Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Castel Garden, B&S 15,5 HP - kontrolka ładowania nie gaśnie

27 Kwi 2017 23:18 4248 9
  • Poziom 9  
    Witam i proszę o pomoc, otóż jak w temacie mam traktorek z silnikiem Birggsa i świeci mi się kontrolka ładowania. Kilka lat temu ok. 5 , kupiłem go z tym felerem i tak pracował do tego roku. Sprawdzałem miernikiem ładowanie i było OK, 13,5V wystarczało żeby aku się doładowywał i palił bez najmniejszych problemów. W tym roku przyszedł jednak czas na remont silnika, dostał nowe pierścienie, uszczelnienie, remont głowicy, olej, nową świece i - ciężko mu było przekręcić silnikiem na tym akumulatorku. Podłączyłem mu prostownik i o wspólnych siłach ruszył i zaczął się docierać. Kontrolka ładowania oczywiście świeciła się ( jak zwykle)cały czas. Za każdym razem palił ciężko, aż w końcu sprawdziłem miernikiem a tu brak ładowania, padł regulator napięcia. Kupiłem nowy zabezpieczyłem go jeszcze 25A diodą i ładowanie wróciło do normy. Traktorek zaczął w końcu lżej palić ( oczywiście jak troszkę popracował ), ale kontrolka ładowania wraz się świeci. Pomyślałem jak remont to remont może by i to w końcu naprawić, bo jak jeszcze raz mi przestanie ładować to znów nie będę wiedział że jest feler. Problem polega na tym, że nie mam żadnego schematu do tego modułu a w dodatku nie mam pewności czy to jest prawidłowy moduł dla tego modelu, może komuś padł i założył to co miał, tak aby chodziło. Zaznaczę jeszcze że pozostałe kontrolki działają poprawnie. Może macie jakieś pomysły jak sobie z tym poradzić, może macie jakiś schemat tego modułu, żeby sprawdzić jak jest zrobiona ta kontrolka ładowania. Nie chciałbym stosować radykalnych przeróbek typu zamontowanie voltomierza itp. Proszę pomóżcie bo na forum nie znalazłem nic na ten temat. Załączam również zdjęcie modułu takie poglądowe które było na forum, z wyglądu identyczne z tym co jest w mojej kosiarce. Już teraz dziękuję za pomoc i czekam niecierpliwie bo sezon koszenia się zaczyna.
    PS
    Udało mi się zrobić zdjęcia z mojej kosiarki i załączam je aby było jasne co tak na 100% u mnie siedzi pod maską. Castel Garden, B&S 15,5 HP - kontrolka ładowania nie gaśnie Castel Garden, B&S 15,5 HP - kontrolka ładowania nie gaśnie Castel Garden, B&S 15,5 HP - kontrolka ładowania nie gaśnie Castel Garden, B&S 15,5 HP - kontrolka ładowania nie gaśnie
  • Poziom 24  
    Moduł nie wygląda na zbyt skomplikowany, pewnie średnio ogarnięty elektronik da radę go naprawić bez schematu. Obstawiam że do regulacji ładowania ulepiony jest tam jakiś komparator okienkowy lub inny twór na LM358 którego tam widać, steruje to zapewne jakimś elementem wykonawczym załączającym jeden z przekaźników. Podejrzewam, że kontrolka ładowania podpięta jest po prostu pod wyjście komparatora i ma za zadanie świecić, kiedy element wykonawczy jest wyłączony i tym samym podejrzewam, że problem nie kończy się na tej kontrolce, która zapewne składa się z rezystora i diody LED, tylko jest głębszy.
  • Poziom 9  
    Dziękuję kolego za zainteresowanie moim tematem, natomiast powiem tak - w swoim poście napisałem , że ładowanie jest i jest rozwiązane bardzo prosto, ty natomiast błysnąłeś inteligencją a nie zauważyłeś tego faktu. Gdybym miał to nieść do " średnio ogarniętego elektronika" to nie zawracał bym tu nikomu głowy pisaniem głupich postów. To że tam siedzi LM ja również zauważyłem, a że problem nie kończy się na samej kontrolce to jest oczywiste. Może nie jestem super elektronikiem ale radzę sobie, a tego posta po to napisałem, aby ktoś kto ma dostęp do jakiejś mapy na ten temat podzielił się i nie będę musiał ślepiąc po ścieżkach jak to jest zbudowane. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dokładnie tak, jest to panel kontrolny. Wczoraj wyjąłem panel na stół, podłączyłem do zasilacza i wykonałem kilka pomiarów przy różnych parametrach napięciowych (zasilania)- wszystko mi wskazuje na LM-a. Może w tym tygodniu zakupię scalaczek i podstawię. No cóż trzeba sobie radzić bez mapy, bo jak widzę, temat schematu nie jest prosty i oczywisty. Post obejrzało 100 osób, ale widać nie ma bardzo dostępu do takich rzeczy jak schematy, albo rzecz chroniona przeze serwisy, albo po prostu panel jest to elementem wymiennym, którego nikt nie naprawia tylko wymienia na nowy w przypadku awarii.
  • Poziom 43  
    Panel nie odpowiada za ładowanie. To tylko informacja dla operatora. Pokaż co masz w ładowaniu. Dioda czy moduł.
  • Poziom 9  
    Tak jak mówisz, jest to panel kontrolny, a o tym że ładowanie jest prawidłowe pisałem w moim pierwszym poście. Przeczytaj go uważnie. Nie mniej jednak problem ze świecącą kontrolką w moim przypadku jest niezależny od tego czy ładowanie funkcjonuje prawidłowo czy nie. Dlatego czepiłem się w końcu tej kontrolki.
  • Poziom 43  
    Czytałem nie masz ładowania. Naprawa panela tego nie naprawi. Najpierw sprawdzić czy z alternatora coś wychodzi.
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Naprawa zakończona sukcesem. Tak jak podejrzewałem uszkodzony był LM358. teraz kontrolka zapala się i gaśnie w okolicach 12,8V. Bardzo ładnie można to zaobserwować podłączając moduł na stole do zasilacza, trochę piszczy gdyż poodłączane są inne wtyki i moduł widzi błąd(uszkodzenie) ale nie przeszkadza to w tym żeby zaobserwować zasadę działania układu przy zmieniającym się napięciu zasilania.
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Temat narazie pozostawiam otwarty, gdyż może ktoś się znajdzie kto miałby schemat do takiego modułu. Warto go mieć bo ułatwiłby by pracę.