logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podmiana bezpiecznika jako rozwiązanie problemu przeciążania sieci

Oks21 30 Sty 2016 15:03 2538 18
REKLAMA
  • #1 15385451
    Oks21
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Witajcie,

    Mam taki problem, iż większość gniazdek w moim domu jest podłączona szeregowo. Byłoby wszystko ok, gdyby nie bardzo duże obciążenia w kuchni. Nad całością czuwa bezpiecznik B10, mam pod niego podpięty piekarnik 3000W, Czajnik 2000W i zmywarkę, której nie mogę się doszukać jaką ma moc.
    Niestety da się korzystać tylko z jednego z tych trzech urządzeń na raz, przy większej ilości bezpiecznik od razu wyskakuje.
    Mam więc pytanie, czy wymiana bezpiecznika byłaby właściwym rozwiązaniem, a jeeli tak to jaki bezpiecznik byście tam wsadzili? Domyślam się, że B16 to za mało?

    Pozdrowienai
    Mieszko
  • REKLAMA
  • #2 15385462
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    Oks21 napisał:
    większość gniazdek w moim domu jest podłączona szeregowo

    nie mozliwe
    Oks21 napisał:
    Mam więc pytanie, czy wymiana bezpiecznika byłaby właściwym rozwiązaniem

    Jaki przewód masz położony?
  • #3 15385471
    domasia
    Poziom 15  
    Posty: 168
    Pomógł: 12
    Ocena: 43
    Oszalałeś? Przecież bezpiecznik zabezpiecza instalację w ścianach. Jak dasz mocniejszy, to ją zniszczysz i jeszcze pożar sobie zafundujesz. Wezwij elektryka który oceni jaką masz instalację, niemniej jednak B10 nie siedzi tam bez powodu.
  • #4 15385483
    Oks21
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    3x2,5 YDYp, z mojej wiedzy wynika, iż podmiana bezpiecznika na B16, nie powinna zafundować mi pożaru, jeżeli jednak sie mylę to prosiłbym o jakieś argumenty przeciw.

    Dodano po 2 [minuty]:

    DJ ANNUS napisał:


    Załóz nowy obwód nowe zabezpieczenie , możesz samą kuchnie na osobnym obwodzie podłączyć.
    To chyba żaden problem?

    Teoretycznie nie byłoby to dużym problemem, jednak jest to rozwiązanie którego chciałbym uniknąć ze względu na to, iż kuchnia jest najdalej położonym pomieszczeniem od skrzynki i wymagałoby to sporo kucia w wykończonych dopiero co ścianach.
  • #5 15385501
    DJ ANNUS
    Poziom 31  
    Posty: 1706
    Pomógł: 108
    Ocena: 353
    A czy resztę instalacji też masz przewodem 3 żyłowym wykonaną?
    Czy nie możesz sufitem przeciągnąć przewodu lub piwnicą lub w listwie przypodłogowej bądż wraz z rurami co?
  • REKLAMA
  • #6 15385509
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    Oks21 napisał:
    wymagałoby to sporo kucia w wykończonych dopiero co ścianach.


    Kpiny sobie urządzasz? Nowo wykończone ściany i
    Cytat:
    Nad całością czuwa bezpiecznik B10


    To się raczej nadaje do kabaretu, a nie na elektrodę.
  • Pomocny post
    #7 15385510
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 3109
    Pomógł: 225
    Ocena: 735
    Oks21 napisał:
    Mam taki problem, iż większość gniazdek w moim domu jest podłączona szeregowo.
    Równolegle.

    Oks21 napisał:
    Nad całością czuwa bezpiecznik B10
    Na gniazda daje się B16.

    Oks21 napisał:
    mam pod niego podpięty piekarnik 3000W
    Przy samym piekarniku powinno już wyłączać.

    Oks21 napisał:
    Niestety da się korzystać tylko z jednego z tych trzech urządzeń na raz
    I nic z tym nie zrobisz.

    Oks21 napisał:
    Mam więc pytanie, czy wymiana bezpiecznika byłaby właściwym rozwiązaniem
    Zależy jaki masz przekrój przewodów.

