Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ Dahlandera - złe działanie biegów

CamroC 10 Kwi 2017 23:58 1377 15
 • #1 10 Kwi 2017 23:58
  CamroC
  Poziom 3  

  Witam!
  Dzisiaj na zajęciach dostałem zadanie sprawdzenia pracy kolegów i naprawy błędów, które popełnili. Prześledziłem niniejszy schemat i plątaninę przewodów; po wielu próbach naprawiłem wszystkie błędy jakie dostrzegłem aż nadszedł czas podłączenia silnika do układu. Wszystkie styczniki reagowały identycznie jak było opisane pod schematem i teoretycznie wszystko powinno być w porządku, jednak silnik reagował tylko na włącznik odpowiadający za kierunek "do przodu" i włączniki "szybko" "wolno" gdzie wolno skutkowało wolnymi obrotami w przód, a szybko zmianą kierunku i szybszymi obrotami. Na włącznik "do tyłu" i przełączanie poszczególnych biegów za to reagował tylko cichym buczeniem i wyłączeniem zasilania na stycznikach po określonym odstępie czasu od załączenia. Przeglądaliśmy z nauczycielem układ ze schematem chyba 5 razy i żadnych błędów nie znaleźliśmy. Teraz jedyne co mi przychodzi do głowy to złe podłączenie uzwojeń w silniku, którego badanie robiliśmy kilka tygodni temu i nie jestem pewny ale mogliśmy lekko "zmodyfikować" pod inny układ. Chciałbym jednak zaczerpnąć jeszcze Waszej opinii w tym temacie.

  Poniżej zamieszczam schemat, na którym pracowaliśmy i opis układu.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

  Układ Dahlandera - złe działanie biegów

  Opis działania
  Przez naciśnięcie przycisku I wzbudza się stycznik Q11. Stycznik Q11 wybiera kierunek obrotów do przodu i po puszczeniu przycisku I podtrzymuje się poprzez swój łącznik pomocniczy 14-13 i przycisk 0. Poprzez Q11/44-43 są czynne przyciski III i IV dla prędkości obrotowych. Przycisk III wzbudza Q17, który podtrzymuje się poprzez swój styk 14-13. Przycisk IV uruchamia styczniki Q23 i Q21 dla wysokich obrotów. Łącznik pomocniczy Q21/21-22 czyni nieczynnym przycisk III dla niskich obrotów. Dla zmiany prędkości obrotowej lub kierunku obrotów musi zostać ponownie naciśnięty przycisk 0.

  Dobór wielkości styczników
  Q11, Q12 = I2 (niskie i wysokie obroty)
  F2, Q17 = I1 (niskie obroty)
  F1, Q21 = I2
  Q23 = 0,5 x I2(wysokie obroty)

  Sterowanie
  0: zatrzymanie
  I: DO PRZODU (Q11)
  II: DO TYŁU (Q12)
  III: WOLNO (Q17)
  IV: SZYBKO (Q21 + Q23)

  0 15
 • #2 11 Kwi 2017 06:05
  rb401
  Poziom 33  

  CamroC napisał:
  Teraz jedyne co mi przychodzi do głowy to złe podłączenie uzwojeń w silniku


  O ile pierwszy objaw tj, zmiana kierunku przy zmianie niskie/wysokie jest prawdopodobna w świetle pomylenia podłączeń na silniku, to drugi objaw tj. brak obrotów do tyłu, jest bardzo zagadkowy. O ile oczywiście wykluczymy tak prozaiczną przyczynę jak brak przejścia jednej z faz przez styki główne Q12 lub przerwa w ich połączeniach.

  W zasadzie to układ zmiany kierunku zamienia tylko L1 z L3, czyli jeśli jest pole wirujące i silnik ładnie kręci (pomijając chwilowo że zmienia kierunek przy zmianie ilości biegunów), to zamiana faz tylko zmieni ten kierunek na przeciwny.
  W układzie sterowania dla układu zmiany prędkości też jest pełna symetria ze względu na kierunek (styki Q11 i Q12 zasilające układy zmiany prędkości są równolegle).

  Osobiście bym dla eksperymentu na początku zamienił wzajemnie L1 i L3 np. na wyjściu bezpieczników i sprawdził czy objawy będą nadal występowały przy tych samych naciśnięciach przycisków (czyli I kręci, II nie kręci) ale przy faktycznie przeciwnym kierunku obrotów silnika. Jeśli tak, to by wskazywało że ewidentnie coś jest namieszane między układami kierunku i szybkości. A dopiero później ewentualnie sprawdził bym podłączenie na silniku.

