Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PER-EKO KSR 25 - jaka powinna być temperatura spalin?

15 Lut 2017 09:35 5982 8
  • Poziom 11  
    Witam i proszę o poradę. Posiadam piec retortowy o mocy 25 kW który ogrzewa powierzchnię nowego domu o powierzchni 120 m2. Używam eko-groszek o kaloryczności 28 GJ. Dowiedziałem się że ważna jest temperatura spalin na wylocie z kotła. Im większa temperatura tym sprawność mniejsza. Mój ostatni test to temperatura 232 stopnie. Nastawa na kotle dla temp zadanej 50 stopni: czas podawania 8 sekund, przerwa podawania 60 sekund, siła nadmuchu 2 bieg na sterowniku ST37. Histereza c.o 1 stopień. Czujka temperaturowa na rurze ślimaka przy kołnierzu dodatkowo zainstalowana na której jest stała temp 28,3 stopnie. Moje pytanie: jaka powinna być temperatura spalin?
  • Poziom 26  
    300m2 ogrzałbyś tym kotłem....
    nie wiem jaka powinna być temp. spalin akurat w tym kotle, ale podam Ci namiary na przykładzie kotłów Ogniwo Eko Plus o mocy 25kW. https://esterownik.pl/zdalny-dostep
    tutaj masz graficzne przedstawione, ile na jakim czujniku jest stopni,oraz jakie są nastawy. Tylko w 100% nie sugeruj się bo to inne kotły !!
  • Poziom 11  
    Dziękuję za obszerny materiał który mi dał trochę podpowiedzi. W tym całym procesie uzyskania optymalnych wyników jest temperatura zewnętrzna. Na podanych przykładach ten aspekt został pominięty. Ponadto niezrozumiały jest dla mnie parametr czas pracy podajnika ( np 764 na 50s ). Ponadto czy od poziomu paliwa w zasobniku zależy temperatura spalin?. Czekam na dalsze wyjaśnienia.
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich na moim forum.Ze względu na brak informacji próbuję różnych sposobów na obniżenie temperatury spalin na czopuchu kotła.Udało mi się zejść z temperaturą z 262 stopnie na 212 stopni.Poniżej tej temperatury zwiększa się ilość cykli podawania węgla co stanowi straty w jego oszczędzaniu. Mam już pewne doświadczenia co należy zrobić żeby sprawność kotła była właściwa. Po uzyskaniu temperatury 212 stopni zmniejszeniu uległy zakres podawania węgla (cykli)z 12 na 7 celem żądania zadanej temperatury kotła.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zwróć uwagę na stan czystości komory spalania i wymiennika spaliny/woda.
    Im brudniejsze, tym wyższa temperatura spalin-mniej ciepła idzie w wodę.
    pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Rządkowski Ryszard napisał:
    . Moje pytanie: jaka powinna być temperatura spalin?

Ogólnie rzecz biorąc temperatura spalin w kotłach na paliwa stałe powinna być zakresie 150 do 200 stopni Celsjusza. Zapobiega to wykraplaniu się kondensatu ze spalin, co może powodować korozję kotła i zniszczenie komina.
    Poza tym temperatura spalin zależy od aktualnej mocy i kotła i powierzchni wymiennika. Jak wymiennik w kotle za mały to i spaliny będą gorące.
    A co do samej temperatury spalin to nie warto jej obniżać zbytnio za wszelką cenę - gdyż może się okazać, że później straty na niedopał mogą być większe niż strata kominowa. Poza tym nadal należy pamiętać o groźbie kondensacji w kominie...
  • Poziom 11  
    Kocioł z wymiennikiem jest czysty, wolny od nalotów sadzy, tak więc to nie wpływa na temperaturę spalin. Żeby zmniejszyć temperaturę spalin włączyłem pompę obiegową co na 3 bieg w efekcie czego temperatura spalin spadła o 40 stopni i uzyskałem mniej cykli podawania węgla z 12 na 7. Ponadto nie zauważyłem śladów kondensatu w kominie. Sadza w wyczystce jest sucha Z uzyskanych informacji wiem że temperatura spalin na wylocie z komina powinna wynosić 40 stopni. Muszę zatem zbadać ta informację.
  • Poziom 1  
    Rządkowski Ryszard napisał:
    Witam wszystkich na moim forum.Ze względu na brak informacji próbuję różnych sposobów na obniżenie temperatury spalin na czopuchu kotła.Udało mi się zejść z temperaturą z 262 stopnie na 212 stopni.Poniżej tej temperatury zwiększa się ilość cykli podawania węgla co stanowi straty w jego oszczędzaniu. Mam już pewne doświadczenia co należy zrobić żeby sprawność kotła była właściwa. Po uzyskaniu temperatury 212 stopni zmniejszeniu uległy zakres podawania węgla (cykli)z 12 na 7 celem żądania zadanej temperatury kotła.

Nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak zawirowywacze spalin myślę że jeśli zastosujesz coś takiego to powinno pomóc
  • Poziom 7  
    Podczas normalnej pracy kotła w okolicach 75% mocy maksymalnej temperatura spalin nie powinna zejść poniżej 90-100'C
    większość kotłów podczas pracy na 90% mocy wypuszcza spaliny z temperaturami powyżej 150'C , wiem wiem ogromne straty ciepła :(