Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Kupię] Tranzystory 2SC3856, 2SA1492, 2SC2275 i 2SA985

Uzytkowinik19 06 Sep 2015 12:24 3486 18
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Tak jak w temacie, interesują mnie jedynie oryginalne i sparowane tranzystory z wylutu

Potrzebuję 4 pary 3856 i 1492 oraz 2 pary 2275 i 985
    Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Takie które były oryginalnie montowane w sprzęcie audio 20 lat temu, tranzystory końcowe SanKena i sterujące NEC, wiem że raczej małe szanse, że znajdę kogoś kto będzie posiadał taki komplet ale spróbować warto, potrzebuje to do wzmacniacz Sony TA-F830ES
    aaanteka
    Level 41  
    Hm, ale te SanKena z przed 20 lat to były właśnie dość wadliwe serie.

Ja ostatnio kupowałam sparowane tranzystory trochę drożej ( 15 pln za parę)na jednym z portali aukcyjnych i mile jestem zaskoczona , naprawdę dobrze wykonane.

Przeprowadziliśmy testy "dynamiczne" ,aż do uszkodzenia i powiem ,że tranzystory obroniły się.

Wprawdzie przetrowadzaliśmy próby pod kątem wykorzystania tranzystorów do sterowania większego stopnia prądowego.

Hm, a sprawne nawet wyluty z przed 20 lat mają już jakiś resurs, który dobiega końca.
    Inspiron7720
    Level 9  
    To ja też w tym samym temacie, nawet z identycznym wzmacniaczem . Zdaje się, że to prawda z wadliwością SanKenów z tamtego okresu bo w moim "830" wyzionęły ducha. Od kilku dni stoi niepodłączony a gra ... kino domowe... Na różnych forach i w warsztatach namieszano mi w głowie i też byłem gotowy szukać oryginałów, ale ... Jeśli są zawodne to wydatek będzie bez sensu.
    Co zatem zrobić i wzmacniacz działał jak należy ? Gdzie kupić odpowiednie tranzystory i jeśli tak to jakie ? Także potrzebuję całego kompletu . Kompletnie się na tym nie znam a nie chcę żeby mnie jakiś "fachowiec" oszukał. Gdzieś znalazłem informację, że nowe tranzystory bipolarne (a te chyba takie są ?! ) nie wymagają parowania bo rozrzut właściwości w poszczególnych egzemplarzach jest minimalny. Jeśli tak to chyba lepiej włożyć do wzmacniacza nowe i nie martwić się, że za chwilę znów wysiądą ?
    elektryku5
    Level 39  
    Jeśli nie jesteś fanatykiem, to powinny podejść 2SC5200/2SA1943 + 2SC4793/2SA1837.
    Inspiron7720
    Level 9  
    Jestem fanatykiem, ale brzmienia a nie starych części. Mój Sony grał tak czysto i melodyjnie, że nie chcę szukać dla niego zastępstwa, tylko przywrócić mu stuprocentową sprawność . Jeśli cena za te kilka par tranzystorów wyniesie nie 100 a 300 zł to nie ma problemu - byle wszystko działało idealnie :)
    aaanteka
    Level 41  
    elektryku5 wrote:
    Jeśli nie jesteś fanatykiem, to powinny podejść 2SC5200/2SA1943 + 2SC4793/2SA1837.

Ale to są tranzystory w innych obudowach.

Po co kombinować jak tak jak napisałam na forach aukcyjnych są dostępne sparowane dobrej jakości tanzystory.
    Inspiron7720
    Level 9  
    Nie chcę kombinować i nie szukam oszczędności tylko jakości. Dlatego byłbym wdzięczny za wskazanie wprost - co kupić i gdzie. Uwielbiam stary sprzęt , dźwięk z niego ma duszę, ale czasem coś co ma 25 lat wymaga naprawy . I dla mnie bez sensu jest kupowanie starych podzespołów jeśli mogą kupić nowe, lepszej jakości i dające nie gorszy efekt końcowy .
    elektryku5
    Level 39  
    aaanteka wrote:
    elektryku5 wrote:

Ale to są tranzystory w innych obudowach.

Po co kombinować jak tak jak napisałam na forach aukcyjnych są dostępne sparowane dobrej jakości tanzystory.

I tak, i nie, obudowa ma ten sam raster wyprowadzeń, chociaż jest większa, nie wiem ile miejsca jest w tym Sony, jest jeszcze 2SC5200N w TO-3P, ale z dostępnością niełatwo.

Dedykowane do audio są jeszcze NJW0302G/NJW0281G.
    aaanteka
    Level 41  
    elektryku5 wrote:
    Dedykowane do audio są jeszcze NJW0302G/NJW0281G.

Niby tak ,ale to produkt raczej nie do zastosowań "audiofilskich", dobrze spisuje się w kilku krajowych rozwiązaniach nagłośnień estradowych, szczególnie dla producenta.

Obudowy chińczyk jednak wykonał tak ,że lepiej bez wymuszonego chłodzenia nie stosować na maksymalnych parametrach obciążenia.

Lepiej pozostać przy oryginalnych , tym bardziej ,że jak napisałam wcześniej dostępne są na rynku w bardzo dobrej jakości i cenie.
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    elektryku5 wrote:

Moje zdanie jest takie, że w sprzęcie tej klasy naprawę należy przeprowadzić jedynie przy użyciu oryginalnych i fabrycznie sparowanych elementów. Po to się kupuje sprzęt konkretnego producenta i konkretny model aby grał tak jak tego chcemy.

Dodano po 1 [minuty]:

aaanteka wrote:
    Hm, ale te SanKena z przed 20 lat to były właśnie dość wadliwe serie.

Będę stał przy swoim, że to wina niewłaściwego użytkowania, osobiście miałem dziesiątki wzmacniaczy z tamtych lat, żadnego osobiście nie uszkodziłem a były używane z głową i tylko w warunkach domowych, jak ktoś gra wzmacniaczem domowym przez 8 godzin z gałką na 3/4 to nie ma się co dziwić, że tranzystory padną.

Dodano po 3 [minuty]:

Inspiron7720 wrote:
    To ja też w tym samym temacie, nawet z identycznym wzmacniaczem . Zdaje się, że to prawda z wadliwością SanKenów z tamtego okresu bo w moim "830" wyzionęły ducha. Od kilku dni stoi niepodłączony a gra ... kino domowe... Na różnych forach i w warsztatach namieszano mi w głowie i też byłem gotowy szukać oryginałów, ale ... Jeśli są zawodne to wydatek będzie bez sensu.
    Co zatem zrobić i wzmacniacz działał jak należy ? Gdzie kupić odpowiednie tranzystory i jeśli tak to jakie ? Także potrzebuję całego kompletu . Kompletnie się na tym nie znam a nie chcę żeby mnie jakiś "fachowiec" oszukał. Gdzieś znalazłem informację, że nowe tranzystory bipolarne (a te chyba takie są ?! ) nie wymagają parowania bo rozrzut właściwości w poszczególnych egzemplarzach jest minimalny. Jeśli tak to chyba lepiej włożyć do wzmacniacza nowe i nie martwić się, że za chwilę znów wysiądą ?

Ja swoje zdanie przedstawiłem, tranzystory powinny być parowane, dla mnie sprzęt audio z lat 90 jest cokolwiek warty tylko oryginalny, taki 830ES z tranzystorami z innej parafii to już nie ten sam wzmacniacz i z wartości 3000zł nagle robi się 1000

Naprawiam masę sprzętu tylko w oparciu o oryginalne tranzystory z wylutu i nigdy żaden nie wrócił, za to do mnie wracają sprzęty po innych profesjonalnych serwisach z zamiennikami

Dodano po 1 [minuty]:

aaanteka wrote:
    Lepiej pozostać przy oryginalnych , tym bardziej ,że jak napisałam wcześniej dostępne są na rynku w bardzo dobrej jakości i cenie.

Można na PW prosić o jakieś namiary
    aaanteka
    Level 41  
    Cóż każdy ma prawo do swojej opinii, jednak produkcje z lat 90-tych tych tranzystorów to w gruncie rzeczy nauka podrabiania przez dalekowschodnich producentów.
    To czas gdy sprzedano wiele patentów NEC, Thosiba i resztę normalnych produkcji przeniesiono całkowicie tam.

Produkty San Ken z tamtych lat były o wiele gorszej jakości niż obecnie.

A to ,że funkcjonalnie potrafią pracować do dziś to kwestia przypadku oraz przede wszystkim używania ich z dość dużym marginesem SOA.

Tak jak napisałam wcześniej tranzystory orginalne są dostępne na znanych portalach aukcyjnych.

Można się kierować ilością sprzedaży i ceną ,która nie jest najniższą a w granicach 15 pln za parę.
    Inspiron7720
    Level 9  
    Także uważam, że trzymanie się starych części, gdy dostępne są nowe i lepsze ma niewielki sens. Wzmacniacz kosztuje tyle ile da za niego nabywca, więc wyliczanie tutaj ceny na poziomie 30 % oryginalnego to nieporozumienie. Zwłaszcza, że nie każdy wierzy w moc staroci, wiele osób woli mieć sprzęt niezawodny i w pełni sprawny bez uciekania do mitologi cudu "dawnych czasów". Każdy ma jednak prawo do swojej opinii.
    Nie wiem czy nie naruszę zasad forum, jeśli tak to nieumyślnie, ale dziś dostałem ofertę kupna wszystkich potrzebnych tranzystorów od firmy north z Koszalina. Cena dość wysoka - 140 zł, ale może warto ? Co o tym sądzicie ?
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Z tranzystorami jest jak z piankowym zawieszeniem głośników, można nietrwałą piankę zamienić na wieczną gumę, ale parametry głośnika po takim zabiegu ulegają zmianie i to słychać, spróbujcie spojrzeć na całą sprawę okiem melomana a nie serwisanta