  0
 • #3 11 Kwi 2017 08:36
  CamroC
  Poziom 3  

  Przypomniałem sobie jeszcze że silnik jest wyposażony w hamulec (według nauczyciela elektromagnetyczny) włączony w tym przypadku pod N i L3. Może właśnie hamulec przy zamianie faz blokuje silnik i wystarczy przepiąć go na L2? Może to by rozwiązało problem startu na biegu do tyłu, choć nadal nie wyjaśnia zmianę kierunku przy przełączaniu prędkości.

  0
 • #5 11 Kwi 2017 09:31
  rb401
  Poziom 33  

  CamroC napisał:
  choć nadal nie wyjaśnia zmianę kierunku przy przełączaniu prędkości.


  To akurat nie jest wielka filozofia. Wystarczy zamienić ze sobą jakiekolwiek dwa odprowadzenia z jednej strony silnika, by ze zmianą układu połączeń zmieniał się kierunek. Po prostu trzeba sprawdzić czy UVW (kolejność ważna) z lewej strony dostają te fazy w tej samej kolejności co odprowadzenia UVW z prawej. Lub prościej mówiąc, idąc z U1 przez styczniki musimy dojść do U2 (tak samo dla V i W).

  Ten hamulec obadaj ale zmiana fazy tu nie powinna nic zmienić (hamulec jest jednofazowy jak piszesz).

  0
 • #6 11 Kwi 2017 21:01
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Schemat jest poprawny (jedynie niekonsekwencja nazewnictwa wyłączników termicznych: zamiast F2 i F21 powinno być F21 i F22 aby zaznaczyć równoległość i rozdzielność tych zabezpieczeń)
  Wracając do problemu głównego: skoro praca "do przodu" i "wolno" lub "szybko" przebiega bez zakłóceń (według założeń: odpowiednia szybkość, pobór prądu, wyłączenie hamulca...itd), a zmiana kierunku odbywa się poprzez styczniki Q11 lub Q12 to winowajcą problemu jest brak przejścia wszystkich 3 faz od F1 do punktu rozdziału (wejścia styczników Q17/Q21).
  Trzeba sprawdzić "tory prądowe" (połączenia przewodowe, styki stycznika) dla stycznika Q12.

  0
 • #7 12 Kwi 2017 08:39
  kkas12
  Poziom 41  

  CamroC napisał:
  Na włącznik "do tyłu" i przełączanie poszczególnych biegów za to reagował tylko cichym buczeniem i wyłączeniem zasilania na stycznikach

  kkas12 napisał:
  Zastanów się jak ten hamulec działa, czyli co się musi stać by zaczął hamować?
  pafciowaw napisał:
  ...skoro praca "do przodu" i "wolno" lub "szybko" przebiega bez zakłóceń (według założeń: odpowiednia szybkość, pobór prądu, wyłączenie hamulca...itd), a zmiana kierunku odbywa się poprzez styczniki Q11 lub Q12 to winowajcą problemu jest brak przejścia wszystkich 3 faz od F1 do punktu rozdziału (wejścia styczników Q17/Q21).
  Trzeba sprawdzić "tory prądowe" (połączenia przewodowe, styki stycznika) dla stycznika Q12.
  Czyli...
  Pytanie pomocnicze: dlaczego zabezpieczenie termiczne wyłącza układ?

  0
 • #8 12 Kwi 2017 20:05
  mychaj
  Poziom 30  

  Co uruchamia ten hamulec? Jak on jest sterowany? Bo że jest na 230V to już wiem...

  0
 • #9 12 Kwi 2017 20:23
  CamroC
  Poziom 3  

  @kkas12 Wyłącza bo jest zwarcie, a przynajmniej tak nam sugerował inny nauczyciel. Problem w tym, że nie znaleźliśmy żadnego błędu w podłączeniu układu. Będę musiał sprawdzić silnik.

  @mychaj Hamulec zwykle hamuje, chyba że ma jakąś inną funkcję... jestem tylko uczniem 3 klasy technikum energetycznego, który nie powinien mieć według programu styczności nawet z głupim przewodem bo przecież ktoś mądry w ministerstwie wymyślił, że technik ma LICZYĆ, a nie dłubać w bezpiecznikach. Steruje się sam, ew. przez dźwignię na silniku - nie przykładałem specjalnie uwagi do tego elementu.

  Dzięki wszystkim za zainteresowanie i rady. Dam znać co z tego wyszło przy najbliższej okazji (niestety te zajęcia mam tylko w poniedziałki).

  0
 • #10 12 Kwi 2017 20:30
  mychaj
  Poziom 30  

  Nie koniecznie - są takie które "łapią" na podanie napięcia i takie które "luzują" na podanie napięcia, są tez takie które maja łożyska kierunkowe - obrót tylko w jedna stronę.

  Cytat:
  nie przykładałem specjalnie uwagi do tego elementu.

  Moim zdaniem błąd - warto sprawdzić jak on działa.

