Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Somfy SGS 400 - zasilanie rygla elektrozaczepu

SAZero 19 Maj 2017 11:20 813 9
  • #1 19 Maj 2017 11:20
    SAZero
    Poziom 2  

Witam serdecznie.
    Planuje montaż zestawu Somfy SGS 400 oraz domofonu. Domofon którym jestem zainteresowany wymaga doprowadzenia osobnego zasilania do elektro zaczepu i zastanawiam się czy jest możliwe podłączenie go do centrali SGS 400? Widzę w niej złącze 24V ale nie znalazłem żadnej informacji w instrukcji na temat zastosowania tego złącza.

0 9
  • #2 19 Maj 2017 12:05
    sosarek
    Poziom 43  

To złącze służy do zasilania zewnętrznych akcesoriów takich jak np.odbiornik radia. Jak wyobrażasz sobie sterowanie ryglem z niego?

0
  • #3 19 Maj 2017 12:23
    SAZero
    Poziom 2  

Rygiel sterowany będzie domofonem. Złączyłem przykładowy schemat jednego z domofonów które przeglądam. Na nim zamiast montować dodatkowy zasilacz mógłbym zastąpić go zasilaniem z sterownika SGS 400?
    Somfy SGS 400 - zasilanie rygla elektrozaczepu

0
  • #4 19 Maj 2017 12:36
    sosarek
    Poziom 43  

I tak musisz doprowadzić kabel do rygla w celu sterowania nim, dlaczego więc jednocześnie nie doprowadzisz zasilania zamiast kombinować?

0
  • #5 19 Maj 2017 13:08
    SAZero
    Poziom 2  

W ostateczności tak zrobię. W moim przypadku wiąże się to z kuciem i wstawianiem puszki w ścianie pod domofonem gdzie mogę schować zasilacz, lub zamontować go na zewnątrz budynku (może zmieści się w obudowie sterownika SGS 400), więc chciałem tego uniknąć.
    Jeśli złącze 24V podaje napięcie do anteny to będzie pracować non-stop, nie zależnie od tego czy brama jest obecnie otwierana czy nie?

0
  • Pomocny post
    #6 19 Maj 2017 13:11
    sosarek
    Poziom 43  

Nie do anteny, podłączyć tam można odbiornik radiolinii i inne rzeczy, tak - napięcie jest ciągle(no chyba że wyłączą prąd), jeśli rygiel może pracować na napięciu 24V możesz w ostateczności zasilić go z centralki bramowej.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Maj 2017 17:04
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

sosarek napisał:
    jeśli rygiel może pracować na napięciu 24V możesz w ostateczności zasilić go z centralki bramowej.

Ja byłbym bardziej ostrożny z takimi radami...
    Te 15 watów (max), to trochę więcej niż 0,6A. Skąd wiadomo jaki Ez będzie zastosowany? Większość tych na 24V teoretycznie pobierają od 0,1A do 0,3A, ale w przypadku awarii (zwarcia, zgrzania cewki bądź zastosowania innego "dziwnego" wynalazku) centrala może się usmażyć (i gwarancja może nie zadziałać)
    Poza tym te centrale i tak same z siebie często padają (zasilacz przetwornicy-kondensatory) i wtedy goście ani nie wjadą ani nie wejdą, trzeba ich będzie wprowadzić... :D
    Jeszcze jedno. Zasilanie Ez prądem stałym bywa też kłopotliwe, gdyż oprócz cichego kliknięcia nie słychać że pracuje.
    Zdecydowanie lepiej jest zamontować niewielki 10 watowy transformator (nie zasilacz) na 12 V i odpowiedni elektrozaczep.

0
  • #9 19 Maj 2017 20:37
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

sosarek napisał:
    Dlatego napisałem "w ostateczności"

Jasne, rozumiem.
    Tylko to co dla nas jest oczywiste, dla osób mniej doświadczonych jest jak aksjomat.
    A później jest "wieszanie psów" na nasze forum, ponieważ "fachowcy z Elektrody tak mi doradzili"...
    Dlatego w tego typu poradach warto rozwinąć pojęcie "w ostateczności", aby wszyscy byli usatysfakcjonowani i pouczeni o konsekwencjach takich itp. rozwiązań.

0
  • #10 24 Maj 2017 23:42
    SAZero
    Poziom 2  

Dziękuję za wszystkie sugestie. Biorąc pod uwagę powyższe , postanowiłem zrezygnować z tego pomysłu i zakupiłem domofon który nie wymaga dodatkowego zasilacza. Rygiel pobiera zasilanie z zewnętrznego panela domofonu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo