Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilacz awaryjny UPS Ever CDS 700 - zwarcie podczas wymiany baterii

24 Kwi 2017 10:47 2883 14
  • Poziom 16  
    W dniu wczorajszym wymieniałem baterię w starym UPS. Chciałem zdjąć zabezpieczenie złącza "+" na akumulatorze śrubokrętem i niestety zetknąłem się z obudową urządzenia. Krótkie cyk mały dymek i urządzenie już nie wstało. Nie wiem co dokładnie się przepaliło bo nie widać dokładnie osmolenia. Ale ten UPS na służyć jako awaryjne zasilanie pompy i pieca gazowego w sytuacji braku zasilania bo był on wyposażony w przebieg pełnego sinusa. Ale zanim się wezmę za naprawę nie potrzebuję zasilania w czasie rzeczywistym. Czy mogę sobie wymontować z tego zasilacza potrzebne elementy jak np, transformator, falownik itp by otrzymać po podpięciu akumulatora na wyjściu pełnego sinusa? Posiada ktoś jakiś schemat? Na pewno w tej elektronice są moduły potrzebne do detekcji stanu zasilania czy poziomu naładowania akumulatora a dla mnie jest to zbędne bo na pewno taki system stanowi dodatkowe obciążenie dla akumulatora. Można coś takiego zrobić "analogowo" czy musi być to moduł cyfrowy? A może da się to zrobić za pomocą arduino? Jestem zupełnie zielony. Wiem jak zamienić prąd przemienny na stały ale w drugą stronę to jeszcze nie robiłem. Proszę o pomoc.

Zasilacz awaryjny UPS Ever CDS 700 - zwarcie podczas wymiany baterii

• AdexAdex
  • Poziom 19  
    Zobacz też czy na płytce nie upaliło ścieżki masy.
  • Poziom 35  
    Witam
    huluk napisał:
    W pierwszej kolejności sprawdź bezpieczniki.

Sprawdź też płytkę od strony druku. Może tam, uległa przepaleniu jakaś ścieżka.
    Pozdrawiam
  • AdexAdex
  • Poziom 16  
    No przyglądałem się, ale naprawdę nic nie widzę. W sumie ten zasilacz był kupiony na allegro za 60 zł więc w sumie nie mam 100% gwarancji, że bł sprawny przed zmianą baterii. Załączam zdjęcia płytki z dwóch stron.

• Poziom 16  
    Bezpieczniki rurkowe są całe. Zacząłem szukać przerwanego obwodu - nie znalazłem. Podłączyłem jeszcze raz i włączyłem. Zaczęło iskrzyć strzelać i kopcić w zaznaczonym miejscu aż ścieżka wyszła z płytki. Czy to znaczy , że mam zrobić dodatkowy obwód omijający to miejsce za pomocą innego przewodu?
  • Poziom 31  
    Raczej nie. Tą ścieżką nie powinny płynąć tak duże prądy aby się wypaliła. Czy po włączeniu UPS przez ten moment pracował poprawnie? Jeśli tak, to można zmierzyć jaki prąd nią płynie. Podłączony był sprawny, naładowany akumulator? Prawdopodobnie gdzieś jest zwarcie. Trzeba przemierzyć elementy idąc jej śladem.
  • Poziom 16  
    No i tu problem się komplikuje. Ścieżka się rozgałęzia - jedna z nich prowadzi do jakiegoś chipa. Podejrzewam, że ciężko będzie zlokalizować usterkę. A wracając do mojego pytania jeśli prąd można wyprostować za pomocą kilku diod to może to może da się łatwo zmienić prąd stały na zmienny wykorzystując części z tego UPS-a. PS. Zależy mi na pełnej sinusoidzie.
  • Poziom 28  
    Bezpieczniki akumulatora, to te dwa bezpieczniki na płytce, zielone z numerem 30, między czerwonym i czarnym przewodem akumulatora.
  • Poziom 36  
    Kolega chyba źle podłączył panel przedni UPS-a do płytki, te UPS-y tego nie lubią. Jednego Evera już tak załatwiłem (strzelił mikrokontroler). Nie wiem, jak - ale się stało.
  • Poziom 10  
    Popełniłem ten sam błąd - zwarcie + do masy na wyłączonym upsie podczas wymiany baterii. Teb ups nie ma chyba układu zabezpieczającego przed takim przypadkiem. Udało naprawić się płytę (połączenie ścieżki i wymiana bezpieczników 30A)? Czy są to zwykłe bezpieczniki samochodowe 30A 32V?
  • Poziom 1  
    Witam , podłącze się do tematu , bo może komuś jednak udało się taką usterkę naprawić.
    Swojego UPSa popsułem podobnie, ale dodam trochę danych.
    Mój UPS miał wyprowadzone na zewnątrz kabelki z krokodylkami +i -. Podłączany był do akumulatora zewnętrznego ( pod baterią foto/słoneczną). Ostatnio spadł mi krokodylek z klemy i dotknął do obudowy . Przeskok iskry dało się usłyszeć. (prąd popłynął z kondensatora na wejściu UPSa). Przed ponownym podłączeniem dla pewności zajrzałem do środka . Nie zauważyłem nic podejrzanego więc podłączyłem akumulator (do tego momentu nic się nie działo. Po wcisnięciu włącznika przepalił sie bezpiecznik i dokładnie ta sama ścieżka co u kolegów w opisie powyżej. Nie mam schematu ale pomierzyłem tyle co potrafiłem i znalazłem uszkodzone dwa tranzystory IRF1404. Polutowałem więc ścieżkę , wymieniłem bezpieczniki , wymieniłem tranzystory . Po podłączeniu niestety efekt taki sam czyli po wciśnięciu włacznika upalają się tranzystory bezpieczniki i ta ścieżka. TE tranzystory mnie zastanawiaja bo to sa końcowe i za nimi jest tylko transformator. Transformator sprawdziłem podłączając pod 230V - na wyjściu jest 17v , pracuje cicho i nie grzeje się więc uzwojenie wtórne raczej zwarć między zwojami nie ma . Może komuś juz się udało naprawić , a może ktoś posiada schemat to byłaby szansa pogłowić sie bardziej.
  • Poziom 35  
    Witam
    mlak napisał:
    TE tranzystory mnie zastanawiaja bo to sa końcowe i za nimi jest tylko transformator

Raczej zobacz co je steruje. Bo to właśnie niewłaściwe sterownie tych tranzystorów jest prawdopodobnie, powodem ich uszkodzenia. Pewnie są cały czas otwarte i dlatego te fajerwerki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Poległem... kupiłem przetwornicę z pełnym sinusem. Pozdrawiam