    Oks21 napisał:
    a jeeli tak to jaki bezpiecznik byście tam wsadzili?
    Na gniazda daje się B16.

    Oks21 napisał:
    Domyślam się, że B16 to za mało?
    Dobrze się domyślasz.
    Ale nic nie zrobisz. Większy bezpiecznik nic nie pomoże bez wydzielenia obwodów. Wszystko zależy od tego jaką masz moc przyłączeniową i ile "faz". Zmienisz bezpiecznik na większy to Ci zabezpieczenie przedlicznikowe zacznie wybijać.

    Proszę zapoznać się z tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2979092.html [retrofood]
  • #8 15385556
    GBW
    Poziom 31  
    Posty: 1419
    Pomógł: 123
    Ocena: 293
    Osobny obwód do, pralki, zmywarki, piekarnika, i do kuchni. To jest totalne minimum. Technologia do wyboru. Ot urok robienia remontu od tyłu.
  • #9 15385577
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    Skoro masz 3x2,5, przewód idzie w tynku pojedynczo bez kontaktu z innymi przewodami, możesz założyć B16. Niemniej jednak jeden obwód na tyle odbiorników i tak nie pozwoli Ci na włączenie jednocześnie tych wszystkich odbiorników naraz. Rozwiązaniem jest tu dołożenie jeszcze min 2 obwodów. Musisz też sprawdzić jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe.
  • #10 15385583
    Oks21
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Spróbuję jak to będzie z B16, tak licząc na szybko powinno starczyć bo raczej 3500W nie powinniśmy przekraczać (piekarnik z reguły używamy 1 grzałki, która bierze 1000W, a zmywarka używana jest po piekarniku). Jak się nie uda to zrobię osobne dwa obwody poprzez sufit.
    Odnośnie obwodu to w każdej puszce są dwa kable i oba są podłączone do każdego z gniazd. Jeżeli któregoś gniazda by nie było to wszystkie gniazda za nim nie miałyby prądu (jednym kablem prąd dochodzi do gniazda, a drugim idzie do kolejnego gniazda w obwodzie). Będzie więc chyba jednak szeregowo?
  • REKLAMA
  • #11 15385602
    12pawel
    Poziom 34  
    Posty: 2355
    Pomógł: 207
    Ocena: 697
    Oks21 napisał:
    Spróbuję jak to będzie z B16

    Jeszcze tylko potwierdź czy ten Twój przewód jest miedziany, bo jak Al to troche zmieni postać rzeczy.
    Oks21 napisał:
    Będzie więc chyba jednak szeregowo?

    Jak byś miał szeregowo to po wyłączeniu piekarnika już niczego więcej byś nie włączył. Masz instalacje równoległa i nie kombinuj.
  • REKLAMA
  • #12 15385611
    djlukas
    Poziom 27  
    Posty: 1606
    Pomógł: 94
    Ocena: 266
    Oks21 napisał:
    Odnośnie obwodu to w każdej puszce są dwa kable i oba są podłączone do każdego z gniazd. Jeżeli któregoś gniazda by nie było to wszystkie gniazda za nim nie miałyby prądu (jednym kablem prąd dochodzi do gniazda, a drugim idzie do kolejnego gniazda w obwodzie). Będzie więc chyba jednak szeregowo?

    Będzie jednak równolegle.

    retrofood napisał:
    Kpiny sobie urządzasz? Nowo wykończone ściany i
    Cytat:
    Nad całością czuwa bezpiecznik B10

    A może IPZ nie pozwala na większy?
  • #13 15385650
    mawerix123
    Poziom 39  
    Posty: 4150
    Pomógł: 482
    Ocena: 951
    Oks21 napisał:
    Odnośnie obwodu to w każdej puszce są dwa kable i oba są podłączone do każdego z gniazd. Jeżeli któregoś gniazda by nie było to wszystkie gniazda za nim nie miałyby prądu (jednym kablem prąd dochodzi do gniazda, a drugim idzie do kolejnego gniazda w obwodzie).


