logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Prostownik - na wyjściu prąd przemienny a nie stały.

Kaspri_ 07 Lut 2017 11:51 4434 57
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego w zbudowanym prostowniku regulowanym na wyjściu pojawia się napięcie przemienne zamiast stałego i regulacja potencjometrem nie działa?

W tym układzie na wyjściu nie powinno być „czystego” 230 V AC, tylko napięcie stałe tętniące zależne od kąta załączenia tyrystorów; jeśli mierzysz bez obciążenia, wynik może być mylący, więc najpierw podłącz żarówkę lub inny sensowny odbiornik [#16273514][#16272910] Sprawdź przede wszystkim zasilanie TCA785: według odpowiedzi układ powinien mieć ok. 15 V DC na pinie 16, a nie 2,1 V AC; elementy R7, D6, C6 i D5 tworzą zasilanie/stabilizację i po poprawkach do 4,7 kΩ oraz zenera 15 V napięcie na D5 powinno wynosić 15 V [#16260776][#16272239] Jeśli po odłączeniu TR1 i TR2 napięcie wraca do 15 V, to te transformatorki lub ich obciążenie zbyt mocno obciążają zasilanie TCA albo jest jeszcze uszkodzenie w torze sterowania [#16272615][#16272490] Do uruchamiania zalecano odseparować część sterującą od sieci, podać zewnętrzne 15 V i testować wyzwalanie tyrystorów na małym, bezpiecznym transformatorze i żarówce, zanim podłączy się cały układ do sieci [#16262204] W dyskusji wskazano też na uszkodzoną diodę D4 oraz to, że bez poprawnego sterowania bramek i bez obciążenia pomiary wyjścia nie są wiarygodne [#16272810][#16272615]
REKLAMA
  • #1 16259177
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Witam!
    Zbudowałem prostownik, tak jak na schemacie poniżej. Po włączeniu na wyjściu tego prostownika było ok. 230V prądu przemiennego. Podzespoły po sprawdzeniu wydają mi się sprawne. Myślę że jedynie układ scalony TCA 875, może być uszkodzony jednak nie mam pojęcia jak to sprawdzić. Liczę na waszą pomoc!
    Pozdrawiam!
    Kaspri_
    Załączniki:
    • Prostownik - na wyjściu prąd przemienny a nie stały. 9704883500_1464718191.jpg (446.62 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 16259279
    Loker
    Poziom 39  
    Posty: 3368
    Pomógł: 575
    Ocena: 720
    Jaką przekładnię ma TR3?
  • Pomocny post
    #3 16259352
    wzagra
    Poziom 33  
    Posty: 1965
    Pomógł: 224
    Ocena: 278
    Jeżeli układ zrobiłeś DOKŁADNIE według schematu, to nie ma możliwości żeby na wyjściu było 230V przemiennego - chyba, że TR3 ma przekładnię 1:1 i tyrystory są zwarte. Szukaj zwarć między stroną pierwotną a wtórną.
    Układ TCA rzeczywiście może być uszkodzony, ze względu na zbyt duże napięcie zasilania - wg DS 18V to jest absolute maximum. W DS jest zenera 15V. Rezystor R7 ma zbyt małą wartość - wg DS 4,7k 9W dla 220V, a tu 3,3k dla 230V.
  • Pomocny post
    #4 16259361
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #5 16259373
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Przekładnia - 1
    220V/2x220V (Chyba tak się to zapisuje)

    Prostownik - na wyjściu prąd przemienny a nie stały.
  • #6 16259385
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #7 16259399
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Adamcyn napisał:
    Podłącz TR3 bezpośrednio do sieci 1, 7
    Zmierz napięcie na 13 i 14,
    8 i 9
    oraz 8 i 14.


    (8-9) - 240V
    (8-14) - 238V

    Dodano po 2 [minuty]:

    eurotips napisał:
    A do czego miał służyć prostownik wykonany na trafie separacyjnym ?


    Jestem początkującym elektrykiem. Po prostu dla zwiększenia swoich umiejętności.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 16259412
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #9 16259437
    wzagra
    Poziom 33  
    Posty: 1965
    Pomógł: 224
    Ocena: 278
    ;) Czyli uzyskałeś to co chciałeś.... albo nie chciałeś tylko tak wyszło po zastosowaniu trafa 1:1. Masz jakąś regulację napięcia?
    ... i nie przemiennego tylko zmiennego (jeżeli układ pracuje w miarę poprawnie)...
  • #10 16259441
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    eurotips napisał:
    Daj na wyjściu kondensator elektrolityczny 10µF/400V i będziesz miał napięcie stałe,
    teraz to masz na wyjściu pulsacje a nie napięcie zmienne.


    Niestety brak napięcia stałego nie jest jedynym problemem. Ponieważ poprzez zmianę nastawy potencjometrów nie jestem wstanie zmienić wartości napięcia wyjściowego.
  • #11 16259445
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #12 16259449
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    wzagra napisał:
    Masz jakąś regulację napięcia?


