Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż fotokomórek w szerokich murowanych słupach

kamo502 12 Maj 2016 14:29 2517 13
  • #1 12 Maj 2016 14:29
    kamo502
    Poziom 20  

Witam

Czy macie jakiś patent na montaż fotokomórek w podobnych słupach ogrodzeniowych?
    Montaż wewnątrz bramy chyba mija się z celem, Zabezpieczy ale nie do końca. Najgorzej jak ktoś stanie za widokiem fotokomórki ale w miejscu gdzie brama się domyka.

Zdjęcie poglądowe z internetu.

0 13
  • Relpol
  • #2 12 Maj 2016 15:14
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Nie bardzo rozumiem pytanie. Montujesz normalnie na kołki rozporowe. , w skrzydłówce zawsze na zewnątrz.

0
  • Relpol
  • #3 12 Maj 2016 15:27
    kamo502
    Poziom 20  

Może źle opisałem.

Chodzi o prowadzenie przewodu.
    Przewiert w głąb słupka i szukanie (trafianie) wiertłem od wewnątrz?

0
  • #4 12 Maj 2016 15:34
    adjan_ek
    Poziom 13  

Wierć z jednej(prawie do samego końca) a potem z drugiej strony słupka. Tym sposobem nie odłamie(odłupie) Ci się nic gdy będziesz wiercił. Kup fotki np. beninca pupilla czyli takie które da sie regulowac o kąt 90 stopni i montujesz tam gdzie otwór który wierciłes. Mogę jasniej...

1
  • #5 12 Maj 2016 15:49
    kamo502
    Poziom 20  

Fotokomórki Faac XP20D

@adjan_ek Chodzi Ci na przestrzał? Będą odstawały od słupka. Trochę nie estetycznie. I będą się rzucały w oczy. Żeby jakiemuś "uprzejmemu" przechodniowi się nie spodobały

0
  • #6 12 Maj 2016 16:13
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Przy bramach uchylnych powinny być dwa komplety fotokomórek (na słupach - od strony zewnętrznej i dodatkowe wewnątrz posesji) zgodnie ze schematem:

Nie wiem dlaczego większość "fachowców" montujących napędy do takich bram stosuje tyko jeden komplet fotokomórek (na słupach od zewnątrz) zapominając o tych wewnętrznych?

Pozdrawiam.

0
  • #7 12 Maj 2016 17:04
    adjan_ek
    Poziom 13  

Tak, na przestrzał. Jak mają się nie spodobać to choćby były przezroczyste to i tak zrobi swoje :)
    Jeśli chodzi o odstawanie to możesz przyszlifować powierzchnie słupka w miejscu gdzie będzie fotokomórka. Już tak robiłem w przypadku pustaków ogrodzeniowych łupanych. Trzeba się trochę pobawić ale się da.
    Inne rozwiązanie to wiercenie po skosie w miejsce docelowe(też na przestrzał) lub też tak jak narysowałeś. Tylko oczywiście na dwa razy czyli z jednej i drugiej strony i pod lekkim skosem. Potem bierzesz kawałek kabla utp. zdejmujesz izolację wierzchnią na odcinku około 10cm i z kazdej żyły też. Robisz z tego takie 'oczko' i wpychasz w dziurę. Latarka i patrzysz w drugą dziurę czy jest 'oczko'. Jeśli jest to drut miedziany 1,5 mm2 ze zrobionym małym haczykiem na końcu i próbujesz zahaczyć za oczko.
    Wiele razy robiłem już takie roboty. Każdy chciał mieć napęd i żeby nie było widać kabli. Ale kabli wcześniej nie położył-standard.
    Jednak przyznam, że w prawdziwych kamiennych słupkach nie wierciłem.

0
  • #8 13 Maj 2016 20:46
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Często puszczamy kable w fugach. Nacinam lekko fugę, wpuszczam kabel i fuguję ponownie tym samym czym była oryginalna. Ale jak napisał przedmówca rzadko mi się zdarzały słupki kamienne. Właściwie tylko raz. Wtedy też tak zrobiłem tyle że zamiast kątówki był młotek i meselek ( i dużo czasu) a zaprawa na szczęście nie była supertwarda.

0
  • #10 15 Maj 2016 23:47
    tomek201
    Poziom 14  

Klient nie patrzy na bezpieczeństwo a na koszty. Zważając na cenę słupków oraz dodatkowy zestaw fotokomórek i okablowania nie ma co liczyć na mniej jak 500 zł za kpl. Dodam, że klient nie zdaje sobie sprawy, że w momencie założenia automatyki bramowej, brama jest maszyną i jedynie stosowne oświadczenie które zawsze daję do podpisu, po części zwalnia mnie z "obowiązku" pilnowania czy obtarte auto czy przygniecony piesek są błędem montażowym.

0
  • #11 19 Maj 2016 12:24
    kamo502
    Poziom 20  

Mam jeszcze pytanie odnośnie siłowników i podpięcia.

Patrząc od wewnątrz posesji:
    -lewe skrzydło ma otwierać się pierwsze
    -prawe drugie (zamontowana listwa maskująca)

Napędy podpinam
    M1 - lewy
    M2 - prawy

?

0
  • #12 19 Maj 2016 13:15
    adjan_ek
    Poziom 13  

Podaj kolego jaki napęd. Już się rozpisałem bo myślałem że to nice wingo. Sory...

0
  • #13 19 Maj 2016 14:05
    kamo502
    Poziom 20  

Przepraszam, myślałem że podawałem wcześniej

Faac 414
    Centrala jak dobrze pamiętam 452

Druga sprawa
    Czy w fotokomórkach podłączając skrętkę są jakieś ogólne zasady?
    Czy kolory "jak leci"

Planuje dać zasilanie
    -Czerwony +
    -Biały -
    -Niebieski -Tx
    -Pomarańczowy NC
    -Czarny COM

0
  • #14 19 Maj 2016 15:40
    adjan_ek
    Poziom 13  

Dużo Ci nie pomogę. Z faac 414 miałem styczność bardzo dawno temu.
    Jeśli chodzi o kabel to raczej nie masz utp-skrętki. Ale nieważne. Podłączaj tak jak Ci wygodnie tzn. tak żebyś się nie pomylił. Ja z reguły podłączam same kolory jeśli ich starcza a białe zostawiam w spokoju jeśli jest ich więcej niż jeden. Z tematu wnioskuję, że podłączasz na zamykanie czyli 14 na COM w fotce a NC na 12. Nie zapomnij zmostkować 19 z 13 w centrali.
    Siłowniki raczej dobrze myślisz podłączyć. Mogę Ci podpowiedzieć tyle co sam wyczytam z instrukcji.

0