Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak łatwo zwiększyć zasięg sieci Ethernet w domu bez konieczności przebudowy?

06 Lut 2017 15:43 2262 14
 • Poziom 3  
  Jak łatwo zwiększyć zasięg sieci Ethernet w domu bez konieczności przebudowy?
  Fot. conrad.de

  Transmitery sieciowe Powerline

  Wykorzystanie sieci Powerline może okazać się wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, w przypadku gdy zasięg sieci bezprzewodowej może być ograniczony, a instalacja i rozbudowa sieci przewodowej jest zbyt kłopotliwa.

  Technologia Powerline, bez konieczności wykonywania remontu oraz dodatkowej ingerencji w konstrukcję budynku, umożliwia stworzenie połączenia internetowego między różnymi kondygnacjami, a także urządzeniami multimedialnymi takimi jak konsole do gier, odtwarzacze Blu-ray, telewizory i inne. W skład dostępnych zestawów Powerline wchodzą urządzenia wysyłające dane za pośrednictwem sieci elektrycznej, które bez problemu zastąpią fragment kabla LAN.
  Wystarczą dwa transmitery Powerline, które umożliwią podłączenie innych komputerów, a tym samym likwidację miejsc bez dostępu do sieci. Sieć Powerline jest odporna na przeszkody w postaci murów i dodatkowych kondygnacji, które mają wpływ na jakość sygnału. Nie wymaga skomplikowanej instalacji oraz zapewnia stabilne działanie. Kompaktowa obudowa umożliwia elastyczne i zdecentralizowane umieszczenie przy dowolnym gniazdku wtykowym w domu. Zaletą systemu Powerline jest również to, że sieć domową można w każdej chwili rozbudować o dodatkowe adaptery. W ten sposób innowacyjna technologia doprowadza Internet do każdego pomieszczenia.

  Zestawy Powerline składają się z urządzeń sieciowych tworzących połączenie pomiędzy gniazdkami elektrycznymi. Wpinane do gniazdek elektrycznych adaptery posiadają wbudowane porty Ethernet, do których można połączyć każde urządzenie wymagające konfiguracji z siecią.

  Proste w obsłudze urządzenia wykorzystują do stworzenia sieci komputerowej istniejącą już domową sieć elektryczną. Instalacja nie jest skomplikowana i przebiega bez użycia dodatkowych narzędzi. Wszystkie elementy są natychmiast gotowe do zastosowania.

  Jak stworzyć sieć domową dzięki transmiterom sieciowym Powerline w trzech krokach?

  1. Połącz jeden z adapterów z routerem, z którego korzystasz na co dzień.
  2. Elementy zestawu zainstaluj w gniazdkach elektrycznych. Komputer lub inne urządzenie, które umożliwi korzystanie z Internetu podepnij do adapterów w gniazdkach za pośrednictwem kabla ethernetowego.
  3. Skonfiguruj za pomocą oprogramowania.

  Bardzo istotną cechą systemu transmiterów Powerline, jest to, że sieć będzie funkcjonowała w obrębie działania jednej skrzynki zasilającej, nie zostanie w związku z tym udostępniona osobom korzystającym z innej sieci elektrycznej. Oprócz tego większość transmiterów posiada automatyczne szyfrowanie, które zapewnia aktywną ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych.

  Dowiedz się więcej! pozwalają na stworzenie sieci domowej dostosowanej do własnych potrzeb. Dzięki prostemu połączeniu przez wewnątrzdomową sieć energetyczną, Internet jest dostępny w mgnieniu oka w każdym pomieszczeniu. PLC, czyli Power Line Communication sprawdza się w wielu miejscach, szczególnie w tych, które z różnych powodów ograniczone są pod względem montażu i poprowadzenia przewodów Ethernet, a także tam, gdzie grube mury oraz duże nawarstwienie sieci nie pozwalają na uruchomienie sieci Wi-Fi.

  Pamiętaj!
  Transmiterów sieciowych powinno używać się pomiędzy gniazdkami na tej samej fazie i w obrębie jednego licznika energii.
  Ta sama faza oznacza istnienie fizycznego połączenia kablami między gniazdkami. Różne fazy oznaczają brak fizycznego połączenia między gniazdkami.
  Nie należy korzystać z transmiterów sieciowych w listwach przeciwprzepięciowych oraz w zasilaczach awaryjnych UPS.


