Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy podgrzewacz wody 400V

krzysiek98977 11 Kwi 2017 21:40 717 12
  • #1 11 Kwi 2017 21:40
    krzysiek98977
    Poziom 2  

Witam. Mam moc przyłącza 12kW, głównym zabezpieczeniem w rozdzielnicy jest RCD 40A. Hydraulik polecił zamontować przepływowy podgrzewacz wody. Mam pytanie czy do takiego przydziału mocy mogę kupić podgrzewacz około 12kW lub mocniejszy? Nie chcę żeby wyzwalało zabezpieczenia w złączu. Będzie on używany do umycia dłoni, jakiś szybki prysznic, kiedy nie będzie czasu napalić w piecu. Słabszych nie chcę kupować z racji na ich niską efektywność. Druga sprawa jest taka, że do łazienki nie został poprowadzony przewód siłowy. Wystarczy przekrój 2.5mm i bezpiecznik np s193 B16 lub B20?

0 12
  • #2 11 Kwi 2017 21:51
    niewolno2
    Poziom 39  

Skoro przydział mocy masz 12kW i przepływowy podgrzewacz wody też ma 12kW to gdzie podłączysz resztę urządzeń? Sprawa druga to jak daleko masz oddalony punk poboru wody od podgrzewacza?

0
  • #3 11 Kwi 2017 21:54
    danielkk
    Poziom 31  

Przy zasilaniu 3 fazowym 400V dla 12kW przy cos fi prad wynosi ok 22A dla jednej fazy to 52A.

Nie sądze żeby to był dobry pomysł z takim podgrzewaczem tej mocy. Co w przypadku jeśli w tym samym czasie ktoś będzie gotował wode w czajniku elektrycznym, pralka,lodowka, TV?

0
  • #5 11 Kwi 2017 21:57
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

krzysiek98977 napisał:
    Witam. Mam moc przyłącza 12kW, głównym zabezpieczeniem w rozdzielnicy jest RCD 40A.

To nie jest zabezpieczenie główne.

krzysiek98977 napisał:
    Hydraulik polecił zamontować przepływowy podgrzewacz wody.

To niech jeszcze poleci zwiększenie przydziału mocy i przerobienie instalacji elektrycznej wewnątrz domu.

krzysiek98977 napisał:
    Mam pytanie czy do takiego przydziału mocy mogę kupić podgrzewacz około 12kW lub mocniejszy?

Przy obecnym stanie nie możesz.

krzysiek98977 napisał:
    Nie chcę żeby wyzwalało zabezpieczenia w złączu. Będzie on używany do umycia dłoni, jakiś szybki prysznic, kiedy nie będzie czasu napalić w piecu. Słabszych nie chcę kupować z racji na ich niską efektywność.

A jak sobie to wyobrażasz? Podgrzewacz wykorzystuję całą (a może nawet większą) moc przyłączeniową. W domu masz jeszcze inne odbiorniki.

krzysiek98977 napisał:
    Druga sprawa jest taka, że do łazienki nie został poprowadzony przewód siłowy.

Czego od nas oczekujesz?

krzysiek98977 napisał:
    Wystarczy przekrój 2.5mm i bezpiecznik np s193 B16 lub B20?

Nie, nie wystarczy.
    Przewód co najmniej o przekroju 4mm².

0
  • #6 11 Kwi 2017 22:21
    krzysiek98977
    Poziom 2  

niewolno2 napisał:
    Podgrzewacz 9kW spokojne wystarczy zakładając że punk poboru wody nie jest w drugim końcu domu.

Dziękuję, o to mi chodziło, podgrzewacz będzie w łazience lub w kotłowni pod łazienką, także krótka droga wody. W domu nie planuję indukcji, oświetlenie jest w pełni ledowe, także pobór mocy nie jest jakoś duży.

0
  • #7 11 Kwi 2017 22:24
    niewolno2
    Poziom 39  

Co się tyczy przepływowych podgrzewaczy wody generalnie producenci podają w instrukcji jakie zabezpieczenie i jaki przekrój przewodu należy zastosować, jeżeli takowej informacji brak to kumaty elektryk z tym sobie poradzi ;). Znajomy montował podgrzewacz wody 7,5kW i jest zadowolony, w prawdzie "d..." nie urywa ale jemu wystarcza.

0
  • #9 11 Kwi 2017 23:27
    niewolno2
    Poziom 39  

michu14031 napisał:
    A nie lepiej było by założyć mały bojler ?? w piwnicy i podłączyć pod istalacje
    Jest to zawsze jakaś opcja, wszystko zależy od właściciela pomysłu.

0
  • #11 12 Kwi 2017 10:44
    krzysiek98977
    Poziom 2  

michu14031 napisał:

Owszem, w kotłowni będzie bojler 140l z grzałką, ale np. do prysznica nie warto grzać całego bojlera.

0
  • #12 12 Kwi 2017 16:27
    WojcikW
    Poziom 38  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Daj zdjęcia jak ty to widzisz, rzadko widuję punkt 3 fazowy w łazience mieszkaniowej.
    Zrób sobie w domu to będziesz oglądał codziennie.

krzysiek98977 napisał:
    michu14031 napisał:

Owszem, w kotłowni będzie bojler 140l z grzałką, ale np. do prysznica nie warto grzać całego bojlera.
    Pewnie, że nie warto. Najlepiej mieć bojler, przepływowy podgrzewacz i myć się w misce. Te trochę wody można zagrzać w czajniku.

3
  • #13 12 Kwi 2017 19:02
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Czy przepływowy podgrzewacz wody 9kW będzie wystarczający - jak sugeruje kol. niewolno2 - to zależy też od oczekiwań użytkownika. Moim zdaniem do prysznica to mało.
    W temacie Link Przepływowe podgrzewacze wody przy 16 KW. jest garść informacji, które mogą być użyteczne.

WojcikW napisał:
    .....Najlepiej mieć bojler, przepływowy podgrzewacz i myć się w misce. Te trochę wody można zagrzać w czajniku.

Znam takich, który mają przepływowy, który niedostatecznie dogrzewa wodę i dlatego do mycia zagrzewają ją w czajniku. Czy będzie tak u kol. krzysiek98977 to czas pokaże.

pzdr
    -DAREK-

0