Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator/Sterownik Mppt do paneli amorficznych

07 Lut 2017 13:59 2817 4
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Od pewnego czasu zastanawiam się nad kupnem paneli "wysokonapięciowych". Na początek myślę o 2-3 panelach na próbę. Mój wybór padł na używane panele amorficzne ze względu na ich dostępność oraz konkrecyjną cenę w Polsce.
    Panele początkowo mają zostać wykorzystane do wspomagania nagrzewania wody użytkowej ale później myślę o rozszerzeniu ich zastosowania do oświetlenia działki (akumulator +ledy)
    I tu nasuwa się pierwsze pytanie:
    :arrow: Czy takie używane panele mogą się do czegoś przydać czy nie warto się w to bawić (bo jak pan Niemiec wymienia to już je wystarczająco zużył) :?:
    :arrow: Na co zwrócić uwagę podczas kupna używanych paneli jakie podstawowe testy przeprowadzić podczas wyboru paneli z palety np 50 sztuk :?:
    :arrow: Jak podłączyć panele :?: Myślę o zwiększeniu napięcia przez połączenie szeregowe.
    Następnie chciałbym zbudować regulator śledzący maksymalny punkt pracy.
    Wykonał bym przetwornice DC/DC obniżającą napięcie której sercem było by arduino (chyba ze znajdę gotowy układ sterujący).
    Układ taki dokonywał by pomiaru prądu i napięcia i na podstawie uzyskanych danych obliczał moc i dokonywał zwiększania lub zmniejszania napięcia ( a co za tym idzie zwiększenia natężenia prądu na obciążeniu).
    Tutaj mam następujące pytania:
    :arrow: Czy układ przetwornicy obniżającej napięcie jest odpowiedni do mojego układu :?: Czy lepiej zastosować układ podwyższająco-obniżający napięcie :?:
    :arrow: W jaki sposób przeprowadzić pomiar natężania prądu :?: Czy wejściu przetwornicy DC/DC prąd będzie impulsowy, co utrudni pomiar. Czy na wyjściu DC/DC tam prąd byłby jedynie lekko zafalowano. Do pomiaru zastosował bym czujnik prądu ACS709 lub pokrewny.
    :arrow: Gdzie przeprowadzić pomiar napięcia na wejściu z paneli czy na wyjściu przetwornicy :?: Pomiar byłby przeprowadzony na zwykłym mostku rezystancyjnym.
    :arrow: Jakie grzałki zastosować gdybym posiadał 2 panele? Czy zastosować jedną grzałkę włączoną na stałe czy np 3 i sterować ich załączaniem ze wzgledu na dostarczaną moc :?:

Z góry dziękuje za odpowiedzi i konstruktywną krytykę. :D
    Gdy rozpocznę pracę nad tym projektem będę dodawał kolejne posty.
  • Fabryka prądu
  • Fabryka prądu
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedz.
    Początkowo panele będą służył do testów i zapoznania się z tematem fotowoltaiki.
    Ale jak widzę na podstawie innych tematów mało osób chce pomóc innym w opracowaniu takiego sterownika.
    Nie zważając na to zaprojektuje przekształtnik obniżający napięcie z zawartym algorytmem poszukiwania MPPT.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    @kankos5 ja właśnie testuję kontroler z mechanizmem MPPT do ładowania akumulatorów/zasilania grzałki niskonapięciowej z wejściem do 100V. Bazuje na asynchronicznej przetwornicy buck, końcowe napięcie ładowania ustawiane potencjometrem. Wstępne pomiary prototypu, przy zasilaniu z dwóch połączonych równolegle paneli mono po 245W, pokazują sprawność konwersji na poziomie ponad 94%. Finalna wersja będzie na laminacie typu MCPCB z aluminiowym rdzeniem, chłodzenie pasywne, prąd wyjścia do 20-25A.
    Regulator/Sterownik Mppt do paneli amorficznych
  • Poziom 9  
    W wolnej chwili wygenerowałem takie oto schemat przetwornicy DC/DC i dobrałem na szybko elementy Regulator/Sterownik Mppt do paneli amorficznych
    R1 100 kΩ / 1%
    R2 10 kΩ / 1%
    R3, R4 100 Ω
    L1 1 mH
    C1 2200 μF/100V
    C2, C4, C6, C8 100 nF
    C3 470μF/100V
    C5 1000 μF/25V
    C7 470 μF/16V
    C10 220 μF/25V
    C11 470 μF/25V
    C12 100 nF
    C9 1 μF/16V
    D1 1N4007
    U1 LM 7805
    U3 IR2104
    U4 ACS709
    U2 LM7815
    T1, T2 IRFP260NPBF
    Układ starowania będzie zasiany z oddzielnego źródła o napięciu 19V/500mA. Proszę o sprawdzenie poprawności schematu.
    [table]@BocianXX Pięknie to wygląda. Widzę ze masz u siebie 2 cewki czyli zastosowałeś jakby 2 przetwornice DC/DC działające naprzemiennie? Zniweluje to udar prądowy podczas gdy przewodzi górny tranzystor i cewka gromadzi energię co umożliwi zastosowanie mniejszych kondensatorów wejściowych, Dobrze myślę? Pochwalił byś się schematem swojego dzieła lub rzucił okiem na moje bazgroły w celu weryfikacji ich poprawności?