Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KiCad - kilka pytań początkującego użyszkodnika

yogi009 28 Jan 2017 18:14 2247 4
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  yogi009
  Level 43  
  1. Jak jednorazowo skonfigurować szerokości ścieżek i przelotek, tak żeby były one standardowo "widziane" w każdym nowym projekcie?

  2. Jak na schemacie prowadzić połączenie ukośne (np. pod kątem 45 stopni)?

  3. Jak podczas projektowania PCB idealnie trafiać ścieżkami w piny elementów? Chodzi o porady dotyczące idealnego rastra. Jak na razie widzę, że jest tu gorzej, niż w Eagle, prawdopodobnie coś robię źle.

  4. Jak zmienić kolory warstw w PCBNew?

  5. Pytanie na deser dotyczące PCBNew. Czy da się w tym samym miejscu, ale na różnych warstwach zaprojektować dwie dwustronne płytki z planowanym montażem "na kanapkę"? Takie ułożenie znakomicie ułatwiłoby trafianie z pinami łączącymi (np. goldpin), a także z planowaniem montażu w obudowie. Wyobraziłem sobie, że można mieć 4 warstwy miedzi (2 pary warstw, czyli jakby 2 płytki dwuwarstwowe) i włączać/wyłączać pary, co dałoby nam roboczy podgląd na żądaną w danym momencie płytkę.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  ZbeeGin
  Level 39  
  yogi009 wrote:
  1. Jak jednorazowo skonfigurować szerokości ścieżek i przelotek, tak żeby były one standardowo "widziane" w każdym nowym projekcie?

  KiCad zapisuje te dane w pliku .kicad_pcb zatem nie ma możliwości zapisania tego w pliku kicad.pro w folderze template by były domyślne dla wszystkich projektów.
  Jedyna możliwość to utworzenie sobie własnego szablonu projektu zawierającego wszystkie potrzebne pliki i ustawienia, który trzeba by wykorzystywać przy tworzeniu nowego projektu.

  yogi009 wrote:
  2. Jak na schemacie prowadzić połączenie ukośne (np. pod kątem 45o)?

  Wyłączając tryb prowadzenia połączeń pod kątem prostym na lewym pasku narzędzi.

  yogi009 wrote:
  3. Jak podczas projektowania PCB idealnie trafiać ścieżkami w pin'y elementów? Chodzi o porady dotyczące idealnego rastra. Jak na razie widzę, że jest tu gorzej, niż w Eagle, prawdopodobnie coś robię źle.

  Pcbnew posiada opcję przyciągania do pól lutowniczych, wystarczy je mieć ją włączoną. Trasowanie czasem lepiej jest wykonać tak, by ostatni segment ścieżki kończył się na polu nie leżącym "na siatce".
  Idealnego rastra nie ma i nie będzie, ponieważ w świecie footprintów istnieją dwa systemy: metryczny i calowy.

  yogi009 wrote:
  4. Jak zmienić kolory warstw w PCBNew?

  Trzeba mieć mysz trój-przyciskową i klikać środkowym klawiszem na kolorowe pola na prawym panelu warstw.

  yogi009 wrote:
  5. Pytanie na deser dotyczące PCBNew. Czy da się w tym samym miejscu, ale na różnych warstwach zaprojektować dwie dwustronne płytki z planowanym montażem "na kanapkę"? Takie ułożenie znakomicie ułatwiłoby trafianie z pinami łączącymi (np. pin-gold), a także z planowaniem montażu w obudowie. Wyobraziłem sobie, że można mieć 4 warstwy miedzi (2 pary warstw, czyli jakby 2 płytki dwuwarstwowe) i włączać/wyłączać pary, co dałoby nam roboczy podgląd na żądaneą w danym momencie płytkę.

  Takie podejście jest bez sensu. Nie tędy droga.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  yogi009
  Level 43  
  Wielkie dzięki!

  Co do tych kolorów, proste rozwiązanie, ale wyszło na to, że nie sprecyzowałem pytania. Chodzi mi np. o zmianę kolorów jakimi są wyświetlane nazwy i wartości elementów. No i tutaj nie ma możliwości zmiany kolorystyki ("pokaż tekst na stronie górnej/dolnej").

  I jeszcze jedno pytanie: jak zablokować arkusz, żeby przy ruchu myszki nie biegał po ekranie, jak przysłowiowy Żyd po pustym sklepie? To trochę deprymuje.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account