Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopot z Pamięcią Konwencjonalną WIN98/DOS

23 Cze 2016 02:23 1272 14
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie, posiadam jednostkę centralną o parametrach: Pentium II 233 MhzMHz, 68 MB pamięci RAM, oraz kartę S3 Trio 3D onboard, WIN98 SE.
    Złożyłem sobie taki komputerek, żeby pograć w starsze gry, które lubię i tu pojawia się problem. Większość gier działa bez problemu czy to z pozycji Windowsa czy Trybu DOS, np DOOM, Duke Nukem, Dune, UFO X COM, System Shock i inne. Miestety z niektórymi mam problem dla mnie nie do przeskoczenia, np z Ultima VII, Alon in the Dark II i paroma innymi.

Załączam zdjęcia z komunikatami o błędach,

Dodam, że zgodnie z informacjami znalezionymi w internecie, edytowałem pliki Config.INI, System.INI i dodałem wiersze jakie były zalecane, poza tym w właściwościach plików w zakładce "Pamięć" próbowałem zmienić ją na większą - niestety nic to nie daje.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc bądź instrukcje według których mam postąpić, żeby cieszyć się grą.
  • Poziom 43  
    Dzasta0071 napisał:
    68 MB pamięci RAM,
    Za mało RAMu, wyraźne informacje. Kolega nie zna angielskiego ,,ni w ząb" :cry: ??
  • Poziom 42  
    Proszę zamieścić treść z plików autoexec.bat i config.sys, [warto by również zmienić rozmiar tych screenów\zdjęć.]
  • Poziom 30  
    A pod czystym DOSem? Co pokazuje komenda mem? Swego czasu był bardzo dobrze w większości przypadków działający QEMM - Quarterdeck Expanded Memory Manager. Nie wiem, jak w tej chwili z licencją na niego, czy jest uwolniona, ale do pobrania ze strony http://www.chsoft.com/dv.html
  • Poziom 5  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Za mało RAMu, wyraźne informacje. Kolega nie zna angielskiego ,,ni w ząb" :cry: ??
    To dlaczego bez problemu działa TES II Daggerfal, GTA I, SW:Racer Settlers II a Ultima VII i inne nie chcą tylko pojawia się taki błąd?

Treść Pliku config.sys:
    Cytat:

DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS
    DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE
    dos=high,umb
    device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
    Country=048,852,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys

W załączniku załączam zdjęcie z treścią pliku autoexec.bat
    oraz zdjęcie z treścią komunikatu mem pod czystym dosem
  • Poziom 42  
    Sterownik emm386 prawdopodobnie sprawia problem na próbę można zmienić wpis w config.sys w drugiej linii na
    rem DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE
    i ponownie uruchomić komputer.
  • Poziom 5  
    Czyli po prosty mam dodać "rem" przed DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE ?

Niestety nic to nie zmieniło,
  • Poziom 21  
    Masz za mało wolnej pamięci podstawowej dla DOS (czyli tej do 640kB).
    W config.sys ustaw jako komentarz wiersz ze sterownikiem ekranu i klawiatury (poprzez wpisanie "REM" na początku każdego z wierszy).
    W AUTOEXEC.bat skomentuj wiersze wybierające stronę kodową i układ klawiatury.
    Na końcu wiersza ze sterownikiem emm386 do pisz parametr "RAM"
    Po wykonaniu podaj wynik polecenia "mem /c /p"
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    krau napisał:
    Masz za mało wolnej pamięci podstawowej dla DOS (czyli tej do 640kB).
    W config.sys ustaw jako komentarz wiersz ze sterownikiem ekranu i klawiatury (poprzez wpisanie "REM" na początku każdego z wierszy).
    W AUTOEXEC.bat skomentuj wiersze wybierające stronę kodową i układ klawiatury.
    Na końcu wiersza ze sterownikiem emm386 do pisz parametr "RAM"
    Po wykonaniu podaj wynik polecenia "mem /c /p"

Witam, w pliku config.sys na początku każdego wiersza dodałem "REM" tak jak Pan kazał, ale w pliku autoexec.bat nie ma żadnego wiersza który zawiera "emm368",
    chyba, że nie o to chodzi, bo szczerze mówiąc nie jestem aż tak rozeznany w tym systemie.

