Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMV50E30EU cieknie drzwiczkami

przemo_21 04 Mar 2017 19:54 7140 16
 • #1
  przemo_21
  Level 10  
  Witam
  Zmywarka Bosch SMV50E30EU cieknie przez drzwiczki. Zmywarka normalnie pracuje w każdym programie tylko woda kapie przez drzwiczki. Zaczęło cieknąć po gruntownym czyszczeniu zmywarki. Co sprawdziłem: śmigło dolne i górne sprawne, bez oznak pęknięć lub rozszczelnień. Wyczyszczony płaszcz wodny, Rura odpływowa drożna. Uszczleka dolna w drzwiach ma lekkie naderwanie gumy tzn nie jest przewane tylko guma lekko się naderwała. Czytając forum dużo osób mówi, iż nie jest to wina uszczelki bo po wymianie uszczelek problem wycieku wody drzwiami u nich pozostał.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1940153.html#9268143
  lub tutaj
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5557326#5557326
  Więc nie wiem czy kupować nową ( koszt około 130zł) czy szukać dalej usterki. Zatanawiam się czy ten model ma hydrostat lub jakiś czujnik poziomu wody, który włączy pompę jak wody jest za dużo.
  Proszę o sugestie rozwiązania problemu.
  ps jak czyściłem płaszcz wodny to wylałem resztki wody ze zmywarki pozostałej m.in. w zbiorniczku na sól i troszkę przy pompach do poziomu czujnika mętności wody. Po zamontowaniu puściłem program 45 stopni i po zakończeniu gdy znowu okazało się, że przecieka sprawdziłem zbiorniczek na sól i okazał się pusty tzn bez wody i tu mam pytanie czy to normalne?
 • #2
  mamkonto
  Level 15  
  Wyciągnąć uszczelka. Dokładnie wyczyścić włożyć na miejsce, sprawdzić czy drzwi nie są skoszone . Sprawdzić czy nie jest uszkodzona jedna z linek odpowiedzialnych za zamykanie drzwi
 • #4
  przemo_21
  Level 10  
  Dzięki za podpowiedzi. Linki i sprężyny z drzwi są dobre bez oznak zużycia. Co do przepływomierza to sprawdzę w trakcie zmywania czy poziom wody jest odpowiedni. Jednak trochę dziwne by to było gdyby to była wina przepływomierza. Bo przy gruntownym myciu, przy płaszczu wodnym nie grzebałem a tam jest przepływomierz.
 • #5
  przemo_21
  Level 10  
  Chyba znalazłem winnego, którym może być kontrakton. Po przyłożeniu miernika wskazuje cały czas połączenie. Po przyłożeniu magnesu chwilę działa dobrze, a potem znowu szwankuje. Pytanie czy są różne kontaktrony? Mój jest szklaną ampułką z niebieskim paseczkiem po jednej stronie.
 • #6
  mamkonto
  Level 15  
  Zwykle kontaktron ma otwarte styki , które zawierają się po zbliżeniu magnesu.( nieremanencyjny zwiera swe styki w polu magnetycznym )
  remanencyjne zmieniają styk pod wpływem pola
 • #7
  przemo_21
  Level 10  
  Ja już nie wiem jak powinno być z tym kontraktonem. Wymieniłem w przepływomierzu kontrakton. Ma on styki otwarte. Jak włożyłem płytkę do przepływomierza to magnes zadziałał i nastąpiło zwarcie styków. Dopiero gdy woda zaczyna płynąć przez przepływomierz to następuje rozwarcie. Czy tak jest dobrze? Czy powinno być na odwrót tzw. W stanie spoczynku rozwarcie a przy przepływie zwarcie styków.
  Ja nie wiem co jest powodem, że u mnie cieknie cały czas spod drzwiczek. Śmigiełka kilka razy sprawdzane i są dobre. Podczas mycia nie zaobserwowałem wysokiego poziomu wody w zmywarce. Więc przyczyny kapania wody jest mi nieznana :-)
 • #8
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Kontaktron bez pola magnetycznego ma przerwę pod wpływem pola zwarcie. Magnes w zmywarce to szereg magnesów i w czasie przepływu wody magnes się obraca i daje szereg impulsów elektronika te impulsy liczy i przez to wie ile wody jest w zmywarce.
  Trzeba zobaczyć ile zmywarka pobiera wody jak cieknie drzwiami max ma być do połowy korka na sól.
  Jak zmywarka pobiera za dużo wody to kontaktron może gubić impulsy albo magnes się zacina .
  Kontaktron musi być włożony odpowiednio nie byle jak bo będzie źle działał.
 • #9
  mamkonto
  Level 15  
  Jeszcze raz. Piszesz że cieknie spod drzwi. Czy jesteś tego całkowicie pewien, są jakieś ślady, zacieki, czy tylko tak myślisz. Czy drzwi się dobrze domykają, cieknie na środku czy z któregoś boku?Jaki jest poziom wody w zmywarce gdy zaczyna cieknąć ?
 • #10
  przemo_21
  Level 10  
  Napiszę jeszcze raz od początku. Wyciek z pod drzwi zmywarki pojawia się co najmniej po 10 minutach pracy (odpowietrzacz?). Wyciek na pewno przez drzwiczki w zmywarce. Wyciek nie jest duży ale bardzo denerwujący (wody max pół małego kieliszka) . Gdy zaczyna cieknąć drzwiami to jak otworzę drzwi to w środku wody nie ma za dużo, troszkę na dnie. Drzwi zamykają się dobrze tzn. nie są skrzywione. Kontrakton wymieniony i tak wpasowany w otwór w płytce by był jak najbliżej magnesu w przepływomierza. Uwaga na boku. Z początku myślałem że zmywaka krzywo stoi, więc regulowałem nogami i w zależności , którą stronę wyżej podniosłem to tą stroną cieknie woda. Płaszcz wyczyszczony, wąż odpływowy drożny.