  0
 • #11 12 Kwi 2017 22:01
  rb401
  Poziom 33  

  CamroC napisał:
  Wyłącza bo jest zwarcie, (...) Będę musiał sprawdzić silnik.


  Trochę to mało logiczne, bo jak pisałeś, silnik działa poprawnie zarówno w trójkąt jak i podwójną gwiazdę.
  Gdyby było zwarcie wybijało by natychmiast bezpieczniki na wejściu. Tak jak koledzy wyżej wspominają objaw "buczenia" wygląda na brak jednej z faz na silniku, lub zablokowanie wału hamulcem i z tego wynikające przeciążenie. Zwarcie np. w uzwojeniach, wyklucza poprawna praca silnika w dwóch wariantach prędkości.

  Oczywiście hipotetycznie może powstać sytuacja przy zamienieniu odprowadzeń między grupami U1W1V1 a U2V2W2, tak że układ przestaje być Dahlanderem a robi się jakiś kompletny dziwoląg (zamiana wyłącznie wewnątrz jednej z tych grup, skutkuje jedynie zmianą kierunku obrotów).
  Ale tu by i tak panowała jakaś niezależność objawów względem kolejności faz.
  By całkowicie wykluczyć jakieś takie możliwości totalnych błędów w połączeniach silnika, proponowałem wyżej ten test z zamianą L1 i L3 na bezpiecznikach i obserwacja objawów po tej zmianie. Jeśli nadal po naciśnięciu przycisku II silnik buczy a przy przycisku I działa na dwóch prędkościach (choć będzie kręcił się odwrotnie niż przed zamianą), to całkowicie "uniewinnia" silnik. I kieruje podejrzenie na układ kierunku, będącym tu przecież całkowicie niezależnym obwodem, w zasadzie zamieniającym tylko L1 z L3 . Lub hamulec, np. przypadkiem włączony na fazę której z jakieś przyczyny brakuje.

  A to że silnik zmienia kierunek przy zmianie prędkości, to w tej chwili drobiazg, do skorygowania w minutę.

  0
 • #12 12 Kwi 2017 22:31
  mychaj
  Poziom 30  

  Mało danych - a ja bym stawiał na to że hamulec sterowany jest tylko przez Q11, przy załączeniu Q12 już nie.

  0
 • #13 12 Kwi 2017 22:43
  CamroC
  Poziom 3  

  @mychaj Hamulec ma bezpośrednie połączenie z wyjściem bezpieczników, więc średnio rozumiem jakby to miało wyglądać.

  0
 • #14 12 Kwi 2017 22:51
  mychaj
  Poziom 30  

  Wrzuć schemat całego tego bałaganu oraz kilka fotek - bo tak to nie ma sensu, to jest wróżenie z fusów i szklanej kuli - zgadywanka komu się uda.

  Cytat:
  . Przeglądaliśmy z nauczycielem

  A to jest powód do zmartwień.

  1
 • #15 13 Kwi 2017 19:19
  Radiowiec 2
  Poziom 31  

  Ja zaczął bym od sprawdzenia przebiegu poszczególnych faz na silnik podczas jazdy do przodu i do tyłu. Może być taka sytuacja że zestyk na przełączniku odpowiedzialnym za kierunek jazdy nie podaje napięcia na jednym z kierunków. Nie ma jednej fazy i silnik nie kręci. Pozdrawiam!

  0
 • #16 24 Kwi 2017 13:41
  CamroC
  Poziom 3  

  Dzisiaj dzięki Waszym wskazówkom udało się naprawić błędy i układ działa jak powinien. Po trzech godzinach niepotrzebnego przestawiania przewodów, tak aby wejścia/wyjścia pasowały do schematu okazało się że:
  -jedna z faz na Q17 wyśliznęła się z zacisku,
  -brakowało 2-3 przewodów w układzie sterowania,
  -drugi "zestaw" uzwojeń jest podłączony odwrotnie w silniku.

  Dodaję fotki z gotowym układem. Wiem... plątanina straszna ale szkoły nie stać na ciągłe kupowanie korytek, które ktoś niszczy. Grunt że działa.

  Układ Dahlandera - złe działanie biegów

  Na niebiesko zaznaczony jest bezpiecznik, który zastępuje płytkę rozgałęźną potrzebną do prawidłowego podłączenia "0" (trzy przewody na wyjściu przełącznika by się nie zmieściły)

  Układ Dahlandera - złe działanie biegów

  Tutaj nasz patent na łączenie silnika z układem. Uzwojenia podłączone są zaczynając od prawej strony. Strzałką zaznaczyłem U2 i W2, które trzeba było zamienić miejscami.

  Dziękuję za pomoc i wszelkie wskazówki.
  Pozdrawiam

  1