Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak utworzyć bezprzewodowy system do sterowania urządzeniami w domu?

06 Lut 2017 15:49 2139 7
 • Poziom 3  
  Automatyzacja w domu - system bezprzewodowego sterowania RS2W
  Jak utworzyć bezprzewodowy system do sterowania urządzeniami w domu?
  System bezprzewodowego sterowania oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi RS2W
  Idea Smart Home ma za zadanie zwiększyć komfort w Twoim domu Dzięki najnowszej technologii możesz sprawić, by wykonywały czynności za Ciebie. Doskonałym tego przykładem jest system radiowy renkforce RS2W. Rozwiązanie to pozwala na bezprzewodowe, zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi i oświetleniem. Wykorzystuje w tym celu fale radiowe z pasma 868 MHz, co umożliwia bezzakłóceniową pracę w zasięgu nawet 150 m na wolnej przestrzeni.

  RS2W - najbezpieczniejszy i najbardziej niezawodny sposób na rozbudowę systemu automatyki domowej

  Za pomocą systemu RS2W możesz zrealizować swoje pomysły dotyczące automatyki domowej, podłączyć zróżnicowane urządzenia, ściemniać światła, zamontować czujniki przełączające, sterowniki rolet – wszystko jest możliwe.

  Jak działa system RS2W?

  Elementy systemu można podzielić na tzw. wyzwalacze (czujniki, piloty, termostat) i elementy wykonawcze (podtynkowe elementy przełączające, sterowniki rolet).
  Elementy wyzwalające pozwalają na wygenerowanie sygnału przełączającego, np. poprzez wciśnięcie przycisku na pilocie czy też fakt wykrycia otwartego okna. Sygnał ten jest przesyłany radiowo do elementy wykonawczego, który z kolei przełącza podłączone do niego urządzenie. Ta prosta i jednocześnie wygodna funkcjonalność znacząco zwiększa komfort w domu. Umożliwia przykładowo opuszczanie i podnoszenie rolet przy użycia pilota zdalnego sterowania lub włączanie oświetlenia automatycznie przy wchodzeniu do pokoju (wykorzystanie z czujnika ruchu).

  System bezprzewodowego sterowania urządzeniami RS2W – charakterystyka

  Za pomocą pilotów zdalnego sterowania możliwe jest włączanie i kontrolowanie wszystkich przełączników. Poprzez dwukierunkowy system radiowy, każde polecenie przełączania jest potwierdzone przez siłownik radiowy. Dioda LED na pilocie potwierdza poprawnie wykonane polecenie radiowe.

  Dlatego zawsze można dokładnie określić, czy żądane komendy zostały zrealizowane w odbiornikach. Sygnał radiowy o częstotliwości 868 MHz również zapewnia bezpieczną transmisję i umożliwia komunikację na odpowiedniej odległości wewnątrz budynków i na zewnątrz. Każdy przełącznik do gniazda, odbiornik podtynkowy czy gniazdo do lampy - wszystko może być łatwo i wygodnie połączone.

  Czujniki ruchu i czujniki otwarcia dopełniają cały system kontroli urządzeń, stanowią dodatkowe elementy zwiększające komfort użytkowania, dzięki którym możliwe jest wykonanie wszystkich zadań sterowania po wykryciu ruchu lub otwarciu okna, drzwi.
  Cała konfiguracja systemu polega na odpowiednim dobraniu elementów wyzwalaczy i elementów wykonawczych i sparowaniu ich ze sobą. Następnie elementy należy przetestować pod kątem zasięgu w miejscu przyszłego zastosowania i w przypadku satysfakcjonujących efektów – zamontować w odpowiednich miejscach.

  Jak utworzyć bezprzewodowy system do sterowania urządzeniami w domu?
  Fot. conrad.de

  Zgoda na publikację //gulson
 • Specjalista elektryk
  Conrad.pl napisał:
  Następnie elementy należy przetestować pod kątem zasięgu w miejscu przyszłego zastosowania i w przypadku satysfakcjonujących efektów – zamontować w odpowiednich miejscach.


  Zgoda na publikację //gulson

  A jak zasięgu nie będzie ? Jak się upewnić, że zasięg jest minimum 70-cio procentowy ?
 • Poziom 38  
  Możliwe, że w końcu ktoś pomyślał i zastosował topologię siatki (MESH) jak np. w najnowszych czujnikach TEXECOM, jeśli dane urządzenie nie jest w zasięgu centrali to może swój sygnał przesłać poprzez urządzenia które ma wokół siebie (takie systemowe "podaj dalej").
 • Poziom 14  
  szymon122 napisał:
  Możliwe, że w końcu ktoś pomyślał i zastosował topologię siatki (MESH) jak np. w najnowszych czujnikach TEXECOM, jeśli dane urządzenie nie jest w zasięgu centrali to może swój sygnał przesłać poprzez urządzenia które ma wokół siebie (takie systemowe "podaj dalej").  Fibaro także ma "przekaż dalej"

 • Poziom 37  
  Mam mieszane odczucia. Jakoś tak się składa że radio łatwo sobie odbierać w okolicy, analizować, łamać zabezpieczenia i tym podobne. Jak nie starczy dnia, to można analizator zostawić w krzakach na miesiąc do analizy. A potem złodziej robi co chce, bo smartfonem wyłączy wszystko. Problem podobny do włamów do sieci wifi.
 • Poziom 37  
  Chris_W napisał:
  Mam mieszane odczucia. Jakoś tak się składa że radio łatwo sobie odbierać w okolicy, analizować, łamać zabezpieczenia i tym podobne. Jak nie starczy dnia, to można analizator zostawić w krzakach na miesiąc do analizy. A potem złodziej robi co chce, bo smartfonem wyłączy wszystko. Problem podobny do włamów do sieci wifi.


  Cały biznes bezprzewodowy próbuje (obiecuje) zastąpić przewodowy (miedziany). To jest jakoś tam atrakcyjne jak okablowanie jest zaniedbane podczas inwestycji. Po paru latach bezprzewodowego i marketingu biznesu domorosły konsultant doradza biurowiec 3 piętra x 100m "zrobic w Wifi"
  Bezprzewodowy terminal (zakończenie, czyli obrazowo pilot) to jedno, ale cała infrastruktura de facto stała, ja też mam "mieszane odczucia", ze względów bezpieczeństwa, ale i innych. Np mafia ekologów akurat tutaj milczy, choć gdzie indziej krzyczy
 • Poziom 24  
  Witam, czy system RS2W działa także przez internet (wi-fi) za pomocą smartfona oraz zintegrowanej bramki np:mediola AIO GATEWAY V4?
 • Poziom 3  
  darek-stasiak,

  system RS2W obsługiwany jest jedynie przez pilota sterującego wszystkimi jego elementami, nie ma sprzeżenia z Internetem i sterowania za pomocą innego interfejsu.
  Pozdrawiamy!