Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel versa 10 spalone kable konwertera do programowania

Marius2 09 May 2017 19:50 4875 38
Optex
 • #1
  Marius2
  Level 6  
  Witam.
  Jak trwoga to do boga a jak problem to - elektroda i zgodnie z ta maksymą jestem - ale od poczatku.
  Mieszkam za granicą wiec nie mogę zaprosić instalatora , ktory by pomogł więc proszę Was. Kupiłem Satel versa 10 , obudowe oc20 ,4 czujki BINGO, sygnalizator volta TI740, manipulator LCD i kable z konwerterem do programowania. Mogłem iść na łatwiznę i kupić tutejszy alarm ale wolę dać zarobić polakom. Połączyłem wszystko wg. schematu znalezionego na elektrodzie https://obrazki.elektroda.pl/4785043400_1384277559.jpg uruchomiłem alarm , podłączyłem konwerter do programowania i ..... kable się stopiły - kupa dymu i nic więcej. Alarm działa , nie mogę go uzbroić ponieważ każe mi wykonac identyfikację ekspanderów , ma też błąd sabotaż 31 wejscie TMP. Przyznam uczciwie że nie podłączyłem sabotażu skrzynki bo nie mam pojęcia jak. Mam pytanie co dalej z tym robić , gdzie popełniłem błąd, czy jest możliwe abym wysłał płyte komuś kto ją zaprogramuje ? Czemu te kable się zjarały ? Będę wdzięczny za każdą pomoc , każdą sugestię , przyjmę też każdą krytykę.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #3
  Marius2
  Level 6  
  Trochę się zaniepokoiłem stanem laptopa i właśnie skonczyłem sprawdzać porty - wszystko działa . Rozkręciłem też konwerter - nie widać żadnych skopceń itp. -spaliły się jedynie przewody białe i czarne na obu kablach. Dzięki za podpowiedzi. W wekend sprawdzę wszystko jeszcze raz .
 • #4
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Nie doprecyzowałeś, w jaki sposób podłączyłeś konwerter (zakładam, że USB-RS) do centrali. Powinieneś podłączyć RJ z brązowym kabelkiem. Mam nadzieję, że nie podłączyłeś (nawet na chwilę) końcówki PIN5 do 5 pinowego złącza centrali. Stopić się tak czy siak nie powinno.
 • #5
  Marius2
  Level 6  
  Witam i precyzuję- tak właśnie podłaczyłem oba białe kabelki do centrali. nie wiedziałem jak więc to wydało mi się logiczne. Dziś przejżałem elektrykę i wyszło kilka problemów .
  Okazało sie że w gniazdku którego użyłem do zasilenia transformatora uziemienie to fikcja - gniazdko je ma ale w ścianie jest kabel dwużyłowy! Co zrobić -pociągnąć odpowiedni kabel z gniazda siłowego bo to mam najbliżej, czy ewentualnie zmostkować uziemienie z zerem? Drugi problem to transformator - tam gdzie miało byc 16 v jest 18 a na 18 jest 20v- podłączyłem pod 18. Uruchomiłem alarm, wykonałem identyfikację ekspanderów, zmostkowałem tą nieszczęsną sabotażówkę obudowy i udało się uzbroić alarm. Niestety wraz z końcem odliczania wyje syrena, pojawia się komunikat -wejście nr 1 i 31 wejscie TMP. Po co czujnik sabotażu obudowy ma 3 kable - jak to normalnie podłączyć?
 • #6
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Kolego.. mam wrażenie, że system robisz dosłownie na pałę. A to jest coś, czego osobiście totalnie nie toleruję. Sugeruję jednak porządną lekturę instrukcji, ale żeby nie było, to..

  Marius2 wrote:
  tak właśnie podłaczyłem oba białe kabelki do centrali. nie wiedziałem jak więc to wydało mi się logiczne

  Jak nie wiedziałeś jak to jest to trzeba było zajrzeć do dokumentacji. Ma być brązowy kabel z RJ (!). Być może kabel na serwis.

  Marius2 wrote:
  Okazało sie że w gniazdku którego użyłem do zasilenia transformatora uziemienie to fikcja

  Do czego Ci to uziemienie? Chyba nie do trafo. Jeżeli masz obudowę plastik to żadne uziemienie. Jeżeli metalowa i są odpowiednie złącza, to powinno być uziemienie. Tzw. "zerowanie" to ostateczność.

  Marius2 wrote:
  Drugi problem to transformator - tam gdzie miało byc 16 v jest 18 a na 18 jest 20v- podłączyłem pod 18

  Istnieje coś takiego jak "tolerancja" oraz mierzenie napięcia pod obciążeniem lub nie. Wyniki mogą się nieznacznie różnić.

  Marius2 wrote:
  zmostkowałem tą nieszczęsną sabotażówkę obudowy

  Kolega niech to lepiej traktuje jako tymczasówkę, bo docelowo sugeruję zrobić to porządnie. Podłączenie styków obudowy.. proszę kolegę.. to tylko dwa kabelki które trzeba wkręcić w TMP i COM. Naprawdę żadna sztuka. A te "3 kabelki" to dlatego, że tam mogą być styki NC, C, NO. W alarmówce interesuje nas zazwyczaj kwestia "NC".

  Marius2 wrote:
  Niestety wraz z końcem odliczania wyje syrena, pojawia się komunikat -wejście nr 1 i 31 wejscie TMP

  No to niestety.. ale bez prawidłowej konfiguracji systemu nie ma prawa to zadziałać dobrze. Trzeba skonfigurować całość POPRAWNIE, a nie tylko wejścia.
 • #7
  Marius2
  Level 6  
  Przeczytałem instrukcję lecz niestety dla laika jest ona momentami niezrozumiała więc robię co mogę żeby działało. Chyba nie do końca zrozumiałeś mój problem - sytuacja zmusiła mnie do samodzielnego zamontowania alarmu - taki doradził mi sprzedawca- bo prosty w obsłudze intuicyjny. To mój drugi alarm - pierwszy montował mi instalator ale wtedy mieszkałem w Polsce i dostęp do specjalistów był nieograniczony. Chcę tylko żeby alarm się włączył gdy ktoś się włamie - nie potrzebuję żadnych bajerów , sms- ów itd,itp. Jeśli irytuje Cię poziom moich pytań i wypowiedzi to wiedz że nie mam pojęcia o elektryce, elektronice i nie jestem technicznie uzdolniony i wszystko to jest dla mnie czarną magią ale nie poddaję się , czytam i uruchomie ten alarm .Daj się wypowiedzieć innym bardziej cierpliwym i tolerancyjnym kolegom - mimo wszystko dzięki - bo nic tak nie pobudza ambicji jak solidna dawka krytyki.
 • #8
  sosarek

  Level 43  
  Marius2 wrote:
  Przeczytałem instrukcję lecz niestety dla laika jest ona momentami niezrozumiała więc robię co mogę żeby działało.

  Więc przeczytaj raz jeszcze a nie podłączaj jak popadnie bo za chwilę nic Ci nie zostanie do podłączenia.
  Marius2 wrote:
  sytuacja zmusiła mnie do samodzielnego zamontowania alarmu - taki doradził mi sprzedawca- bo prosty w obsłudze intuicyjny.

  Sprzedawca powiedział prawdę - Prosty w obsłudze, nie mówił nic o stopniu skomplikowania montażu i uruchomienia.
  Marius2 wrote:
  Chcę tylko żeby alarm się włączył gdy ktoś się włamie - nie potrzebuję żadnych bajerów , sms- ów itd,itp.

  W tym celu i tak należy go poprawnie ZAPROGRAMOWAĆ, o właściwym rozmieszczeniu poszczególnych elementów systemu nie wspominając.
 • #9
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Marius2 wrote:
  nic tak nie pobudza ambicji jak solidna dawka krytyki.

