Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Projekt wyświetlacza ciśnienia kolektora w samochodzie.

kukiz1986 30 Sty 2017 11:45 2004 14
  • #1 30 Sty 2017 11:45
    kukiz1986
    Poziom 27  

Witajcie, czy ktos móglby mi zaprojektować układ który będzie odczytywał napięcie z czujnika LPG w kolektorze ssącym i przekazywał na mały wyświetlacz 2x7segmentów? W programie do obsługi LPG widać normalnie prawidłowy pomiar ale chciałbym aby było to przekazywane na wyświetlacz.
    To jest sensor:
    Pomiar np na takim wyśiwetlaczu"
    Pomiar składałby się mniej więcej z tylu wyświetleń, napięcia są przykładowe. Bede dopiero mierzył jeśli udałoby się coś takiego zrobić. Chodzi mi bardziej o pokazanie jak miałby wyświetlać podciśnienie i ciśnienie:

Spoiler:

0V -0.7bar
    1V -0.6bar
    2V -0.5bar
    3V -0.4bar
    4V -0.3bar
    5V -0.2bar
    6V -0.1bar
    7V 0 bar
    8V 0.1bar
    9V 0.2bar
    10V 0.3bar
    11V 0.4bar
    12V 0.5bar
    13V 0.6bar
    14V 0.7bar
    15V 0.8bar
    16V 0.9bar
    17V 1.0bar
    18V 1.1bar
    19V 1.2bar
    20V 1.3bar
    21V 1.4bar
    22V 1.5bar
    23V 1.6bar
    24V 1.7bar
    25V 1.8bar
    26V 1.9bar
    27V 2.0bar
    Czy coś takiego jest wykonalne i jaki byłby koszt projektu gdybym podał wszystkie potrzebne dane?

Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • Elmark
  • #2 30 Sty 2017 12:42
    encore
    Poziom 17  

Żeby pomiar ciśnienia miał sens potrzebujesz mieć wyświetlacz na 3 cyfry a nie dwie.
    3x7 LED + znak czy cisnienie jest dodatnie czy ujemne, albo jakiś wyświetlacz LCD.

Co do samego zlecenia. Zajmuję się zawodowo gazem w samochodach. Ile za zlecenie chcesz płacić bo za 100zł + koszt elementów to mało kto palcem w bucie kiwnie.

Chcesz mierzyć ciśnienie gazu między reduktorem a wtryskiwaczami gazowymi czy podciśnienie w kolektorze dolotowym.
    Czujnik który pokazujesz na zdjęciu powinien być podłączony jednocześnie pod rurę z gazem i trójnik od podciśnienia. Trójnik powinieneś w takim wypadku podmienić na czwórnik. Nie uważasz że to ciut kłopotliwe?

Jeżeli dobrze pamiętam to we wtyczce od czujnika masz +5V , masa oraz dwa sygnały : ciśnienie i podciśnienie. Na tej podstawie wyliczane jest ciśnienie które widzisz w programie do ustawiania gazu.
    Zakres napięć jest mniej więcej od 0,5V do 4,5V. W środku są dwa czujniki produkcji Freescale.

Kup sobie mechaniczny manometr, to wyjdzie najtaniej.

• #3 30 Sty 2017 13:56
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 30 Sty 2017 14:51
    encore
    Poziom 17  

Tutaj chodzi o to, że człowiek chce użyć specjalnie osobny zewnętrzny czujnik ciśnienia, a właściwe drugi mapsensor lpg , żeby sprawdzić czy mapsensor w instalacji gazowej działa prawidłowo.

Mapsensor lpg kosztuje średnio 150zł i jego wymiana w ciemno jest zbyt kosztowana dla warsztatu i dla klienta.

• #5 30 Sty 2017 16:49
    kukiz1986
    Poziom 27  

encore napisał:
    Żeby pomiar ciśnienia miał sens potrzebujesz mieć wyświetlacz na 3 cyfry a nie dwie.
    3x7 LED + znak czy cisnienie jest dodatnie czy ujemne, albo jakiś wyświetlacz LCD.

Co do samego zlecenia. Zajmuję się zawodowo gazem w samochodach. Ile za zlecenie chcesz płacić bo za 100zł + koszt elementów to mało kto palcem w bucie kiwnie.

Chcesz mierzyć ciśnienie gazu między reduktorem a wtryskiwaczami gazowymi czy podciśnienie w kolektorze dolotowym.
    Czujnik który pokazujesz na zdjęciu powinien być podłączony jednocześnie pod rurę z gazem i trójnik od podciśnienia. Trójnik powinieneś w takim wypadku podmienić na czwórnik. Nie uważasz że to ciut kłopotliwe?

Jeżeli dobrze pamiętam to we wtyczce od czujnika masz +5V , masa oraz dwa sygnały : ciśnienie i podciśnienie. Na tej podstawie wyliczane jest ciśnienie które widzisz w programie do ustawiania gazu.
    Zakres napięć jest mniej więcej od 0,5V do 4,5V. W środku są dwa czujniki produkcji Freescale.

