Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

G-Power 2500, 500W RMS - wzmacniacz się przegrzewa i wyłącza

21 Gru 2016 18:46 1257 25
  • Poziom 7  
    Witam. Posiadam wzmacniacz G-power GP 2500 (500W RMS mostek 4 omy), do tego mam podłączoną skrzynię basową z głośnikiem Pioneer TS-308D2 400@ RMS (2 cewki po 2 omy), przy mostku szeregowym daje to 1x4omy. Przed wzmacniaczem jest jeszcze kondensator 1 Farad (niestety jakiś no name). Mój problem polega na tym, że gdy posłucham muzyki troszkę głośniej (25-30/40) i dłużej około 20-30 minut wzmacniacz robi się gorący tak, że nie da się go dotknąć i cale szczęście działa zabezpieczenie termiczne i odłącza wzmacniacz, który można uruchomić już po paru sekundach ponownie. Kable od akumulatora do kondensatora to 20mm^2 plusowy i masa, a od kondensatora do wzmacniacza to 25mm^2.
    Szukałem podobnego tematu, to było kilka zaczętych, ale w żadnym rozwiązania nie znalazłem i natrafiłem na temat z tym samym głośnikiem, ale tam cewki były spięte równolegle co dawało 1 om, i wzmacniacz nie wyrabiał, i problem ustał w tamtym przypadku po spięciu cewek szeregowo w 4omy, natomiast ja już mam tak spięte, a wzmacniacz dalej się grzeje.

Zamieszczam poglądowy rysunek co jak mam podłączone.
    Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.

Znalazlem dodatkowe informacje o moim wzmacniaczu, najmocniej przepraszam wzmacniacz nie ma 500W w rmsie w mostku a 400W.
    oto dane wzmacniacza zapożyczone z innego tematu na tym forum

G.POWER GP 2500
    Leistungsstarke 2 oder 1 Kanal Mosfet Endstufe
    Leistung : 2 x 1250Watt max.
    Leistung : 1 x 2500Watt max. gebrückt
    Leistung : 2 x 120Watt RMS @ 4 Ohm
    Leistung : 2 x 400Watt RMS @ 2Ohm
    Leistung : 1 x 400W RMS @ 4 Ohm gebrückt
    Lowpassfilter LPF : 50Hz - 250Hz stufenlos regelbar
    Highpassfilter HPF: 120Hz - 3.000Hz stufenlos regelbar
    Bassboost 0/6/12dB@45Hz schaltbar
    Frequenzgang : 10Hz - 50.000Hz
    Laststabil : 2 - 8 Ohm Stereo
    Klirrfaktor : 0,01% ( 1 KHz )

Wynika z tego ze wzmacniacz ma 400W RMS w mostku przy 4 Ohmach

i jest stabilny od 2 Ohm ?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Sprawdziłeś rezystancję na kablu głośnikowym tuż przy wyjściu ze wzmacniacza czy jest faktycznie 4 Ohm ?
    Możliwe że sam wzmacniacz zwyczajnie nie wyrabia i musisz szukać mocniejszego ;)
  • Poziom 7  
    Hmmmm, teoretycznie wzmacniacz dysponuje moca 500w rms, nawet gdyby mial mniej to glosnik i tak ma 400 w rms. Mam jeszcze jeden glosnik ze skrzyni magnat b30. Moze podepne go i skrece gaina i zobacze. Jesli na tamtym glosniku (slabszym) wzmacniacz nie bedzie sie wylaczac, to oznacza ze wzmacniacz jest za slaby dla glosnika, tak ?
    Ale gdy wzmacniacz jest za slaby to nie bedzie poprostu grac ciszej nie majac sily zasilic glosnika odpowiednio ?

Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz.
  • Poziom 39  
    Zmierz rezystancję obciążenia(głośnik), upewnij się że jest w trybie mostkowym i podłączone pod wyjście mostkowe. To da nam odpowiedź że głośnik jest OK i sam wzmacniacz nie radzi sobie z nim .
  • Poziom 7  
    Niewolno2... Wzmacniacz napewno jest ustawiony w tryb pracy na mostku ( przelacznik jest ustawiony w pozycje 1 kanal)
    Wydaje mi sie ze powinno byc po mostku plus z jednego kanalu i minus z drugiego, dlaczego mialbym podlaczac glosnik pod 2 plusy ?

SERVICE-AV ... moglbys mi wytlumaczyc jak zmierzyc ta rezystancje ?
    Na mierniku musze ustawic pomiar na ohmy, tak ?
    I zmierzyc to na koncach kabli od glosnika tuz przed wejsciem do wzmacniacza ?

Jesli jestem w bledzie to prosze naprostuj mnie.

Dzieki wielkie za zainteresowanie.
  • Poziom 39  
    zyziuhh napisał:
    Wydaje mi sie ze powinno byc po mostku plus z jednego kanalu i minus z drugiego, dlaczego mialbym podlaczac glosnik pod 2 plusy ?
    Kolego, nie może Ci się wydawać, musisz mieć pewność że podłączyłeś poprawnie, dlatego padło pytanie.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 7  
    niewolno2 napisał:
    zyziuhh napisał:
    Kolego, nie może Ci się wydawać, musisz mieć pewność że podłączyłeś poprawnie, dlatego padło pytanie.

mam na 100% podlaczony " + " z glosnika pod " + " 1 kanalu, i " - " z glosnika do " - " 2 kanalu.

sugerujesz ze pownienem podlaczyc to w sposob w jaki przedstawiles na rysunku, czyli " + " glosnika do " + " 1 kanalu, i " - " glosnika do " + " 2 kanalu ?

bo juz nic nie rozumiem.

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

SERVICE-AV napisał:
    Sprawdziłeś rezystancję na kablu głośnikowym tuż przy wyjściu ze wzmacniacza czy jest faktycznie 4 Ohm ?
    Możliwe że sam wzmacniacz zwyczajnie nie wyrabia i musisz szukać mocniejszego ;)

zmierzylem tak jak mowiles wyszlo mi 1.6 :/

musze sprawdzic jak bede w domu czy moze kabel ktorym mam polaczony + z - na cewkach glosnika sie nie odłączył, i dlatego pokazuje niecale 2 Ohmy.

po zmierzeniu wynika jakbym mial podpieta jedna cewke ktora ma 2 Ohmy, ehhh juz sie w tym tracę.
  • Poziom 7  
    Rozebralem glosnik i pomierzylem wszystko, na jednej cewce wychodzi 2.4 ohma, na drugiej 1.5

A zmostkowane wg opisu w instrukcji na 4 ohmy daje 1.6 ohma.

Czy to oznacza ze glosnik jest popsuty ?
    Bede wdzieczny za odpowiedz.
  • Poziom 39  
    Głośnik może mieć różne cewki, nie znam tego głośnika, może jest jedna z cewek przywarta , trudno powiedzieć , może niepoprawnie pomierzyłeś ...

Podłącz je w szeregu , oczywiście poprawnie aby grały w zgodnej fazie.:)
  • Poziom 7  
    Wszystko jest napewno podpiete tak jak ma byc. Bez przesady zeby zle podpiac glosnik.

Mierzylem to miernikiem ustawionym na zakres 200 ohm. Nie wiem jak mozna to zmierzyc inaczej.
  • Poziom 7  
    Zauważyłem tez, ze impedancja nie zmienia sie gdy mierze cewki zmostkowane, i jak nie sa ze soba polaczone.

Ktos cos podpowie ?
  • Poziom 43  
    zyziuhh napisał:

Z tego wychodzi że nie dość ze jedna cewk ama zwarcie to jeszcze to zwarcie jest do drugiej cewki.
  • Poziom 7  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    zyziuhh napisał:

Z tego wychodzi że nie dość ze jedna cewk ama zwarcie to jeszcze to zwarcie jest do drugiej cewki.

Ok, czy ja zwykly smiertelnik ktory jakies tam zdolnosci manualne ma, jest w stanie dostac sie do tych cewek, i sprawdzic co sie stalo ?

Dzieki za odpowiedz, juz myslalem ze temat umarł.
  • Poziom 43  
    Pomierz jeszcze rezystancję pomiędzy cewkami.
  • Poziom 7  
    pomiedzy cewkami czyli jak ?
  • Poziom 39  
    Odłącz wszystkie kable od głośnika i pomierz ponownie.Masz wątpliwości co do głośnika to znajdź kto ma taki i niech poda rezystancję poszczególnych cewek i będziesz mógł porównać .

My mamy wątpliwości do Twojego pomiaru, zanieś to komuś - niech zmierzy ten głośnik i połączy w szereg cewki a zagrają :)
  • Poziom 7  
    SERVICE-AV napisał:
    Odłącz wszystkie kable od głośnika i pomierz ponownie.Masz wątpliwości co do głośnika to znajdź kto ma taki i niech poda rezystancję poszczególnych cewek i będziesz mógł porównać .

My mamy wątpliwości do Twojego pomiaru, zanieś to komuś - niech zmierzy ten głośnik i połączy w szereg cewki a zagrają :)

Wszystkie pomiary byly wykonywane na glosniku bez zadnych podpietych kabli.

Na obrazkach pokazalem w jaki sposob byly mierzone cewki i jakie mialem wyniki.
    nie ma roznicy czy je zmostkuje szeregowo czy nie, na 2 skrajnych pinach jest tyle samo Ohmów.

na zdjeciu multimetru zaznaczylem na jaka opcje ustawiony byl miernik kiedy dokonywalem pomiaru.

SERVICE-AV dzieki wielkie za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.
  • Poziom 43  
    Tak jak przypuszczałem masz zwarcie międzycewkowe, głośnik do uzycia na podstawek na kwiatek.

ALbo grać cicho i używać 1 sprawnej cewki.
  • Poziom 7  
    Czy da sie to zwarcie jakos naprawic ? trzeba cala membranę rozebrac tak ?
  • Poziom 43  
    Nic nie zrobisz bo ci opaliło lakier izolacyjny z drutu i przypaliło do karkasu i to na 2 cewkach.
  • Poziom 7  
    Czyli w gre wchodzi tylko wymiana cewek, ale to chyba nieoplacalne, bo koszt naprawy pewnie przekroczy cene nowego glosnika.
    Tak reasumujac to przez to wzmacniacz sie przegrzewal ?
    Bo jest stabilny w mostku od 4 ohmow, a ten moj glosnik przez to zwarcie ma 2 ohmy i wzmak poprostu nie wyrabial ?
  • Poziom 43  
    Ja się zawsze dziwię jak można grać na słabszym głośniku niż wzmacniacz?

Ale nic straconego teraz sobie spraw coś w okolicy 800W to pograsz dłużej i pewniej.
  • Poziom 7  
    Wszedzie gdzie szukalem informacji odnosnie doboru sprzetu bylo mowione ze wzmacniacz powinien miec troche wiecej mocy niz glosnik. Ale to juz nie wazne. Sprawa wyjasniona. Temat do zamkniecia.
  • Poziom 43  
    zyziuhh napisał:
    wzmacniacz powinien miec troche wiecej mocy niz glosnik

A skąd, to jakaś urban legend.

Nigdy tak nie miałem i przez ostatnie 25 lat nie spaliłem poważnych żadnych głośników, aż dziw bierze.

A gram na dużej mocy końcówkach oj dużej.
  • Poziom 7  
    Czyli wg Ciebie np do glosnika o mocy 400 w rms powinienem miec wzmak ok 350 w rma ?