Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring domowy - pomoc w wyborze kamer i zestawu

20 Maj 2016 21:32 1062 7
  • Poziom 19  
    Witam, chciałbym odświeżyć nieco informacje dotyczące wyboru zestawu do monitorowania domu jednorodzinnego... Zatem do rzeczy:
    - Szukam zestawu z trzema kamerami. Kamery miałyby mieć zasięg około 20mb, dobrą jakość rejestrowania obrazu (HD?), nocna podczerwień i co ważne jedna z kamer chciałbym aby była szerokokątna (pytanie jaki maksymalny kąt widzenia jest spotykany?)
    - Zestaw ma być wyposażony w rejestrator z pamięcią (dysk sata mam od starego laptopa więc koszt jego zakupu odpada). Rejestrator będzie umiejscowiony na poddaszu zaraz pod blachodachówką, dlatego może być narażony na wysokie temperatury.
    - Obraz chciałbym oglądać w smartfonie i w komputerze.
    - Dobrze gdyby druga z kamer miała możliwość obracania obiektywu.
    - Cena około 1000zł za zestaw

Jestem laik w tym temacie zatem poproszę o porady fachowców :roll:
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 35  
    Z takim budżetem jest praktycznie niemożliwe. Byłoby to 200zł na kamerę (x3) + 400 na rejestrator. W takiej kwocie nie znajdziesz kamer, które by spełniały Twoje oczekiwania.
    1. Starego dysku prawdopodobnie nie użyjesz - ile ma lat? jaką pojemność? sprawdziłeś go SMARTem?
    2. Jak długo chciałbyś przechowywać nagrania?
    3. Kamery, rejestrator - OK. Ale musisz jeszcze to jakoś połączyć. Czy w domu posiadasz router? Jeśli tak to jaki. Kolejna rzecz - czy masz w domu (i na poddaszu) rozprowadzaną infrastrukturę czyli kable?
    4. Czy każde umiejscowienie kamery ma dostęp do zasilania, czy wolałbyś zasilać po PoE?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 19  
    Jeśli trzeba budżet zwiększymy, ale nie chciałbym zbyt wiele wychodzić poza schemat ;)

vampire86 napisał:
    1. Starego dysku prawdopodobnie nie użyjesz - ile ma lat? jaką pojemność? sprawdziłeś go SMARTem?

Powinno być z nim w miarę dobrze - 500gb podziałało około 3-4 lata. Gdy jeszcze z niego korzystałem nie było problemów a robiłem co jakiś czas testy.

vampire86 napisał:
    2. Jak długo chciałbyś przechowywać nagrania?

10-14 dni wystarczy

vampire86 napisał:
    Czy w domu posiadasz router?

huawei b593s-22

vampire86 napisał:
    czy masz w domu (i na poddaszu) rozprowadzaną infrastrukturę czyli kable?

niestety nie, ale dostęp do miejsc, gdzie mają się znajdować kamery nie będzie zbyt utrudniony

vampire86 napisał:
    4. Czy każde umiejscowienie kamery ma dostęp do zasilania, czy wolałbyś zasilać po PoE?

myślę, że poe będzie odpowiednim rozwiązaniem
  • Poziom 35  
    1. Twój router ma 4 porty. Będziesz potrzebował 1 rejestrator + 3 kamery. Czyli 4 - jeżeli masz już coś podłączone na kablu do routera, zabraknie Ci portów. Chyba, że rozważysz kamery WiFi, aczkolwiek ja jestem przeciwnikiem podłączania kamer w ten sposób - i tak kabel z zasilaniem potrzebują, a WiFi bywa często zawodne.
    2. Jeżeli chciałbyś PoE będziesz potrzebował adapterów lub switcha PoE.

Jeżeli połączyć te dwie potrzeby, rozważył bym 4 portowy switch PoE, do którego będą schodzić się tylko kamery - IMHO to najefektywniejsze rozwiązanie, ale to kilka stów więcej w budżecie.

3. Aby obniżyć koszty, jako rejestrator mógłbyś spróbować użyć komputera - ale ponieważ chciałbyś mieć jakiś rozsądny podgląd, prawdopodobnie konieczny będzie NAS - również uważam to za najefektywniejsze rozwiązanie, bo NAS w sieci posłuży Ci jako magazyn danych i spełni jeszcze kilka przydatnych funkcji - niestety kolejne kilka stów.

4. Osobiście uważam, że nie ma sensu pchać się w jakąś tanią chińszczyznę, na której potem nic nie zobaczysz. Na Twoim miejscu wolałbym kupić na razie jedną - jak się sprawdzi z czasem dokupić kolejne.

Wycenił bym tą inwestycję na jakieś:
    - 4 portowy switch PoE - 300zł
    - NAS z funkcją podłączenie 4 kamer - 650zł (bez dysku)
    - 1 kamera - 3500zł
    - skrętka - 100zł
    Czyli zestaw z jedną kamerą = 1400zł. Do tego kolejne 3 kamery = 1000zł.

Mógłbyś spróbować zaoszczędzić na kamerach, ale musiałbyś dla każdej kamery dokładnie określić jakie parametry Cię interesują.

• Poziom 43  
    vampire86 napisał:
    1. Twój router ma 4 porty. Będziesz potrzebował 1 rejestrator + 3 kamery

Skąd pomysł, że zestaw musi być IP :?:

Dodaj jakieś 500-800 zł na sprzęt i kolejne złotówki na okablowanie, zasilanie i koryta/rurki

• Poziom 43  
    Za ok.500zł kupisz rejestrator trybrydowy BSC/Dahua - masz możliwość podpięcia kamer AHD/CVI i IP, kamerę sensowną ok.350zł/sztuka.
    @vampire86 Chyba nie znasz cen i rozwiązań skoro piszesz takie bzdury...
  • Poziom 35  
    sosarek napisał:
    Za ok.500zł kupisz rejestrator trybrydowy BSC/Dahua - masz możliwość podpięcia kamer AHD/CVI i IP, kamerę sensowną ok.350zł/sztuka.
    @vampire86 Chyba nie znasz cen i rozwiązań skoro piszesz takie bzdury...

Czyli wyliczyłeś mu 500zł za rejestrator (a ja za 650zł za NAS który jest trochę bardziej funkcjonalny) i 350zł za kamerę (a ja 350zł również). Nie policzyłeś switcha PoE, czyli rozumiem, że nie chcesz budować systemu IP (który IMHO jest bardziej zaawansowany).

W którym momencie piszę bzdury z ciekawości? Proponując system IP czy wyceniając NAS o 150zł drożej?
  • Moderator - Sieci, Internet
    Poprę tutaj kolegę @sosarek system nie musi być wcale IP. Moim zdanie bardzo dobrze zachowuję się w małych domowych instalacjach kamery BCS/Dahua (HD-CVI) czy Hikvision (HD-TVI). Dużym plusem Hikvisiona jest bardzo dobrze pracująca chmura która zapewnia dostęp do materiałów bieżących i archiwalnych a posiada bardzo przejrzysty interfejs.