Kup sobie mechaniczny manometr, to wyjdzie najtaniej.

Pomiar nie musi być tak dokładny. Wystarczy mi jedno miejsce po przecinku i info czy to ciśnienie czy podciśnienie. Może być nawet na diodzie led. Dioda nie świeci jest to podciśnienie. Dioda świeci jest to ciśnienie.
    Chce mierzyć podciśnienie i ciśnienie doładowania aby kontrolować pracę turbiny. Nie będzie dodatkowo drugiego mapsensora. Chcę wykorzystać odczyty zamontowanego już właśnie od lpg.

• Elmark
  • #6 30 Sty 2017 17:15
    encore
    Poziom 17  

Nie wiem jak sobie to wyobrażasz na mapsensorze od gazu.
    masz tam dwa króćce jeden mierzy ciśnienie drugi podciśnienie. To są dwa osobne czujniki.

W takcie pomiaru oba ulegną zniszczeniu. Czujnik od pomiaru ciśnienia zniszczy podciśnienie a czujnik od pomiaru podciśnienia zniszczy ciśnienie.

Potrzebujesz czujnik który mierzy jednocześnie ciśnienie i podciśnienie, pytanie czy takie są. Szukaj na stronie nxp.com.

• #8 30 Sty 2017 20:38
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 30 Sty 2017 22:37
    kukiz1986
    Poziom 27  

Dokładnie, mapsensor ma czujnik ciśnienia w kolektorze który mierzy podciśnienie i ciśnienie bezwzględnie z jednego przewodu. Niezależnie czy na drugim króćcu ciśnienia gazu jest gaz czy nie.

Zasilanie jest dla mnie obojętne, najlepiej 12V z instalacji w samochodzie. Zabuduje układ za tapicerką a wyświetlacz będzie ładnie osadzony w jakiejś wolnej zaślepce.

Ew jak już bardzo złym pomysłem jest ten mapsensor to mogę zmienić decyzję na ori czujnik ciśnienia doładowania jaki jest dla komputera PB

na:
    1 pinie ma GND
    2 TEMP
    3 +5V
    4 OUT (ciśnienie)

z charakterystyki mam coś takiego:
    dla 400mV ma 200mbar
    dla 4648mV ma 3000mbar

więc chyba to nie to bo czujnik mierzy tylko ciśnienie dodatnie. Podciśnienia już nie.

• #10 31 Sty 2017 10:11
    strzala89
    Poziom 11  

Te wartości musisz odczytywać z uwzględnieniem, że ciśnienie atmosferyczne to załóżmy 1000mbar, więc ciśnienie niższe to już podciśnienie.

• #12 31 Sty 2017 12:58
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 31 Sty 2017 17:03
    kukiz1986
    Poziom 27  

Ja to rozumiem, dlatego pytam. Skoro wartość ciśnienia atmosferycznego (wartość 0) to wartość 1000mbar dla czujnika to dodając na plusie ciśnienie z turbiny w wysokości 2bar dla czujnika wartość ta będzie wynosiła 3000mbar.
    Wiem co to ciśnienie i podcisnienie i jak się zachowuje...

• #14 31 Sty 2017 23:02
    ociz
    Moderator Samochody

Kup sobie np arduino nano i sam zrobisz. Ewentualnie ktoś Ci narysuje schemat i napisze program. Dwa segmenty wyświetlacza wystarczą, bo może przecież wyświetlać ciśnienie absolutne.

• #15 31 Sty 2017 23:15
    atom1477
    Poziom 43  

Do tego celu wystarczy zwykły woltomierz panelowy do kupienia za 10...20zł.
    Tylko trzeba wybrać odpowiedni. Przede wszystkim taki 3-przewodowy (osobne zasilanie i osobny pomiar).
    I musi to być taki gdzie pod wyświetlaczem na płytce są widoczne układy scalone i rezystory.
    Bo Chińczycy wprowadzili też taki mocno zminiaturyzowany gdzie układ scalony jest bezpośrednio pod wyświetlaczem (od strony wyświetlacza) i w takim woltomierzu się nie da nic przerobić.
    Więc trzeba wybrać taki z widocznymi rezystorami.
    Np:
    http://www.gotronik.pl/woltomierz-panelowy-cyfrowy-led-0999v-czerwony-obudowa-p-2852.html
    http://www.gotronik.pl/woltomierz-panelowy-cyfrowy-led-2730v-zielony-p-2843.html (ten też może być bo można go łatwo przerobić na 3-przewodowy)
    I za pomocą wymiany jednego rezystora oraz dodania drugiego podciągającego do +5V (powinno być na płytce) dało by się uzyskać wskazania zgodne z życzeniami w zakresie tych 400...4600mV.
    Być może istnieją też takie woltomierze z opcją pomiaru napięć ujemnych (czyli że wynik jest ze znakiem). Wtedy można by nawet pokazywać podciśnienie jako ciśnienie "ujemne".