Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy usługa LTE jest płatna?

14 Sty 2017 21:37 1230 13
  • Poziom 4  
    Cześć!
    Mam takie skromne pytanie.
    Czy po włączeniu w ustawieniach sieci ustawię "Tylko LTE", to czy będą naliczane dodatkowe koszty? Mam internet z cyfrowego polsatu i obecnie korzystam z opcji HSPA+/UMTS. Pakiet za 49.90zł.
    Reszty nie wiem, nurtuje mnie tylko to pytanie :/
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jesli to pakiet za 49,90 w CP to masz na 3G 40GB jesli brane w salonie lub 50GB jesli przez internet. Na 3g jest w Plusie/CP limit i po nim 32Kb/s. Korzystanie z niego jest nieopłacalne. Plus /CP to jedyny operator który stosuje róznice w limitach na 3G i LTe gdzie teoretycznie jest bez limitu a w praktyce FUP pozwala nawet na 150-20GB z pełną, dostępną prędkością. Działanie LTE w Plusie/CP to oddzielny temat. W wielu lokalizacjach to dno i metr mułu, to najgorszy operator mobilny i w nich się z niego nie korzysta. Tym bardziej nie bierze abonamentu. Operator, który od dawna ma najlepsze zasoby radiowe przez lata nie modernizował sieci LTE i 3G tylko sprzedawał oferty. Teraz reklamuje LTE-A, którego praktycznie nie posiada. Jeśli ktoś ma możliwość to niech z niego rezygnuje, ucieczka na 3g, które czasami działa u nich lepiej to półśrodek.
    Jakbyś miał szybki internet LTE w Plusie to nie korzystałbyś z 3g na UMTS2100 w HSPA+DC. 20Mb/s w DC to dobry wynik bo wszyscy siedzą na LTE. Jeśli to UMTS2100 to zapewne w mieście i zasięg LTE Plusa jest na LTE1800Aero2. Prędkości niższe niż na 3g , mniejsze niż 20Mb/s to doskonałe świadectwo jak 'działa" LTE w Plusie. Aero2 ma 20MHz pasma w MIMO , DL teoretycznie do 150Mb/s a w praktyce osiąga z 5-10% tych możliwości, oczywiście to optymistyczne bo są miejsca gdzie DL w szczycie na tym cudownym LTE Plusa osiąga w szczycie 1-2Mb/s. Jako ciekawostkę to ja mam nawet abonament w Plusie, płacę 30 zł w SmartDom za taryfę 100GB na 3G a na LTE no limit. Do tego kupiłem z Plusa w ramach umowy router LTE-A E5186 za 3 zł , wart jest 600 zł. Abonament podpisałem tylko aby mieć ten router na raty. Zapłacę przez dwa lata 720 zł czyli internet z Plusa mam praktycznie za darmo. Routera używam do Play bo tam mam nielimitowany internet LTE za 5 zł/m-c bez umowy. Korzystam na nim z agregacji pasm LTE-A bo Play mi go oferuje jak przystało na technologicznego lidera LTE. Mam kilka takich kart w Play, Plus jest moim ostatnim, zapasowym internetem. Dodatkowo korzystam z LTE w Orange z LTE1800Networks. Najlepszy zasięg Play , potem Orange a Plus działa na LTE1800Aero2 tylko dzięki antenie Dual LTE na 1800MHz z Cybertecha. W Plusie nie opłaca się brać 30GB i podpisywać umowę. Na koniec testy prędkości na LTE1800Play( ma połowę pasma Plusa czyli tylko 10MHz w MIMO i teoretyczny DL do 75Mb/s) http://www.speedtest.net/my-result/5967742928 i Plus na LTE1800Aero ( 20MHz w MIMO DL w teorii do 150Mb/s) http://www.speedtest.net/my-result/5967746994 Prędkości w głównej mierze zależą od obciążenia BTS-a. Ten "mój " ma wielu użytkowników i nic dziwnego jest jeden na duży teren. Jak u ciebie Plus taki szybki to pokaż wynik na LTE bo na 3G z UMTS2100 na BTS-ie hula wiatr , nie ma użytkownikow. A to efekt tego ze Plus na 3G ma niskie limity i od razu lejek 32Kb/s a na LTE teoretycznie no limit, w praktyce 150-200GB/m-c bez lejka.
