Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt do lutowania - początkujacy

25 Lip 2015 18:44 3387 46
  • Poziom 10  
    Witam potrzebuję fachowej porady odnośnie kupna sprzetu do lutowania

lutować będe takie oto kondensatory a dokładnie chce odlutować z jednego układu do drugiego więc proszę o porade

Sprzęt do lutowania - początkujacy Sprzęt do lutowania - początkujacy

Jak się dowiedziałem będzie mi potrzebna prifesjonalna lutownica kolbowa z bardzo cienkim grotem a do tego kupno fluxa czyli chyba tzw topnika, cyny z ołowiem i jakiejś ochrony esd.
    W sprawach lutowania jestem początkujący ale z teori już coś nie co wiem więc będe potrzebował instruktarzu krok po kroku co i jak zlutować by było dobrze

Cena tak do 200 zl
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 34  
    Potrzebujesz stacji lutowniczej kolba+hotair,ale za 200zł to będzie ciężko,a tak nawiasem chcesz kupić to tylko po to aby przelutować te dwa elementy?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Stacje są bardzo drogie więc potrzebuje samej lutownicy. Ogółem to chce tylko to zlutować ale na przyszłość też się przyda sprzęt. Niestety nie mam nikogo bym mógł dać by to przelutował a nie jestem ufuny wobec obcych.

Hot airem tego nie zrobi już mi to radzili tam gdzie są uszkodzone kondensatory na 2 zdjęciu układ jest przylutowany do płyty głównej natomiast tam gdzie są sprawne te kondensatory czyli na 1 zdjęciu to układ jest oďłączony i można go postawić gdzie kolwiek.

Problem który jest tu pokazany z tym układem jest powiazany z tym tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3041481.html

PS: Na drugim obrazku są zaznaczone dwa elementy do lutowania ale w rzeczywistości jest ich 3 bo jeszcze ten po środku. Niestety nie miałem innego zdjęcia więc dałem takie
  • Poziom 21  
    Hej Kolego
    Jak potrzebujesz tylko przelutować trzy elementy - naprawdę nie opłaca się zakup stacji za 200zł
    Jeśli wcześniej nie lutowałeś nawet zwykłych (przewlekanych) elementów, które są dużo wieksze - to możesz spalić te drobiazgi SMD, nieprecyzyjnie je zlutujesz albo oderwiesz ścieżkę. Dużo bardziej opłaca się zanieść sprzęt do serwisu - zrobią to taniej i bezpiecznie. Jeśli problemem są tylko te trzy elementy - to wezmą parę/naście złotych - za lutowanie. W Lublin to spore miasto, na pewno znajdziesz jakiś serwis telefonów/ RTV/ elektroniki...
    A jak koniecznie chcesz sam (i nie zepsuć) - to czeka Cię pewnie znacznie dłuższa droga niż myślisz.
    pozdrawiam Cię- Maciek
  • Poziom 10  
    Najlepiej to bym wolal to sam zrobić przynajmiej wyniesie mnie to dużo taniej niż w serwisach tylko że nie wiem ile biorą w takich serwisach. Niestety nie znam serwisów w lublinie gdzie mogli by mi to zrobic tanio i fachowo. Jeżeli wiesz gdzie w moim mieście jest dobry serwis ktory zlutuje taką usterke to podeślij link dzięki
  • Moderator Samochody
    W serwisie GSM wezmą Ci za lutowanie 50-100zł... bez hot-aira połamiesz kondensatory, kolbą będzie Ci to ciężko odlutować, musiałbyś mieć grot ścięty lub tzw. mini-fala i dobry topnik. Lutownica obowiązkowo ze stabilizacją temperatury grota, czyli stacja.
  • Poziom 41  
    Grotówka da się odlutować ale przy odrobinie umiejętności, kupno HA do jednorazówki to niezbyt dobry pomysł :-)
  • Poziom 24  
    No to kup zwykłą lutownicę oporową za 10zł. Zalewasz cyną i pomagasz sobie pincetą. Nie będzie łatwo, ale skoro chcesz tanio to inaczej się nie da.

