Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 baterie 6LF22 czy 8 baterii AA czy 8 lub 12 baterii AAA

andrzejlisek 27 Lis 2016 20:34 570 10
  • #1 27 Lis 2016 20:34
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Posiadam gadżet z migającymi LEDami zasilany napięciem 5V, kupny, nie własnej produkcji. Według specyfikacji potrzebuje zasilacza 5V 1A. Podczas pracy gadżetu diody migają w różnych kombinacjach, więc pobór prądu się waha.

Postanowiłem przerobić gadżet na zasilanie bateryjne. W tym celu kupiłem przetwornicę D24V22F5 i zainstalowałem w gadżecie zachowując możliwość zasilania przez zasilacz.

Miałem dwie baterie alkaliczne 6LF22 Duracel Industrial. Podłączałem po jednej baterii i gadżet pracował przez ok. 1 godziny na jednej i drugiej baterii. Po wyczerpaniu baterii (obniżeniu napięcia) gadżet świeci słabym światłem, diody nie migają. Jak się chwyciło baterię, to była ciepła. Przetwornica potrzebuje na wejściu od 5,3 do 36V, na wyjściu zawsze daje 5V.

Załóżmy, że dwie godziny pracy urządzenia jest już do zaakceptowania. Przygotowałem zasilanie dwiema bateriami 6LF22 szeregowo, jak przetestowałem na bateriach zużytych w poprzednim teście (nie mam w domu ani jednej świeżej baterii 6LF22), to gadżet pracował kilka minut. Potem przetestowałem z pomiarem napięcia na bateriach, to w stanie spoczynku było 15V, podczas pracy ok. 13V i spada w ciągu ok. 2 minut, jak napięcie spadnie poniżej 5v, to gadżet przestaje pracować. Jak baterie postoją co najmniej 15 minut, to znowu działają przez te kilka minut. Po wyłączeniu wraca 12V i rośnie do prawie 15V (coraz wolniej). Musze kupić nowe baterie, żeby przetestować działanie.

Załóżmy, że minimalny czas pracy, jaki mogę zaakceptować to 2 godziny. Czy do tego lepiej zastosować połączenie szeregowe, czy równoległe tych dwóch baterii? Czy baterie litowe (dużo droższe i podobno lepsze od alkalicznych) nadają się do tego celu (obciążenie 1A)? Tutaj mam sytuację, że nie jest wymagane konkretne napięcie, a jest wymagane utrzymanie napięcia powyżej konkretnej wartości, w tym przypadku 5,3V.

Czy dłużej zadziałają 2 baterie 9V, czy 8 ogniw AAA (razem 12V, ale ogniwa są większe od tych w 6LF22)? Ze względu na zastosowaną przetwornicę, nie jest istotne napięcie baterii, ważniejsze jest, jak długo utrzyma się napięcie powyżej 5,3V w miarę zużywania się ogniw.

0 10
  • #2 28 Lis 2016 10:39
    adam_es
    Poziom 27  

Zerknij tu:Link. Pojemność baterii AA to 0,5 do 1Ah. Dla Ciebie interesująca jest krzywa rozładowania, jak widać napięcie szybko spada poniżej 1V na celę, a pojemność liczona jest dla rozładowania do ok. 0,8V. Jeszcze gorzej jest z bateriami 6F22: pojemność waha się od 0,15 do 0,5 Ah. Testy są tu:Link.
    Najkorzystniej jest zastosować dwa ogniwa 18650, rozładowanie kończy się przy 3,7V / celę. Problem jest tylko z ich prawidłowym ładowaniem - potrzebna jest dodatkowa elektronika.

0
  • #3 28 Lis 2016 11:00
    Freddy
    Poziom 43  

Sporo przestarzałe te dane podajesz (1994), pojemnośc ok. 1Ah, to dla AAA.

0
  • #4 02 Gru 2016 00:05
    andrzejlisek
    Poziom 28  

adam_es napisał:
    Najkorzystniej jest zastosować dwa ogniwa 18650, rozładowanie kończy się przy 3,7V / celę. Problem jest tylko z ich prawidłowym ładowaniem - potrzebna jest dodatkowa elektronika.

Baterie założyłbym w sposób umożliwiający łatwe wyjęcie, na znanym portalu mozna bez problemu kupić ładowarkę w formie wtyczki do gniazdka, ładującą dwa takie ogniwa. Pomysł wydaje się super, ale ja tu widzę inny problem: Czy w urządzeniu trzeba zapewnić układ odłączający zasilanie przy spadku napięcia poniżej te 3,7? Słyszałem, że akumulatory nieodwracalnie uszkadzają się przy próbie dalszego rozładowywania.