 • #11
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Poziom wody dobry to kontaktron sprawny trzeba sprawdzić czy dolne ramie się obraca i czy masz dobre odpowietrzenie z boku zmywarki , ale źle działać może odpowietrzenie tylko w czasie grzana wody . Czasami z dołu drzwi w środku jest filc i przez to słabo kapie. Warto czasami zdjąć przednie drzwi wtedy lepiej widać dlaczego woda się przelewa.
 • #12
  przemo_21
  Level 10  
  Zmywarka jest zabudowana. Podczas pracy została wyciągnięta z zabudowy. W zmywarce została wymontowana blacha osłonowa i filc. Filc suchutki. Na blasze widać białe naloty po wycieku wody. Wiec na 100% jestem pewny miejsca wycieku. Dodatkowo ściągałem płytę meblową z drzwi by doprecyzować miejsce wycieku. Dziwne jest to, że ta zmywarka ma system przechwytu wody gdyby ciekło uszczelką ale plastikowe rynienki są suche a cieknie bokiem :-(. Nie wiem jak sprawdzić czy ramiona się kręcą, bo gdy otwiera się drzwiczki podczas pracy zmywarki to ramiona już stoją.
 • #13
  mamkonto
  Level 15  
  szczelne przezroczyste hermetyczne naczynie (np duży słoik ) w środku odpowiednio ustawiona komórka z włączoną kamerą i lampą (może być nawet jakiś starszy model) / ewentulanie inna latarka aby się światło nie odbijało od szkła/ ..... czy trzeba tłumaczyć dalej?
 • #14
  przemo_21
  Level 10  
  Dzięki za pomysł na sprawdzenie działania ramion w zmywarce :-). Wydaje mi się jednak, że ramiona w zmywarce pracują dobrze bo przypominam sobie, jak była wyciągnięta zmywarka i pracowała to odgłos uderzenia strumienia wody o ścianki był cykliczny. Jednak bardziej mnie zainteresowała gdzieś wyczytana usterka, że podczas pracy zmywarki wytwarza się większe ciśnienie i to wyciska wodę przez uszczelki. Winnym może być źle działające odpowietrzenie? lub coś jeszcze. Objaw kapania wody pojawia się po kilku minutach pracy zmywarki. Wczoraj zmywarka znowu pracowała (krótki program na temp 45stopni) i pod koniec cyklu mycia chyba trzeci raz nabieranie wody zaczęła przeciekać przez drzwiczki :-(. Mam pytanie jak sprawdzić odpowietrzenie zmywarki. Dodam, że płaszcz wodny czysty (postaram się dziś zrobić zdjęcie). Drugie pytanie przy dozowniku na nabłyszczacz jest taki kanalik czy to też jest odpowietrzenie bo było brudne, ale wydawało się drożne?
  Ostatnia myśl dotycząca zmywarki jak to jest z twardością wody a możliwą usterką . Podobno sól dodawana do zmywarki wspomaga proces zmiękczania wody. Co się stać może, gdy nie będzie się jej systematycznie dawać tylko od czasu do czasu gdy się przypomni. U mnie woda jest mocno zakamieniona.
 • #15
  mamkonto
  Level 15  
  Sól służy do regeneracji filtra odpowiedzialnego za usuwanie kamienia z wody.
  Brak soli, powoduje że filtr przestaje usuwać kamień z wody. Kamień odkłada się w całym układzie wodnym, w płaszczach w przewodach, zatyka kanaliki, nawet dysze wiatraka...
  Dodatkowo gdy uzytkownik zazwyczaj myje w niskich temperaturach, w układzie odkłada się też tłuszcz. Tworzy się biała maź, która zapycha wszystko.
  SÓL zawsze regularnie.
  Częste mycie w wyższych temperaturach.
 • #16
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Odgłos uderzenia wody o niczym nie świadczy bo są 2 ramiona 1 stoi 2 się obraca i daje dźwięk. O odpowietrzaczu też już pisałem. Z powodu braku soli nic się dziać nie będzie moja zmywarka już 12 lat działa bez soli i jest wszystko ok. Nie używam soli bo nasza woda ma bardzo mało wapnia.
 • #17
  mamkonto
  Level 15  
  Quote:
  Z powodu braku soli nic się dziać nie będzie moja zmywarka już 12 lat działa bez soli i jest wszystko ok. Nie używam soli bo nasza woda ma bardzo mało wapnia.

  Tylko jeśli woda miękka.
  Z całym szacunkiem, dla przedmówcy, ale tego typu wyrokowanie "bo u mnie nic się nie dzieje" może bardzo wprowadzać w błąd użytkowników.
  Naprawdę tam gdzie woda jest twarda lub bardzo twarda używanie soli jest absolutnie konieczne.
  Wiele napraw wykonywałem właśnie z powodu opisanych we wcześniejszym komentarzu powodów.
  Awarie dotyczą zasyfienia płaszczy, przewodów i hydrostatu (szczególnie w Bosch i Siemens) oraz przepływomierzy, grzałek i innego osprzętu w wielu modelach różnych producentów.

  Chociaż to nie dotyczy bezpośrednio tego tematu, wspomnę o sytuacji gdy u klienta zaczęła cieknąć woda po gruntownym czyszczeniu.
  Klient był tak zagorzały w czyszczeniu, że odkręcił nie tylko korek od soli ale również nakrętkę pod korkiem. Niestety potem jej nie dokręcił i nie mógł dojść przyczyny wycieku, ale tam wyciek był po lewej stronie zmywarki, za płaszczem wodnym, a nie pod drzwiami.