Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja instalacji elektrycznej w bloku z lat 70.

19 Jul 2005 17:00 31111 24
Ochrona Domu
    User removed account
    User removed account  
  • Ochrona Domu
    lechm56
    Moderator
    1.Bezpieczniki topikowe (te stare) musisz zastąpić bezpiecznikami typu S191 (i tu wartość)np: S191B16 (16-to wartość w Amperach)
    2.Koszt skrzynki (hurtownia elektryczna)to około 50 zł.
    3Koszt bezpiecznika to około 10zł.
    4.Zasilanie od spodu , odpływy góra
    bezpiecznika.(przewód fazowy)
    4.przewód zerowy na listwę i wszystkie(zera) odpływy.
  • Ochrona Domu
    Voyagerr
    Level 15  
    Quote:
    Chodzi mi o to ze nie chce ruszac kabli w scianach a tylko wymienic skrzynke i wkladki bezpiecznikowe jak najmnijezym kosztem (juz i tak w remont sporo kasy wylozylem)

Włożyłeś sporo kasy a czy myślałeś ile kosztowałoby wymiana instalacji przewodami miedzianymi? Jaki ułamek procenta ogólnych kosztów?
    Wkrótce dołożysz jakieś odbiorniki - okaże się, że upalają się końce przewodów w gniazdach wtykowych i (być może) w puszkach, wskutek czego będą za krótkie... A wymienić się nie da, żal pruć ścianę, dopiero co był remoncik...

lechm56:
    S191 to chyba jest już nie do kupienia. Od dawna (z Legrand/FAEL) sprzedają S301.
    Interesant
    Level 34  
    Witam jaka różnica jest miedzy S191 a S301??
    Czyżby to nie jest tylko nazwa handlowa??
    (różnice miedzy S191 a S193 rozumiem i nie jest to tylko różnica cyferki).
    sp5wcx
    Level 33  
    Radzę Ci wymienić przewody na miedziane, tak jak radzą przedmówcy. Choćby tylko w obwodach gniazdek. Naprawdę warto!
    Ja kupiłem mieszkanie w bloku z lat 70-tych. Przed sprzedażą poprzedni właściciel wykonał remont kapitalny: sciany w gipsie, nowa glazura itp... Ale niestety zostawił stare (aluminiowe) kable. I teraz mam problem, bo powoli "kończy" mi się kabel do gniazdka pralki automartycznej. A pruć ścianę szkoda, bo nowa glazura, a takiego wzoru juz nie dostanę ...
    zbyszek_
    Level 26  
    Radzę koledze aby nie zapomnieć o wyłączniku różnicowoprądowym i wykonaniu instalacji w miedzi oraz oobwodach 3 przewodowych L,N,PEN
    janren
    Level 28  
    a bywa i tak że przewody są łączone na taśme izolacyjną i zatynkowane.miałem taką awarie oświetlenia na przedpokoju.jak najbardziej polecam wymianę przewodów na nowe.
    longines
    Level 26  
    Miałem podobny problem. Aluminiowe poutleniane i kruszące się kable. Wyprułem wszystko ze scian i włożyłem miedziaki, ale zamiast dotychczasowych dwóch par, dorzuciłem następne 2 pary (razem 4 pary, po to, ze jak coś znowu zaszwankuje, to nie będę musiał pruć ścian, tylko podepnę się pod zapasowe kable). To chyba najtańszy koszt przedsięwziecia.
    mixer666
    Level 17  
    lechm56 wrote:
    1.Bezpieczniki topikowe (te stare) musisz zastąpić bezpiecznikami typu S191 (i tu wartość)np: S191B16 (16-to wartość w Amperach)
    2.Koszt skrzynki (hurtownia elektryczna)to około 50 zł.
    3Koszt bezpiecznika to około 10zł.
    4.Zasilanie od spodu , odpływy góra
    bezpiecznika.(przewód fazowy)
    4.przewód zerowy na listwę i wszystkie(zera) odpływy.

Do punktu 4... zasilanie tego ea- nie jest istotne czy góra czy dół... właściwie 1 raz spotkałem się żeby ktoś łączył że odpłuw to góra zazwyczaj laczą na odrót ale jak pisze to nie ma znaczenia przy wyłącznikach nadmiarowoprądowych dodajże do 100A.
    Dodam jeszcze, ze w rozdziałce jest taka listwa zaciskowa (jeżeli jest metalowa to bezpośrednio podłączona do obudowy) tam podłancza się przewód ochronny i tylko i wylącznie do jej zaciskó podłancza się przewody PE odpływów.

zbyszek_ wrote:
    Radzę koledze aby nie zapomnieć o wyłączniku różnicowoprądowym i wykonaniu instalacji w miedzi oraz oobwodach 3 przewodowych L,N,PEN

Równierz polecam.. wlaściwie teraz to już jest nakaz przy przebudowie rozdzielnicy zasilającej budynejk mieszkalny należy montować wylącznik różnicowoprądowy.

