Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebudowa instalacji w budynku jednorodzinnym z TNC na TNC-S

waxman 21 Maj 2016 22:20 744 7
  • #1 21 Maj 2016 22:20
    waxman
    Poziom 19  

Panowie chciałbym przedyskutować koncepcję przebudowy instalacji w budynku jednorodzinnym wraz z przyległościami. Sieć dostarczona z ZE to TNC, a zamówiona moc to 14kW. Prace ciągną się długo i etapami. Teraz nadchodzi moment podjęcia pewnych decyzji które będą rzutowały na przyszłość dlatego piszę aby omówić zaprezentowaną niżej koncepcję. Na załączonym rys. 1
    jest obecny stan (schemat uproszczony).

Stara sieć TNC zasila ok.70% pomieszczeń i nowa instalacja TNC-S zasila PODDASZE. W budynku nie ma jeszcze GSW (głównej szyny wyrównawczej). Pojawi się ona w kolejnych etapach. Punkt podziału PEN na PE i N jest uziemiony przy użyciu uziomu szpilkowego. Na ten moment powstał problem bo tablica rozdzielcza która rozprowadza obwody na PODDASZU miała być główną, ale z powodu niedogadania się inwestora z budowlańcem, trzeba będzie ją potraktować jako tablicę podrozdzielczą (brak miejsca na kolejne obwody). Licznik znajduje się na POZIOMIE 1 i tutaj jest dostęp do pierwszego zabezpieczenia za licznikiem oraz miejsce na wykonanie rozdziału sieci, nie ma niestety tam miejsca na wykonanie GSW. Licznika nie chcę przenosić na dół dlatego moja koncepcja jest taka zeby główną tablicę rozdzielczą zrobić na POZIOMIE 0 wraz z GSW, a na POZIOMIE 1 oprócz zabezpieczenia za licznikiem rozprowadzić obwody na pomieszczenia z POZIOMU1.Z poziomu 1 na poziom 0 wchodziłby przewód 4 x10mm2 (z PEN), a z powrotem przychodziłby 5 x10mm2 (z PE I N). W zasadzie koncepjca ta jak i stan docelowy zaprezentowane zostały na schemacie nr 2:

Pracę będą prowadzone etapami na zasadzie remontu poszczególnych pomieszczeń - w związku z tym instalacja "stara będzie musiała współistnieć z "nową"i z tym wiążą się moje poniższe pytania:
    1. Czy przewód PEN mogę rozdzielać wielokrotnie tak jak przedstawiono to na rys. 2
    2. czy konieczne jest łaczenie punktów rozdziału PEN na pe i N (A,B,C,D) z szyną wyrównawczą GSW. Punkt A jestem w stanie połączyć z p. B ale jedynie poprzez wprowadzenie przewodu PE biegnącego z poddasza(miejsce uziemienia) do poziomu 0 i dołączenie go do GSW.Innej możliwości nie ma (niestety przewód został zabudowany i po takiej operacji będzie miał ok. 20m). Punkty C i D nie będzie możliwości połączyć z GSW (chyba że patrz pytanie 3)
    3. Czy kabel doziemny 50 m 4x10mm2 wystarczy (do szopy i Garażu). W garażu max moc to karcher jednofazowy 3kW a w szopie silnik 3f 5kW. Czy lepszym rozwiazaniem jest przeprowadzenie przewodu 5x10mm2, wtedy problem połączenia pkt.C i D z GSW (patrz pytanie 2) jest częściowo rozwiązany i nie trzeba dokonywać podziału (p. C i D)

Zapraszam do dyskusji.

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Maj 2016 23:14
    kkas12
    Poziom 41  

Ty masz kolego uziemić przewód PEN (zerowy) jak najbliżej miejsca wprowadzenia do do budynku. Masz też wykonać połączenia wyrównawcze główne. I to wszystko. "Punktami" podziału PEN (przewodu zerowego) na PE i N się nie przejmuj i żadnego dodatkowego połączenia (szyny) pomiędzy nimi nie prowadź.
    Pamiętaj tylko o wymogu minimalnego przekroju PEN dla przewodów (ewentualnie) dziś układanych. Wynosi on 10mm2 dla Cu i 16mm2 dla Al.