    Tak, służy do tego potencjometr "P1"
    Dodano po 3 [minuty]:
    Adamcyn napisał:
    A między 13 i 14?

    Jaki zakres napięć oczekujesz przy regulacji P1?


    (13-14) - ok. 240V

    Zmiany nastawy potencjometru nie powoduje zmiany ŻADNEJ. :(
  • #13 16259519
    wzagra
    Poziom 33  
    Posty: 1965
    Pomógł: 224
    Ocena: 278
    Miałem na myśli czy w Twoim układzie napięcie się zmienia czy nie, bo to że układ ma służyć do regulacji przyjąłem ;)) a'priori (zresztą tak samo, że jest to 'prostownik' do ładowania akumulatora ;) - te schematy myślenia!)
    Czyli nie masz regulacji napięcia :|

    UWAGA: układ nie jest odizolowany galwanicznie od sieci więc przy badaniu go zachowaj ostrożność!

    Sprawdź napięcie zasilania układu na nóżce 16 i zmiany napięcia przy regulacji P1 na nóżce 11. Sprawdź czy coś się zmienia na 14 i 15 jak regulujesz P1. Sprawdź czy podobne zmiany występują na TR1 i TR2 na wyprowadzeniu 3 (gdybyś miał oscyloskop - przebieg powiedziałby Ci wszystko - czy punkty OSC1..3 nie są aby punktami testowymi?).
    Sprawdź napięcia na R8 i R9.
  • #14 16259521
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #15 16259573
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Nóżka nr. 16 - ok. 2,1V prądu zmiennego
    Regulacja P1 nie zamienia wyjść 14 i 15. (Ale na wyjściu 2,1V tak jak na wejściu 16)
    Napięcie na R8 i R9 - 0V

    Dziwne te pomiary. Takie mało wiarygodne :(
    Dodano po 11 [minuty]:
    -------------------------------
    Czy to możliwe że przy takim połączniu jak w załączniku na wyjściu ok. 30 V?


    Prostownik - na wyjściu prąd przemienny a nie stały. y
  • #16 16259688
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #17 16259689
    wzagra
    Poziom 33  
    Posty: 1965
    Pomógł: 224
    Ocena: 278
    Cytat:
    Nóżka nr. 16 - ok. 2,1V prądu zmiennego
    - powinno być ok. 18V stałego - czyli układ nie jest zasilany? Sprawdź rezystor R7 i diodę D6 (czy są sprawne, dobrze wlutowana, to znaczy czy mają połączenie z zasilaniem, ze sobą i dalej z resztą układu). Sprawdź diodę zenera D5 czy jest wlutowana w odpowiednią stronę tzn. katoda do katody D6.
    Cytat:
    Regulacja P1 nie zamienia wyjść 14 i 15. (Ale na wyjściu 2,1V tak jak na wejściu 16)
    - nie chodziło mi o zamienianie, tylko zmiany napięć/przebiegów na tych nóżkach. (ale jak układ nie jest zasilany to nić nie będzie...)
    Cytat:
    Napięcie na R8 i R9 - 0V
    - to normalne, jak nie ma napięcia na 14 i 15...


    Cytat:
    Czy to możliwe że przy takim połączeniu jak w załączniku na wyjściu ok. 30 V?
    Możliwe - przy odpowiednim wysterowaniu tyrystorów (tzn. odpowiedni kąt załączenia - tak z sufitu ~120-150 st.)
    Idea tej regulacji polega na tym: Prostownik - na wyjściu prąd przemienny a nie stały.
    Oczywiście, ty masz układ prostownika sterowanego, ale istota regulacji polega na zmianie kąta załączenia tyrystorów i zmianie wartości średniej napięcia.
  • #18 16259746
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #19 16259990
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Adamcyn napisał:

    Ja zrozumiałem, że bramki wiszą w powietrzu niepodłączone.

    Tak nie są podłączone, a co?
  • #20 16260010
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #21 16260759
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    wzagra napisał:
    powinno być ok. 18V stałego - czyli układ nie jest zasilany? Sprawdź rezystor R7 i diodę D6 (czy są sprawne, dobrze wlutowana, to znaczy czy mają połączenie z zasilaniem, ze sobą i dalej z resztą układu). Sprawdź diodę zenera D5 czy jest wlutowana w odpowiednią stronę tzn. katoda do katody D6.


    Wszystko jest podłączone prawidłowo.
    ---------------------------------------------------
    A dioda D5 18V- jakie ma zastosowanie? Ogranicza napięcie w całym układzie elektronicznym do 18V?
  • #22 16260776
    wzagra
    Poziom 33  
    Posty: 1965
    Pomógł: 224
    Ocena: 278
    R7, D6, D5 i C6 tworzą prosty układ stabilizacji napięcia zasilania. Na R7 odkłada się ok. 212V(służy do "zmniejszenia" napięcia zasilania), D6 pełni rolę prostownika, C6 - filtruje ("wygładza") napięcie, a D5 jest stabilizatorem 18V, które zasila układ scalony.
    Cytat:
    Wszystko jest podłączone prawidłowo.