    Kolego Play nie posiada zasięgu LTE w wielu rejonach kraju i tego nie ukrywam. Ja zawsze zalecam testy operatorów w danej lokalizacji i wybór operator na tej podstawie. nie jest tez tajemnicą, że Plus posiada największe zasoby radiowe a na LTE1800 i LTE800 ma pozwolenia dużo wcześniej i za psie pieniądze. W tym czasie mógł zbudować porzadną sieć LTE1800 i LTE800 z normalnym dosyłem. Ale tego od 2 lat nie robi. LTE1800 zrealizował 50% pozwoleń a za etap pojemnościowy wziął się 2 m-ce temu. Do tego połowa pozwoleń na LTE800Sferii nie zrealizowana i niegdy nie będzie. Pozwolenia wygasają na koniec 2018 roku i Solorz zapowiedział że ich nie przedłuży, ma budować LTE900, które jest mało popularne. Na dziś chce się ratować rozbudową LTE1800 ale kiepsko mu to idzie. Do tego to nie jest pasmo zasięgowe i klienci korzystający z LTE800Sferii mogą się obudzić w ciemnej dziurze. Plus jako jedyny posiada tragiczną sieć szkieletową opartą na wolnych radioliniach. Znane sa stacje z pełnymi pozwoleniami i dosyłem 2x183Mb/s a nawet wolniejszym. Do tego stacje kurioza np GSM900+ LTE1800. Pokryccie zasięgiem LTE Plusa jest iluzoryczne, to wielka ściema. sieć jest budowana bez myśli przewodniej i ładu. Teraz dodają UMTS900Aero2 bo LTE800 sferii się nie wyrabia. Dla porównania Play choć w ograniczonym zasięgu buduje sieć przemyślanie, logicznie i planowa. Na wszystkich stacjach UMTS2100 z HSPA+DC i UMTS900 z HSPA+. Po uzyskaniu pozwolenia LTE1800 a jak się przytkało na wolnych 5Mhz pasma 2100MHz uruchomił LTE2100 jako jedyny operator. Teraz najszybciej budujeLTE800 a w miastach jest liderem LTE2600. Jako pierwszy agreguje LTE i to 4 pasma. dosył do BTS-ów po światłowodach a radiolinie to minimum 2x1Gb/s. Jako operator ma swoją strategię i nie wszędzie oferuje zasięg ale w miastach jest z reguły obecny. Te wszystkie informacje o 99% pokrycia ludnościowego Plusa to marketing. Na terenach wiejskich LTE800Sferii to wydmuszka. Inni operatorzy czyli Orange, T-Mobile w LTE też maja przemyslana strategię , Posiadaja dobrą sieć NetWorks z UMTE2100, UMTE900 i LTE1800. Teraz budują poza miastami własneLTE800. Do tego wolniej LTE2600 i LTE-A w duzych miastach. Sieć szkieletowa oparta o światłowody( wiadomo Orange) i szybkie radiolinie. LTE800 działa dobrze, każdy z nich ma 10MHz pasma w MIMO. Taka jest rzeczywistość i klienci mają informację przy wyborze operatora. Nie raczyłeś się pochwalić prędkościami Plusa czyli nie poparłeś tego działania LTE Plusa. No i nie porównuj no limit w LTE Play na kartę za 5 zł/m-c z abonamentem 30GB za 30 zł w Plusie gdzie muisz dopłacić 10 zł za no limit. To w sumie 40 zł więc 8x więcej. Żałuj ze masz słaby zsięg LTE w Play, oczywiście wg. ciebie bo na słaby sygnał to stosuje się anteny zewnętrzne. A kolega w Dobroszycach ma zasięg LTE Play ( dwa BTS-y na LTE1800), LTE2100 i pozwolenie na LTE2600 oraz przeciążony LTE z Plusa. Możliwe że działa teraz LTE1800Aero2 u niego. Ale to wszystko powinien sprawdzić testami. Ma wszak E3372s-153 z Plusa.
    Masz szczęscie, w twojej okolicy pewnie wcześniej korzystałeś z BTS-a LTE800Sferii lub obciążonego BTS-a LTE1800Aero2. Mozliwe, że Plus uruchomił jakieś nowe LTE1800Aero2 i to do niego się logujesz. Póki co jest nieobciążony. Ale znaczenie maja testy w godzinach maksymalnego ruchu internetowego czyli wieczorem. Plus po 10 m-cach bezczynności i zastanawiania się co dalej od listopada zaczął uruchamiać pozwolenia na LTE1800Aero2, które leżały latami odłogiem. Możliwe, że to LTE2600Plusa bo takie nieliczne pozwolenia też odpala, głównie dla celów PR aby się chwalić LTE-A 2600+LTE1800. ale większość ludzi ma mniej szczęścia i unich LTE Plusa ledwo zipie, na wsiach to nawet LTE1800 nie pomoże, to nie jest pasmo zasięgowe i operator nie postawi BTS-ów co 5 km. Tam tylko LTE800Sferii, które na 5MHz w MIMO jest żartem z LTE. Ciekaw co wymyślą w Plusie w 2017 roku aby nie tracić dystansu do innych operatorów? Potencjał czyli pasma maja najwięcej ale inwestycyjnie odstaja strasznie od konkurencji.
    To módl się żeby sąsiedzi nie wpadli na pomył i nie zaczęli korzystać z internetu LTE w Plusie/CP. Wzrost prędkości jest wynikiem dołożenia na BTS-ie LTE1800Aero2 do pewnie wcześniejszego LTE800Sferii. Sferia ma 5MHz pasma w MIMO czyli DL teoretycznie do 37,5Mb/s . Aero2 na LTE1800 4 razy tyle pasma i DL do 150Mb/s. Ale pasmo nie jest z gumy i przyrost użytkowników i duży ruch sieciowy przez nich generowany kończy się zatkaniem BTS-a. Wtedy i LTE1800 nie da rady.Pomysły Solorza miały na celu minimalizację kosztów. Jedna sieć na LTE800 bo o nią chodziło zmniejszyłoby konkurencję . To miał być cwany ruch z jego strony, bo sam ma najwięcej pasma na LTE1800, które dostał prawie za darmo. Na szczęście to nie przeszło. Solorz nie dba o interesy użytkowników a o swoje. Jedynym partnerem dla niego mogłaby być P4 ( Play). Orange i T-mobile od 5 lat współpracują w ramach NetWorks. Najpierw wspólna sieć UMTS900, infrastruktura na UMTS2100 -pasma własne. Potem wspólne LTE1800 a teraz podobnie jak na UMTS2100 sieć LTE800 u każdego z nich na wspólnych masztach.
    To nie takie proste, to właśnie konkurencja 4 operatorów wymusiła na nich pewne działania z korzyścią dla klienta. Wspólna sieć tak ale na jednakowych warunkach i od startu. Ale to od dawna takie nie są. CP miał najwcześniej 20MHz pasma w LTE1800 za bezcen, jako pierwszy pasmo na LTE800 też za grosze. Od dawna świadczył LTE. To inni operatorzy musieli wydzielić ze swoich zasobów pod DCS1800 pasmo na LTE1800, Play własne10MHz a Orange i T-mobile wspólnie 15MHz aby zacząć świadczyć usługi LTE. przez dwa lata Solorz dyktował warunki i nie wspominał o wspólnej sieci. Dopiero przy okazji aukcji LTE800 zaczął być dobrym wujkiem i zachwalał wspólne LTE800, chciał po prostu zaoszczędzić. Jak zobaczył ze ceny idą w górę to wycofał się z licytacji i grał spółką -słupem NetNet i podbijał ceny. NetNet uzyskał 5MHz pasma , którego nie odebrał a które trafiło w końcu do T-mobile. Ale wpadł we własna pułapkę, Sferia ma pozwolenia na LTE800 jeszcze 2 lata, potem za jego przedłużenie Solorz musi zapłacić tak jak wszyscy 2 miliardy zł. Rok temu zapowiedział, że go nie przedłuży więc za dwa lata ci co korzystają i są w zasięgu LTE800 Sferii mogą zostac bez niego. Stad teraz prace nad UMTS900 i LTE1800. Ale LTE1800 nie jest w stanie pokryć zasięgiem wielu obszarów. Kolejnym pomysłem jest więc wydzielenie z pasma GSM 900 zasobów pod LTE900. Ale to rzadko stosowana częstotliwość i jej los niepewny. Ogólnie Solorz zgrywający polskiego operatora, walczący z obcym kapitałem a spółki na Cyprze to wytrawny gracz biznesowy a nie zbawca użytkowników internetu LTE. Polkomtel słynie z oszczędności inwestycyjnych, wszystko robione byle jak za najmniejsze pieniądze i maksymalizacja zysków. Rynek telekomunikacyjny nie jest więc taki prosty i tylko konkurencja służy użytkownikom. Nawet Networks czyli spółka Orange i T-Mobile to wspólna infrastruktura, pasma w większości własne a operatorzy konkurują ze sobą ofertowo.