Identyczna sytuacja występuje w budynku wielorodzinnym, gdzie część lokali ma nowe instalacje a część jeszcze dwużyłowe.
    Odszukaj takie tematy i odwiedź doktora Musiała http://www.edwardmusial.info/ który to o co pytasz dogłębnie wyjaśnił w przystępnych słowach.

0
  • #3 22 Maj 2016 09:14
    CYRUS2
    Poziom 35  

waxman napisał:
    Zapraszam do dyskusji.
    To nie będzie dyskusja.
    Projetu nie robi się na zasadzie głosowania w parlamencie.
    Jak wynika z pytań, to nie wiesz jak sie do tego zabrać.
    waxman napisał:
    1. Czy przewód PEN mogę rozdzielać wielokrotnie tak jak przedstawiono to na rys. 2
    Nie wolno.
    waxman napisał:
    3. Czy kabel doziemny 50 m 4x10mm2 wystarczy (do szopy i Garażu). W garażu max moc to karcher jednofazowy 3kW a w szopie silnik 3f 5kW.
    Odpuść sobie kolego zabawę w elektryka.
    To nie jest instalacja w kawalerce.
    Musisz zatrudnić dobrego i rozgarniętego fachowca.
    Twoje rysunki są bez sensu. Bo uziemia się obiekty,a nie punkty rozdziału w instalacji TN.

1
  • Sklep HeluKabel
  • #4 22 Maj 2016 15:31
    waxman
    Poziom 19  

@CYRUS2

To jest koncepcja na razie nie projekt. Celem mojego postu jest się dowiedzieć jak to ma być zrobione zgodnie z obowiązującymi przepisami i praktyką aby nie musieć nic tam potem przerabiać. Od ogółu do szczegółu. Zwłaszcza jak ściany juz zostaną zabudowane - to nie bedzie ruchu. Z odpowiedzi wnioskuje że jeżeli raz już dokonałem podziału PEN w budynku to nie mogę tego zrobić ponownie w innym miejscu. Zatem jest problem ponieważ przewód poprowadzony na poddasze jako PEN 4x 10mm2 jest zabudowany (czyli punktu A nie jestem w stanie przenieść nigdzie indziej), a PE z poddasza nie można sprowadzić na niższe poziomy bez rozwalania kartongipsu. W tym kontekście przyznaje nie wiem jak się za to zabrać dlatego piszę.

Nie rozumiem co jest nieprawidłowego w zasilaniu
    garażu (20m) kablem YKY 4x10mm2 dla mocy 3kW
    albo
    szopy (50m) kablem YKY 4x10mm2 dla mocy 5kW silnika 3f - czy możesz odpowiedzieć dlaczego to jest błędna koncepcja?

Te punkty rozdziału przynajmniej C i D to są osobne obiekty. A i B niestety zostały wymuszzone sytuacją - tutaj jest głównie problem budowlany który chce ominąć.

p.s. konsultowałem to również z elektrykami takimi co to niejedną instalację robili i jeden nie wiedział jak to rozwiązać a drugi powiedział że tak można - więc sami widzicie że w tym podłym świecie człowiek skazany jest na samodzielność

0
  • #5 30 Maj 2016 22:26
    waxman
    Poziom 19  

Po przemyśleniu tematu znalazłem wyjście dla mojej sytuacji. Uwzględniając wskazówkę KKAS12 dokonam uziemienia przewodu PEN tuż za licznikiem. Punkt A pozostanie bez zmian bo do niego nie ma dostępu. Dodatkowo zmniejsze przekrój przewodów doziemnych do 6mm2. Całość przedstawia schemat uproszczony jak poniżej:

Jeżeli nikt nie wniesie zastrzeżeń do powyższego to temat po tygodniu zamykam i uznaje za rozwiązany

0
  • #8 31 Maj 2016 11:54
    waxman
    Poziom 19  

Ok, już naniosłem poprawki.

@KKAS
    Nie chodzi o jedną płytę GK tylko 10m ściany świeżo położonej. Mogę ten uziom szpilkowy usunąć jeżeli nie może pozostać a uziemienie mieć w jednym punkcie. Wtedy będzie to wyglądać jak poniżej:

0