Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnat classic 360 - piszczy przetwornica.

dafit906 28 Jul 2005 14:33 2531 10
NDN
 • #1
  dafit906
  Level 27  
  Witam, dzis dostalem to na poczatku zobaczylem wylane dwa elektrolity w przetwornicy 2200uf 35v i je zmienilem na 2200uf 50v jednak po podlaczeniu do zasilania piszczy przetwornica. Jesli odepne część wzmacniacza od niej to jest ok, tylko po podlaczeniu częśći wzmacniacza tak sie dzieje. Gdzie szukać usterki? a może ma ktoś schemat do tego ?
 • NDN
 • #2
  czarek18
  Level 25  
  Co do piszczenia to pewnie wzmacniacz masz padnięty i jak go podłanczasz to powstaje zwarcie i przetworka piszczy.Taka jest moja diagoza.Sprawdz symetrię napięć i diody szybkie w przetworce.
 • NDN
 • #3
  dafit906
  Level 27  
  sprawdzilem wsztsrkie tranzystory i wyglądają na dobre.

  Dodano po 4 [minuty]:

  MPR 55F
  2-0.22OHMk

  Takie trzy nóżkowe (chyba) rezystory. czy one mają miec zwarcie ? bo jak przyloze miernik do 1 nózki to piszczy na drugiej i na trzeciej.... ??
 • #4
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  postaraj się odłączyć wyjście z przetwornicy i podłącz zamiast wzmacniacza sztuczne obciążenie
  -da nam to pogląd czy przetwornica jest sprawna i czy się wyrabia.
 • #5
  irek2
  Level 40  
  A jaki prad pobiera to to przy wlaczeniu?
  Czasem padaja mosfety w jednej galezi przetwornicy i cuda sie dzieja.
 • #6
  dafit906
  Level 27  
  sprawdzilem wszystkie traanzystory w przetwornicy i wer wzmacniaczu i sa dobre. po odlaczeniu czesci wzmaka w przetwornicy tranzystory sie nie grzeja a jak podlacze czesc wzmacniacza to sie te tranzystory grzeja. A te takie rezystory??

  MPR 55F
  2-0.22OHMk

  Takie trzy nóżkowe (chyba) rezystory. czy one mają miec zwarcie ? bo jak przyloze miernik do 1 nózki to piszczy na drugiej i na trzeciej.... ??
 • #7
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  -jeśli możesz to zrób zdjęcie tego elementu
  - do sprawdzenia wylut. jego wszystkie nogi Może to jest jakaś podwójna dioda.

  Przetwornicy nie powinno się odłączać bez obciążenia .
  podłącz sztuczne obciążenie i sprawdź jak wygląda wtedy napięcie (o ile spada ).
 • #8
  dafit906
  Level 27  
  te elementy są dobre jednak, stwierdzilem ze bede odlutowywał parami (po 2) tranzystory. powinno zadzialac. jesli znajdę przyczyne to sie odezwe co bylo a jesli nie no to dalej bedziecie mi pomagali ;)
 • #9
  dafit906
  Level 27  
  ok juiz dalem sobie rady. mial spalony jeden tranzystor...... w 2 kanale.. OK a teraz napiszcie mi jak go zmostkować?? to jest magnat classic 360 potrebny mi tylko jeden zmostkowany kanał
 • #10
  Przem188
  EDA specialist
  Tre podwójne to reystory końcówek mocy o wartości 0.22 oma, podwójne bo są dwie gałęzie we wzmacniczu mostkowym. Ale to juz masz z głowy. Jak zmostkować?
  Pamiętasz może wzmacniacz scalony TDaA 2005M? Tam, aby z dwóch wzmacniaczy zrobić jeden o podwójnej mocy wystarczyło wejście jednego kanału podłączyć do masy poprzez kondensator 2,2 uF (mikrofarada). Tutaj, ze względu na wykonainie wzmacniacza w technice dyskretnej może to nie wypalić, ale spróbować można. Jak nie, to musisz wykonac we własnym zakresie tzw. odwracacz fazy i podłączyc do do jednego z kanałów wzmacniacza, naturalnie nw wejście tego odwracacza podajesz ten sam sygnał, co do drugiego kanału. W razie problemów modę ci przesłac na e-maila schemacik. Dodam, że najprostrzy odwracacz fazy to zwykły tranzystor + 3 rezystory i 2 kondensatory. Każdy tranzystor owracza faze o 180 stopni. To co na bazie jest na emiterze ale odwócone o te właśnie 180 stopni. Inne rozwiązanie to wzmacniacz operacyjny, na którego wejście odwracające podłączasz sygnal. Pamiętaj jednak o tym, że należy tak ustawić sprzęzenie zwrotne, aby wzmocnienie wynosiło 1. Po prostu podłaczasz wejście dodatnie tego scalaka do wyjścia poprzez odpowiednio dobrany rezystor lub wkładasz tam potencjometr np. 47 k i kręcisz aż uzyskasz w głośniku czysty sygnał (zakładam, że nie masz oscyloskopu). W razie kłopotu pisz: przem188(_at_)wp.pl. Pozdrowki!
 • #11
  dafit906
  Level 27  
  ok juz zmostkowalem znalazlem gdzies na forum. + z 1 kanalu do - z drugiego i to co zostanie - z pierwszego i + z drugiego to tutaj podłączyć tubę :)