Serio nie wiem skąd przekonanie, że stare SanKeny są wadliwe, to tylko tranzystor a użytkowany blisko granicy SOA ulegnie uszkodzeniu bez względu na markę i model wzmacniacza.

Tak powinno wyglądać wnętrze oryginalnego 830ES (w tym przypadku akurat jest to 333ESG czyli wersja Japońska) Wszystkie tranzystory oryginalne i co najważniejsze fabrycznie sparowane.
    Dopuszcza się jeszcze parowanie NPN jednego kanału względem NPN drugiego kanału, oraz PNP jednego z PNP drugiego
    Natomiast należy unikać sprzętu który wygląda jak ten na obrazku poniżej
    Inspiron7720
    Level 9  
    Tylko, że tutaj wyraźnie się pisze o zastosowaniu części nowych, w pełni zgodnych z oryginalnymi. Porównanie tego do wymiany pianki na gumę jest zwykłą manipulacją. Pasowałaby raczej wymiana jednej pianki, kiepskiej jakości i zużytej, na nową i lepszej jakości. Uznanie wówczas, że głośniki właśnie straciły na wartości byłoby zwyczajnym nieporozumieniem.
    Można kupić stare , zużyte tranzystory i twierdzić, że się jest ortodoksyjnym perfekcjonistą, ale po co odmawiać racji osobom o innych poglądach ? Był kiedyś w Polsce taki motocykl - Junak M10 - bardzo fajny, ale psuł się co chwila. Jeśli go kupię, odrestauruję i zamienię zawodne części na nowe, identyczne, ale znacznie wyższej jakości to motocykl będzie gorszy ? Tak samo jest z tym wzmacniaczem - albo chce się żeby był sprawny i świetnie działał, albo stawia na pełną oryginalność - wówczas będzie zawodny i gorszy.
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Jeśli będzie użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i z głową to nie będzie zawodny, autentycznie dużo większy odsetek wszystkich serwisowanych wzmacniaczy z powodu uszkodzeń stopni końcowych stanowią wzmacniacze z wcześniej naprawianą końcówka mocy na zamiennikach niż oryginalne wzmacniacze które z jakiegoś powodu uległy uszkodzeniu.
    aaanteka
    Level 41  
    Uzytkowinik19 wrote:
    Serio nie wiem skąd przekonanie, że stare SanKeny są wadliwe, to tylko tranzystor a użytkowany blisko granicy SOA ulegnie uszkodzeniu bez względu na markę i model wzmacniacza.

Może stąd ,iż zakupiło się , sprzedało w wyrobie,w owym czasie kilkanaście tysięcy sztuk.

Nikt nie pisał o użytkowaniu w bliskim zakresie SOA, zresztą co znaczy bliska granica , wydaje mi się że parametr jak SOA jest wyraźnie sprecyzowany .

Dodano po 2 [minuty]:

Uzytkowinik19 wrote:
    Tak powinno wyglądać wnętrze oryginalnego 830ES (w tym przypadku akurat jest to 333ESG czyli wersja Japońska) Wszystkie tranzystory oryginalne i co najważniejsze fabrycznie sparowane.

Zapewniam cię ,iż nikt fabrycznie nie bawi się w parowanie, jak zamawiam z jednej serii tranzystory w ilościach produkcyjnych to mam wystarczającą powtarzalność parametrów.
    Audiofilskie mity i fikcje na ten temat.
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    aaanteka wrote:
    Zapewniam cię ,iż nikt fabrycznie nie bawi się w parowanie, jak zamawiam z jednej serii tranzystory w ilościach produkcyjnych to mam wystarczającą powtarzalność parametrów.
    Audiofilskie mity i fikcje na ten temat.

Tranzystory pochodzące z jednej serii produkcyjnej są naturalnie już dość dobrze sparowane, wklejone zdjęcia oryginalnych i naprawianych końcówek jasno mówią o tym, że producent przeważnie stosował takie rozwiązanie.

Temat zamykam.
    Dalsze dyskusje proszę prowadzić za pomocą komunikatorów lub PW na forum.
    ANUBIS

Przypominam, że to dział ogłoszeń.
    Porady , podpowiedzi i konsultacje prowadzimy w innych działach forum.