Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 Way vs 3 Way

01 Cze 2005 20:59 2552 15
  • Poziom 21  
    Chciałbym usłyszeć wasze opinie. Otóż moim nauczycielem w technikum jest profesor, ktory uwaza się za wielkiego akustyka. No i zawsze się z nim sprzeczałem co jest lepsze. On mówił, że konstrukcja dwudrożna na zwrotnicy o nachyleniu 6dB/okt bo wtedy charakterystyki nakładają się na siebie tak, że dziura pomiędzy wysoko a niskotonowym głośnikiem jest uzupełniona i w rezultacie mamy wyrównane pasmo. Dla mnie raczej lepsze są trójdrożne zestawy. Każda część pasma jest odtwarzana prze inny głośnik, co jest kożystne w przypadku dużych wooferów o ciężkich membranach, moga one nie nadążyć za wysokimi częstotliwościami. Poza tym kiedy sopranowca tniemy przy jakiś 2,5 do 3,2 kHz a on nie czuje się zbut dobrze w tych granicach to jest prawdopodobieństwo, że ulegnie uszkodzeniu. Natomiast gdy średniotonowiec odwala za niego jakieś 5 kHz z całego pasma to nie ma się w zasadzie o co martwić. Ale teraz sam już nie wiem, wszystkie liczące się firmy produkują takie i takie zestawy. Nawet taki cieniutki Audio Mega robią tak 3drożne jak i 2drożne zestawy o podobnych mocach. Teraz kolej na wasze opinie na ten temat.
  • Poziom 22  
    Jaka konstrukcja jest lepsza to zalezy od głośników jakie chce sie użyc i od tego co sie chce uzyskac...proste.
    Dlatego myśle ze ten temat nie ma sensu...
  • Poziom 40  
    to tak jakby sie zastanawiac ktory samochod lepszy maly czy duzy? Drogi czy tani bo trzy glosniki sa zawsze drozsze niz dwa.
    Kiedys byla moda na trojdrozne kolumny a teraz jest na dwudrozne glownie dlatego ze glosniki sa lepsze. Trojdrozne zawsze beda miec wieksza moc i efektywnosc. A co do nachylenia filtrow w zwrotnicy to osobny temat rzeka. Thiel umilowal sobie filtry I-rzedu ale akustycznie i do ich wykonania czesto stosuja kilkadziesiat elementow w zwrotnicy!
  • Poziom 21  
    No to dajmy na to że bas to 20 centymetrowka, sykacz kopułkowy a średniak standardowy, wszystko średniej klasy. Kolumny do słuchania wszelakiej muzyki i oglądania filmow. Który zestaw będzie bardziej wierny i szczegółowy w odtworzeniu pasma akustycznego.
  • Poziom 30  
    Zapytaj profesora jak zrobiłby kolumny dwudrożne o mocy powiedzmy 300W.
  • Poziom 18  
    Dwudrożne to nie znaczy dwugłośnikowe! Profesor do wykonania takich kolumn wykorzysta 5 głośników o mocy 60 W sinus i założenie zostanie spełnione. Przy dużych mocach (np. 150 W) pojedynczy głośnik nisko-średniotonowy bardzo zniekształca dźwięk. Jest to spowodowane np. tym, że membrana odtwarzając najniższe dzwięki mocno wychyla się, niepozwalając na wierne odtwarzanie częstotliwości średnich.
  • Poziom 19  
    No tak,ale idealem jest jeden glosnik przenoszacy cale pasme od 20 hz do 20khz,jednak jak na razie ciezko wykonalne,ostatnio viston cos probuje wyluskac z tej teorii i powstaly cholernie drogie kolumny:) Dalszym idealem jest jednak konstrukcja 2 glosnikowa ,glosnik wysokotonowy umieszczony posrodku glosnika niskosreniotonowego( nie jak w samochodowych 2 way) lecz ukryta w srodku kopulki basowca,tam gdzie pracuje cewka,a dlaczego sie do tego dazy? Poniewaz chodzi i punktowosc dzwieku,zeby bylo jedno waskie zrodlo dzwieku,stosuje sie tez szeroko konstrukcje D.apollo. Po zatym,konstrukcja 2 drozna to mniej elementow w zwrotnicy,mniej pasm podzialu,a dzisiak dobre glosniki niskosredniotonowe o sredicy 17mm(np: visaton AL 170 aluminium membrana) gra jak dobry basowiec 30cm,wiem bo sluchalem i nawet czulem na plecach,jest niesamowicie szybki,dzieki lekkiej membranie. Pasmo z takim glosnkiem w konstrukcji 2 way mozna dzielic na 4khz,lub troche lepiej cos w okolicach 5 khz.
  • Poziom 30  
    jakubkrawiec napisał:
    Dwudrożne to nie znaczy dwugłośnikowe! Profesor do wykonania takich kolumn wykorzysta 5 głośników o mocy 60 W sinus i założenie zostanie spełnione.

Oczywiście jakubkrawiec, ale chodziło mi o praktyczny sposób...

Myślę, że nie warto przeciągać tej dyskusji, bo żadnej jednoznacznej odpowiedzi nie osiągniemy.
  • Poziom 21  
    No właśnie do większych mocy uzywa się 2 lub więcej głośników. Według mnie głośnik to jest najgorsze użądzenie jakie mogło powstac do wydawania dzwięku. No ale nia mamy nic innego. Ale zastanawiałem się kiedyś jak to jest, że małe dziecko potrafi tak wrzeszczeć jak 100 watowy głośnik. Takie małe gardelko, malutkei płucka a taki dzwiek się z tego wydobywa. Moim zdaniem w kwestii głośnikow nie da sie już nic nowego wprowadzić to już jest poprostu koniec dobrych pomysłów. Potrzebna jest jakas rewolucja albo całkiem inne podejście do tworzenia głośników.
  • Poziom 43  
    Danie zwrotnic ma na celu wykorzystanie najbardziej liniowych okresów częstotliwości danych głośników. Wszystko trzeba jakoś porównać, lepszy zestaw trzydrożny niż dwudrozny z dziurą STX basowy + wysokotonowiec.

Robi się kolumny nawet 5-drożne i przebijają one na pewno wsyzstkie konstrukcje dwudrożne...

A i tak na pzykład do gitary najlepsze są jednodrożne...

Ze względu na brak przesunięć fazowych na zwrotnicach..
  • Poziom 28  
    Nie ciesz się tak z tego dzieciaka, weż np róg przeciwmgłowy albo klakson od tira - gdy masz źródło sprężonego powietrza to wchodzimy na zupełnie inne odczucia :). Poza tym jeszcze nie widziałem dyskoteki na niemowlakach :). Gdyby wszystko było takie bez sensu to chyba nikt by za to nie płacił? O 2 way vs 3 way się nie wypowiadam z ocywistych powodów- wolę już pogawrzyć o pogodzie, przynajmniej więcej osób się będzie zgadzać.
  • Poziom 35  
    Jak profesor zrobi kolumnę 300W? Ano weźmie głośnik 15" i driver 2" :D :D :D
    Ja uważam, że 3 drogi dużo dają w tańszych kolumnach estradowych - takie 15" + średni + HF gra lepiej od 15" + 1", a już na pewno od 15' + HF. I basu jest więcej, dzięki czemu mniejsze imprezy można robić bez subbasów.
    Poza tym ogólnie gorsze głośniki grają lepiej jeżeli robią to co do nich należy, szczególnie jeżeli zależy nam na wokalu. Mam ostatnio takie fajne NRDowskie kolumny RFT - trzydrożne, bas 16cm zamknięty i gra to jak na swoje 100zł z wysyłką (!) za parę rewelacyjnie, szczególnie jeżeli chodzi o wokal.

--
    Hefi
  • Pomocny post

Spec od akustyki
    Dobre kolumny dwudrożne i do tego subwoofer z aktywnym podziałem i korekcją fazy. Może i zrwotka pierwszego rzędu jest najmniej kłopotliwa ale i njamniej bezpieczna dla wysokotonowca.
  • Poziom 28  
    Niedawno miałem okazję zobaczyć kompromitację Kukiza na juwenaliach w białymstoku. Z powodu sprzężenia mikrofonu msiał opowiadać dowcipy. Nikt nic nie rozumiał - wszystko na scenie było 2 way. Zero środka. Anie solówek gitarowych, anie wokalu, ani nawet nikt dowcipów śląskich nie dosłyszał. Ciężej jest zrobić badziewne 3 way (hmm gdm stx'a?) niż 2 way... Jak już robić cokolwiek to robić dobrze, ja tam wolę klarowność i 3 way - subbasów zawsze można dodać w razie potrzeby
  • Poziom 2  
    równiez przetestowałem 2 i 3 drożne konstrukcje do 5000 tyś. na moje ucho winner is 3 way, whay ? ano dlatego że klarowność jest o niiieboooo lepsza, droga dla wokalu nie zakłócona. pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Ta dyskusja ma taki sens jak rozważanie czy lepsze są auta zielone, czy niebieskie.
    Cytat:
    Dobre kolumny dwudrożne i do tego subwoofer z aktywnym podziałem i korekcją fazy.
    Kwaczor swoją mętną wypowiedzią dajesz zły przykład nowym uczestnikom forum (przecież dwie drogi+sub=trzy drogi).
    Cytat:
    równiez przetestowałem 2 i 3 drożne konstrukcje do 5000 tyś
    Gratuluję dostępu do takiego sprzetu. My stykamy się raczej z tańszymi konstrukcjami :cry:

Ponieważ temat raczej jest bez sensu, proponuję go zamknąć aby nie zaśmiecać forum.