P.S.
    Jak już wlutujesz kondensatory napisz czy konsola ruszyła. Bo z tego co wiem bez nich powinna też jakoś działać.
  • Poziom 10  
    50-100 zl to za dużo spodziewałem się że z 30 zl to max a przecież to nie duża rzecz. Hot airem nie da rady bo układ z uszkodzonymi kondensatorami jest przylutowany do plyty głównej chyba że Hot airem można tylko i wyłącznie odlutować sprawne kondzie z układu zdjętego to wtedy da rade ale przy lutowaniu na uķlad na plycie głównej to wtedy trzeba użyć lutownicy z cienkim grotem tylko niestety nie wiem jaką inaczej nie da rady. Hot air ma za dużą temperature w powietrzu więc dmuchanie tym przy lutowaniu na układ rozpuściło by kulki pod BGA.

Natomiast co do lutownicy to jaka będzie w końcu dobra kolbowa czy oporowa a może ina z tzw grotem mini-fala czy to jedno i to samo. A co do stacji lutowniczej to jaka będzie najlepsza ?? Możecie polecić jakieś firmy modele linki do lutownic grotów i stacji ??

Nie czaje w jaki sposób lutować skoro cyna jest w beczułce ?? Żeby zalać cyną to trzeba jakoś rozpuścić tak ??

Ogółem to chce tylko odlutować kondzie ze zdjętego układu rsx gdzie sa sprawne kondzie z 1 zdjęcia i dolutować je na układ przymocowany do płyty głównej z 2 zdjęcia tylko tyle.

Cały sprzęt był by na jeden raz ale w przyszłości taki sprzęt mi się przydza jeszczę a cena przy zakupie sprzętu do lutowania nie gra roli byle by cały sprzet nie wyniósł ponad 250 zł

Konsola działa bez tych kondensatorów ale w konsoli co jakiś czas słychać dziwny dźwięk przypominający tj. podnoszenie się temperatury w układach. Link z dzwiękiem daje poniżej

https://mega.nz/#!KA8FDJjJ!-Yt1uYTLDvEyAQUtIWTPVQlEjuCJs9ZIMvPLj6FrPZ8

Dzwięk słychać w 11 sekundzie nagrania i powtarza się co kilka sekund a do tego wydaje się być coraz głośniejszy ale możliwe że to tylko tak się zdaje nie wiem
  • Poziom 34  
    drogowiec0 napisał:
    Hot air ma za dużą temperature w powietrzu więc dmuchanie tym przy lutowaniu na układ rozpuściło by kulki pod BGA.

może mylisz hot air z opalarką do lakieru?
    każda stacja ma regulację temperatury.
    A nawet jeśli rozpuści kulki to jaki problem? może nawet lepiej...
  • Moderator Samochody
    Do stacji Hot-Air są precyzyjne dysze do lutowania małych elementów, taka stacja ma też regulację temperatury. Niestety za 200zł nie kupisz dobrej lutownicy, nie mówiąc o HA. Tematów o lutownicach jest tu sporo - wystarczy poczytać. Ale żeby się brać za takie elementy i to jeszcze na takim podłożu to trzeba mieć dobre wyczucie sprzętu. Nawet ktoś kto ma wprawę w lutowaniu nie brał by się za to na sprzęcie którego nie zna.
  • Poziom 24  
    250zł to wcale nie jest duży budżet.

Mam na myśli taką:
    Sprzęt do lutowania - początkujacy
    Cyna jest w postaci drucika. Ja przy rozlutowywaniu zazwyczaj dotykam grotem elementu i nakładam cynę która się rozpuszcza i zwiększa powierzchnię grzania. To nie jest tak, że dotkniesz element i już masz odlutowany.

Wygląda na to że nie lutowałeś jeszcze, kup ją, poćwicz na złomie zrozumiesz więcej, a 10zł to nie fortuna. Sam od takiej zaczynałem.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    może mylisz hot air z opalarką do lakieru?
    każda stacja ma regulację temperatury.
    A nawet jeśli rozpuści kulki to jaki problem? może nawet lepiej...