    - a napięcia? Elementy, które wymieniłem, są sprawne?
    Cytat:

    Cytat:
    Nóżka nr. 16 - ok. 2,1V prądu zmiennego

    - powinno być ok. 18V stałego


    Zacznij od uzyskania prawidłowego napięcia zasilania scalaka.
  • Pomocny post
    #23 16260794
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    Genialny układ, nie ma co :D . Zasilać scalony generator - przetwornice prosto z sieci, by potem przez dwa transformatory impulsowe ,,bramkować' tyrystory po stronie niskiego napięcia za transformatorem głównym. To rosyjski patent czy amerykański ?
  • Pomocny post
    #24 16260809
    wzagra
    Poziom 33  
    Posty: 1965
    Pomógł: 224
    Ocena: 278
    Tak jest w nocie katalogowej Siemensa (http://www.infineon.com/dgdl/Infineon-TCA785-DS-v01_01-en.pdf?fileId=db3a304412b407950112b437a1216867 )...
    Zresztą w tej chwili większość przetwornic ma tak samo :)

    W sumie napięcie wyjściowe jest odseparowane galwanicznie od sieci i przy odpowiedniej konstrukcji mechanicznej (płytka, obudowa) układ jest bezpieczny (z grubsza :twisted: ).
  • Pomocny post
    #25 16262204
    pikarel
    Poziom 39  
    Posty: 5003
    Pomógł: 409
    Ocena: 1828
    Taki układ (sterowanie zasilane wprost z sieci zasilającej) należy uruchomić wstępnie, korzystając z zasilacza 15 V, sprawdzając w ten sposób poprawność działania sterowaniem tyrystorów.
    Jako napięcia pracy dla tyrystorów można użyć w fazie testów w miejsce TS3 jakiegoś transformatora sieciowego z napięciem wyjściowym bezpiecznym, np. 12 V (np. TS20), a jako obciążenie tyrystorów zastosować np. żarówkę 12 V/5 W
    (małym kłopotem jest podanie napięcia zmiennego na nóżkę 5; schemat jest na stronie 9 aplikacji TCA785 z linka, jeśli nie wiesz, jak to zrobić - nie polecam takiej metody uruchomienia i ogólnie robienia tego układu).
    Dopiero po stwierdzeniu poprawności działania i regulacji napięcia wyjściowego podłączyć do sieci i dołączyć TS3 taki, jaki podano w schemacie.

    To stosunkowo prosty układ, wszystkim zajmuje się tu układ scalony, więc po zastosowaniu właściwych elementów, prawidłowym zmontowaniu i przy prawidłowych połączeniach układ powinien działać.
  • #26 16272183
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    A więc tak, dzięki pomocy @wzagra wymieniłem diodę zenera 18V na diodę 15V (według oficjalnej noty katalogowej). Wymieniłem również rezystor R7 z 3.3kΩ na 4.7kΩ (według oficjalnej noty katalogowej). Dodam że wymieniałem diodę dlatego że nie podawała ona napięcia na pin zasilający ukadu scalonego.

    Po wymianie na pinie 16 scalaka pojawiło się ok. 9V. Według nowy katalogowej powinno być to min. 15V. Na wyjściu tego prostownika pojawiło się napięcie stałe (bardzo niestabilne). Podczas zmiany nastawy potencjometru "P2" można było dostrzec zmianę wartości wyjsciowej (1V-9V). Co dziwne na wyjściu tego prostownika było także napięcie przemienne ok. 200V.
    Ktoś ma jakieś pomysł jak mógłbym to naprawić?
  • Pomocny post
    #27 16272239
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #28 16272325
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Adamcyn napisał:
    Oczywiście 4,7 kΩ.

    Tak, zgadza poprawiłem

    A więc wypiołem całkowicie układ scalony i zmierzyłem napięcie na diodzie i było 15V. Co to może oznaczać, że układ scalony jest spalony czy coś?
  • #29 16272490
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #30 16272615
    Kaspri_
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Po odłączeniu TR1 iTR2 na diodzie pojawiło się 15V. Po podłączeniu ich napięcie spadło do 9V.

    Nic nie wiem na temat TR1 i TR2. Są oryginalnie w tym urządzeniu.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zbudował prostownik, który na wyjściu generuje prąd przemienny zamiast stałego. Po sprawdzeniu podzespołów, podejrzewa uszkodzenie układu scalonego TCA 875. Uczestnicy dyskusji sugerują, że problem może wynikać z nieprawidłowego podłączenia transformatorów TR1 i TR2, a także z niewłaściwych wartości rezystora R7 i diody Zenera D5. Wskazówki obejmują pomiary napięcia na różnych pinach układu oraz zalecenie dodania kondensatora elektrolitycznego na wyjściu, aby uzyskać napięcie stałe. Użytkownik wymienił diodę Zenera na 15V, co poprawiło napięcie na pinie zasilającym, ale nadal występują problemy z niestabilnym napięciem wyjściowym. Dyskusja koncentruje się na diagnostyce i poprawie działania prostownika.
REKLAMA