Załączam zdjęcia z wyników polecenia mem /c, mem /p i mem /c /p
    oraz screen z plików config. sys i autoexec.bat

jay-jay73 napisał:
    Ja bym spróbował uruchomić gry pod czystym DOSem. Z tego co pamiętam to Ultima VII nie działała pod Windowsem 98 bez programu, który nazywał się chyba "u7win9x".

Wydaje mi się, że problem leży w tym, iż w starszych grach producenci używali własnych rozszerzeń pamięci operacyjnej. Możliwe, że w tym wypadku uruchamianie gier spod trybu DOS w Win98 może być właśnie przyczyną błędów.

Zasadniczo to większość gier uruchamiam pod czystym dosem, czyli jak włączę komputer to klikam zamknij i wybieram uruchom ponownie w trybie MS-DOS, ściągnąłem nawet NortonComander żeby łatwiej było mi się poruszać po systemie. Złożyłem ten komputer specjalnie po to żeby pograć w retro gry i w ogóle poznać ten retro sprzęt, niestety nie mogę uruchomić tych gier na których zależy mi najbardziej.

Dziękuje wam bardzo za okazanie zainteresowania moim problemem oraz wszelką pomoc.
  • Poziom 21  
    Nie do końca o to mi chodziło. Plik config.sys ma wyglądać tak:

DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS
    DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE RAM
    dos=high,umb
    REM device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
    REM Country=048,852,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys

AUTOEXEC.bat:

Path=c:\;d:\;d:\nort; %path%

Pozostałe wiersze skomentuj wpisując na początku każdego z nich "REM".
    Uruchom ponownie komputer, daj wynik polecenia "mem /c /p" (użyj obydwóch parametrów jednocześnie).
    Podaj wersję systemu dos uzyskaną w wyniku wykonania polecenia "ver".
    Podaj co wypisuje gra przy próbie jej uruchomienia (jaki komunikat).
  • Poziom 13  
    Witaj.
    Dzasta0071 napisał:
    Zasadniczo to większość gier uruchamiam pod czystym dosem, czyli jak włączę komputer to klikam zamknij i wybieram uruchom ponownie w trybie MS-DOS,
    Ależ to nie jest czysty DOS. Jedynie F8 z wierszem poleceń to tak (z pominięciem config.sys i autoexec.bat).

Dodano po 4 [minuty]:

Wpisz sobie do autoexec-u

@echo off
    path=c:\nc
    nc

To się wpierw wczyta Norton przed Windowsem.
  • Poziom 30  
    Cytat:
    Wpisz sobie do autoexec-u

@echo off
    path=c:\nc
    nc

To się wpierw wczyta Norton przed Windowsem.

Biorąc pod uwagę, że:

Cytat:

AUTOEXEC.bat:

Path=c:\;d:\;d:\nort; %path%

to prędzej będzie d:\nort\nc o ile katalog nort zawiera NortonCommandera a nie Utilities i nazwa pliku wykonywalnego nie została zmieniona
  • Poziom 13  
    A czy jak skręcasz na rondzie, to robisz pełne kólko, czy od razu dziuchasz w prawo, he. Dwuliterowe skróty w DOS-ie są najlepsze.
  • Poziom 12  
    Ktoś już miał problem z Ultimą VII na windowsach:
    http://nerdlypleasures.blogspot.com/2013/06/ultima-vii-on-real-hardware.html
    i możliwości są dwie: pierwszym jest stworzenie sobie dyskietki startowej z dosem i odpowiednio przygotowaną konfiguracją w autoexec.bat i config.sys (myszka, dźwięk)
    lub na windowsach użycie patcha u7win9x.
    Proponuję zacząć z patchem, a ewentualnie później poszukać/poprosić grzecznie o przykładową konfigurację dyskietkową.