Wiem że hot air ma regulacje temp ale co mi po tym jak mi rozpuści kuli ?? Moze dla ciebie to nie problem zrobic reballing ale dla mnie to dośc spory problem. Do profesjonalnego Rebalingu trzeba posiadac stacje lutownicza ktore tenie nie są. Najtańsza stacja kosztuje 4000 zl jak na taki sprzęt to spory wydatek. Co do stacji lutowniczych to chodziło mi o konkretne linki ze stronami. Kazdy moze powuedzieć poszukaj na forum . Mi jest potrzebna rada fachowca i profesjonalisty a nie kogoś kto odsyła do szukajki tak to każdy potrafi zbyć. Jeżeli dali byście mi linki ze stronami lub z aukcjami z dobrym sprzętem lutowniczym ktory posiada grot tzw "MINI-FALA" to za każdy post dam punkt. Z tego co widze po postach bez takiego grota się nie obejdzie. Cena stacji Nie gra roli moze byc powyzej 250 zł
  • Poziom 10  
    Mówiłem że hot airem nie da rady lutować bo rozpuści mi kulki pod BGA i przez to sprzęt nie będzie działal czy do was nie dociera co pisze ?? Przecież jest czarno na białym. Zrobienie reballingu bga niee jest takie proste jak się zdaje by rakie coś zrobić trzeba mieć sprzęt za minimum 4000 zł chyba zże znacie rańsze profesjonalne rozwiozania to ok tylko dajcie przkład czym to robić.
  • Poziom 41  
    drogowiec0 napisał:
    Mówiłem że hot airem nie da rady lutować bo rozpuści kulki pod BGA czy do was nie nie dociera ??

Co ci rozpuści - jak masz dwie lewe łapy to oddaj do serwisu.
    Po za tym jak dojrzysz tam jest tez grotówka.
  • Poziom 10  
    Trzeba bylo tak od razu tylko co do grotowki musi byc to z grotem tzw mini-fala inaczej nie da rady. A oddawać do serwisu nie mam zamiaru za dużo kosztuje raka naprawa. Wole mieć sprzęt i robić sanemu a nie komuś dawać i przepłacac rak to kaźdy glupi potrafi.

Czy do takich stacji jeśli jest dołączoba grotówka nie jest potrzebna czasem cyna z olowiem i topnik flux ??
  • Moderator Samochody
    drogowiec0 napisał:
    Mówiłem że hot airem nie da rady lutować bo rozpuści mi kulki pod BGA i przez to sprzęt nie będzie działal czy do was nie dociera co pisze
    Jak jesteś takim wielkim ekspertem od lutowania to po co tu w ogóle piszesz? Jak nie umiesz lutować to oczywiście Ci rozpuści... ale jeśli odpowiednio dobierzesz siłę nadmuchu, temperaturę i czas podgrzewania to nie ma szans, żeby Ci kulki popłynęły (i to jeszcze bez podlewania ich topnikiem). Po tych wypowiedziach widać, że nie masz pojęcia o lutowaniu. Kondensatorek "popłynie" po kilku sekundach, a kulki pod układem przy temperaturze i sile nadmuchu wystarczającej do wlutowania tego kondensatora Ci nigdy nie popłyną, a nawet jakbyś dał temperaturę i nadmuch na maksa, nim Ci kulki popłyną, to 10x wlutujesz ten kondensator. Bez preheatera nie jest tak łatwo roztopić kulki pod BGA samym HA.

