Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary charakterystyk monitorów DIY STX HolmImpulse

Bartekkkk100 18 Sie 2015 13:04 4623 40
  • #1 18 Sie 2015 13:04
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Witam, jakiś czas temu wykonałem monitory na STX GDN17-140-8SCX + GDWK10-200-8PJ z zwrotnicą projektu irka http://www.fratu.pl/irek/?stx-gdn17-140-8scx-gdwk10-200-8pj,39 chodzi konkretnie o tą druga wersję. Obudowa 16L, BassReflex policzony na 40Hz. I teraz z czystej ciekawości chciałbym zrobić pomiary tych kolumn, najbardziej przypadł mi do gustu program HolmImpulse, wklejam screeny z ustawieniami i wynik pomiaru kolumny, na razie bez reverse null. Wszelkie efekty na wzmacniaczu i PC powyłączane, mikrofon ok 70cm od kolumny, pomiary w dość dużym pomieszczeniu, od frontu kolumny do ściany ok 2,5m, na ścianę za i przed kolumną powiesiłem grube koce.
    Czy takie ustawienia są w porządku ? Niezbyt rozumiem jak ustawiać gating, i jak powinien wyglądać wykres Impulse Response ? Troche czytałem na forach na ten temat, ale jakoś ciężko to ogarnąć... Czy to co wstawiłem ma w ogóle jakiś sens ? Sam wykres jest dość powtarzalny, znaczne różnice powodują jedynie dalsze odstawienie mikrofonu (powyżej 1m) i mierzenie z mikrofonem pod kątem wzgledem kolumny.
    Pomiary charakterystyk monitorów DIY STX HolmImpulse Pomiary charakterystyk monitorów DIY STX HolmImpulse Pomiary charakterystyk monitorów DIY STX HolmImpulse Pomiary charakterystyk monitorów DIY STX HolmImpulse

0 29
  • Pomocny post
    #2 18 Sie 2015 14:56
    elektryku5
    Poziom 37  

Impuls wygląda ok, w wielkim uproszczeniu bramkowanie jest po to by ograniczyć wpływ odbić.

Wprawdzie inny soft, ale można z tego artykułu zrozumieć o co chodzi z bramką.

http://diyaudio.pl/content.php/55

1
  • #3 18 Sie 2015 18:16
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Dzięki wielkie, trochę już ogarnąłem jeżeli chodzi o samą świadomość co to jest, SW próbowałem coś pomierzyć, ale marnie mi to szło. Nie wspomniałem jeszcze, że pomiary robię wkładką KPCM6B-P w aluminiowej rurce, czy ta wkładka nadaje się do takich zastosowań ? Wiem, że każdy zaraz poleci mi WM61a, ale ciężko ją dostać, w oryginale to już chyba niemożliwe.

0
  • #4 18 Sie 2015 18:34
    elektryku5
    Poziom 37  

Ja też używałem jakiejś innej, ale według danych producenta zrobiłem sobie plik kalibracyjny (na ile to jest powtarzalne i wiarygodne nie wiem).

Programem SPL Tracer możesz ją odrysować i zrobić plik.

0
  • #5 18 Sie 2015 19:29
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

No do mojej wkładki jest dostępna taka dokumentacja http://www.image.micros.com.pl/_dane_techniczne_auto/mipkpcm6bp.jpg
    Odrysowałem sobie ten wykresik, ale coś mi się zdaje, że już chyba lepiej nie robić żadnej kalibracji, bo to co dał producent to chyba tylko taka poglądowa charakterystyka, kalibrować mikrofon na podstawie tego, to jakoś do mnie nie przemawia:D

0
  • Pomocny post
    #6 18 Sie 2015 21:03
    zulusj23
    Poziom 21  

HolmImpulse sam ustawia bramkowanie, przynajmniej teraz bo masz tak go aktualnie ustawiony: First peak. Kończy pomiar na pierwszym odbiciu. Zrób ten plik kalibracyjny. Pj-ka nie ma takiej górki a zaraz potem spadku na charakterystyce. Powinno być lepiej.
    Kiedyś były osiągalne na aledrogo dobre do amatorskich zastosowań kładki Panasonika WM-61A. Teraz bardzo wątpliwe aby były to oryginały bo producent zakończył jakiś czas temu ich produkcję.
    Jak dla mnie twoje pomiary są rewelacyjne jak na początek.

