Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie ogniw 18650 x 21 do roweru elekt. jaka ładwoarka

Jarek2140 08 Lis 2016 21:02 1146 19
  • #1 08 Lis 2016 21:02
    Jarek2140
    Poziom 24  

Witam

Chcę sobie zrobić baterię do roweru elektrycznego. Silnik malutki 250W 24V, tak aby tylko go włączać manetką do "pomocy" przy wysokich górkach by się nie "zasapać" a po prostu w miarę normalnie jechać ok 14km/h. Myślę nad 21 ogniw po 3,7V 18650 = 26V i ok 6Ah - specjalnie taki mały amperaż baterii, żeby nie korciło go używać co chwilę :) ważne, żeby wystarczył na max 8-10km.

Pytanie, jeżeli będę miał 3 rzędy ogniw po 7 szt to właśnie wychodzi ok 26v, chyba, że dam 3 rzędy po 6 ogniw, czyli ok 22,5v więc napięcie mógłbym podać 24v i ok1.6Ah? widzę, że takie ładowarki są, ale nie wiem czy mogę to tak podłączyć do tych ogniw. Proszę o jakąś konkretną odpowiedź :)

0 19
  • Megger
  • #2 09 Lis 2016 16:32
    sigwa18
    Poziom 28  

Poczytaj sobie o balanserach do baterii ogniw. Ładowarka wystarczy zasilacz z stabilnym napięciem 29,5 V i ogranicznikiem prądowym powiedzmy do 3A. To dla układu 7x3. Napięcie max zestawu po pełnym naładowaniu będzie 29,4V minimalne 21 V. Jako najprostszy balanser może być zestaw diod zenera na 4,2 V. Tylko takich nie ma ale można układ TL431 wzmocnić tranzystorem tak by wytrzymywał prąd ładowania. Z prostych rozwiązań też można 7 x ładowarka 5V 1A plus 7 x moduł ładowania Li ion z allegro (są po 7 PLN) na każde 3 akumulatorki.

0
  • #3 09 Lis 2016 16:39
    Jarek2140
    Poziom 24  

okej, rozumiem czyli szeregowo nie można ładować tych akumulatorów bez balansera a równolegle można nawet i 10szt ładować? Chodzi o to, czy równolegle naładują się idealnie każda będzie identycznie naładowana?

0
  • Megger
  • #4 10 Lis 2016 10:34
    sigwa18
    Poziom 28  

Można ładować szeregowo ale trzeba dbać by nie przeładować któregoś ogniwa bo spuchnie lub w skrajnych wypadkach się zapali tak samo nie rozładowywać poniżej 3 V. Jeżeli będziesz miał 21 identycznych ogniw to bez balansera po pewnym czasie rok dwa bateria padnie bo któreś ogniwo będzie miało za niskie napięcie a któreś za wysokie. Jest jeszcze kwestia kontroli temperatury ogniw bo powyżej 60 stopni stają się niestabilne i mogą jak pisałem wcześniej spuchnać lub się zapalić.

Moderowany przez Artur k.:

Nie można ładować szeregowo ogniw litowych bez balansera! To właśnie balanser dba o to by ogniwa nie przeładować!

0
  • #5 10 Lis 2016 13:02
    eurotips
    Poziom 35  

Tu na forum jest post gdzie kolega naprawiał segwaya firmy Manta,
    to tam pierwszy raz w życiu przeczytałem o balanserze pasywnym,
    przecierałem oczy ze zdumienia że takie coś można dać do urządzenia fabrycznego.
    Jak (?)działa taki balancer? jest to zwykły układ kontroli napięć na poszczególnych ogniwach który jednym kluczem MOSFET włączonym szeregowo przerywa obwód w razie stanu alarmowego, a więc nie tylko jak wykryje złe ogniwo ale np jak nastąpi przeciążenie całej baterii. Skoro fabryka daje napęd bez balancera to możesz i ty. Wystarczy po naładowaniu sprawdzić stan każdego ogniwa, chińczyk sprzedaje takie testery, ja mam w wyświetlaczem LED z kontrolą 8 gniw, grosze to kosztuje. Jak wykryje słabsze to wymienić, tymczasowo można doładować jedno ogniwo ładowarką za 4zł. Robienie napędu zgodnie ze sztuką, z balancerem nie ma sensu, wyjdzie drożej i gorzej niż ze sklepu.

0
  • #6 10 Lis 2016 14:02
    Jarek2140
    Poziom 24  

konkretna odpowiedź :) okej, to co sugerujesz? jak najlepiej to zrobić? a może 2 x akumulator yuasa (japońskie aku) 12v 7ah x 2 = 24v-7ah myślę, że z 10km powinien pociągnąć, a może to złe rozwiązanie? wiem, że są ciężkie, ale ja i tak będę to miał w plecaku i będę podpinał się kablem z plecaka :) (rower ma mieć tylko silnik i sterownik ukryty w torebce rowerowej :)

1
  • #7 10 Lis 2016 15:06
    eurotips
    Poziom 35  

Użyj tych co masz, one doskonale się nadają do roweru.
    Jak będziesz jeździł rzadko to nie będzie problemem ładowanie każdego ogniwa oddzielnie,
    po kolei ładuj jedno po drugim na full. Zgrzewając ogniwa wyprowadź tylko kabelki.
    Dokup tylko ten tester do sprawdzania ogniw w razie jakby w czasie jazdy jedno z ogniw padło to tylko odłączasz ten napęd i pedałujesz do domciu nawet jak by było pod górkę. Jak koledzy zwrócili ci uwagę, jazda na rozładowanym ogniwie może czasami być niebezpieczna.

