załączany na 5 min co ustawiony czas za pomocą popularnego sterownika czasowego jak na zdjęciu.
  Karmnik dla rybek akwariowych

  Dlaczego takie dziwne rozwiązanie ze sterowaniem i zasilaniem? Otóż stwierdziłem, że bardziej energooszczędnie będzie włączyć zasilacz (komputerowy!) kilka razy dziennie na 5 min niż żeby pracował cały dzień :)

  I tutaj napiszę parę słów o tym wiatraczku. Otóż mój karmnik, jak widać, dopasowany jest tak do pokrywy aby można było założyć go zamiast jednej zaślepki. Jednak takie połączenie (dość szczelne) ze zbiornikiem powodowało, że na wyjściu podajnika a nawet śrubie ślimaka osadzała się wilgoć. Powodowało to zaklejanie się wylotu i blokowanie działania karmnika.
  Wentylatorek dołożony więc został później, już po zaobserwowaniu tego zjawiska. Dlatego też w pionowej rurce którą wpada pokarm do akwarium zrobione są otwory aby powietrze mogło łatwo tam krążyć zapobiegając osadzaniu się wody.
  Wentylatorek ustawiony jest tak, że wyłącza się na czas karmienia (dokładnie to kilka sekund wcześniej aby zdążył się zatrzymać) aby nie rozdmuchiwał pokarmu w czasie jego podawania.
  Zasilany jest przez opornik który ogranicza jego obroty aby pracował bezszelestnie.

  Pod zbiornikiem z pokarmem widać też przekaźnik. Dołożony był on razem z wiatraczkiem a okazał się on potrzebny przez te moja zamiłowanie do energooszczędności :). Skoro karmnik załączał mi się tylko na 5 min to z czego zasilać wiatraczek? Zasiliłem go więc z dodatkowego małego zasilacza stosowanego kiedyś do zasilania wzmacniaczy antenowych. Gdy karmnik się załącza przekaźniczek pstryka i sterowanie wiatraczkiem przejmuje sterownik karmika.
  Karmnik dla rybek akwariowych


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Sklep HeluKabel
 • #2 24 Lip 2015 12:17
  maras403
  Poziom 2  

  Piękna sprawa :) Rozkminiałem podobną rzecz, ale ze względów takich, że nie operuję jeszcze w elementach SMD (brak precyzyjnej lutwonicy) to mój projekt był obszerniejszy i zajmował więcej miejsca. Chciałbym umocować takie urządzenie, ale na boku pokrywy, wylot rurki w środek na taflę wody - w ten sposób oszczędza się miejsce na świetlówki i osprzęt elektryczny, a prąd można ciągnąć sprzed statecznika przez jakieś trafo i łatwy prostownik z prostym filtrem.

  Myślę, że silniczek od wózka lasera z jakiegoś napędu cd/dvd dał by radę uciągnąć, bo ten wygląda prawie jak od CNC a w napędzie jest silniczek grubości środkowego palca (ewentualnie wadzić przekładnię od resoraka napędzanego "do tyłu" :D Ciekawość wzbudza konstrukcja ślimaka i wentylacja rurki.

  Chętnie zbuduję coś podobnego. Oszczędność projektu podkręcona na MAX :D

 • Sklep HeluKabel
 • #3 24 Lip 2015 12:41
  wojtekgab
  Poziom 11  

  maras403 napisał:
  Rozkminiałem podobną rzecz, ale ze względów takich, że nie operuję jeszcze w elementach SMD (brak precyzyjnej lutwonicy) to mój projekt był obszerniejszy i zajmował więcej miejsca:D


  Tak się składa, że procka lutowałem normalną transformatorówką. Także da się i tak, choć trzeba się nakombinować. :)

  Właśnie podrzuciłeś mi pomysł - sterownik (a nawet cały karmnik) można by schować w komorę w pokrywie gdzie siedzą dławiki i całe ustrojstwo od oświetlenia. Oczywiście konieczne byłoby zmniejszenie gabarytów karmnika. Za to byłby zupełnie niewidoczny :)

  Silniczek z CD myślę, że by spokojnie wystarczył choć nigdy ich nie używałem i nie wiem jak "mocno kręcą".