Witam, za co odpowiada element z zasilacza komputerowego który widać na załączniku? Dodam że tranzystory które na nim są to 2x mospec S20C45CM16N i jedna 20150CTP. Mam jeszcze drugi taki element tyle, że z dwoma tranzystorami WG 14 10c D13007B. Czy któryś z tych elementów mogę wykorzystać do przetwarzania prądu zmiennego 230v na prąd stały?
Mospec S20C45CM16N oprócz mojego tematu Google nie wyszukuje nic
S20C45 daje od razu wyniki w google.
A jak nie, to zawsze można otworzyć stronę producenta (pierwszy wynik w Google po wpisaniu "mospec") i użyć wyszukiwarki w lewym górnym rogu wpisując pełny model.
Nie rozumiem ludzi którzy bezmyślnie rozbierają,
kiedy zasilacz był w całości trzeba było się przyjrzeć, co jest z czym połączone, jaką funkcję pełni, wziąć schemat z internetu (dowolnego ATX) i porównać z tym co masz, zidentyfikować elementy, ogólnie mówiąc poświecić trochę czasu na zrozumienie jak to zrobili bo warto.
O wiele łatwiej przeanalizować czyjąś konstrukcję, niż stworzyć własną - szczególnie że jest to projekt wykonany przez zawodowca, urządzenie które przeszło wszystkie etapy od projektu poprzez uruchamianie i usuwanie błędów, po wdrożenie do produkcji, urządzenie które przeszło badania i produkowane w dużej liczbie egzemplarzy w większości działających poprawnie.
Dla początkującego to świetna okazja żeby się czegoś nauczyć, poznać rozwiązania konstrukcyjne, elementy itd.
Najlepiej się uczyć analizując urządzenia profesjonalne, do zastosowań przemysłowych, motoryzacji, wojska, czy sprzęt laboratoryjny dobrej klasy.
Urządzenia takie są wykonane porządnie z dbałością o szczegóły bez zbytniego ciecia kosztów.
Co prawda przeciętny zasilacz ATX do takich wzorców dobrego konstruowania nie należy, szczególnie jeśli mówimy o tych tanich, ale nawet do stworzenia tych najtańszych trzeba było wiedzy znacznie większej niż ma przecietny amator elektronik, dlatego można na nim sie sporo nauczyć.
Quote:
Czy któryś z tych elementów mogę wykorzystać do przetwarzania prądu zmiennego 230v na prąd stały?
W zasilaczu ATX od rego jest mostek prostowniczy, ale sam mostek to nie wszystko, jest jeszcze kondensator filtrujący na nim pojawia się wyprostowane i filtrowane 320V (nie 230V), obniżanie napięcia odbywa sie w przetwornicach DC/DC - ale tego się nie dowiesz bo zasilacz już rozprułeś
P.S. Choć czasy kiedy byłem początkującym dawno minęły i teraz urządzenia projektuję samodzielnie, to kiedy jest okazja zajrzeć do wnętrza urządzenia którego jeszcze nie widziałem to korzystam, z ciekawości - jakie rozwiązania zastosowano, żeby zastanowić sie chwilę, czy znałem takie, a może znam lepsze, czy widzę jakieś błędy, taka konstruktorska ciekawość.
Nie jest to łatwe uzyskać taką częstotliwość. Jestem zbyt mało zaawansowanym "elektronikiem" aby podjąć się tego zadania . Myślałem że będzie to prostsze zadanie .