Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampki choinkowe led - heeelp - Lampki choinkowe Led - brak lutownicy,

kamilbp 22 Dec 2015 15:09 5748 14
    kamilbp
    Level 1  
    Dzień Dobry.
    Potrzebuje Waszej pomocy ... jak to zwykle bywa wyjąłem lampki choinkowe led 200 sztuk i są zepsute - nie działa przełącznik i cały czas migają. Wiem z tego forum jak lutując pewne elementy w programatorze mogę zrobić aby świeciły ciągle stałym światłem ale niestety okazało się że sąsiad ma zepsutą lutownicę... czy jest jakaś możliwość zrobienia tego bez lutownicy? np czy można jakoś skręcić odpowiednie kable od diodek z kablem zasilania? jestem zielony z elektryki.
    Bardzo proszę o odpowiedź bo wigilia za dwa dni hehhe
    przesyłam jeszcze foto programatora:
    Bartusjusz
    Level 25  
    A jak to sobie fizycznie wyobrażasz?
    Chcesz zacisnąć spinaczem przewód do pola lutowniczego?

Ja bym sugerował kupić sobie pod choinkę lutownicę za dychę.

marekhab
    Level 32  
    Jeśli są to zwykłe lampki nie ledowe, to możesz odciąć te 6 przewodów tylko nie pomyl się gdzie które były, zaznaczyłem Ci na zdjęciu gdzie wchodzi napięcie z sieci ( jasno zielony kolor), Te końce zaznaczone na czerwono zewrzyj w jedną całość i teraz podłącz te dwa zaznaczone na zielono jeden do tych czerwonych drugi do fioletowego. Po podłączeniu koszulki termokurczliwe i po krzyku.
    Uwaga na napięcie sieci !!!
    W razie jakichkolwiek wątpliwości pytaj zanim coś spalisz lub zrobisz sobie krzywdę.
    Attachments:
    tad_reula
    Level 16  
    Bez lutownicy zrób tak : połącz cienkim nieizolowanym przewodem ze sobą owijając raz każdą z ośmiu zaznaczonych nóżek ze sobą .Zrób to od strony elementów . Nie jest to eleganckie rozwiązanie ,ale na te święta powinno wystarczyć .
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Witam

Parę groszy więcej i możemy pochwalić się znakiem CE. Kolejność przewodów jak na sterowniku.

Wszystkiego dobrego na Nowym Rok !

Hektar Zahler
    grzesiek8833
    Level 10  
    Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu bo mam trochę podobny problem.
    Mam lampki 500 led, za wtyczką jest zasilacz z metką jak na foto (max. 22,44W), przez całość prowadzi 3 przewody i jest podzielona na 6 gałęzi po około 83 ledy. Ostatnia gałąź przestała świecić. Metodą 2 szpilek i mostka z kabelka znalazłem przerwę na obwodzie nieświecącej gałęzi. Uszkodzony jest rezystor (foto), bardzo mały. Prawdopodobnie taki rezystor jest na każdej gałęzi ale jest na tyle mały, że bez usuwania izolacji ze wszystkich ledów nie znajdę pozostałych.
    Chcę go wymienić ten rezystor. Nie umiem odczytać kolorów na paskach. Czy ktoś umie rozszyfrować jakie ma on parametry lub obliczyć jaki powinienem kupić i wlutować?
    PS. Mam lutownicę i multimetr. Lutownicą umiem się posługiwać ale multimetrem umiem sprawdzić tylko napięcie w sieci lub w aucie. Mógłbym zmierzyć coś na tym obwodzie żeby dobrać rezystor ale nie umiem :/
    Lampki choinkowe led - heeelp - Lampki choinkowe Led - brak lutownicy, Lampki choinkowe led - heeelp - Lampki choinkowe Led - brak lutownicy,
    Matheu
    Level 23  
    Kolory pasków:
    brązowy - niebieski (?) - czerwony -> 16 x 100Ω
    ale raczej:
    brązowy - czarny - czerwony -> 10 x 100Ω -> 1kΩ (?) - typowałbym to

Jeśli chcesz wymienić rezystor - to i tak musisz przecież ściągnąć tę osłonkę (trochę) przeźroczystą. Więc - co Ci szkodzi ją ściągnąć i zrobić fotkę BEZ osłonki - będzie wyraźniejsza fotka!
    grzesiek8833
    Level 10  
    Rezystor na zdjęciu jest bez osłonki i po oczyszczeniu. To co uznajesz za osłonkę to przeźroczysty patyczek-wkładka pomiędzy drucikami izolująca przewody i jest za rezystorem. Zdjęcie wrzuciłem najwyraźniejsze z tych jakie udało mi się zrobić, rezystor jest naprawdę bardzo mały.
    Matheu
    Level 23  
    OK. Ten rezystor (wnioskując po średnio-wyraźnym zdjęciu) wygląda na przegrzany(?):
    - "rozmazane" paski barwne
    - na fotce z postu #10 - tak jakby ukruszona emalia na powierzchni rezystora (na dole, od strony plastikowej osłonki)

jest chyba jeszcze czwarty pasek (srebrny), ale on już dużo nie zmienia (tzw Tolerancja: 10%)
    Z rozpoznania kolorów pasków (jeśli dobrze widzę) - rezystor 1kΩ - to mogłoby mieć sens.

