Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3-Fazy - Wyodrębnienie gniazdka 230V

Karwos00 18 Sty 2017 17:09 1560 25
  • #1 18 Sty 2017 17:09
    Karwos00
    Poziom 12  

Witam

Jestem w trakcie remontu kuchni i zmieni mi się trochę rozkład odbiorników. Mam w związku z tym kilka pytań:
    1. Kabel 3 fazowy - normalnie do tego podłączony był piekarnik 230, indukcja 230 + zmywarka.

Teraz ma być indukcja + Zmywarka.
    Indukcja - może w końcu podłączyłbym ją pod 2 fazy. Zmywarka - standard -230

Widziałem w składach budowlanych mini rozdzielnie - na gniazdo 3 fazowe + gniazdko 1 fazowe. Czy może istnieją rozdzielnie na gniazdo 2 fazowe (do indukcji) + gniazdko 1 fazowe - do zmywarki. Czy takie rozdzielenie faz na wspólnym zerze i uziemieniu jest działaniem prawidłowym ?? Czy w takich rozdzielniach stosuje się może dodatkowe zabezpieczenia? Chodzi mi o coś takiego:

https://www.obi.pl/wtyczki-i-gniazda/gniazdko-typu-kombi-tk-cee-5-biegunowe16-a/p/6028393

Druga sprawa to podłączenie piekarnika. W miescu gdzie ma być jest gniazdko 230.
    Ale tutaj ma być podłączona jeszcze lodówka + mikrofala + ten nieszczęsny piekarnik. Wiadomo, że piekarnik nie będzie działał łącznie z mikrofalą - może poza nielicznymi wyjątkami - ale czy takie podłączenie ma sens.
    Czy niestety przyjdzie mi ciągnąć kolejną sekcję 230V.

A może jest jakieś inne rozwiązanie?

0 25
  • #2 18 Sty 2017 17:22
    Wojtek 2007
    Poziom 11  

Po pierwsze, co rozumiesz przez pojęcie "gniazdo 2 fazowe"?
    Po drugie tyle urządzeń na jednym obwodzie to lekka przesada, niestety czeka Cię prowadzenie nowego obwodu do kuchni.

0
  • #3 18 Sty 2017 17:51
    Karwos00
    Poziom 12  

Niefachowe określenie to moje gniazdko 2-fazowe. Generalnie chodzi mi o podłączenie indukcji nie na kostkę ale na jakiegoś rodzaju gniazdko - np 4 pinowe - 2 fazy + zero + uziemienie - o ile takie są.

Dodano po 13 [minuty]:

Znalazłem jeszcze jedną ciekawą rzecz w kuchni - puszkę - a w niej biegnący przewód uziemiający - od tego wychodzi kabelek i wychodzi z puszeczki i owija rurkę z ciepłą wodą - raczej nie po to żeby ten kabelek ocieplać :)

Oczywiście interesuje mnie sens takiego staroświeckiego rozwiązania - czy można to jakoś poprawić w sposób prosty i prawidłowy. A może zostawić takie PRL-owskie rozwiązanie jako muzeum historii.

0
  • #5 18 Sty 2017 18:07
    Wojtek 2007
    Poziom 11  

Płyta zasilana z dwóch faz powinna być podłączona prosto do puszki lub przez gniazdo "siłowe" 400V, gdzie jeden styk fazowy zostawiasz niepodłączony, Z ciekawości jaki przekrój ma już poprowadzony przewód i jakie zabezpieczenie zostało zastosowane?

0
  • #6 18 Sty 2017 18:11
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    To jest połączenie wyrównawcze
    ,
    Albo uziom przez rurę.
    kkas12 napisał:
    którego nie powinieneś ruszać.

I całej reszty też.

0
  • #7 18 Sty 2017 18:22
    Karwos00
    Poziom 12  

To tak:
    Podłączenie pod rurkę - pewnie powinienem poprawić jakąś obejma - drucik owinięty na starej zaśniedziałej rurce raczej nie jest fachowym rozwiązaniem.