  Zgoda na publikację //gulson
 • HELUPOWER
 • Poziom 9  
  Chciałbym dodać tylko, że aktualnie używam takiego połączenia również w gniazdkach pomiędzy fazami. Nie sprawdzałem szybkości połączenia pomiędzy urządzeniami, a jedynie prędkość łącza internetowego (deklarowana prędkość dostawcy 15mb/s) i w przypadku połączenia pomiędzy fazami nie zaobserwowałem znaczącej różnicy w teście połączenia (około 14.5mb/s). Połączenie pomiędzy fazami znacząco wpływa jednak na ping (z 5-10 w jednej fazie na wspólnej linii do 70-90 w przypadku połączenia pomiędzy fazami).
 • Specjalista Sieci, Internet
  kris_IV napisał:
  Nie sprawdzałem szybkości połączenia pomiędzy urządzeniami,

  sprawdź przesył przez adaptery, Na dwóch komputerach zainstaluj iperf.exe
  1szy komputer po jednej stronie, wyłącz zaporę, uruchom
  iperf.exe -s

  2gi komputer po drugiej stronie adaptera
  iperf.exe -c ip-adres-1szego-komputera
 • HELUPOWER
 • Poziom 38  
  Conrad.pl napisał:
  Jak stworzyć sieć domową dzięki transmiterom sieciowym Powerline

  No to pytanie za 100 punktów:

  Mam router w jednym pomieszczeniu i dwa komputery w dwóch różnych pokojach. Chcę oba komputery połączyć za pomocą Powerline do routera.

  Muszę użyć 3 czy 4 urządzeń? Cały sprzęt na tej samej fazie. Czy od strony routera ma być jedno urządzenie czy dwa wpięte obok siebie?
 • Specjalista Sieci, Internet
  używasz 3 sztuk, od strony routera 1.
 • Poziom 38  
  A więc każde urządzenie działa jako router oraz switch? Ile urządzeń można połączyć razem w ten sposób? Czy wszystkie komputery połączone za pomocą Powerline mogą się widzieć?
 • Poziom 3  
  szymon122 napisał:
  A więc każde urządzenie działa jako router oraz switch? Ile urządzeń można połączyć razem w ten sposób? Czy wszystkie komputery połączone za pomocą Powerline mogą się widzieć?


  Urządzenia z modułem wifi działają jako repeater, natomiast nie ma informacji ile pojedynczych urządzeń można użyć maksymalnie.
  Każdy komputer widzi się w sieci lokalnej.
 • Poziom 37  
  To są urządzenia z rodzaju zakłócających pasmo radiowe, jak dla kogoś to jest abstrakcja, emitujace trudne do określenia częstotliwości na nasze organizmy, o niewiadomym efekcie dla zdrowia.

  Ale wiadomo, lobby ekologów protestuje tam, gdzie sponsor kazał.
 • Poziom 38  
  JacekCz napisał:
  emitujace trudne do określenia częstotliwości na nasze organizmy, o niewiadomym efekcie dla zdrowia.

  Kolega sobie żartuje? Wg ciebie WiFi zabija? Nie szukaj dziury w całym.
 • Poziom 11  
  Sam posiadam w mieszkaniu adaptery Powerline (bo nich dotyczy wątek a nie WiFi) i jak sprawdziłem zakłócają bardziej niż WiFi. Na całym paśmie fal krótkich jest jeden głośny brum cyfrowy, który narasta gdy zbliży się radio do miejsc gdzie w ścianie są przewody elektryczne.
  O ile dobrze gdzieś przeczytałem transmisja przewodami elektrycznymi odbywa się w całym widmie od 3MHz do 30MHz, a że przewody nie mają ekranu to mamy w domu nadajnik z wielką anteną..
 • Specjalista Sieci, Internet
  asier napisał:
  ile dobrze gdzieś przeczytałem transmisja przewodami elektrycznymi odbywa się w całym widmie od 3MHz do 30MHz, a że przewody nie mają ekranu to mamy w domu nadajnik z wielką anteną..


