Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz atx - elementy i ich zadania

piszek78 12 Nov 2016 16:09 1089 12
Altium Designer Computer Controls
    piszek78
    Level 7  
    Witam, za co odpowiada element z zasilacza komputerowego który widać na załączniku? Dodam że tranzystory które na nim są to 2x mospec S20C45CM16N i jedna 20150CTP. Mam jeszcze drugi taki element tyle, że z dwoma tranzystorami WG 14 10c D13007B. Czy któryś z tych elementów mogę wykorzystać do przetwarzania prądu zmiennego 230v na prąd stały?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    piszek78
    Level 7  
    Czyli mogę ich użyć by konwertować prąd z sieci 220v na stały? A i jakbym jeszcze mógł prosić o schemat ich łączenia. Z góry dziękuję.
    DVDM14
    Level 35  
    piszek78 wrote:
    Czyli mogę ich użyć by konwertować prąd z sieci 220v na stały ?

Nie, wpisz sobie model w Google i zobacz na jakie są napięcie... Przecież noty są w pierwszym wyniku wyszukiwania.
    piszek78
    Level 7  
    A element po środku co to jest?
    michal041202
    Level 5  
    piszek78 wrote:
    A element po środku co to jest ?

Google wyłączyli?
    Jak można się dowiedzieć z noty katalogowej także jest to duodioda.
    piszek78
    Level 7  
    Mospec S20C45CM16N oprócz mojego tematu Google nie wyszukuje nic
    piszek78
    Level 7  
    Dobra już rozumiem.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Nie rozumiem ludzi którzy bezmyślnie rozbierają,
    kiedy zasilacz był w całości trzeba było się przyjrzeć, co jest z czym połączone, jaką funkcję pełni, wziąć schemat z internetu (dowolnego ATX) i porównać z tym co masz, zidentyfikować elementy, ogólnie mówiąc poświecić trochę czasu na zrozumienie jak to zrobili bo warto.

O wiele łatwiej przeanalizować czyjąś konstrukcję, niż stworzyć własną - szczególnie że jest to projekt wykonany przez zawodowca, urządzenie które przeszło wszystkie etapy od projektu poprzez uruchamianie i usuwanie błędów, po wdrożenie do produkcji, urządzenie które przeszło badania i produkowane w dużej liczbie egzemplarzy w większości działających poprawnie.

Dla początkującego to świetna okazja żeby się czegoś nauczyć, poznać rozwiązania konstrukcyjne, elementy itd.

Najlepiej się uczyć analizując urządzenia profesjonalne, do zastosowań przemysłowych, motoryzacji, wojska, czy sprzęt laboratoryjny dobrej klasy.
    Urządzenia takie są wykonane porządnie z dbałością o szczegóły bez zbytniego ciecia kosztów.

Co prawda przeciętny zasilacz ATX do takich wzorców dobrego konstruowania nie należy, szczególnie jeśli mówimy o tych tanich, ale nawet do stworzenia tych najtańszych trzeba było wiedzy znacznie większej niż ma przecietny amator elektronik, dlatego można na nim sie sporo nauczyć.

Quote:
    Czy któryś z tych elementów mogę wykorzystać do przetwarzania prądu zmiennego 230v na prąd stały?
    W zasilaczu ATX od rego jest mostek prostowniczy, ale sam mostek to nie wszystko, jest jeszcze kondensator filtrujący na nim pojawia się wyprostowane i filtrowane 320V (nie 230V), obniżanie napięcia odbywa sie w przetwornicach DC/DC - ale tego się nie dowiesz bo zasilacz już rozprułeś :)

P.S. Choć czasy kiedy byłem początkującym dawno minęły i teraz urządzenia projektuję samodzielnie, to kiedy jest okazja zajrzeć do wnętrza urządzenia którego jeszcze nie widziałem to korzystam, z ciekawości - jakie rozwiązania zastosowano, żeby zastanowić sie chwilę, czy znałem takie, a może znam lepsze, czy widzę jakieś błędy, taka konstruktorska ciekawość.
    piszek78
    Level 7  
    Nie jest to łatwe uzyskać taką częstotliwość. Jestem zbyt mało zaawansowanym "elektronikiem" aby podjąć się tego zadania . Myślałem że będzie to prostsze zadanie .