Twoja logika jest taka - wolisz wydać 250zł na sprzęt który się do niczego nie nadaje i na dodatek którym nie umiesz się posługiwać, niż dać komuś zarobić, kto ma sprzęt i doświadczenie? Ty pewnie też wykonujesz jakąś pracę i na pewno wiele ludzi uważa, że chcesz za nią za dużych pieniędzy... wielu ale nie Ty. To nie ma sensu. Rób to co umiesz robić, zarabiaj na tym pieniądze i wydawaj je na usługi innych osób, którzy zrobią dla Ciebie to na czym Ty się nie znasz. Tak działa społeczeństwo. Nie można wszystkiego robić samemu.
  • Poziom 12  
    Podepnę się do tematu hot air odpada poniewarz ;będzie grzać tylko róg układu co spowoduje za duże wygięcia naprężenia musiała by być płyta cała zagrzana do co najmniej 130 stopni by uniknąć miejscowego nagrzania do 225 stopni bo tyle ma topliwość cyny bezołowiowej polutowałem już mnóstwo tych układów i stacją ir tzn cell i rsx laptopy wszelakie i czasem się zdarzy że układ uiera od temperatury rsx to chip INVIDI i one są bardzo czułe na skoki temp itd co stacja hot podaje,odnośnie lutownicy są specjalne szczypce na końcu których są groty i nimi ładnie ściągnie te kondensatorki jak poćwiczy na jakimś złomowym układzie to się nauczy
  • Poziom 11  
    Szczerze? To idzie to zrobić zwykłą transformatorówką i odrobiną wprawy. "Dużo" cyny i trochę topnika.
  • Poziom 12  
    Szczerze to idzie uwalić procesor co z ESD ?
  • Poziom 10  
    Ludzie to czym w koncu odlutowac te kondzie i przylutowac ?? Wiem ze powinienem to oddac do serwisu ake chcialbym samemu to zrobic a tym bardziej ze bede mial 3 uszkodzone uklady z ze sprawnymi kondensatorami. Jak pan krzysztof mi napisal to wystarczy odpowiedni topnik fluc cyna z olowiem i cos do lutowania i odlutowania najlepiej z egulacja tempeeatury i ochrona ESD. Panie Krzysztofie mam pare na oku stacji z ochrona esd wiec podesle ba pw i powie pan ktora wzic. Ekspertem nie jestem ale od czegos przygode z elektronika musze zaczac. Nie ucze sie na elektronika tylko na info ale tam wiedza z lutowania tez sie przysaje. Za wszystkie pomocne posty wam podziekuje zeby nie bylo ze w watku piszecie za free

Te szczypce maja potoczna nazw pinceta ale nie wiem czy tym odlutuje i przylutuje zarazem musi to byc sprzet z bardzo cienkin grotem i tak jak pan Krzysztof wspomnial z tzw grot mini-fala
  • Poziom 17  
    Nie chcę się wymądrzać ale tylko powiem swój przykład. Ja będąc zielony w lutowaniu (jakieś kabelki od słuchawek czy przedłużacze lutowałem) naprawiłem sobie tuner mt 4161 gdzie do dużej masy cyny trzeba było przylutować rezystor 1x0,5mm. Zrobiłem to za pomocą oporówki ZD-70DA za 25zł z grotem - ostrym szpikulcem. Potrzebna jest tylko bardzo dobra pęseta (ostra i z twardej stali) i jakieś szkło powiększające. Te dwa elementy są równie ważne a może i ważniejsze niż sama lutownica. No i w twoim przypadku też topnik, ja się męczyłem bez, tylko rozcieńczoną w denaturacie kalafonie miałem i zdecydowanie nie polecam.

Tylko KONIECZNIE trzeba potrenować - parę drobnych rzeczy odlutować i przylutować spowrotem i zobaczyć jak to wygląda. Same oglądanie filmików na YT nie wystarczy.

Więc ogólnie DA SIĘ bez hot aira. Ja wiem że Panowie serwisanci będą tutaj gromami ciskać ale chłop chce się uczyć pływać na głębokiej wodzie a wy nic tracicie w razie porażki więc po co ta napinka? Ja sam się porwałem na wymianę pamięci RAM w routerze i wiem że czasem "człowiek musi, inaczej się udusi" choć kończy się to odklejonymi i porwanymi ścieżkami i sprzęt jest do śmietnika.

