Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami - zacisk neutralny - silnik?

03 Sie 2016 22:33 2490 6
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,
    moje pytanie ma bardziej charakter ciekawostki, która nie daje mi spokoju, aniżeli problemu technicznego. Ale przechodząc do sedna: znalazłem dwa podobne aktory do sterowania rolet, które można obsługiwać pilotem. Pierwszy z nich nie posiada zacisku neutralnego a drugi tak. W specyfikacji technicznej pierwszego aktora znalazłem tylko informację, że z uwagi na brak zacisku neutralnego nie można stosować go do wszystkich silników. I tutaj moje pytanie: do jakich silników można zastosować taki aktor i w jaki sposób właściwie ma on działać bez przewodu neutralnego? (skąd bierze on potencjał ziemi?)

Jeżeli ktoś potrafiłby mi to wytłumaczyć, najlepiej na schemacie, byłbym zobowiązany.

Poniżej linki do opisu technicznego obu aktorów (niestety tylko po niemiecku).

Z góry dziękuję za pomoc.

1. http://www.eltako.com/fileadmin/downloads/de/_bedienung/FSB61-230V_30200432-1_dt.pdf

2. http://www.eltako.com/fileadmin/downloads/de/_bedienung/FSB61NP_4824_internet_dtsch.pdf
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    A może tak po polsku. Co to jest aktor ?
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator
    redsandman napisał:
    W specyfikacji technicznej pierwszego aktora znalazłem tylko informację, że z uwagi na brak zacisku neutralnego nie można stosować go do wszystkich silników. I tutaj moje pytanie: do jakich silników można zastosować taki aktor i w jaki sposób właściwie ma on działać bez przewodu neutralnego? (skąd bierze on potencjał ziemi?)

Jeżeli ktoś potrafiłby mi to wytłumaczyć, najlepiej na schemacie, byłbym zobowiązany.

A jak działają np. przekaźniki bistabilne? Na wejście dajesz dowolny potencjał, może to być zarówno L jak i N. Działa tak samo.

Czyli do wysterowania wystarcza zadanie dowolnego potencjału, może być fazowy.
  • Poziom 8  
    Tylko problem polega na tym, że do przekaźnika z twojego rysunku podłączone są faza oraz porzewód neutralny. Dlatego przekaźnik potrafi rozpoznać sygnał sterujący (porównuje go z tymi oboma potencjałami). W przypadku kiedy odepniesz przewód neutralny przekaźnik nie będzie działał.
    Taka właśnie sytuacja jest w tym przypadku. Pomimo braku potencjału ziemi aktor działa (lecz tylko z niektórymi silnikami). W jaki sposób jest to możliwe?
  • Moderator
    Między aktorem a silnikiem to już nic nie ma?
  • Poziom 8  
    Wydaje mi się, że aktor ten został stworzony do starych instalacji gdzie przewód zasilający, przewód od silnika oraz przewód od przełącznika spotykają się w puszce podtynkowej do której dostęp jest uniemożliwiony a przewód między puszką a przełącznikiem jest trój-żyłowy:

Uważam, że aktor ten aby sam mógł działać "bierze" inny potencjał niż fazę z silnika. Nie wiem tylko w jaki sposób.
  • Specjalista Automatyk
    Może pobierać energię z fazy (L) którą ma podłączoną bezpośrednio i z neutralnego (N) który jest mu dostępny przez uzwojenia silnika. Może wysterowywać np. podnoszenie, a zasilać się przez przewód "opuszczanie".