    Wiele razy poruszany temat.... w ten sposób nie łączy się instalacji !!!!

    Oks21 napisał:
    Będzie więc chyba jednak szeregowo?


    Nie będzie szeregowo, jest równolegle.

    12pawel napisał:
    Jeszcze tylko potwierdź czy ten Twój przewód jest miedziany, bo jak Al to troche zmieni postać rzeczy.


    Oks21 napisał:
    3x2,5 YDYp


    Ekhm.. YDYp jak podaje autor to chyba jednak będzie miedź

    djlukas napisał:
    A może IPZ nie pozwala na większy?


    Ciekawe czy pozwala nawet na B10 :D
  • #14 15385783
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    djlukas napisał:

    retrofood napisał:
    Kpiny sobie urządzasz? Nowo wykończone ściany i
    Cytat:
    Nad całością czuwa bezpiecznik B10

    A może IPZ nie pozwala na większy?


    Oczywiście, należy to wziąć pod uwagę! Mnie tylko rozbawił fakt, że zawsze jest tak jak mawiała moja śp. Babcia. "Wtedy do pokuty jak śmierć koło d...y". Dlaczego nie rozwiązywano problemów przed wykończeniem ścian?
  • #16 15385803
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    Oks21 napisał:

    Odnośnie obwodu to w każdej puszce są dwa kable i oba są podłączone do każdego z gniazd. Jeżeli któregoś gniazda by nie było to wszystkie gniazda za nim nie miałyby prądu (jednym kablem prąd dochodzi do gniazda, a drugim idzie do kolejnego gniazda w obwodzie). Będzie więc chyba jednak szeregowo?


    Czyli dokładnie tak jak nie należy robić. Poczytaj ten artykuł Instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku
  • #17 15386086
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17833
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3489
    retrofood napisał:
    Babcia. "Wtedy do pokuty jak śmierć koło d...y".
    Zgodnie z teologią to wystarczy do zbawienia.
    Mamy właśne rok milosierdzia.
    Dla gorliwych milosiedzie Boże to niesprawiedliwość.
    retrofood napisał:
    Dlaczego nie rozwiązywano problemów przed wykończeniem ścian?
    W technice opcja miłosierdzia przedmiotów technicznych nie występuje.
  • #18 15387497
    Oks21
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Dziękuję bardzo za uwagi. Taką instalację zaprojektował za pewne deweloper, a wykonał proesjonalny elektryk z ramienia dewelopera. Ja tylko przerobiłem na własne potrzeby, zachowując koncepcję "dwóch kabli w jedej puszce".
  • #19 15388981
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika
    Posty: 7144
    Pomógł: 355
    Ocena: 1609
    Oks21 napisał:
    . Ja tylko przerobiłem na własne potrzeby, zachowując koncepcję "dwóch kabli w jedej puszce".

    Żeby coś przerobić lub zrobić musisz mieć wiedzę w danym temacie a z tego co piszesz można wywnioskować że tej wiedzy nie posiadasz dlatego też rada abyś wezwał elektryka i nie narażał swojej rodziny (lub innych ) jest jak najbardziej na miejscu.
    P.S.
    Zaczyna się najpierw od siebie - od tego co sam zepsułeś bo chyba to jest żródłem Twoich problemów.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z przeciążeniem instalacji elektrycznej w domu, gdzie gniazdka są podłączone szeregowo, co uniemożliwia jednoczesne korzystanie z piekarnika (3000W), czajnika (2000W) i zmywarki. Obecny bezpiecznik B10 nie wystarcza, a użytkownik rozważa jego wymianę na B16. Odpowiedzi wskazują, że wymiana bezpiecznika na mocniejszy nie rozwiąże problemu bez wydzielenia osobnych obwodów dla urządzeń, a także mogą prowadzić do zagrożenia pożarowego. Zaleca się konsultację z elektrykiem oraz rozważenie wykonania dodatkowych obwodów, aby zminimalizować ryzyko przeciążenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA