Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fluid ultradźwiękowy wodomierz

TechEkspert 17 Sep 2015 22:17 3450 7
 • Fluid ultradźwiękowy wodomierz
  Fluid to urządzenie pomiarowe realizowane w ramach projektu w serwisie Kikstarter. Urządzenie mierzy zużycie wody, następnie przesyła dane z wykorzystaniem Wi-Fi. Analiza zebranych danych pozwala na obserwację i optymalizację zużycia wody.
  Fluid zasilany jest zasilaczem wtyczkowym.

  Ciekawym elementem jest sposób pomiaru ilości przepływającej wody, urządzenie wykonuje pomiar z wykorzystaniem ultradźwięków.

  Fluid ultradźwiękowy wodomierz


  Autorzy projektu dostarczają aplikacje na urządzenia mobilne pozwalające na kontrolę zużycia wody oraz możliwość tworzenia wzorców pracy urządzeń (np. cykl prania/zmywania). Fluid może wykrywać przecieki w instalacji hydraulicznej.

  Z ciekawostek podobne rozwiązania ultradźwiękowe (bez widocznych części ruchomych) wykorzystywane są do określania prędkości (oraz kierunku) wiatru.

  Źródło
  http://www.kickstarter.com/projects/825947844/fluid-the-learning-water-meter

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3867 posts with rating 3281, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  SQ9MEM
  Level 29  
  Ee, żadna ciekawostka. Ciepłomierze z ultradźwiękowym pomiarem strumienia są już dostępne od paru lat. Wyciągnie kasy od ludzi i tyle.
 • #3
  trsr
  Level 17  
  Może i metoda nie jest nowa, jednakże na pewno dla przeciętnego hobbysty warta uwagi, ponieważ nie wymaga ingerencji w istniejącą instalację wodną (wymaga jedynie odpowiednio długiej rury) i nie wymaga zmyślnego okablowania (od biedy można zasilać z akumulatora). Cena jak za możliwości w porównaniu z tym, co widziałem np. na automaticonie też jest konkurencyjna (ponad 2000 pln za sam sensor), także osoby zainteresowane automatyką domową mają ciekawą alternatywę.
 • #4
  Galareta
  Level 22  
  Bez ingerenci pomiar wody - czujnik halla na wodomierz, bezproblemowe i skuteczne, tam jest obracający się magnes.

  Quote:
  Fits Pipe Size: 3/4" Copper


  Od kiedy wolno używać rur miedzianych do wody pitnej?
 • #6
  trsr
  Level 17  
  Galareta wrote:
  Bez ingerenci pomiar wody - czujnik halla na wodomierz, bezproblemowe i skuteczne, tam jest obracający się magnes.  Z góry przepraszam za lekki offtopic. Z jakim dokładnie wodomierzem miałeś do czynienia i jakie dokładnie czujniki halla zastosowałeś? Ja w swoim bloku próbowałem HAL503 (analogowy) jak i TLE 4905 L (impulsy cyfrowe) i żadnym nie udało się wychwycić jakichkolwiek impulsów w żadnym miejscu. Kompas też nic nie wychwycił, bo i takie porady wyczytałem. W końcu poddałem się i przez jakiś czas używałem fototranzystora+led podczerwony i zczytywałem odbicia od "słoneczka" aż do czasu do kiedy spółdzielnia zmieniła wodomiwerze na niemieckiego zenera z modułem radiowym już bez słoneczka i na nim też nie dało się jakiegokolwiek pola magnetycznego czujnikami wychwycić.
 • #7
  Galareta
  Level 22  
  Mogę odczytać potem co to za wodomierze, 3 mam w piwnicy i na wszystkich się da wychwycić wyraźne sygnały, nawet telefonem i aplikacją "Gauss Meter" widać fale na wykresie. Musiałeś mieć może całe zalane cieczą wodomierze bez sprzęgła magnetycznego "mokrobieżny" albo coś innego robią aby był odporny na magnesy.

  Z tego co ja wiem norma mówi ze do pitnej miedzi nie wolno, poza tym w PL to raczej nikt takiej nie ma;)
 • #8
  poldekdaniel
  Level 15  
  Ja nie wiem,kto Wam powiedział ,że niewolno miedzi stosować do instalacji wody pitnej ?
  Galareta wrote:
  Bez ingerenci pomiar wody - czujnik halla na wodomierz, bezproblemowe i skuteczne, tam jest obracający się magnes.

  Quote:
  Fits Pipe Size: 3/4" Copper


  Od kiedy wolno używać rur miedzianych do wody pitnej?

  Link