Co do termopęsety sam mam coś takiego
    http://allegro.pl/lutownica-pincetowa-pinceta-termopeseta-48w-i5126650691.html

i gdyby cię kusiła cena to zdecydowanie odradzam. Nawet jeżeli by zeszlifować te standardowe łopatki to i tak jest to w użyciu równie nieporęczne co transformatorówka. Dopiero PACE ma na tyle fajnie zrobione te szczypce że da się tam regulować ich rozwartość i nie rozjeżdżają się na boki (malutki luz na zawiasie daje 2-3mm na grocie).

Cytat:
    zeby nie bylo ze w watku piszecie za free

Bez przesady, to nie przedszkole. Nikt tutaj nie odpowiada żeby sobie jakieś punkty nabijać. Punkty to sprawa drugorzędna.
  • Poziom 24  
    drogowiec0
    Moim zdaniem prosisz się żeby cały temat poleciał do kosza z warnem w gratisie.

Czy ty człowieku lutowałeś kiedyś bga? Wiesz ile trzeba się nagrzać, żeby kulki rozpuścić, bez podgrzewacza?!

Mędrkujesz coś o cienkich grotach, szczypcach, minifalach, esd, kup dowolny zaproponowany przez ludzi w temacie grot i zacznij lutować. Bo już się tego czytać nie da. Nabędziesz trochę praktyki to przestaniesz wygadywać aż takie bzdury. Ja wiem że każdy kiedyś zaczynał sam miałem skrzywione pojęcie na wiele tematów, ale bez przesady.

Jak pisze Doman18 na początek kup cokolwiek. To tylko kondensator.
  • Poziom 10  
    Ja sie nie wymądrzam tylko piszè co inni forumowicze piszą. Banie Brutus to nie jest lutowanie bga tylko dolutowywaniei odlutowanie z zepsutego do układu.By sam układ Bga zdjąć trzeba mieć odpowiednią stacje ale nie o tym mowa w temacie. Durzo użytkowniku mi już odpowiedziało a w szczególności pan Krzysztof więc uwżam temat za rozwiązany tylko prosze od razu nie kasować tematu
  • Poziom 24  
    Doprawdy?
    Wygląda na to że masz problem z logicznym myśleniem więc wytłumaczę jak dziecku:
    -TY napisałeś, że nie będziesz lutował kondensatorów hot airem bo boisz się że rozpuścisz kulki pod układem
    -JA odpisałem, że nie ma takiego ryzyka, bo samym hotem jest ciężko podnieść układ

Dla mnie EOT.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Bartusjusz to poczytaj co napisal pan Krzysztof Polewka na temat Hot aira tu masz cytat. Gdyby mozna bylo zrobic to hot airem fo jeszcze dzis bym zamowil stacje lutownicza z hot airem i z lutownica grotowa z regulacja temperatury

Cytat:
    Podepnę się do tematu hot air odpada poniewarz ;będzie grzać tylko róg układu co spowoduje za duże wygięcia naprężenia musiała by być płyta cała zagrzana do co najmniej 130 stopni by uniknąć miejscowego nagrzania do 225 stopni bo tyle ma topliwość cyny bezołowiowej polutowałem już mnóstwo tych układów i stacją ir tzn cell i rsx laptopy wszelakie i czasem się zdarzy że układ uiera od temperatury rsx to chip INVIDI i one są bardzo czułe na skoki temp itd co stacja hot podaje,odnośnie lutownicy są specjalne szczypce na końcu których są groty i nimi ładnie ściągnie te kondensatorki jak poćwiczy na jakimś złomowym układzie to się nauczy

arturcieslak1 ja nie twierdze ze moge zrobic to lepiej bo sie dopiero uczę od podstaw i musze coś kupić by trochę porobić. Mogę oddac do serwisu ale co wtedy jak bede mial np co innego do zlutowania ?? Przeciez nie bede za kazdym razen latal do serwisu i prosił kogos o lut a kasy na sprzet mi nie szkoda

Uważam temat za zakończony. Dziekuje wszystkim użytkownikom za wyczerpujące post. Każdy kto dał sensowna odpowiedź dostanie +