Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: - Problem z skonstruowaniem Subwoofer-a 350W 8 Ohm

23 Mar 2017 22:37 702 19
  • Poziom 7  
    Witam
    Proszę o pomoc co powinienem zakupić i jak podłączyć, aby zbudować Subwoofer.
    Mam głośnik 350W 8Ohm i chciałbym zrobić dobry Subwoofer.
    Lecz niestety kompletnie nie wiem jak się zabrać za zbudowanie owego Subwooferka

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

proszę o pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Nie warto samemu konstruować subwoofera. To bardzo skomplikowany temat, trzeba dobrać obudowę. Głośnik też musi być odpowiedniego typu.

Przy 350W to wydasz pewnie kilkaset złotych na wzmacniacz tej mocy. Jak huknie to szyby sie zatrzęsą na całej ulicy. Tylko że dźwiek będzie kiczowatej jakości na takim głośniczku.
    Jeśli chcesz się pobawić to potrzebujesz:
    - obudowę głośnika żeby nie skakał po podłodze i nie pierdział
    - wzmacniacz audio dużej mocy
    - zasilacz o odpowiednim napięciu i z zapasem mocy, przy dużym wzmacniaczu powinien być symetryczny np 2x24V, a także zrobiony na transformatorze i z filtrem na kondensatorach aby nie było szumów
    - opcjonalnie filtr dolnoprzepustowy aby wyciszał niebasowe dźwięki
  • Poziom 16  
    Podaj dane z nalepki, oznaczenie głośnika, może jakieś foto to coś może dobierzemy. Od biedy na oko też da się coś zaprojektować ale cudów nie oczekuj.
  • Poziom 7  
    parametry głośnika mego głośnika - (Altronic SP 250) :
    - 10" Subwoofer
    - Max Power 350W
    - Impedance 8 Ohm
    - 250 mm
    - 30 OZ Magnet
    - Voice Coil(al) 2"
    - P.P Injection cone rubber edgge
    Re: - Problem z skonstruowaniem Subwoofer-a 350W 8 Ohm Re: - Problem z skonstruowaniem Subwoofer-a 350W 8 Ohm Re: - Problem z skonstruowaniem Subwoofer-a 350W 8 Ohm

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

pomoże ktoś ? Plis - cena tutaj nie gra roli. Chce zbudować coś dobrego
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Dobrego nie zbudujesz, wiedza na temat konstrukcji obudów głośników nie jest ogólniedostępna. To tajemnice producentów na których zarabiają (+ dużoooo mitów).

Poszukaj wzmacniacza audio dobrej jakości i opisów jak obliczyć obudowę.
    Ewentualnie jak chcesz po prostu zrobić sam, to kup gotowy tzw kit wzmacniacza audio np w sklep.avt.pl
  • Poziom 7  
    Próbuje tym programem WinISD. Ale wskazuje mi duże parametry (180 l ?)
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 27  
    Głośnik 350W i dziwisz się że 180L? Kształt wewnetrzny ma też znaczenie itp. Jeśli nie wpisałeś że głośnik ma przenosić tylko niskie częstotliwości, to obliczyło Ci nieprawidłową obudowę.
  • Poziom 7  
    tylko obudowa zamknięta czy otwarta - jak ją wyliczyć ? :(
  • Poziom 43  
    Kolego strikexp - mam prośbę - Nie pisz zanim się nie zastanowisz.
    To co napisałeś do tej pory to raczej Twoje (i tylko Twoje) rozmyślania, nie mające w każdym razie podstaw w praktyce.
    strikexp napisał:
    wiedza na temat konstrukcji obudów głośników nie jest ogólniedostępna.
    Powyżej sztandarowy przykład bzdury jaką przedstawiłeś jako pewnik. Na pewno nie jest to prawdą, tym bardziej, że już w następnych zdaniach sam sobie zaprzeczasz:
    strikexp napisał:
    W jaki to niby sposób można obliczyć poprawnie obudowę, skoro jak twierdziłeś chwilę wcześniej jest to wiedza niedostępna dla zwykłego śmiertelnika?
    Podobnych stwierdzeń w Twoich postach jest więcej - celowo nie będę tu ich przytaczał, bo sam powinieneś się nad tym zastanowić - nad tym co piszesz i w stosunku do kogo.
    Szczególnie rozbawił mnie post #8 - zupełnie bez zastanowienia przyjąłeś, że dla 25cm głośnika obudowa 180 litrów jest odpowiednia... Oblicz więc sobie jakiej wielkości musiała by być taka obudowa i (ponownie o to proszę) się zastanów nad tym co piszesz.

Co do tematu - Nie znam żadnego symulatora do obliczania obudów głośnikowych, który podałby poprawne dane w wypadku niepełnych parametrów głośnika - te są niezbędne, by w ogóle móc z jakiegokolwiek programu symulacyjnego korzystać i uzyskać jakiekolwiek wiarygodne wyniki...
    Na pewno do nich należy użyty w symulacji program jaki zastosował Autor tematu.

Dalej - co prawda przedstawiony w temacie głośnik nie należy do cudów konstrukcji elektroakustycznych ale coś z niego będzie można uzyskać.
    Najprościej (jak pisał Kolega wyżej) jest zaaplikować go do obudowy zamkniętej (pojemność ok. 40-50 litrów powinna wystarczyć moim zdaniem), jednak można i inaczej - oszacować porównawczo objętość obudowy BR dla głośnika o takiej średnicy, zmierzyć rezonans głośnika i stroić tunel na tą częstotliwość. Na pewno szału nie będzie, ale może dać lepszy efekt, niż praca w obudowie zamkniętej (szczególnie gdy ma to być subbas).
    Sprawa wzmacniacza: Nie liczyłbym, ze ten głośnik wytrzyma traktowanie go mocą 350W. To fizycznie nierealne - zwłaszcza w tej klasie głośnika. Co najwyżej może 1/4 - góra 1/3 tej mocy to wszystko co można bez obaw mu podać. Wzmacniacz subwoofera musi mieć na pokładzie filtr dolnoprzepustowy (najlepiej gdy będzie to filtr aktywny). Musi mieć też wejście o parametrach umożliwiających podłączenie go do wzmacniacza kolumn głównych - przydała by się informacja jaki to sprzęt.
    Na forum i w sieci można bez większego trudu znaleźć gotowe schematy, cy nawet zmontowane i gotowe do montażu w obudowie głośnika panele spełniające te warunki.
    Ode mnie tyle - może chociaż pomoże to Autorowi w zrozumieniu podstawowych spraw.
  • Poziom 16  
    Tak po pierwsze to już ktoś poruszał temat tego głośnika: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic616960.html
    albo
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic562503.html gdzie można znaleźć jego dokładne parametry.

Z fs=28Hz wynika, że dałoby się zejść nisko z basem gdyby nie wysokie Qts, które według zasad starej szkoły wyklucza głośnik z zastosowania w obudowie bass-reflex albo chociaż ogranicza poważnie. Nie dziwi wynik objętości 180l w programie komputerowym

Nie korzystałem z programu winISD ale na moje oko możesz spróbować zrobić skrzynię- obudowę zamkniętą o objętości około 50-60l i wypełnić całkowicie np. wełną szklaną etc. jako wytłumienie.
  • Poziom 7  
    dziękuje wszystkim za pomoc. Spróbuje zbudować obudowę zamkniętą ok 50 l. Tylko nwm jaki zasilacz dać, bo tak jak kolega wspomniał powyżej także wątpię że głośnik wytrzyma stała 300 W
  • Poziom 43  
    Moc można w duym (niestety) przybliżeniu oszacować na podstawie średnicy cewki głośnika. W tym wypadku jednak bym nie zawierzał tej metodzie - nie ta klasa, nie to wykonanie, nie te materiały.
    Jak pisałem - moim zdaniem 1/3 z tych 300 to szczyt możliwości, a i tak podchodziłbym niezwykle ostrożnie do tego wyniku.
    Wytrzymałość mocowa każdego głośnika zależy od wielu czynników i ograniczeń konstrukcyjnych - w tym konkretnym wypadku największym ograniczeniem jest jakość /klasa głośnika - nie oszukujmy się, to jest głośnik z gatunku takich, co mają przede wszystkim wyglądać (stąd ta udająca metalową membrana - sprawia wrażenie solidności). Do tego należy mieć na uwadze zastosowane materiały, kleje czy możliwości amplitudowe wynikające z konstrukcji i wykonania zawieszeń układu drgającego.
    Wydaje mi się, że w tym zastosowaniu dobrym wyjściem byłoby zastosowanie wzmacniacza opartego na TDA7294 - moc realna tej kostki to ok. 60-70W (przy niskich zniekształceniach nie da się więcej uzyskać), a szczytowa ok. 100 - powinno być więc w miarę bezpiecznie.
    Oczywiście (jak Kolega wyżej napisał - ja nie znalazłem tych tematów, stąd moja ostrożność w poprzedniej wypowiedzi) najlepiej będzie się sprawować w zamkniętej obudowie o objętości (netto) ok. 50 litrów, a wypełnienie wnętrza (oby tylko zapewnić brak kontaktu z membraną!) wytłumieniem (wełna mineralna najlepiej chyba) powinna "dać" dodatkowe kilka litrów.
  • Poziom 27  
    398216 Usunięty napisał:
    Kolego strikexp - mam prośbę - Nie pisz zanim się nie zastanowisz.
    To co napisałeś do tej pory to raczej Twoje (i tylko Twoje) rozmyślania, nie mające w każdym razie podstaw w praktyce.
    strikexp napisał:
    wiedza na temat konstrukcji obudów głośników nie jest ogólniedostępna.
    Powyżej sztandarowy przykład bzdury jaką przedstawiłeś jako pewnik. Na pewno nie jest to prawdą, tym bardziej, że już w następnych zdaniach sam sobie zaprzeczasz:
    strikexp napisał:
    W jaki to niby sposób można obliczyć poprawnie obudowę, skoro jak twierdziłeś chwilę wcześniej jest to wiedza niedostępna dla zwykłego śmiertelnika?
    Podobnych stwierdzeń w Twoich postach jest więcej - celowo nie będę tu ich przytaczał, bo sam powinieneś się nad tym zastanowić - nad tym co piszesz i w stosunku do kogo.
    Szczególnie rozbawił mnie post #8 - zupełnie bez zastanowienia przyjąłeś, że dla 25cm głośnika obudowa 180 litrów jest odpowiednia... Oblicz więc sobie jakiej wielkości musiała by być taka obudowa i (ponownie o to proszę) się zastanów nad tym co piszesz.