  Hmm... słusznie prawisz, bardzo ciekawe i trafne spostrzeżenie

  Jedynie możemy się zastanawiać nad zasięgiem takeigo promieniowania z kabli elektrycznych.
 • Poziom 16  
  Pytanko techniczne. Mam router na piętrze, chce użyć transmitera aby podłączyć kilka urządzeń w piwnicy, czy urządzenie takie da rade? Pewnie instalacja idzie przez dwie skrzyneczki zabezpieczające. W pokoju podłączam takiego power line i w garażu i można podpiąć do tego małego switcha?
 • Redaktor
  @Rafq25 urządzenia PLC można traktować jak porty "wirtualnego przełącznika" i wszystkie sparowane urządzenia działają w jednej domenie rozgłoszenieiowej, w zależności od producenta i modelu liczba urządzeń działających jako "jeden przełącznik" jest ograniczona do np. 3-4 sztuk.

  Na Twoim miejscu jedno PLC podłączyłbym przy routerze, drugie w pokoju (i tam rozprowadził na komputery przełącznikiem, lub wykorzystał PLC z dodatkowym AP Wi-Fi), trzecie w garażu (tam pewnie jeden punkt więc przewód podłączony bezpośrednio). Wszystkie trzy urządzenia należy sparować do pracy w jednej domenie rozgłoszeniowej.

  Urządzenia PLC działają dość sprytnie i ciągle negocjują warunki połączenia, im gorsze warunki tym szybkość połączenia słabsza. Zwykle można liczyć na 100-150Mb/s przy dobrych warunkach i np. 10Mb/s przy słabszych warunkach.
  Dość ciekawa sprawa że urządzenia PLC negocjują też moc z jaką transmitują do linii energetycznej, przykładowo urządzenia pracujące blisko siebie będą obniżać stopniowo moc do znikomych wartości, gdy pojawią się zakłócenia lub urządzenia będą znacznie oddalone moc wzrośnie.

  Niektóre urządzenia pozwalają na bieżąco monitorować parametry połączenia PLC co pozwala na dostrojenie konfiguracji (np. eliminację przedłużaczy, wybór gniazdka) aby uzyskać jak najlepszą szybkość transmisji.

  @Conrad.pl czy dostępne są transmitery PLC "dopuszkowe" z zaciskami? Takie urządzenia mogą się przydać w np. rozbudowie instalacji CCTV IP w miejscach gdzie prowadzenie nowej skrętki jest znacząco utrudnione, a liczy się szybkość i elastyczność wdrożenia.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Wczoraj podłaczałem powerline TP-LINK TL-PA4010KIT w domku jednorodz.

  Zmierzona Przepustowość iperf.exe-em
  - gniazdka w tym samym pokoju 50mbs
  - gniazdka w różnych pokojach (dwa pokoje dalej) 25mbs

  Przewidywanie jaka będzie prędkość przed testem w konkretnym domu jest jak przewidywanie czy kot schroedingera jest żywy czy martwy.
 • Redaktor
  Niestety sieć energetyczna nie jest zoptymalizowana do przesyłania danych, "w dwóch kabelkach" trzeba zapewnić pasmo dla upstrem i downstream na każdym punkcie, dodatkowo w takim "współdzielonym paśmie" może pracować więcej niż dwa urządzenia co komplikuje sprawę w porównaniu do transmisji punkt-punkt.

  Mimo że efekty nie są zawsze rewelacyjne to mimo wszystko uważam to rozwiązanie za dość zaawansowane technicznie, negocjacja parametrów transmisji w "kablu", modulacja OFDM i szyfrowanie to znacznie bardziej skomplikowana "warstwa fizyczna" dla transmisji niż np. Ethernet.

  Miałem okazję zajrzeć "do środka" takiego transmitera i byłem zaskoczony złożonością tego rozwiązania, wprawdzie fizycznie całość zamyka się w Broadcom (BCM60335KF) + zasilanie i interfejsy ale jest tam zamknięta całkiem spora praca badawczo-rozwojowa:
  Power Line Communication - #12 edu elektroda.pl

  Tutaj można zobaczyć jak wyglądają sygnały w linii, gdy urządzenia się wyszukują, negocjują moc transmisji oraz sygnały podczas transmisji danych:
  Sygnały transmiterów PLC

  Obserwując sygnały emitowane przez transmitery PLC, można zaryzykować stwierdzenie, że dla jednoczesnych transmisji dwukierunkowych, po między kilkoma transmiterami wykorzystywane jest coś zbliżonego do TDMA (Time Division Multiple Access) chociaż bez odpowiednich urządzeń trudno stwierdzić czy np. część pasma nie jest na stałe przydzielona do określonych zastosowań tworząc coś w rodzaju FDMA.