0
  • #5 02 Gru 2016 07:31
    Freddy
    Poziom 43  

andrzejlisek napisał:
    Słyszałem, że akumulatory nieodwracalnie uszkadzają się przy próbie dalszego rozładowywania.
    Bzdury słyszałeś. Napięcie 3.7V to jest normalne napięcie akumulatora litowo jonowego. Końcowe napięcie rozładowania to około 2,7V.

0
  • #6 02 Gru 2016 07:52
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Freddy napisał:
    andrzejlisek napisał:
    Słyszałem, że akumulatory nieodwracalnie uszkadzają się przy próbie dalszego rozładowywania.
    Bzdury słyszałeś. Napięcie 3.7V to jest normalne napięcie akumulatora litowo jonowego. Końcowe napięcie rozładowania to około 2,7V.

Z napięciem, to przekręciłem, ale chodzi o to, czy to prawda, że każdy typ akumulatora się psuje przy próbie rozładowania do końca, czyli czerpania prądu nawet po osiągnięciu napięcia 2,7 dla Li-Ion.

0
  • #7 02 Gru 2016 10:37
    adam_es
    Poziom 27  

Tak, rozładowanie poniżej 2,5V powoduje nieodwracalne zmiany. Zobacz dane (ostatni wykres):Link

0
  • #8 02 Gru 2016 18:50
    Xantix
    Poziom 39  

andrzejlisek napisał:
    Z napięciem, to przekręciłem, ale chodzi o to, czy to prawda, że każdy typ akumulatora się psuje przy próbie rozładowania do końca, czyli czerpania prądu nawet po osiągnięciu napięcia 2,7 dla Li-Ion.

Generalnie zasada jest taka - czym głębsze cykle rozładowania tym mniejsza żywotność baterii i większa utrata pojemności. Bateria Li-ion rozładowywana do połowy będzie miała 2 razy większą żywotnośc niż ta rozładowywana w 80%. Dlatego baterie powinno się ładować jak najczęściej tak aby cykle były jak najpłytsze. Na dodatek po każdym rozładowaniu bateria powinna zostać jak najszybciej naładowana.
    Jedynie w przypadku długotrwałego przechowywania zaleca się aby bateria Li-ion była naładowana w 40% i przetrzymywana w niskiej temperaturze (np. w lodówce).

0
  • #9 04 Mar 2017 19:46
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Wracam do tematu po przerwie. Kupiłem 2 akumulatory 18650 i przetestowałem czas działania gadżetu po pełnym ładowaniu. Akumulatory są połączone szeregowo.

Czas pracy 2 godziny, czyli jak dla mnie jako tako może być, jednak, jeżeli bym chciał więcej, to czy dwa kolejne 18650 dołączyć szeregowo? Przetwornica na wejściu może przyjąć ok. 35V maksymalnie, więc połączenie szeregowo wydaje się być rozsądne.

Jednak ja mam akumulatory firmy Bailong o podawanej pojemności 8800mAh, po 10zł/sztuka. Słyszałem, że w tych tańszych 18650 pojemność jest naciągana i akumulator faktycznie ma mniejszą pojemność. Czy to jest prawda? Czy jak kupię inne ogniwa za 30-40zł/szt, to czy faktyczna pojemność będzie większa i gadżet z LEDami będzie działać 2 lub 3 razy dłużej?

Innymi słowy, czy lepiej jest przerobić na 4 ogniwa 18650 (mam taką możliwość), czy wystarczy wymienić same ogniwa, żeby uzyskać 1,5 do 2 razy dłuższy czas pracy? Deklarowany pobór prądu wynosi ok. 1A.

0
  • #10 04 Mar 2017 19:54
    Xantix
    Poziom 39  

andrzejlisek napisał:
    Jednak ja mam akumulatory firmy Bailong o podawanej pojemności 8800mAh, po 10zł/sztuka. Słyszałem, że w tych tańszych 18650 pojemność jest naciągana i akumulator faktycznie ma mniejszą pojemność. Czy to jest prawda?

Prawda. Max. pojemność dla 18650 to około 3400 mAh. Więc te 8800 mAh to jest wyssane z palca.

0
  • #11 05 Mar 2017 00:49
    rafbid
    Poziom 31  

5V x 1A =5 W
    5W x 2 godziny = 10 Wh

3,4 Ah x 3,7V= 12,58 Wh
    12,58 Wh x 90%(założyłem taką sprawność przetwornicy)=11,3 Wh

Przy wymianie ogniw na firmowe powinieneś uzyskać że 2 razy dłuższy czas pracy. A przy dodatkowym przerobieniu na 4 ogniwa 4 razy dłuższy czas pracy.

0