Najlepiej jakbyś podał jakie masz obwody w mieszkaniu bo dla przykładu prawnie msisz mieć osobny obwód łazienkowy chroniony odpowidnią klasą wtyczkek no i oczywiście chroniony wyłącznikiem r-p. Podaj jakie obwody i jakie odbiory się w nich maja znajdować.

Na końcu równierz polecam zmiane przewodów na miedź... 1,5 mm2 nie jest taki drogi koszt 1,99 zł za metr.
    Darektbg
    Level 21  
    co do kabli miedzianych to żeczywiście lepiej zainwestować, bo np. za kilka lat w przyjemny wieczur czy popoludnie zgaśnie ci światło, albo gorzej czego ci nie życze zapali się cała instalacja elektryczna, i w tedy dopiero będziesz żałował
    User removed account
    User removed account  
    mixer666
    Level 17  
    Quote:
    Dziekuje za odpowiedzi. Co do obwodow na poczatku pisalem: kuchnia 3 gniazdka podlaczone lodowka, mikrofala, lazienka 1 podwojne gniazdko podlaczone pralka i szczoteczka do zebow :), przedpokoj 2 gniazdka nic na stale nie podlaczone, duzy pokoj 3 gniazkda, 2 uzywane (jedno za meblami) podlaczone video, telewizor, lampka) moj pokoj, 2 gniazdka komputer, wzmiacniacz,w wieza,. dodam ze wszystko oprocz lodowki i pralki jest podlaczone przez listwy filtracyjne a komp przez iups dodatkowo jeszcze. Co do kucia scian nie wchodzi to juz w zadnym wypadku w rachube (polozone nowe tynki, ponalowane) tam gdzie przewody w gniazdkach byly poukruszane dosztukowalem z miedzi zlutowalem i zalozylem koszulki termokurczliwe jako izolacje.

No to zaczynamy od początku... Nie wiem tylko jeszcze jekie grube masz tam przewody położone no ale napisze tak jak powinno być...
    No i pisze o zabezpieczeniach pozalicznikiem. Czy w tej skrzynce ma znajdować się licznik?

1. Na początku dajesz wyłącznik glówny z oszczędności może to być różnicówka (oczywiscie nie zalecam stosowania jako wyłącznika głównego no ale pieniądze niestety też są ważne :( )
    2. Jeżeli masz wyłącznik główny to zaraz po nim wyłącznik rożnicowo prądowy 32mA.
    Odpływ różnicówki do wyłączników nadmiarowoprądowych (popularnie es-ek... bezpieczników).
    3. Teraz każy es do każdego obwodu osobno:
    - B16 do kuchni (chyba, ze mocniejszy ale wątpie bo to zależy od kuchenki jak jest elektryczna więc od jej mocy).
    - C10 lub C16 ze wskazaniem raczej na C10 powinno wystarczyć ale to zależy od mocy pralki.
    - B10 przedpokój
    - B10 duży pokój
    - B10 twój pokój
    grigor1
    Level 15  
    Witam, co do podłączenia esek to powinno sie jednak robić zasilanie od dołu a odpływ od góry ponieważ przy włączonym zabezpieczeniu w razie wpadnięcia "ciała obcego" na górne zaciski odpływu i zrobi zwarcie to eska "wywali" zasilanie, a gdyby zastosować zasilanie od góry to masz zwarcie na obwodzie głównym i po bezpiecznikach na pionie - to już kosztuje (interwencja ZE :D)
    Od dołu do eski raczej nic nie wpada :D
    User removed account
    User removed account  
    mixer666
    Level 17  
    grigor1 wrote:
    Witam, co do podłączenia esek to powinno się jednak robić zasilanie od dołu a odpływ od góry ponieważ przy włączonym zabezpieczeniu w razie wpadnięcia "ciała obcego" na górne zaciski odpływu i zrobi zwarcie to eska "wywali" zasilanie, a gdyby zastosować zasilanie od góry to masz zwarcie na obwodzie głównym i po bezpiecznikach na pionie - to już kosztuje (interwencja ZE :D)
    Od dołu do eski raczej nic nie wpada :D

Co może wpaść za ciało obce w zamkniętej skrzynce rozdzielczej??
    No chyba, że ktoś prowizorke robi... tak czy inaczej podłączenie nie ma znaczenia.

Quote:

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam jeszcze ze zamierzam w pokoju przygotwac kacik elektronika naprawa monitorow itd. czyli ogolnie praca z wysokimi napieciami czy to stwarza jakies szcegolne wymogi co do instalacji??

Tak po piersze to pisałem wyżej RÓŻNICÓWKA!!!! jeśli chodzi o domowe warsztaty to prawnie nic nie musisz ale warsztaty elektroniczne są wyposażone w przyciski awaryjne które po przyciśnięciu wyanczają dopływ sieci (jak sie coś pali lub poraża Cię prąd to możesz nacisnąć i prąd wyłączysz). Przydatne w sytuacjach stresowych :) Tak jak to jest u mnie w warsztacie na każdej ścianie jest taki przycisk (dołanczam zdjęcie jako załącnzik). W załącznikach równierz zdjęcia mojej rozdziałki w warsztacie w tej chwili w przebudowie (z tad tyle kabli wystających) bo remontuje 2 warsztat i tam kładłem 2 rozdziałkę. Każdy es z tą kontrolką obok to zabezpiecze każdego stanowiska pracy z osobna.
    Dodam tylko dla ciekawości, że możesz jeszcze dać zabezpieczenie przepięciowe ale pewnie nie interesuje Cię to :D
    User removed account
    User removed account  
    mixer666
    Level 17  
    Rozumię, że koszta minimalizować ale nad różnicówka sie nie zastanawiaj, jak Ci kiedyś życie uratuje to będziesz wdzięczny :) no a jak masz możliwość wymiany kabli w łazience to to rób puki kafelki nie położone bo jak kiedyś coś się stanie to kafelki będziesz musiał kuć :) no kabel nie jest aż tak drogi... 1,5 mm wystrczy do zabezpieczenienia 16 A więc spoko.
    Pozdro
    mixer666
    Level 17  
    Jeszcze mi się tak przypomniało.... Coś co nigdy do głowy by mi nie przyszło... kiedyś kupiłem przedłużacz co się później okaząło miał wewnętrze przbicie we wtyczce pomiędzy faza a bolcem czyli uziemieniem, na szczęscie wykryłem to dziki różnicówce bo zaraz zadziałała jak tylko go wsadziłem... być może uratowałem przed porażeniem siebie i uszkodzeniem kompa. Ciekawe czym jeszcze mnie zaskoczy oczywiście pozytywnie :) Oto następny niby nie pozorny przykład ale gdyby nie różnicówka to nie prędko bym zajażył, że coś nie tak z przedłużaczem :)
    darkkam
    Level 11  
    Quote:
    Co do kucia scian nie wchodzi to juz w zadnym wypadku w rachube (polozone nowe tynki, ponalowane) tam gdzie przewody w gniazdkach byly poukruszane dosztukowalem z miedzi zlutowalem i zalozylem koszulki termokurczliwe jako izolacje.

To nie to ze sie czepiam ale zaczynajac temat pisales o inst. aluminiowej, wlasnie sie zastanawiam jak mozna lutowac Al z Cu ?? Moze nie jestem w temacie.
    Tuning Marek
    Level 21  
    a tak naprawde to zrób tak jak radza koledzy z tymi przewodami Al po 1. nie zakładaj ,,s,, jeśli masz przewody aluminiowe sprawdż przy jakim prądzie wyzwalaja i tu uzyskasz odpowiedz dlaczego nie można zakładać ,,s,, na aluminiowe przewody po 2. przewody można było kiedyś lutować ze sobą czyli AL+ Cu używając do tego tawotu ale jakość połączenia pozostawia wiele do życzenia to są stare metody czasów PRL i sam wiesz jak to wyglądalo a poza tym połaczenie elektryczne jest słabe

Dodano po 3 [minuty]:

a tak naprawde to zrób tak jak radza koledzy z tymi przewodami Al po 1. nie zakładaj ,,s,, jeśli masz przewody aluminiowe sprawdż przy jakim prądzie wyzwalaja i tu uzyskasz odpowiedz dlaczego nie można zakładać ,,s,, na aluminiowe przewody po 2. przewody można było kiedyś lutować ze sobą czyli AL+ Cu używając do tego tawotu ale jakość połączenia pozostawia wiele do życzenia to są stare metody czasów PRL i sam wiesz jak to wyglądalo a poza tym połaczenie elektryczne jest słabe
    invx
    Level 25  
    mixer666 wrote:

Dodam jeszcze, ze w rozdziałce jest taka listwa zaciskowa (jeżeli jest metalowa to bezpośrednio podłączona do obudowy) tam podłancza się przewód ochronny i tylko i wylącznie do jej zaciskó podłancza się przewody PE odpływów.

to gdzie podlancza sie doplyw PE ? jesli zmostkowany jest w GSU ?
    mixer666
    Level 17  
    invx wrote:
    mixer666 wrote:

to gdzie podlancza się doplyw PE ? jesli zmostkowany jest w GSU ?

Dopływ też do tej listwy. Chodzi o to żeby PE miał tylko jeden zerowy potencjał.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account