Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podmiana bezpiecznika jako rozwiązanie problemu przeciążania sieci

Oks21 30 Sty 2016 15:03 1377 18
  • #1 30 Sty 2016 15:03
    Oks21
    Poziom 7  

Witajcie,

Mam taki problem, iż większość gniazdek w moim domu jest podłączona szeregowo. Byłoby wszystko ok, gdyby nie bardzo duże obciążenia w kuchni. Nad całością czuwa bezpiecznik B10, mam pod niego podpięty piekarnik 3000W, Czajnik 2000W i zmywarkę, której nie mogę się doszukać jaką ma moc.
    Niestety da się korzystać tylko z jednego z tych trzech urządzeń na raz, przy większej ilości bezpiecznik od razu wyskakuje.
    Mam więc pytanie, czy wymiana bezpiecznika byłaby właściwym rozwiązaniem, a jeeli tak to jaki bezpiecznik byście tam wsadzili? Domyślam się, że B16 to za mało?

Pozdrowienai
    Mieszko

0 18
  • #2 30 Sty 2016 15:07
    12pawel
    Poziom 33  

Oks21 napisał:
    większość gniazdek w moim domu jest podłączona szeregowo

nie mozliwe
    Oks21 napisał:
    Mam więc pytanie, czy wymiana bezpiecznika byłaby właściwym rozwiązaniem

Jaki przewód masz położony?

0
  • #3 30 Sty 2016 15:08
    domasia
    Poziom 13  

Oszalałeś? Przecież bezpiecznik zabezpiecza instalację w ścianach. Jak dasz mocniejszy, to ją zniszczysz i jeszcze pożar sobie zafundujesz. Wezwij elektryka który oceni jaką masz instalację, niemniej jednak B10 nie siedzi tam bez powodu.

0
  • #4 30 Sty 2016 15:13
    Oks21
    Poziom 7  

3x2,5 YDYp, z mojej wiedzy wynika, iż podmiana bezpiecznika na B16, nie powinna zafundować mi pożaru, jeżeli jednak sie mylę to prosiłbym o jakieś argumenty przeciw.

Dodano po 2 [minuty]:

DJ ANNUS napisał:

Załóz nowy obwód nowe zabezpieczenie , możesz samą kuchnie na osobnym obwodzie podłączyć.
    To chyba żaden problem?

Teoretycznie nie byłoby to dużym problemem, jednak jest to rozwiązanie którego chciałbym uniknąć ze względu na to, iż kuchnia jest najdalej położonym pomieszczeniem od skrzynki i wymagałoby to sporo kucia w wykończonych dopiero co ścianach.

0
  • #5 30 Sty 2016 15:16
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

A czy resztę instalacji też masz przewodem 3 żyłowym wykonaną?
    Czy nie możesz sufitem przeciągnąć przewodu lub piwnicą lub w listwie przypodłogowej bądż wraz z rurami co?

0
  • #6 30 Sty 2016 15:18
    retrofood
    Moderator

Oks21 napisał:
    wymagałoby to sporo kucia w wykończonych dopiero co ścianach.

Kpiny sobie urządzasz? Nowo wykończone ściany i
    Cytat:
    Nad całością czuwa bezpiecznik B10

To się raczej nadaje do kabaretu, a nie na elektrodę.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Sty 2016 15:19
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Oks21 napisał:
    Mam taki problem, iż większość gniazdek w moim domu jest podłączona szeregowo.
    Równolegle.

Oks21 napisał:
    Na gniazda daje się B16.

Oks21 napisał:
    mam pod niego podpięty piekarnik 3000W
    Przy samym piekarniku powinno już wyłączać.

Oks21 napisał:
    Niestety da się korzystać tylko z jednego z tych trzech urządzeń na raz
    I nic z tym nie zrobisz.

Oks21 napisał:
    Mam więc pytanie, czy wymiana bezpiecznika byłaby właściwym rozwiązaniem
    Zależy jaki masz przekrój przewodów.

Oks21 napisał:
    a jeeli tak to jaki bezpiecznik byście tam wsadzili?
    Na gniazda daje się B16.

Oks21 napisał:
    Domyślam się, że B16 to za mało?
    Dobrze się domyślasz.
    Ale nic nie zrobisz. Większy bezpiecznik nic nie pomoże bez wydzielenia obwodów. Wszystko zależy od tego jaką masz moc przyłączeniową i ile "faz". Zmienisz bezpiecznik na większy to Ci zabezpieczenie przedlicznikowe zacznie wybijać.

Proszę zapoznać się z tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2979092.html [retrofood]

0
  • #9 30 Sty 2016 15:41
    12pawel
    Poziom 33  

Skoro masz 3x2,5, przewód idzie w tynku pojedynczo bez kontaktu z innymi przewodami, możesz założyć B16. Niemniej jednak jeden obwód na tyle odbiorników i tak nie pozwoli Ci na włączenie jednocześnie tych wszystkich odbiorników naraz. Rozwiązaniem jest tu dołożenie jeszcze min 2 obwodów. Musisz też sprawdzić jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe.

