Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy SGS 400 - zasilanie rygla elektrozaczepu

SAZero 19 May 2017 11:20 3912 9
Ochrona Domu
    SAZero
    Level 2  
    Witam serdecznie.
    Planuje montaż zestawu Somfy SGS 400 oraz domofonu. Domofon którym jestem zainteresowany wymaga doprowadzenia osobnego zasilania do elektro zaczepu i zastanawiam się czy jest możliwe podłączenie go do centrali SGS 400? Widzę w niej złącze 24V ale nie znalazłem żadnej informacji w instrukcji na temat zastosowania tego złącza.
  • Ochrona Domu
    sosarek

Level 43  
    To złącze służy do zasilania zewnętrznych akcesoriów takich jak np.odbiornik radia. Jak wyobrażasz sobie sterowanie ryglem z niego?
  • Ochrona Domu
    SAZero
    Level 2  
    Rygiel sterowany będzie domofonem. Złączyłem przykładowy schemat jednego z domofonów które przeglądam. Na nim zamiast montować dodatkowy zasilacz mógłbym zastąpić go zasilaniem z sterownika SGS 400?
    Somfy SGS 400 - zasilanie rygla elektrozaczepu
    sosarek

Level 43  
    I tak musisz doprowadzić kabel do rygla w celu sterowania nim, dlaczego więc jednocześnie nie doprowadzisz zasilania zamiast kombinować?
    SAZero
    Level 2  
    W ostateczności tak zrobię. W moim przypadku wiąże się to z kuciem i wstawianiem puszki w ścianie pod domofonem gdzie mogę schować zasilacz, lub zamontować go na zewnątrz budynku (może zmieści się w obudowie sterownika SGS 400), więc chciałem tego uniknąć.
    Jeśli złącze 24V podaje napięcie do anteny to będzie pracować non-stop, nie zależnie od tego czy brama jest obecnie otwierana czy nie?
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    Nie do anteny, podłączyć tam można odbiornik radiolinii i inne rzeczy, tak - napięcie jest ciągle(no chyba że wyłączą prąd), jeśli rygiel może pracować na napięciu 24V możesz w ostateczności zasilić go z centralki bramowej.
  • Helpful post
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    sosarek wrote:
    jeśli rygiel może pracować na napięciu 24V możesz w ostateczności zasilić go z centralki bramowej.

Ja byłbym bardziej ostrożny z takimi radami...
    Te 15 watów (max), to trochę więcej niż 0,6A. Skąd wiadomo jaki Ez będzie zastosowany? Większość tych na 24V teoretycznie pobierają od 0,1A do 0,3A, ale w przypadku awarii (zwarcia, zgrzania cewki bądź zastosowania innego "dziwnego" wynalazku) centrala może się usmażyć (i gwarancja może nie zadziałać)
    Poza tym te centrale i tak same z siebie często padają (zasilacz przetwornicy-kondensatory) i wtedy goście ani nie wjadą ani nie wejdą, trzeba ich będzie wprowadzić... :D
    Jeszcze jedno. Zasilanie Ez prądem stałym bywa też kłopotliwe, gdyż oprócz cichego kliknięcia nie słychać że pracuje.
    Zdecydowanie lepiej jest zamontować niewielki 10 watowy transformator (nie zasilacz) na 12 V i odpowiedni elektrozaczep.
    sosarek

Level 43  
    Marek J. wrote:
    Ja byłbym bardziej ostrożny z takimi radami...

Dlatego napisałem "w ostateczności" ;)
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    sosarek wrote:
    Dlatego napisałem "w ostateczności"

Jasne, rozumiem.
    Tylko to co dla nas jest oczywiste, dla osób mniej doświadczonych jest jak aksjomat.
    A później jest "wieszanie psów" na nasze forum, ponieważ "fachowcy z Elektrody tak mi doradzili"...
    Dlatego w tego typu poradach warto rozwinąć pojęcie "w ostateczności", aby wszyscy byli usatysfakcjonowani i pouczeni o konsekwencjach takich itp. rozwiązań.
    SAZero
    Level 2  
    Dziękuję za wszystkie sugestie. Biorąc pod uwagę powyższe , postanowiłem zrezygnować z tego pomysłu i zakupiłem domofon który nie wymaga dodatkowego zasilacza. Rygiel pobiera zasilanie z zewnętrznego panela domofonu.