1
  • #7 18 Sie 2015 22:38
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Ok, dzięki, co do WM61 napisałem w dziale bazar może ktoś będzie miał na sprzedaż, bo obecnie na allegro tylko jakieś podróby.
    Zrobiłem ten plik kalibracyjny, tylko jakoś nie mam przekonania do tego programu, w związku z tym prośba: mógłby ktoś sprawdzić, czy dobrze wyszedł ten plik ? I jeszcze jedna sprawa: jakby ktoś podpowiedział co ja mam z tym plikiem zrobić to byłbym wdzięczny :D

0
  • #8 18 Sie 2015 23:06
    zulusj23
    Poziom 21  

Prosta sprawa. W ustawieniach programu masz możliwość wskazania pliku kalibracyjnego. Nie pamiętam jakie powinien mieć rozszerzenie, .mic , .frd , a może .txt . Najwyżej je zmienisz. Często ważny jest też sposób oddzielenia miejsc dziesiętnych, separator "." lub ",".
    Efekt prawidłowego działania zobaczysz na wykresie.

Odnośnie pliku to wypadałoby, aby początek miał poziom 0 dB. Lichy ten wykres producenta ale lepszy taki, niż żaden. Co prawda a i Panasoniki miały duży rozrzut w zależności od egzemplarza.

Holm nie jest zbyt popularny. Tu masz linka do wymiany zdań na jego temat:
    http://diyaudio.pl/showthread.php/18226-HOLMI...waostki-wady-zalety-itp?highlight=holmimpulse

Polecam to forum.

0
  • #10 19 Sie 2015 13:20
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Witam ponownie, poprawiłem już ten plik kalibracyjny teraz jest chyba ok, tylko czy to nie jest czasem tak, że wkładka podbija najbardziej na 5,5kHz a na moim wykresie największy skok jest przy 9kHz, (przy 9kHz wkładka już nawet tłumi, a nie podbija) i wgranie tego pliku niczego nie poprawi ?
    Druga rzecz, że nie mogę znaleźć gdzie w Holmie się wgrywa ten plik... w SW wiem jak to wgrać ale co z tego jak ten program jest tak rozbudowany, że początkujących skutecznieodstrasza samą ilością danych które można zmienić. Wiem, że Holm nie ma zbyt wiele możliwości dlatego nie jest zbyt popularny ale dla mnie na początek jest chyba ok, tym bardziej, że obecnie interesuje mnie tylko zrobienie pomiaru charakterystyki, póki co daleko mi do projektowania zwrotnic.

0
  • Pomocny post
    #11 19 Sie 2015 16:50
    zulusj23
    Poziom 21  

Na trzecim rysunku pole Calibration. Spróbuj zaimportować przygotowany plik.

No cóż, ta charakterystyka producenta może być niestety daleka od rzeczywistości...

1
  • #12 19 Sie 2015 17:56
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

O rany, a ja szukam po opcjach zamiast zajrzeć na pierwszą karte :D
    Ale ok, zmieniłem rozszerzenie na .cal i załadowałem ten plik, wstawiam screen z wynikiem całej operacji.

0
  • #14 19 Sie 2015 19:26
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Po wgraniu kalibracji Panasonica wygląda to tak:

0
  • #15 19 Sie 2015 20:46
    zulusj23
    Poziom 21  

Chyba nic z tego nie będzie i nie ma co na siłę dobierać pliki kalibracyjne. Pozostaje chyba WM do pozyskania.
    Irek to szpenio i zna się na rzeczy. Jednak gdzieś była informacja, że SCX-y z nowych serii to trochę inne głośniki. Dlatego sprawdź reverse null i zostaw sprawę do czasu pozyskania wiarygodnego mikrofonu.

0
  • #16 20 Sie 2015 20:03
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Chciałem sprawdzić reverse null, zrobiłem pomiar odkręciłem tweeter, podłączyłem odwrotnie i znów zrobiłem pomiar:
    Coś tu chyba jakaś lipa wyszła... to te pomiary są tak beznadziejne, czy moje kolumny ? Robiłem próby w różnej odległości od mikrofonu i poziomem głośności i wynik był za każdym razem podobny.

0
  • #17 20 Sie 2015 20:34
    elektryku5
    Poziom 37  

Może to oznaczać źle ustawiony mikrofon lub niedopasowaną zwrotnicę.

Masz stare wersje głośników?
    Ta zwrotnica właśnie do takowych była zaprojektowana.

0
  • #18 20 Sie 2015 20:45
    zulusj23
    Poziom 21  

Cienko to wygląda. Ale pomiary są ok i mówią prawdę.

Nie jestem pewien, ponieważ STX po raz kolejny zmienił oznaczenia głośników, ale wydaje mi się, że to jest to czego potrzebujesz do tych głośników:

http://diyaudio.pl/showthread.php/25545-STX-W...PCX-(lub-PC)-projekt-by-Pawel-S?highlight=SCX

Jedna ważna uwaga, ta zwrotnica jest pod konkretny front i konkretne rozmieszczenie na nim głośników.

0
  • #19 20 Sie 2015 21:00
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Mam nowe wersje, kupione w kwietniu 2014 od producenta. Wiem, że zwrotnica była projektowana do wersji ze starym oznaczeniem GDN17-140 itd. i już kiedy planowałem ich budowę krążyły pogłoski, że nowe wersje mogą się różnić od starych, ale potwierdzonej informacji nigdzie nie znalazłem, a ze strony stx można było wywnioskować, że tylko nowy typ nazw został wprowadzony.
    Ale cóż, póki nie dorwę mikrofonu z prawdziwego zdarzenia chyba odpuszczę sobie jakiekolwiek pomiary, mierzyłem róznież Altus 110 i w nich również na wykresie góra była ostro podbita, a po odwróceniu fazy GDWT na wykresie ledwie się domyśliłem który dołek wskazuje na odróconą fazę, lepiej było to widoczne kiedy odwrotnie podłączyłem GDN, ale też chyba nie tak to powinno wyglądać.
    zulusj23 tylko nie rozumiem, dlaczego zwrotnica z linku nadaje się do PCX i PC ? nawet producent zaleca inne cięcie pasma do nich różne o 900Hz i zwrotnice o różnym nachyleniu.

0
  • #20 20 Sie 2015 21:24
    elektryku5
    Poziom 37  

No to niestety masz do zrobienia zwrotnicę od nowa.

Cytat:
    nie rozumiem, dlaczego zwrotnica z linku nadaje się do PCX i PC ?

Widocznie w pomiarach były na tyle zbliżone, że zwrotnica spasowała do obu.

0
  • #21 20 Sie 2015 21:30
    zulusj23
    Poziom 21  

Jest tak jak pisze elektryku5, PC, PCX a nawet ALX to podobne głośniki. Zaufaj, PawełS zna się na rzeczy.

0
  • #22 25 Sie 2015 00:24
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Czyli jak wrzucę zwrotnicę Pawła S. do swoich monitorów to rozjedzie się zgranie fazowe ? Samo rozmieszczenie głośników jak i odstęp między głośnikami jest dość podobny jak na projekcie z linku, z tą różnicą, że u mnie front posiada pościnane skosy i pokryty jest skajem, a tunel br znajduje się z tyłu, to chyba dosyć znaczące różnice ?
    A jeżeli dorwałbym w końcu jakiś przyzwoity mikrofon do pomiarów to nie lepszym wyjściem będzie zaprojektowanie samemu zwrotnicy już konkretnie pod moją obudowę i głośniki, czy to jednak za duże wyzwanie dla amatora ?

0
  • #23 25 Sie 2015 00:34
    elektryku5
    Poziom 37  

Fajna zabawa, tylko części na zwrotnice testowe potrafią pochłonąć sporo pieniędzy.

Masz mikrofon, możesz na razie choćby dla ogólnego rozrachunku zmierzyć osobno głośniki w Twojej obudowie i symulować zwrotnice Pawła.

Może ten mikrofon wystarczy, jak zmierzysz oba głośniki, to możesz zgrubnie porównać z charakterystyką producenta, oczywiście wiadomo, że nie będzie to identyczne ze względu na różne warunki pomiaru.