0
  • #10 30 Sty 2016 15:43
    Oks21
    Poziom 7  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Spróbuję jak to będzie z B16, tak licząc na szybko powinno starczyć bo raczej 3500W nie powinniśmy przekraczać (piekarnik z reguły używamy 1 grzałki, która bierze 1000W, a zmywarka używana jest po piekarniku). Jak się nie uda to zrobię osobne dwa obwody poprzez sufit.
    Odnośnie obwodu to w każdej puszce są dwa kable i oba są podłączone do każdego z gniazd. Jeżeli któregoś gniazda by nie było to wszystkie gniazda za nim nie miałyby prądu (jednym kablem prąd dochodzi do gniazda, a drugim idzie do kolejnego gniazda w obwodzie). Będzie więc chyba jednak szeregowo?

0
  • #11 30 Sty 2016 15:50
    12pawel
    Poziom 33  

Oks21 napisał:
    Spróbuję jak to będzie z B16

Jeszcze tylko potwierdź czy ten Twój przewód jest miedziany, bo jak Al to troche zmieni postać rzeczy.
    Oks21 napisał:
    Będzie więc chyba jednak szeregowo?

Jak byś miał szeregowo to po wyłączeniu piekarnika już niczego więcej byś nie włączył. Masz instalacje równoległa i nie kombinuj.

0
  • #12 30 Sty 2016 15:53
    djlukas
    Poziom 27  

Oks21 napisał:
    Odnośnie obwodu to w każdej puszce są dwa kable i oba są podłączone do każdego z gniazd. Jeżeli któregoś gniazda by nie było to wszystkie gniazda za nim nie miałyby prądu (jednym kablem prąd dochodzi do gniazda, a drugim idzie do kolejnego gniazda w obwodzie). Będzie więc chyba jednak szeregowo?

Będzie jednak równolegle.

retrofood napisał:
    Cytat:

A może IPZ nie pozwala na większy?

1
  • #13 30 Sty 2016 16:05
    mawerix123
    Poziom 37  

Oks21 napisał:
    Odnośnie obwodu to w każdej puszce są dwa kable i oba są podłączone do każdego z gniazd. Jeżeli któregoś gniazda by nie było to wszystkie gniazda za nim nie miałyby prądu (jednym kablem prąd dochodzi do gniazda, a drugim idzie do kolejnego gniazda w obwodzie).

Wiele razy poruszany temat.... w ten sposób nie łączy się instalacji !!!!

Oks21 napisał:
    Będzie więc chyba jednak szeregowo?

Nie będzie szeregowo, jest równolegle.

12pawel napisał:
    Jeszcze tylko potwierdź czy ten Twój przewód jest miedziany, bo jak Al to troche zmieni postać rzeczy.

Oks21 napisał:
    3x2,5 YDYp

Ekhm.. YDYp jak podaje autor to chyba jednak będzie miedź

djlukas napisał:

Ciekawe czy pozwala nawet na B10 :D

0
  • #14 30 Sty 2016 16:49
    retrofood
    Moderator

djlukas napisał:

retrofood napisał:
    Cytat:

Oczywiście, należy to wziąć pod uwagę! Mnie tylko rozbawił fakt, że zawsze jest tak jak mawiała moja śp. Babcia. "Wtedy do pokuty jak śmierć koło d...y". Dlaczego nie rozwiązywano problemów przed wykończeniem ścian?

0
  • #16 30 Sty 2016 16:53
    retrofood
    Moderator

Oks21 napisał:

Czyli dokładnie tak jak nie należy robić. Poczytaj ten artykuł Instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku

0
  • #17 30 Sty 2016 18:18
    CYRUS2
    Poziom 36  

retrofood napisał:
    Babcia. "Wtedy do pokuty jak śmierć koło d...y".
    Zgodnie z teologią to wystarczy do zbawienia.
    Mamy właśne rok milosierdzia.
    Dla gorliwych milosiedzie Boże to niesprawiedliwość.
    retrofood napisał:
    Dlaczego nie rozwiązywano problemów przed wykończeniem ścian?
    W technice opcja miłosierdzia przedmiotów technicznych nie występuje.

0
  • #18 31 Sty 2016 00:47
    Oks21
    Poziom 7  

Dziękuję bardzo za uwagi. Taką instalację zaprojektował za pewne deweloper, a wykonał proesjonalny elektryk z ramienia dewelopera. Ja tylko przerobiłem na własne potrzeby, zachowując koncepcję "dwóch kabli w jedej puszce".

0
  • #19 31 Sty 2016 14:52
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Oks21 napisał:
    . Ja tylko przerobiłem na własne potrzeby, zachowując koncepcję "dwóch kabli w jedej puszce".

Żeby coś przerobić lub zrobić musisz mieć wiedzę w danym temacie a z tego co piszesz można wywnioskować że tej wiedzy nie posiadasz dlatego też rada abyś wezwał elektryka i nie narażał swojej rodziny (lub innych ) jest jak najbardziej na miejscu.
    P.S.
    Zaczyna się najpierw od siebie - od tego co sam zepsułeś bo chyba to jest żródłem Twoich problemów.

0