Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy jako podtrzymanie i ładowanie aku. żelowego?

kielbi100 15 Lis 2016 20:05 345 10
  • #1 15 Lis 2016 20:05
    kielbi100
    Poziom 5  

Witam. mam zasilacz (LINK1) i chciałem go użyć jako ładowanie akumulatora żelowego 12V 7Ah, a jednocześnie zasilania urządzenia. Ogólnie chcę zrobić przenośny głośnik napędzany za pomocą (LINK2) tak by działało z sieci i na baterii. Da radę to zrobić na tym jednym zasilaczu? Dzięki za odpowiedź

LINK1
    https://www.neoled.com.pl/Zasilacz_modulowy_POS-60-12.html

LINK2
    https://www.aliexpress.com/item/TDA7492P-50W-..._8&btsid=49502079-3b60-4d18-8b07-97824fa61f7e

0 10
  • #2 15 Lis 2016 20:21
    sosarek

Poziom 43  

Samym zasilaczem nie naładujesz akumulatora.

0
  • #3 15 Lis 2016 20:35
    RometFan;p
    Poziom 26  

Tak, bez problemu. Proponuję wykorzystać ten projekt:
    http://elportal.pl/pdf/k07/34_08d.pdf
    oczywiście możesz zrezygnować z mostka prostowniczego. W artykule jest napisane jak dobrać prąd ładowania. W ten sposób będziesz ładował akumulator, jednocześnie możesz pobierać prąd z zacisków zasilacza do napędzania wzmacniacza twojego głośnika. Musiałbyś się zastanowić tylko jeszcze jak zrealizować przełączanie się zasilania (aku lub sieć). Powinno to się dać wykonać za pomocą, diodowego układu logicznego OR złożonego z diod i kondensatora(znajdziesz w sieci).

0
  • #4 15 Lis 2016 20:38
    kielbi100
    Poziom 5  

RometFan;p napisał:
    Tak, bez problemu. Proponuję wykorzystać ten projekt:
    http://elportal.pl/pdf/k07/34_08d.pdf
    oczywiście możesz zrezygnować z mostka prostowniczego. W artykule jest napisane jak dobrać prąd ładowania. W ten sposób będziesz ładował akumulator, jednocześnie możesz pobierać prąd z zacisków zasilacza do napędzania wzmacniacza twojego głośnika. Musiałbyś się zastanowić tylko jeszcze jak zrealizować przełączanie się zasilania (aku lub sieć). Powinno to się dać wykonać za pomocą, diodowego układu logicznego OR złożonego z diod i kondensatora(znajdziesz w sieci).
    Pzestudiuję. A co do zmiany Aku/Sieć wykorzystam zwykły przycisk 3 pozycyjny :)

0
  • #5 15 Lis 2016 20:44
    mczapski
    Poziom 38  

Prawie nic nie musisz robić stosując zasilacz na napięcie 13 - 14 V i odowiedni do obciążenia prąd.

0
  • #6 15 Lis 2016 20:53
    kielbi100
    Poziom 5  

mczapski napisał:
    Prawie nic nie musisz robić stosując zasilacz na napięcie 13 - 14 V i odowiedni do obciążenia prąd.
    Możesz rozwinąć myśl? Co proponujesz? Zastosować tylko przełącznik sieć/akumulator? Mam możliwość regulacji napięcia więc może udałoby się jakoś zdusić go na np. 2A. Pytanie tylko czy musiałbym mieć na sztywno: albo działa tylko z akumulatora, albo z zasilacza. Pytanie czy gdy działa na zasilaczu to czy muszę jakimś np przyciskiem odłączać akumulator by się nie ładował?

0
  • #7 16 Lis 2016 17:35
    mczapski
    Poziom 38  

Najprościej to mam na myśli pracę urządzenia z akumulatora do którego równolegle jest włączony zasilacz. Aha, mam na myśli zasilacz impulsowy z regulacją napięcia. Zailacz ma zapewnić napięcie w układzie na poziomie 13,5 V. Wówczas nic nie przełączasz i nie przyłączsz. Nie wiem o jakim zasilaczy ty piszesz.

Aha, ja nie mam pojęcia co to jest za wzmacniacz więc założyłem iż pomysłodawca to uwzględnił.

0
  • #8 16 Lis 2016 17:52
    sosarek

Poziom 43  

mczapski napisał:
    mam na myśli pracę urządzenia z akumulatora do którego równolegle jest włączony zasilacz.

Jesteś tego pewny?
    @RometFan;p podał rozwiązanie.

0
  • #9 16 Lis 2016 18:09
    Zygaqra
    Poziom 34  

Podłączenie wzmacniacza 2x50W do śmiesznego akumulatora i jeszcze zabawniejszej ,,doładowarki" życzę powodzenia. Piszę zabawnej i śmiesznej ze względu na możliwości tych elementów i zapotrzebowania prądowego wzmacniacza.

0
  • #10 16 Lis 2016 19:16
    mczapski
    Poziom 38  

Kolego sosarek. Napisałem , że zasilacz ma zapewnic napięcie na instalacji 13,5 V. Inaczej mówiąc ma być dostosowany do warunków, których bliżej nie znam. Równie dobrze może dostarczać prąd rzędu 10 A (aż prosi się zasilacz komputerowy nieco porasowany). Wygląda na to, że pomysł zasilenia z tego akumulatora jest nieodpowiedni, ale to pomysłodawca już dawno mógł sprawdzić.

0
  • #11 23 Lis 2016 20:22
    kielbi100
    Poziom 5  

Zygaqra napisał:
    Podłączenie wzmacniacza 2x50W do śmiesznego akumulatora i jeszcze zabawniejszej ,,doładowarki" życzę powodzenia. Piszę zabawnej i śmiesznej ze względu na możliwości tych elementów i zapotrzebowania prądowego wzmacniacza.
    Oczywiście, zgadzam się z Tobą. Ale wiesz...chińczyk napisał :P. Pewnie wyciąga to z 15W łącznie.

0