0
  • #24 25 Sie 2015 09:39
    zulusj23
    Poziom 21  

Odnośnie pomiarów to przyszła mi do głowy jeszcze jedna dosyć ważna kwestia - jaką kartą dźwiękową robisz pomiary ? Spadek charakterystyki powyżej 10 kHz to może też być jej zasługa. Można by ją sprawdzić na wszelki wypadek programem RMAA.
    Jeśli umiesz zmierzyć impedancję poszczególnych głośników to mogę ci pomóc i zasymulować zwrotnice Irka i Pawła na podstawie pomiarów głośników w twojej obudowie.

0
  • #25 25 Sie 2015 15:32
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Pomiary które wrzucałem wcześniej robione były na laptopie ze zintegrowaną kartą (wyniki testów z RMAA w pliku kartalaptop.rar), dziś pomiar powtórzyłem na komputerze stacjonarnym z kartą również zintegrowaną i prezentuje się on tak (robiony w nieco innych warunkach niż wcześniej):
    Natomiast wynik testu z RMAA karty z komputera w pliku karta_pc.rar
    Póki co nie mam dostępu do jakiekolwiek lepszej karty dźwiękowej i raczej nie będę miał, w chwili obecnej mam do dyspozycji tylko to.
    Co do pomiarów impedancji-nigdy tego nie robiłem, wiem, że potrzebuję jiga z wzorcowym rezystorem (może da się bez wykonywania całego jiga ?), i pewnie potrzebny SW, bo w Holmie się chyba nie da.

1
  • #26 25 Sie 2015 17:20
    elektryku5
    Poziom 37  

Program ARTA-->LIMP i eksport do .ZMA, potem taki plik można wykorzystać w SW.
    W SW też mógłbyś zmierzyć impedancję, ale w LIMP jest bardzo prosty JIG i łatwiej skalibrować.

0
  • #27 25 Sie 2015 17:27
    zulusj23
    Poziom 21  

Ściągnij sobie pakiet ARTA. W jego skład wchodzi program LIMP za pomocą którego zmierzysz impedancję. Wystarczy jeden rezystor do pomiaru. Do pakietu powinna być dołączona instrukcja a jak nie to znajdziesz ją na ich stronie http://www.artalabs.hr/ .

Elekrtyk mnie uprzedził, ale to dobrze, że mamy podobne pomysły...

0
  • #28 25 Sie 2015 20:05
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Ok, dzięki, mam już program tylko teraz jak robić te pomiary?
    http://3.bp.blogspot.com/_xgY0jtSX-KQ/R4qoq4yTGhI/AAAAAAAABBg/ofYiUp3VyBo/s1600/arta_ckt.jpg jak rozumiem taki "JIG" wystarczy ? Jaka najlepiej powinna być wartość rezystora ? I co mam podłączyć zamiast głośnika na schemacie ? Każdy głośnik z osobna w obudowie pomijając zwrotnicę, czy po prostu podłączyć całą kolumnę razem z obecną zwrotnicą ? I to bez wzmacniacza prosto do PC ? Nigdy z tym nie miałem styczności także wybaczcie głupie pytania.

0
  • #29 25 Sie 2015 20:20
    zulusj23
    Poziom 21  

Jeśli pomiar głośnika zasilanego bezpośrednio z karty dźwiękowej to rezystor 100 R. Koniecznie przeczytaj instrukcję do LIMP-a i wszystko stanie się w miarę jasne.
    Każdy głośnik z osobna. Na razie opanuj wstępnie obsługę programu. Potem w drugim programie z pakietu czyli w ATRA zrobisz pomiary pasma głośników. Wszystko bez zwrotnicy.

0
  • #30 28 Sie 2015 01:12
    Granat :)
    Poziom 34  

Ja bym najpierw mimo wszystko podłączył jakikolwiek inny mikrofon i dokonał pomiaru kolumny jeszcze raz. Nierówności charakterystyki są ogromne. Jeśli ta kolumna faktycznie tak gra to jej brzmienie można ocenić na fatalne.
    Jakikolwiek inny mikrofon pomoże ocenić tendencję - czy to wina mikrofonu czy kolumny. Przy tak dużej skali liczonej w dziesiątkach dB nietrudno będzie to sprawdzić.

0