Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruski silnik jednofazowy rozruch

21 Lis 2016 08:28 1290 11
  • Poziom 21  
    Tematów jest mnóstwo ale kto pyta nie błądzi. Zapoznałem się z wcześniejszymi tematami wiec do sedna kupiłem dość okazyjnie ruski silnik jednofazowy uruchamiany był za pomocą przycisku mono-stabilnego czyli 0>Rozruch> Praca.
    Chce zastosować go w małej sprężarce. Sprężarka ma łagodniejszy rozruch ponieważ presostat upuszcza powietrze z przewodu roboczego po nabiciu ciśnienia.
    Robiłem próby podłączyłem silnik przez przekaźnik z czasówka i raz na 10 sinik nie daje rady się rozpędzić. Z innych tematów wyczytałem, że muszę w szereg do uzwojenia wstawić kondensator rozruchowy i powinno pomóc. W innym temacie była podana ta strona z kalkulatorem przy 220V, 50Hz i 1,1kW wychodzi 216 uF . Czy aby na pewno zmierzam z tym w dobrą stronę? Nie mam takiego kondensatora muszę go kupić i szczerze nie widziałem jeszcze takiej wartości kondensatora rozruchowego.
    Ruski silnik jednofazowy rozruch Ruski silnik jednofazowy rozruch Ruski silnik jednofazowy rozruch
  • Poziom 34  
    100uF powinien być odpowiedni.
  • Poziom 15  
    Z tymi kondensatorami to jest różnie, kondensator rozruchowy z reguły 2-3 większą pojemność jak kondensator pracy. Jaka pojemność to zależy jak duży był potrzebny moment rozruchu tak gdzie fabrycznie był zamontowany silnk, ale im większą pojemność kondensatora tym większy prąd.
    Najlepiej byłoby poszukać gdzieś w necie jakiej pojemności dobierali ludzie kondensator do podobnej spreżarki.
  • Poziom 21  
    Niestety robiłem próby z 85 uf (dość leciwy) więc nie wiem ile tam na 100% ma ale silnik nie ruszy tylko burczy. Sprawdziłem opór uzwojeń uzwojenie główne 3,6 ohm rozruchowe 8 ohm.
  • Poziom 15  
    Kondensator mógł utracić pojemność, tym bardziej skoro piszesz, że jest leciwy.
  • Poziom 9  
    Podłącz 3 kondensatory równolegle po 100 mikro farad powinno być dobrze.
  • Poziom 34  
    300uF to za dużo jak na ten silnik.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, trance123! Ten silnik jest przeznaczony dla puszczenia za pomocą rozruchowego uzwojenia, a nie rozruchowego kondensatora . Należy mieć na myśli specyfikę użycia silnika - puszczenie bez obciążenia . Przy puszczeniu z obciążeniem mogą powstać problemy . Moc silnika 550W 2900 obr/min. Dla puszczenia takiego silnika wykorzystuje się specjalny przycisk - przy naciśnięciu czarnego przycisku Puszczenie zamykają się kontakty, które łączą roboczą i rozruchową uzwojenie z napięciem sieci 220V. Przez 2-3 sekundę, po puszczeniu silnika odpuszczamy naciśnięty przycisk, przy czym robocze uzwojenie zostaje zjednoczonym z siecią, a rozruchowa odłącza się od sieci . Dla zatrzymania silnika naciskamy czerwienny przycisk Stóp, przy czym robocze uzwojenie odłącza się od sieci. Ruski silnik jednofazowy rozruch Ruski silnik jednofazowy rozruch
  • Poziom 21  
    Dzięki za pomoc w takim razie mam jeszcze parę pytań . Piszesz 550 W a u mnie na tabliczce jest 220 V, 5,9 A i teoretycznie 1Φ co daje nam 1298 W zakładam nawet 0,85 Φ co daje 1103,3 W więc jak to jest z tą mocą ? I jeszcze pytanie jak odróżnić silniki na oko z kondensatorem rozruchowym a "odłącznikiem odśrodkowym" bo tym teoretycznie jest ten włącznik. Wiem że odłącznik jest już w nowszych konstrukcjach nie stosowany. Pamiętasz może jakąś ciekawą literaturę na ten temat ?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Silnik ma moc, którą on odbiera z sieci, i jest moc, którą on zabezpiecza na wale .Na zdjęciach tabliczki silników moc 550 i 750W Ruski silnik jednofazowy rozruch Ruski silnik jednofazowy rozruch . Odpowiedź na pytanie jak odróżnić silniki na oko . Inność można zrozumieć po tabliczce na korpusie silnika . W twoim wypadku to można zrozumieć na zamieszczonym tobą zdjęciu . Literami U1 U2 jest wskazane robocze uzwojenie, literami Z1 Z2 - rozruchowa . W razie użycia rozruchowego kondensatora był by wskazany symbol kondensatora, jego pojemność i schemat włączenia . Przedstawiam ci również zdjęcie schematu puszczenia silnika od producenta . Na schemacie akurat jest wskazano robocze ( U1 U2 ) i rozruchowe ( Z1 Z2 ) uzwojenie . Ruski silnik jednofazowy rozruch Ruski silnik jednofazowy rozruch Względem literatury . Na żal, literatura podobnej tematyki, którą wykorzystuję, na rosyjskim.
  • Poziom 43  
    Masz sprężarkę od c330 , do niej potrzebny jest silnik co najmniej 1,1kW jednofazowy.

Po drugie skoro silnik jest z rozrusznikiem to kondensator tu nie pomoże.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Masz sprężarkę od c330 , do niej potrzebny jest silnik co najmniej 1,1 kW jednofazowy.

To jest hs-11 tutaj masz wszystko napisane.
    Cytat:
    Po drugie skoro silnik jest z rozrusznikiem to kondensator tu nie pomoże.

Tutaj możesz sobie poczytać o dołączanym kondensatorze rozruchowym.
    Wiem, że moc podana na silniku to moc na wale ;)
    Dzięki wielkie aksakal za wyjaśnienie że ten silnik się jednak nie na da.