Przewód 3 fazowy - jaki przekrój - nie mam pojęcia - czarny gruby kabel (jak palec) 5 żyłowy :)

A zabezpieczenie - o jakie zabezpieczenie pytasz?
    Wcześniejsze zabawy z prądem uskuteczniała bliżej nie określona osoba - a jak już teraz wywaliłem wszystko z kuchni to wiem co tam się znajduje - ale rozumiem że przy podłączeniu tam indukcji powinien być jeszcze jakiś bezpiecznik?

Dodano po 2 [minuty]:

To jeszcze dopytam - jeżeli zastosuję mini rozdzielnię - na gniazdo 3 fazowe - z wolnym jednym pinem. To czy tą trzecią fazę można wykorzystać do dodatkowego gniazdka 230V na wspólnym zerze i uziemieniu?

Dodano po 5 [minuty]:

Wracając do rodzaju przewodu 3-fazowego. Wydaje mi się że jest to 5x2,5

0
  • #8 18 Sty 2017 18:25
    polaklbn
    Poziom 23  

Karwos00 napisał:
    wspólnym zerze i uziemieniu?
    albo zero, albo neutralny i ochronny. Powiedz nam przyjacielu jaki masz układ sieciowy, jakiej grubości jest przewód zasilający oraz jakie zabezpieczenie jest zainstalowane na tym obwodzie.

0
  • #10 18 Sty 2017 19:35
    Wojtek 2007
    Poziom 11  

Jaki masz układ sieciowy? TN/TT?

0
  • #12 18 Sty 2017 20:08
    mawerix123
    Poziom 37  

Karwos00 napisał:
    Generalnie chodzi mi o podłączenie indukcji nie na kostkę ale na jakiegoś rodzaju gniazdko

Skoro jest przewód zakończony konektorami bez wtyczki to tego urządzenia nie można łączyć z instalacją za pomocą gniazda i wtyczki.

Karwos00 napisał:
    Podłączenie pod rurkę - pewnie powinienem poprawić jakąś obejma - drucik owinięty na starej zaśniedziałej rurce raczej nie jest fachowym rozwiązaniem.

Proszę bardzo, przykładowa obejma --> https://onninen.pl/pl-PL/obejma-uziemniajaca-...wany-tasma-braz-5057507-obo-bettermann,HDF524

0
  • #13 18 Sty 2017 20:11
    Karwos00
    Poziom 12  

Ok - czyli indukcja załatwiona
    Zmywarka - czy można bez problemu podłączyć ją pod jedną z faz przewodu.
    Nie ukrywam, że wcześniej każda faza była na innym urządzeniu - na indukcji (pod 1 fazę) + piekarnik + zmywarka.

0
  • #14 18 Sty 2017 20:16
    CYRUS2
    Poziom 36  

Cytat:
    wychodzi z puszeczki i owija rurkę z ciepłą wodą - raczej nie po to żeby ten kabelek ocieplać
    kkas12 napisał:
    To jest połączenie wyrównawcze
    zbich70 napisał:
    Albo uziom przez rurę.
    Ani jedno ani drugie tylko jakieś partactwo.
    kkas12 napisał:
    którego nie powinieneś ruszać.
    Napewno nie może zostać w takim stanie.

0
  • #16 18 Sty 2017 21:31
    Karwos00
    Poziom 12  

Dość mocno skłaniam się do powyższej wypowiedzi. Szczególnie że takie rozwiązania widziałem pewnie z 25 lat temu.
    Tylko co z tym zrobić.
    Widać że ta puszeczka z kablem ochronnym została tam specjalnie umieszczona tylko pod ten jeden kabelek.

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Jeszcze zadam pytanie z dziedziny estetyka.

Skoro mam już ten kabel ze ściany 5 żyłowy i 2 fazy mają pójść na indukcję a 1 na powiedzmy - standardowe gniazdko - czy można to jakoś estetycznie połączyć a nie kostkami które zamknie się w puszkę. Do tego wg prawideł powinna być jeszcze różnicówka - może są jakieś gotowe małe skrzynki/rozdzielnie jak z pierwszego postu - gniazdo typu kombi. Coś nie dużego co będzie siedziało za meblami - za szufladami. Nawet jakby różnicówka wybiła można byłoby ją włączyć.

