Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Altus 140 - Nierówny bas w kolumnach

witekkrk 21 Lis 2015 13:48 696 15
  • #1 21 Lis 2015 13:48
    witekkrk
    Poziom 9  

Witam Kolegów. Proszę Was o poradę w związku z moim problemem. Mam kolumny Altus 140 i zauważyłem ostatnio,m że niestety jedna strona gra 'pełniej' od drugiej, mianowicie niskie tony z jednej kolumny są przenoszone tak jak należy,m z drugiej kolumny niestety bas jest wyraźnie płytszy. Myślałem, że to wina wzmacniacza - zamieniłem stronami kanały - nic. Myślałem, że pomyliłem polaryzację przy podłączaniu - nic. Zamieniłem głośniki z jednej na druga kolumnę - nic. Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny? Dodam, ze są to dwie różne kolumny, sensie obie Altus 140, ale jakby od dwóch różnych kompletów - jedna jest z jednej płyty skonstruowana jakby natomiast druga widać jakby była klejona z kilku płyt. Czy to może być wina nieszczelności obudowy? Wygłuszenia? Gorzej gra kolumna złożona z kilku płyt.

0 15
  • Pomocny post
    #2 21 Lis 2015 14:02
    goldi74
    Poziom 43  

A zwrotnice są takie same lub jedna z nich ma uszkodzone elementy? Bardzo możliwe, że to w zwrotnicy tkwi przyczyna.

0
  • #3 21 Lis 2015 14:04
    witekkrk
    Poziom 9  

W A140 sekcja niskotonowa ma tylko cewkę na zwrotnicy i nic więcej, jakby cewka była uszkodzona to by chyba w ogóle nie było dźwięku.

0
  • Pomocny post
    #4 21 Lis 2015 14:39
    wkj
    Poziom 34  

witekkrk napisał:
    W A140 sekcja niskotonowa ma tylko cewkę na zwrotnicy i nic więcej,

To wiemy.

Sprawdź czy
    - obie cewki w zwrotnicach są takie same - najlepiej pomiar indukcyjności i przy okazji rezystancji,
    - czy zwrotnice są dokładnie takie same,
    - wygłuszenia kolumn muszą być takie same,
    - sprawdź wszystkie połączenia lutownicze w zwrotnicy, możesz je poprawić,

0
  • #5 21 Lis 2015 17:50
    witekkrk
    Poziom 9  

Ok, a czy jest możliwe, że ta kolumna po prostu 'tak ma'?

1
  • Pomocny post
    #6 21 Lis 2015 18:02
    marian133
    Poziom 37  

witekkrk napisał:
    Ok, a czy jest możliwe, że ta kolumna po prostu 'tak ma'?

Samo z siebie nie gra inaczej, musi coś być "innego" w tej obudowie że gra inaczej.

Porozkręcaj wszystko i dokładnie posprawdzaj.
    Zwrotnica musi być dokładnie taka sama (elementy), tłumiki na średnim i wysokim takie same, kable równej grubości, polaryzacja głosników wszędzie taka sama, obudowa musi mieć tyle samo litrów, wytłumienia oraz strojenie musi być takie samo (o ile coś było przerabiane, gdyż w oryginałach są tylko króciutkie porty zasłonięte siatką).

Jeśli wszystko się zgadza, szukaj przyczyny w samych głośnikach (skoro wzmacniacz jest OK).
    Może któryś głosnik był regenerowany?

0
  • Pomocny post
    #7 21 Lis 2015 22:18
    goldi74
    Poziom 43  

marian133 napisał:
    Jeśli wszystko się zgadza, szukaj przyczyny w samych głośnikach (skoro wzmacniacz jest OK).
    Może któryś głosnik był regenerowany?

Głośniki można wyeliminować bo według opisu były zamieniane pomiędzy kolumnami.

0
  • #8 22 Lis 2015 09:46
    piciu.h
    Poziom 10  

witekkrk napisał:
    W A140 sekcja niskotonowa ma tylko cewkę na zwrotnicy i nic więcej, jakby cewka była uszkodzona to by chyba w ogóle nie było dźwięku.