0
  • #8 10 Lis 2016 15:08
    Freddy
    Poziom 43  

eurotips napisał:
    Tu na forum jest post gdzie kolega naprawiał segwaya firmy Manta,
    to tam pierwszy raz w życiu przeczytałem o balanserze pasywnym,
    przecierałem oczy ze zdumienia że takie coś można dać do urządzenia fabrycznego.
    Jeśli Segway, to nie firmy Manta, Segway jest tylko i wyłącznie firmy Segway.
    Bajki piszesz, bo Manta robi z balanserem, tyle, że bardzo prostym.

Mam w domu płyty Segway i naprawiałem ich sporo. Zarówno płyty główne, jak i żyroskopy, jak również elektronikę ogniw.
    Nie ma tam żadnego pasywnego balansera, lecz jest normalny balanser aktywny, jak w każdym jednym dobrym pakiecie Li-Io !

Są specjalizowane układy scalone do takich dużych ilości akumulatorów np. LTC3300 i wcale nie są drogie - cena za pojedynczy układ poniżej $10.
    Używałem takich układów, są bardzo dobre i proste.
    sigwa18 napisał:
    Można ładować szeregowo ale trzeba dbać by nie przeładować któregoś ogniwa
    Jak masz dawać takie wspaniałe rady, to lepiej nie dawaj żadnych.

0
    Załączniki:
  • #9 10 Lis 2016 15:14
    Jarek2140
    Poziom 24  

jak ładować każde ogniwo oddzielnie,jeżeli zgrzane będą ze sobą w pakiecie 3x7 ogniw? musiałbym każde ogniwo odlutowywać, a to nie realne jest i mija się z celem, chyba, ze czegoś nie rozumiem :) jakiś łopatologiczny rysunek jak miało by to wyglądać?

0
  • #10 10 Lis 2016 15:29
    Freddy
    Poziom 43  

Jarek2140 napisał:
    musiałbym każde ogniwo odlutowywać, a to nie realne jest i mija się z celem
    Oczywiście, że nie, to nawet jest szkodliwa porada.

Tylko i wyłącznie ładować cały pakiet z balanserem.
    Można albo zrobic samemu prosty, albo wykorzystać specjalizowane do tego celu układy scalone.

0
  • #11 10 Lis 2016 18:50
    Jarek2140
    Poziom 24  

jak by ktoś zaczął produkować takie balansery chętnie kupię... czy nie mogą być po porstu dwa aku żelowe? też jest 24v i 7ah. Nie wiem w czym one są gorsze od 18650.

0
  • #13 10 Lis 2016 20:22
    Jarek2140
    Poziom 24  

okej, jednak zrobię sobie ten pakiet 18650. Teraz jeszcze pytanie:
    Nie potrzebuję manetki, licznika i innych rzeczy, tylko silnik, sterownik i akumulator. Mogę zamiast manetki zastosować mikrostyk na "palec" ? gdy go kliknę silnik się załącza i tyle czy to głupi pomysł? jak sprawdzić stan naładowania akumulatora? można kupić jakiś moduł np na allegro, który wpina się równolegle do aku ? czy jak to jest zrobione z manetką?

0
  • #14 10 Lis 2016 20:30
    Freddy
    Poziom 43  

Jarek2140 napisał:
    gdy go kliknę silnik się załącza i tyle czy to głupi pomysł?
    Raczej głupi :) (Twoja druga opcja), bo popłynie bardzo duży prąd i uwali silnik. Potrzeba regulatora i manetki.

0
  • #15 28 Lut 2017 12:23
    zepiu
    Poziom 2  

Freddy, czy używałeś układu LTC3300-1 ? Jeśli tak to jaka tam obowiązuje ramka ? W jakiej kolejności wysyłamy dane i komendę ?

0
  • #17 28 Lut 2017 13:34
    zepiu
    Poziom 2  

Freddy napisał:
    Przecież masz wszystko w karcie katalogowej.

Być może nie zrozumiałem jasno , ale czy praktycznie stosowałeś te układy ? Czy masz konkretną pewną ramkę jaką udało Ci się wysłać do tego układu aby spowodować np. rozładowanie ogniwa ?

Dodano po 20 [minuty]:

Chodzi mi o to czy np.
    CSB low Command Byte (8bitów) Write Balance Data (16 bitów) CSB high
    CSB low Command (write) Dane (które i jak balansować) CSB high
    CSB low Command (execute) CSB high

Czy po komendzie zawsze ma być w jednym ciągu 16 bitowe dane ?

0
  • #19 28 Lut 2017 17:02
    zepiu
    Poziom 2  

Odnoszę wrażenie ,że tego też nie robiłeś.

0