Takiego wycinania słów z kontekstu i pieniactwa to nawet nie chce mi się komentować.

@matikformatykret
    Zasilacz to musisz sobie obliczyć z: mocy wyjściowej wzmacniacza, jego sprawności czyli realnego poboru mocy i dać jeszcze trochę zapasu.
    Do układów audio to raczej tylko transformator się nadaje. Bynajmniej jeśli nie chce się grubo przepłacać.
    Jesli dobrze pamiętam to transformatory toroidalne maja większą sztywność czyli dają stabilniejsze zasilanie. Takiego powinieneś użyć, ale razem z odpowiednimi kondensatorami filtrującymi. Musisz sam doczytać jak się je dobiera.

Moderowany przez telecaster1951:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• Poziom 7  
    a CZY MÓGŁBYM UŻYĆ GOTOWY PODOBNY ZASILACZ. jEŚLI TAK, TO JAKI NAJLEPIEJ ? NP. link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18/trymer01
  • Poziom 43  
    Gdzie ma pracować ten subwoofer? W samochodzie?
  • Poziom 27  
    Po pierwsze zapoznaj się z terminem TRUE RMS. Te napisy na sprzęcie audio na ogół to zwykła ściema.

Wzmacniacz samochodowy jest tani bo... nie ma zasilacza. Wzmacniacz audio musi być zasilany stabilnym napięciem bez zakłóceń. To nie jest proste już dla minimalnych mocy a co dopiero mówić o 350W.
    Jeśli chcesz oszczędzić to zbuduj transformatorowy na starych kondensatorach. Jeśli chcesz mieć gotowca to szukaj gotowego zasilacza transformatorowego z filtrem.
  • Poziom 7  
    subwoofer miałby działać w domu i byłby podłączony do zasilacza komputerowego. Czu można go do niego podłączyć. Przepraszam. Kompletnie sie nie znam
  • Poziom 43  
    Wszystko można, ale po co? W tym wypadku (domowy sprzet) stosowanie wzmacniacza samochodowego i zasilacza od komputera jest całkowicie bez sensu - pomijając już klasę (o ile można tak mówić) tego wzmacniacza, jego parametry *nie mające przeważnie nic z realnymi) to taka ekwilibrystyczna konstrukcja jest po prostu nieekonomiczna - generuje dużo za dużo strat mocy. Raz - zamianę napięcia 230 na 12. Dwa - zamianę 12V zasilacza na (to już zależy od wzmacniacza) napięcie zasilające wzmacniacz (przeważnie, przy większych mocach, stosuje się tam przetwornicę podwyższającą napięcie) Do tego straty na przewodach połączeniowych (niskie napięcie to duży prąd - duży prąd to duże przekroje przewodów zasilania, lub... duże spadki napięcia na rezystancji połączeń) i straty samego wzmacniacza wynikające z jego sprawności....