Na nóżce rezystora (od strony diody LED) są jakby ślady rdzy(??), - te lampki były poddane działaniu wody/wilgoci?

2. Nie znam konstrukcji Twojego zasilaczyka do diod LED.
    Zakładając, że jest zwykły mostek prostowniczy (i ew. jakiś kondensator) - napięcie wyjściowe rzędu
    Uwy ≈ 230V * √2 ≈330V "wyprostowane" (w praktyce - trochę mniej)

Piszesz, że z zasilacza wychodzą niezależne łańcuchy po 83 LEDów.
    Teraz jest jeszcze istotne - czy wszystkie łańcuchy są tej samej barwy, i jakiej barwy są te LEDy w "upalonym" łańcuchu?
    janek_wro
    Level 24  
    grzesiek8833 wrote:
    rezystor jest naprawdę bardzo mały
    Ale wiesz że wszystko jest względne. Mały to może być SMD 0201. To co masz, to jest spory byk. pewnie 1/8W. Jeszcze możesz pokusić się o pomiar omomierzem tego rezystora żeby się upewnić czy rzeczywiście padł na przerwę. I potem wymieniaj.
    Matheu wrote:
    brązowy - czarny - czerwony -> 10 x 100Ω -> 1kΩ (?) - typowałbym to
    a typowałbyś w odwrotnym kierunku? 20x10^1 = 200Ω. Bo pasek tolerancji jakiś taki wątły ledwo co widać. Równie dobrze może być wada lakieru. W każdym razie można sprawdzić nowy zaczynając od wyższej wartości 1k, jak będzie słabo świecić dać 200om. Albo pomierzyć inne podobne rezystory w sprawnych gałęziach.

Na obrazku z posta #10 bardziej martwić powinno to że rdzawe ślady widać nawet wewnątrz bańki LED. Jeśli to było eksploatowane na dworze, to długo tam nie pożyje.
    grzesiek8833
    Level 10  
    Wszystkie diody koloru biały zimny, co około 10-ta jest migająca. Na wyjściu zasilacza jest 320V. W instrukcji było że do zasilacza można szeregowo podłączyć jeszcze max 1 taki łańcuch, czyli łącznie 1000 led = 12x 83szt.
    Co do korozji to przez 2 zimy wisiały na zewnątrz pod okapem domu - nie padał na nie deszcz ale przed wilgocią z powietrza IP44 nie powstrzyma.
    Z 6 gałęzi 5 jeszcze świeci więc będę chciał je jeszcze reanimować na przyszłe święta. Zwłaszcza że to element oświetlenia z 2200 ledów w 6 łańcuchach.
    Rezystor robi przerwę więc muszę go czymś zastąpić by jeszcze trochę po świeciły bo bez niego świecą trochę jaśniej i pewnie szybko padną.
    Nie chcę szukać rezystorów na pozostałych gałęziach bo bym musiał zniszczyć izolację na wszystkich.
    Wstawić tam 1kΩ? Ale ile Wat?
    janek_wro
    Level 24  
    grzesiek8833 wrote:
    Rezystor robi przerwę więc muszę go czymś zastąpić by jeszcze trochę po świeciły bo bez niego świecą trochę jaśniej
    ale masz na myśli, że pozostałe gałęzie świecą jaśniej? bo ta zapewne ciemna...

grzesiek8833 wrote:
    Wstawić tam 1kΩ?
    Napisałem wyżej jak eksperymentować.
    grzesiek8833 wrote:
    Ale ile Wat?
    ten wygląda na 1/8W. Możesz dać nawet 1/4W, najwyżej założysz większą koszulkę termokurczliwą.

Dodano po 9 [minuty]:

grzesiek8833 wrote:
    Na wyjściu zasilacza jest 320V
    320V-(83*3,2V)=54V Tyle byłoby do wytracenia na tych rezystorkach... Ile jest ich założonych w jednym łańcuchu? bo nie wierzę że tylko jeden. Chyba że zasilacz jest w trybie CC, i na wyjściu stabilizuje prąd, nie napięcie. To by wyjaśniało czemu reszta łańcuchów świeci teraz jaśniej.
    grzesiek8833
    Level 10  
    Pozostałe 5 gałęzi świeci normalnie tylko ta z przepalonym rezystorem jak go zmotykuję świeci trochę jaśniej i te błyskowe migają znacznie szybciej.
    Nie wiem ile jest tych rezystorków na gałęzi, nie da się tego ustalić bez usuwania izolacji a tego nie chcę robić. Zasilacz jest bardzo mały, identyczny z wyglądu ja na foto:
    Spróbuję wstawić ten 1kΩ, 1/8W. Lepiej żeby świeciły słabiej niż wcale.