0
  • #17 18 Sty 2017 21:39
    Wojtek 2007
    Poziom 11  

Różnicówka to ma być w rozdzielni i obejmować wszystkie obwody w mieszkaniu. Kiedy prowadzony był obwód do piekarnika?

0
  • #18 18 Sty 2017 21:48
    Karwos00
    Poziom 12  

Czyli coś takiego to ja mam :) Kiedyś ktoś mi wspominał że różnicówka powinna być przy indukcji - nie drążyłem tematu i indukcja 8 lat działała.

A jeżeli chodzi o piekarnik - zawsze był podłączony pod 1 fazę z 3-fazowego.

Teraz plan jest podłączenia pod normalne gniazdko (zmiana położenia) - tyle że pewnie jest tam 1,5mm - Czy w takim wypadku przyjdzie mi prowadzić kolejny obwód pod piekarnik?

0
  • #19 18 Sty 2017 21:50
    CYRUS2
    Poziom 36  

Karwos00 napisał:
    Widać że ta puszeczka z kablem ochronnym została tam specjalnie umieszczona tylko pod ten jeden kabelek.
    Przewód jest żółto-zielony to nie oznacza, że jest ochronny.

0
  • #20 18 Sty 2017 21:57
    Karwos00
    Poziom 12  

W tej instalacji zdarzyło mi się w kilku gniazdkach mieć to jako fazę - tak to jest jak szeregowe łączenie gniazdek odbywa się na chybił trafił i żółto zielony staje się fazą.... A na jednym z gniazdek faza znalazła się na bolcu.
    Radosna twórczość nie zna granic.

0
  • #21 19 Sty 2017 00:49
    CYRUS2
    Poziom 36  

Karwos00 napisał:
    Radosna twórczość nie zna granic.
    Karwos00 napisał:
    tak to jest jak szeregowe łączenie gniazdek odbywa się na chybił trafił
    Tekst to dopiero radosna twórczość.

0
  • #24 20 Sty 2017 19:02
    Adam_Bandit
    Poziom 20  

To, że jest to połączenie szeregowe tylko w Twoim mniemaniu, na 100% gniazda te są połączone równolegle.

0
  • #25 20 Sty 2017 20:05
    Karwos00
    Poziom 12  

Z tymi procentami bym nie przesadzał - ale skoro jesteś tego tak pewny to proszę o wytłumaczenie - wyjmuję gniazdko 1 w pokoju - i cyk nie ma prądu w żadnym innym. Byłoby miło, żeby było to połączenie równoległe i gniazdka połączony były oddzielnie do głównego "nurtu" ale niestety tak nie jest - ktoś sobie radośnie z 1 gniazdka puszczał kolejne przewody do kolejnych gniazdek, następnie przebił się przez ścianę i kontynuował radośnie w następnym pokoju. Żeby jeszcze to ostatnie wracało do licznika byłoby po kłopocie - jednak w Polsce chyba nie stosuje się tego typu połączeń? (ale tu nie jestem pewien - a raczej nie wiem).

0
  • #26 20 Sty 2017 20:25
    Akrzy74
    Poziom 39  

zbich70 napisał:
    Albo uziom przez rurę.

Nie ma czegoś takiego jak uziom przez rurę!
    Karwos00 napisał:
    czy może istnieją rozdzielnie na gniazdo 2 fazowe (do indukcji) + gniazdko 1 fazowe - do zmywarki.

Nigdy takie nie istniały! Wiesz co to rozdzielnia?
    Karwos00 napisał:
    Jestem w trakcie remontu kuchni

Ad - rem - osobne obwody do "indukcji", piekarnika i mikrofalówki (wszystko ok. 2 kW), szczególnie na etapie remontu! Gniazda tzw. "dwu fazowe" nie istnieją. Brak schematu, przekrojów przewodów, charakterystyki zabezpieczeń, układu sieci, ochrony SPD połaczeń wyrównawczych...

Przypominam- dział Elektryka Instalacje i Sieci. -> czytaj opis działu.

0