  No to akurat nie była taka solidna dawka krytyki ;) Być może źle się wyraziłem. Moją intencją nie było zniechęcenie, a tylko właśnie uświadomienie, że nie wystarczy wziąć i podłączyć "na czuja". To są jednak systemy zabezpieczeń, które trzeba zrobić z głową. Sprowadzają się do (upraszając) dwóch etapów: podłączenie i konfiguracja. Ten drugi etap jest nie mniej ważny niż pierwszy.
  Stąd tutaj propozycja/sugestia nie tyle przeczytania instrukcji, co jej solidnej lektury. Wiem, że czytając ją pierwszy raz wydaje się być nieczytelna. Ale uwierz mi, jakbyś przeczytał 50 podobnych wątków na forum a potem 3 razy instrukcję, to pewne rzeczy stały by się klarowne.
  Rozumiem, że nie masz możliwości ściągnięcia tam kompetentnego instalatora, który ogarnie Satela. Dlatego jest to w Twoich rękach. Na forum możesz uzyskać pomoc, szczególnie, że wykazujesz zaangażowanie. Jednak żeby cokolwiek więcej się wypowiedzieć, potrzebna będzie mimo wszystko większa ilość danych.

  Co na to sprzedawca? Czy było to kupione w kraju (PL)? Może warto się z nim skontaktować? Dzisiaj są telefony, maile i jest też TeamViewer. Szczególnie ten ostatni może okazać się bardzo pomocy. Twój sprzedawca mógłby się połączyć do Twojego kompa (zakładając, że kabelek będziesz miał sprawny) i poprowadzić Cię - przynajmniej częściowo - przez proces konfiguracji systemu.
  Jeżeli Twój sprzedawca to nic nie warty technik, to niestety masz nauczkę, że urządzeń tego sortu nie kupuje się byle gdzie, tylko u ludzi kompetentnych. Pozostaje kwestia forum i pomocy prosto z Satela. Zaproponuj swój schemat podłączeń, ale swój, Twoją koncepcję. Nie schemat z pierwszego linku. Chodzi o to, że jakakolwiek konfiguracja opiera się na wcześniejszych podłączeniach. Inaczej - nie da się powiedzieć jak skonfigurować system, nie znając sposobu podłączenia poszczególnych elementów.
 • #10
  Marius2
  Level 6  
  Witam ponownie. Narysowałem schemat mojego podłączenia. Więc jeśli możecie przejżyjcie go - jak będę miał pewną elektrykę będę mógł przejść dalej. Czytam instrukcję co noc do snu i....... zaczynam pojmować pewne rzeczy. Alarm kupiłem w agencji ochrony lecz nie zachowałem żadnego dokumentu zakupu , więc to komplikuje sytuację.
  Satel versa 10 spalone kable konwertera do programowania
 • #11
  Zbych034
  Level 38  
  Popatrz na schematy w instrukcji. Na pewno nie znajdziesz tak podłączonego zasilania.
 • Helpful post
  #12
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Czujki i manipulator poprawnie. Dodatkowo podłączyć sabotaż sygnalizatora (pod dowolne wejście centrali i COM) oraz styki od obudowy (NC, C) to wejścia TMP, COM.
 • #13
  Marius2
  Level 6  
  Witam. Podłączyłem sabotaż sygnalizatora i obudowy zgodnie z radą i od strony okablowania wszystko zdaje się być ok. Spaliłem kabel więc nie połącze się z centralą przez komputer , muszę zaprogramować przez manipulator. Alarm sie uzbraja jednak żadna czujka go nie uruchamia , jedynie gdy zaingeruję w obudowę centrali to uruchamia sabotaż i syrena wyje. Czeka mnie kolejny sympatyczny wieczór z instrukcją. Czy jest wykonalne zaprogramowanie manipulatorem ?
 • #14
  sosarek

  Level 43  
  Marius2 wrote:
  muszę zaprogramować przez manipulator.

  Marius2 wrote:
  Czy jest wykonalne zaprogramowanie manipulatorem ?

