Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizacja długości branego prysznica...

darekpawel 28 Aug 2015 14:22 1572 19
    darekpawel
    Level 17  
    Od znajomego dostałem zadanie - kabina prysznicowa z oświetleniem, radiem, itp.
    Chce, aby w jakiś sposób sygnalizować długość (czasową) branego prysznica...

Ma liczną rodzinę - i na wodzie chce przyoszczędzić. :idea: :D

Rozumiem, że trzeba by dać jakiś czujnik przepływu (jaki?),
    jakiś sterownik no i ew. syntetyzer głosu...

Najlepiej jakby się dało zrobić na EASY (Klockner-Moeller-a), bo akurat ten sterownik mam opanowany...
    A może coś prościej?

Jakieś podpowiedzi... ?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    TvWidget
    Level 35  
    Może zrobić to pośrednio przez pomiar wilgotności w łazience.
    tomek122
    Level 21  
    A może najprościej nastawić budzik przed wzięciem prysznica na np 5 minut.
    darekpawel
    Level 17  
    Nie, to musi być "coś" czym można pochwalić się przed znajomymi...
    Żadne takie średniowieczne metody...
    kortyleski
    Level 42  
    Każdy wodomierz ma w środku magnes. Wystarczy wybebeszyc cześć pomiarową i zadać kontaktron, dla ambitnych czujnik halla. Być może powinno się osobno mierzyć ciepłą i zimną wodę. Później bierzesz dowolną kobietę i każesz się kąpać przez godzinę. Zliczasz impulsy i masz punkt wyjścia do pomiaru.
    darekpawel
    Level 17  
    No właśnie chodziłoby mi o jakiś gotowy czujnik, typowo dostępny na rynku... O znanych parametrach i typowych zastosowaniach np. kotłach CO.
    Może są jakieś z wyjściem przekaźnikowym?
    vodiczka
    Level 43  
    darekpawel wrote:
    Nie, to musi być "coś" czym można pochwalić się przed znajomymi...
    Zatem znajomy powinien zatrudnić łaziebnego eunucha, który poza przygotowaniem kąpieli będzie odliczał czas recytując strofy "Pana Tadeusza" i odwracając klepsydrę w stosownym momencie. :D
    TvWidget
    Level 35  
    Czy powiadomienie ma kasować zakręcenie wody na chwilę ?
    darekpawel
    Level 17  
    No w sumie tak, ale jakieś opcje to pewnie w praktyce wyjdą... Coby nie zakręcić wody jak kobieta ma szampon na głowie, a dać jej jeszcze ze 3 min. na spłukanie...

P.S. Z tym eunuchem to O.K., ale gdzie takiego znaleźć? Chyba, że kolega ma ochotę zmienić filozofię życia??!
    janek1815
    Level 38  
    kortyleski wrote:
    Każdy wodomierz ma w środku magnes. Wystarczy wybebeszyc cześć pomiarową i zadać kontaktron, dla ambitnych czujnik halla. Być może powinno się osobno mierzyć ciepłą i zimną wodę. Później bierzesz dowolną kobietę i każesz się kąpać przez godzinę. Zliczasz impulsy i masz punkt wyjścia do pomiaru.

Wodomierz z wyjściem impulsowym. Masz już gotowy sygnał. Rozdzielczość 1L.
    eurotips
    Level 38  
    janek1815 wrote:
    kortyleski wrote:

Wodomierz z wyjściem impulsowym. Masz już gotowy sygnał. Rozdzielczość 1L.

No tak ale litr zimnej to 4zł a litr podgrzanej to 24zł (Tak jest u mnie w MPEC).
    Przykręcanie ciepłej to najlepszy pomysł.
    janek1815
    Level 38  
    eurotips wrote:
    No tak ale litr zimnej to 4zł a litr podgrzanej to 24zł (Tak jest u mnie w MPEC).

Metr sześcienny?
    eurotips
    Level 38  
    janek1815 wrote:
    eurotips wrote:

Metr sześcienny?

Przepraszam, oczywiście że cena za metr sześcienny a nie litr.
    Ryszard49
    Level 37  
    Panowie, czytam i nie wierzę własnym oczom, nie wiedziałem ze na czystości swojego ciała można przyoszczędzić. Paranoja.
    NIXIE_123
    Level 32  
    Najlepiej to ustawić nad głową butelkę przezroczystą, która ma starczyć na całą kąpiel. Delikwent widzi ile mu zostało itd. Ewentualnie to samo, ale elektroniczne, np. po 3 litrach elektrozawór przytyka dopływ wody, do tego stopnia aby można było zmyć szampon
    TvWidget
    Level 35  
    Ryszard49 wrote:
    Panowie, czytam i nie wierzę własnym oczom, nie wiedziałem ze na czystości swojego ciała można przyoszczędzić. Paranoja.

Przecież tu nie chodzi o oszczędność ale tak jak napisał autor o możliwość pochwalenia się. Koszt potrzebnych instalacji będzie przecież na tyle duży, że w rozsądnym czasie się nie zwróci.
    Może coś takiego wykorzystać: http://gadzetomania.pl/37425,prysznic-na-pieniadze

Powracając do aspektu technicznego to moim zdaniem powiadomienie powinno być kasowane wyłączeniem światła. Pozwoli to rozwiązać dwa problemy:
    - wykryć, że z łazienki korzysta nowa osoba (w większości przypadków)
    - nie pozwoli komuś kto akurat bierze prysznic w łatwy sposób skasować powiadomienia
    vodiczka
    Level 43  
    TvWidget wrote:
    Powracając do aspektu technicznego to moim zdaniem powiadomienie powinno być kasowane wyłączeniem światła.
    Raczej mruganie światłem. Najpierw 2-3 pojedyńcze a np. po minucie ciągłe. Wyłączenie na stałe może wywołać panikę u kąpiącego.
    Podstawowy mankament - jeżeli korzysta nowa osoba, która nic nie wie o systemie oszczędzania to klapa. Już lepszy pomysł ze stopniową redukcją dopływu ciepłej wody lub "mruganie" ciepłą. Krótkotrwałe porcje zimnej wody na zmianę z ciepłą ujędrniają skórę i hartują ciało :)
    TvWidget
    Level 35  
    vodiczka wrote:
    Raczej mruganie światłem.

Nie zrozumiałeś. Chodziło mi o to w jaki sposób skasować powiadomienie. Czyli kiedy timer służący do określenia, że się prysznic bierze się zbyt długo ma zacząć liczyć czas od nowa.