Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala hb5 do siłowników somfy sgs501 problem z ustawieniami

sku0077 02 Mar 2017 00:32 1926 6
 • #1
  sku0077
  Level 2  
  Witam. A jak rozwiązać taka sytuacje?
  Zakupiłem centralę hb5 do siłowników somfy sgs501 bo centrala somfy padła. Ale.... po podłączeniu centrala nie wykrywa w jakiej pozycji jest ramię siłownika i w przypadku gdy otwieranie jest przerwane np w 1/3 pracy i załączy sie zamykanie to centrala hb 5 rusza z pełna prędkością i z takowa udeża w bramę lub ograniczniki

  Moderated By Marek J.:

  Wydzieliłem do nowego tematu...
  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.
  Zwróć również uwagę na pisownię...Bądź Polakiem :D

  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Niestety ta centrala jest przeznaczona TYLKO do siłowników ( lub bramy) wyposażonej w krańcówki i każda próba użycia z siłownikami bez krańcówek będzie skutkowała zonkami (albo opisanymi na początku albo takimi jak twój - nie do sensownego poprawienia - pomimo usilnych prób prostowania rzeczy przez sprzedawcę) i albo nauczysz się z tymi przypadłościami żyć albo wymień centralkę na taką bazującą wyłącznie na czasach i przeciążeniach:

  - którąś z firmowych ( np Nice MC424, albo wręcz oryginalna od Somfy) ale cena oscylująca w granicach 600 zł i wyżej lub
  - RSB-2S Woster - w miarę tania (okolice 300 zł z 3 pilotami) akcesoryjna centralka mogąca pracować we WSZYSTKICH możliwych trybach (1/2 skrzydla, z/bez krańcówek, zasilanie 12-36V).
 • #3
  sku0077
  Level 2  
  Witam. Masz racje. Centrale hb5 nie nadaje sie do siłowników somfy choć również masz racje ze sprzedawca obiecywał ze jest tak zaprogramowana ze będzie chodziła identycznie jak somfy. Zaproponował mi wymianę na centrale ETM. Widziałem na YouTube ze ktoś taka miał do siłowników somfy i było dobrze. Jutro zobaczymy jak odbiorę i zamontuje
 • #4
  sku0077
  Level 2  
  Witam. A wiec już mam przetestowane. Idealny zamiennik centrali somfy to ETM z firmy elektrobim, idealnie współpracuje z silownikami somfy AGD 501. Hb5 niestety nie. Koszt centrali ETM 400 zł brutto
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Zamontowałem krańcówkę do skrzydła bramy Motor 1 bramy zgodnie z opisem Elektrobim i po naciśnieciu jednego guzika na pilocie brama się otwiera, natomiast podczas zamknięcia muszę nacisnąć dwa razy? czy tak powinno być?

  Zamontuj obie - na otwarciu i na zamknięciu - dopiero wtedy znikną wszelkie podwójne kliki.
  Quote:
  siłownik (brama zamknięta)-trzpień maksymalnie wysunięty ma luz

  Nie powinna mieć luzu - ale wszystko zależy od ustawienia. Jeśli jest krańcówka - tak ją ustaw coby brama się deliktnie docisnęła do odboju (przy mało precyzyjnych samodzielnych krańcówkach na siłowniku lub na skrzydle/odboju takie dokładne ustawienie może być słabo wykonalne ale - widziały gały co brały).
  Jeśli z tej strony nie ma krańcówki i siłownik dojeżdża do własnego skrajnego położenia - pozostaje zmienić nieco wymiary montażowe (przy luzie na zamknięciu wystarczy zmniejszyć wymiar równoległy do zamkniętej bramy).

  PS. Do sku - to w końcu E....im dorobił się normalnej centralki..... :) , jeśli ta twoja była z obudową i trafem to dobra cena.
 • #6
  sku0077
  Level 2  
  Witam. Tak centrala gotowa do podłączenia ETM 400 zł brutto
 • #7
  Elektrobim

  Level 15  
  [quote="kotbury"]
  Quote:

  PS. Do sku - to w końcu E....im dorobił się normalnej centralki..... :) , jeśli ta twoja była z obudową i trafem to dobra cena.

  Już od ponad 2 lat ją mamy. :)