  Owszem, odpowiednio zaprogramować potrzebne wejścia i wyjścia chociażby.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  daniel7606
  Level 12  
  Witam

  Kolego też niedawno spaliłem konwerter do programowania. I przyczyną była różnica potencjałów. Jak byłem podłączony tylko do Integry było OK. Ale kiedyś podłączyłem się dodatkowo kablem lanowym do switcha TV i poszedł dym. Co się później okazało na obudowie szafy rakowej w stosunku do COM-a Integry było 12V. Do tej pory nie wiem skąd ten potencjał. Zrobiłem mostek do masy alarmu i jest OK.
 • #17
  Marius2
  Level 6  
  Witam .
  Zapomniałem juzż o tych kablach bo obecnie jestem na etapie programowania manipulatorem. Powiem szczerze , że to mozolny proces bo robię to metodą prób i blędów i mam pytanie - czy gdybym dał instalatorowi samą płytę główną , schemat elekktryki i rozmieszczenia czujek w domu to byłoby realne zaprogramowanie jej? Pytam bo prawdopodobnie będę w Polsce koło lipca.
 • #19
  sosarek

  Level 43  
  Wszystko jest możliwe. Nie prościej kupić kolejny kabel?
 • #20
  Marius2
  Level 6  
  Jasne że prościej kupić kabel ale boję sie że mogłem spalić port w płycie i nowy kabel nic nie da. Dlatego też wolę żeby zrobił to profesjonalista który sprawdzi płytę i jeśli będzie potrzeba wymieni ją. Znacie kogoś w Kielcach lub okolicy kto podołałby a wy moglibyście go polecić.
 • #21
  Marius2
  Level 6  
  Witam.
  Po kilku godzinach testów udało mi się połączyc z płytą nadpalonymi kablami i .... wszystko działa. Zrobiłem wszystko wg. filmików instruktażowych i oczywiście są problemy. Pierwszy to ,, użytkownicy -wersja zablokowana,, i nie mogę zmienić hasła. Nr. dwa to błąd sabotażu jednej z czujek ustawionej jak reszta ale jest jeden szczegół który je różni a mianowicie -łączony kabel - nie miałem innej możliwości aby poprowadzić go do garażu i użyłem kawałek kabla telefonicznego , który był już w ścianie- da sie coś na to poradzić ?
 • #22
  sosarek

  Level 43  
  Marius2 wrote:
  łączony kabel - nie miałem innej możliwości aby poprowadzić go do garażu i użyłem kawałek kabla telefonicznego , który był już w ścianie- da sie coś na to poradzić ?

  Sprawdzić kabel.
 • #23
  Marius2
  Level 6  
  Witam . Dawno sie nie odzywalem bo testowalem alarm , ktory dzieki Wam funkcjonuje . Ostatnio jednak odkrylem , ze moja syrena nie uzywa optyki a jedynie sygnalizatora dzwiekowego . Chcialem wlaczyc tryb serwisowy ale okazalo sie ze nie mam dostepu - nie wiem czemu. Jak uruchomic tryb serwisowy bez resetu z kolkow - juz to robilem i trcilem wszystkie ustawienia . Dodam ze nie moge sie polaczyc takze przez laptopa.
 • Helpful post
  #24
  sosarek

  Level 43  
  Z poziomu kodu Administratora uruchomiłeś Dostęp serwisu?
 • #26
  sosarek

  Level 43  
  Optykę masz podpiętą do którego wyjścia?
 • Helpful post
  #28
  sosarek

  Level 43  
  Optyka sterowana jest z OUT2 - podepnij kable na krótko do wyjścia zasilającego bądź akumulatora i sprawdź czy zadziała optyka.
  Co masz podłączone do OUT3 bo na schemacie nie ma nic, a tu opisane jako sygnalizator.
 • Helpful post
  #30
  sosarek

  Level 43  
  Podpiąłeś tą optykę na krótko i sprawdziłeś jej działanie?