Nie koniecznie. Jesli cewka ma uszkodzoną izolacje będzie miała zupełnie inne parametry a głośnik tym samym będzie grał ale zupełnie inaczej. Ja bym przełożył cewki (albo całe zwrotnice).

0
  • #9 22 Lis 2015 10:17
    wkj
    Poziom 34  

piciu.h napisał:
    Nie koniecznie. Jesli cewka ma uszkodzoną izolacje będzie miała zupełnie inne parametry a głośnik tym samym będzie grał ale zupełnie inaczej. Ja bym przełożył cewki (albo całe zwrotnice).

A co to da?
    Napisał kolega wyżej ze zamieniał głośniki niskotonowe.

0
  • #11 22 Lis 2015 11:54
    wkj
    Poziom 34  

piciu.h napisał:
    ... to będzie wina obudowy

Jak?
    Wygłuszenia, to rozumiem, ale obudowy? Obudowa gra? Klepali te altusy ponad ćwierć wieku, niezależnie od wykonań litraż musiał się zgadzać. Pozostaje do rozwikłania grubość ścianek, w tej oklejanej "plastikiem" boki, dół i góra mają po 14mm, we wcześniejszych fornirowanych nie robiłem pomiarów. Fronty oraz tyły można pominąć bo są takie same.

0
  • #12 22 Lis 2015 12:23
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Może jednak nieszczelna jest? Widziałem wiele takich obudów, które zaczynały się z czasem rozkładać na trociny z których były robione ...

0
  • #13 22 Lis 2015 12:30
    marian133
    Poziom 37  

wkj napisał:
    Jak?
    Wygłuszenia, to rozumiem, ale obudowy?

A skąd wiesz jak ta "gorsza" obudowa jest poskładana i z czego, skoro autor tematu tego dokładnie nie opisał?

Gdybym był na miejscu, to w 5 min. było by po sprawie.
    Przez internet może zająć to kilka dni, zwłaszcza że nie ma wszystkich informacji od właściciela o tych kolumnach i ich konstrukcji.

Jeśli wszystko w obu kolumnach jest takie samo, nie mają prawa grać inaczej.

wkj napisał:
    Pozostaje do rozwikłania grubość ścianek

No to niech autor tematu to zmierzy i poda, bo samo pisanie że "obudowy są inne" nic konkretnego nie mówi.

Kiedyś był temat podobny, też jedna kolumnagrała inaczej... co się okazało? gość jedną kolumnę miał postawioną na środku ściany pokoju a drugą w rogu :)
    Nie muszę chyba dodawać ze nie miało prawa grać podobnie na basie :)

0
  • #14 22 Lis 2015 12:41
    wkj
    Poziom 34  

Oczywiście, same zdjęcia by wiele wyjaśniły.

0
  • #15 22 Lis 2015 13:21
    Zamerstary
    Poziom 25  

A wracając do początku... jak to tak z dnia na dzień jedna kolumna zaczęła grać inaczej?

0
  • #16 22 Lis 2015 15:39
    piciu.h
    Poziom 10  

wkj napisał:
    piciu.h napisał:
    ... to będzie wina obudowy

Jak?
    Wygłuszenia, to rozumiem, ale obudowy? Obudowa gra? Klepali te altusy ponad ćwierć wieku, niezależnie od wykonań litraż musiał się zgadzać. Pozostaje do rozwikłania grubość ścianek, w tej oklejanej "plastikiem" boki, dół i góra mają po 14mm, we wcześniejszych fornirowanych nie robiłem pomiarów. Fronty oraz tyły można pominąć bo są takie same.

Nie!!! Obudowa nie gra!!! Napisałem ogólnie ze wina obudowy by nią się zająć a nie głośnikami czy zwrotnicą i by kolega nie musiał mnie znów cytować opis, sprawdzić szczelność, stabilność i wygłuszenie itd.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo