Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie PCB - KiCAD - opisy footprintów na schemacie

07 Wrz 2015 18:32 1233 3
  • Poziom 11  
    Witam

Zainstalowałem dziś najnowszą wersję kiCADa i odrazu przystąpiłem do tworzenia projektu. Schemat ładnie narysowany, więc zabrałem się za przypisanie footprintów komponentom ze schematu i utworzyłem listę sieci po czym załadowałem ją w edytorze PCB i tak podczas rozstawiania elementów przełączyłem na schemat i na nim pojawiły się nazwy footprintów - załączam screena. Czy da się to jakoś wyłączyć? Drugą sprawą jest to że footprint Diode D0-201 AD Horizontal_RM15 ma zamienioną anodę z katodą i mógłbym na to przymknąć oko ale jakoś mi się to nie podoba. Jak w edytorze footprintów można to zamienić bo przestawiłem tam te numery pól lutowniczych ale mam problem z zapisem.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeśli chcesz szybko wyłączyć wszystkie pola z nazwami footprintów to jest pewien trik. Musi być tylko spełniony jeden warunek: footprinty opisane na schemacie są dokładnie takie same jak umieszczone na PCB.
    Otwierasz plik z PCB. Tam zaznaczasz dowolny footprint i wywołujesz jego właściwości (klawisz E). Znajdziesz tam przycisk "Zamień footprint(y)", które otwiera kolejne okno. Tam znajdziesz polecenie "Eksportuj plik z przypisaniami footprintów". Program utworzy plik z rozszerzeniem .CMP. Teraz wracasz na schemat i uruchamiasz Numerację wsteczną (ostatnia ikona na pasku górnym). Eeschema poprosi o nazwę pliku .CMP, po czym wyświetli okienko gdzie wybierzesz "Ukryj wszystkie pola footprintów" i OK. Tym samym bez klikania na każdy element szybko pozbędziesz się tych opisów.

Co do problemów z zapisem poprawionego footprinta w przypadku bibliotek z serwera GitHub można zastosować system COW. Trzeba tylko w tabeli bibliotek dopisać odpowiednią opcję dla biblioteki z której pochodzi problematyczny footprint.
    http://kicad.elektroda.eu/w/biblioteki/konfiguracja-fp-lib-table (sekcja "Biblioteki zdalne i ich modyfikacja")
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 11  
    Dzięki wielkie za pomoc, problem rozwiązany;]