Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat sterowań. Czarna kropka a pokazanie kierunk odgałęzienia(mostek)

Johnny_Blady 16 Cze 2017 18:47 738 8
  • #1 16 Cze 2017 18:47
    Johnny_Blady
    Poziom 3  

Cześć.
    Mam pytanie co do schematów sterowań. Czy takie oznaczenia połączeń przewodów (zaznaczone w czerwonym kwadracie na zdjęciu) to jest to samo co czarna pełna kropka? na przecięciu się linii.? I czy w tym wypadku kierunek wygięcia linii jest kierunkiem robienia mostka ? że najpierw do tego urządzenia wyżej na schemacie a potem schodzę do tego co na schemacie jest niże?. Bo zgłupiałem miałem w rękach schemat co jest to i czarna kropka pełna(nie zacisk na listwie) I czy jak jest czarna kropka nie ma znaczenia gdzie poprowadzę mostek w kolejności pierwszej idę tam gdzie mi wygodniej? Dopiero się uczę w szkole, więc wybaczcie pytanie.

I drugie pytanie dwa przewody typu drut. Przekrój nie duży. Tylko jedno wejście. Co robimy na linke wiadomo tulejka podwójna tu na zdrowy rozum też. Skręcamy delikatnie kombinerkami by się nie rozwarły ?

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 16 Cze 2017 22:25
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Johnny_Blady napisał:
    Cześć.
    Mam pytanie co do schematów sterowań. Czy takie oznaczenia połączeń przewodów (zaznaczone w czerwonym kwadracie na zdjęciu) to jest to samo co czarna pełna kropka?

To samo

Johnny_Blady napisał:

I czy w tym wypadku kierunek wygięcia linii jest kierunkiem robienia mostka ?

Kierunek jest nieistotny i wynika on tylko i wyłącznie z potrzeb technicznych.

Johnny_Blady napisał:

I drugie pytanie dwa przewody typu drut. Przekrój nie duży. Tylko jedno wejście. Co robimy na linke wiadomo tulejka podwójna tu na zdrowy rozum też. Skręcamy delikatnie kombinerkami by się nie rozwarły ?

W automatyce nie używamy przewodów typu drut. Wszystko łączy się przewodem typu linka.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Cze 2017 22:59
    Johnny_Blady
    Poziom 3  

Dziękuję nie mam jak zeskanować, to czemu ja na schemacie na jednej kartce schematu mam raz tak to raz tak ? Mam jakoś zwrócić na to uwagę czy to nie ma znaczenia? ja po prostu głupieje.

A do drugiego pytania tak może dzisiaj składając szafy, pulpity masz racje ale ja na praktykach na sterownik na jedno wejście miałem dwa NYM-y 1,5 kwadrat drut ale tak wchodząc do szafy z zewnątrz ale pytam. Ja nie jestem projektantem tylko monterem, mam to podłączać ? na tulejkę lub skręcając kombinerkami. Nowa budowa Co mam zrobić ?

0
  • #4 16 Cze 2017 23:50
    Plumpi

Johnny_Blady napisał:
    Ja nie jestem projektantem tylko monterem, mam to podłączać ? na tulejkę lub skręcając kombinerkami. Nowa budowa Co mam zrobić ?

Jak druty to zgodnie ze sztuką powinieneś je wprowadzić do oddzielnych zacisków (zugów), a zaciski powinny mieć mostki łączące.
    W zależności od producenta mostki mogą być przykręcane śrubkami lub wciskane.

0
  • #5 17 Cze 2017 01:30
    retrofood
    Moderator

Johnny_Blady napisał:
    lub skręcając kombinerkami. Nowa budowa Co mam zrobić ?

Na Boga, zapomnij do końca życia o skręcaniu żył przewodów kombinerkami!!!

0
  • #6 17 Cze 2017 02:50
    Johnny_Blady
    Poziom 3  

Też mi się wydało to dziwne stąd moje pytanie, tylko co mam zrobić? To było na jakiś sterownik przy klimatyzacji malutka skrzyneczka, ze sterownikiem gdzie nie było żadnej listwy zaciskowej w projekcie, sam zdziwiony pytałem. Mało tego teraz byłem na elektrociepłowni gdzie jest renowacja starych układów po pożarze na szafach starych gdzie wszystko jest na drucie, nie mam miejsca na starych zaciskach ani z dołu ani z góry nie ma obok mostka by się podpiąć, mam pozwolenie by się dopiąć . Wy może potraficie dwa druty razem w prowadzić ja dopiero się uczę któryś zawsze będzie luźny. Skoro pod żadnym pozorem nie skręcać kombinerkami to co mam zrobić?

I odnośnie pierwszego pytania skoro mam na rysunku na schemacie na jednej kartce schematu sytuację łączenia przewodów tą z kropką i z tą linią jakby wskazującą kierunek mostka(jak na rysunku) co kolega wyżej zaznaczył że to jest to samo ale czy mając oba połączenia na jednej kartce to dalej jest to samo ? i dalej znaczy to samo i to tylko taki psikus projektanta ?

0
  • #7 17 Cze 2017 09:35
    Plumpi

Przewody typu drut można zacisnąć zwykłymi listwami zaciskowymi ze śrubką, wprowadzając kilka żył pod jeden zacisk. Śrubka jest w stanie docisnąć wszystkie żyły.
    W przypadku typowych zugów nie da się porządnie zacisnąć kilku żył w jednym zacisku. Może trzymać, ale pod warunkiem, że wprowadzasz nie więcej jak 2 przewody o takim samym przekroju. Jeżeli przewody będą różne to wcześniej czy później muszą się poluzować.

Aby zrobić to zgodnie ze sztuką należy użyć zwykłych listew zaciskowych w których śrubka dociska przewody lub zastosować zugi dublując wyprowadzenia poprzez zastosowanie mostków pomiędzy kolejnymi zaciskami.
    Tu masz zug http://static2.tme.eu/products_pics/3/0/b/30b207faf40fdf9d03c778504bc462f0/423057.jpg
    a tak wygląda mostek
    http://static3.tme.eu/products_pics/5/9/d/59dfe11eb736b44b66696d4d00e979ba/426080.jpg

Ale w zależności od firmy produkującej zugi, mostki mogą być różne
    https://www.plcs.net.pl/index.php/katalog-aut...2260000-mostek-wqv-6/10-10-zlaczek-wdu-6.html

https://www.piekarz.pl/pl/?item=46233

Stosując takie złączki na szynę (popularnie nazywane zugami) możesz połączyć z sobą kilka zacisków. Łącząc np. 2 zaciski możesz połączyć 4 żyły. Łącząc 3 sztuki, połączysz 6 żył.

Jeżeli w skrzynce nie ma miejsca to wymienić skrzynkę na większą lub dołożyć obok drugą mniejszą i tam połączyć zgodnie ze sztuką. Trzeba odłączyć przewody ze starej skrzynki, przełożyć do tej dodatkowej, tam wykonać odpowiednie połączenia i z tej skrzynki wyprowadzić nowe przewody do tej starej.

0
  • #8 27 Cze 2017 20:04
    Johnny_Blady
    Poziom 3  

Dziękuję Wam wszystkim za rzetelne wytłumaczenie tematu.
    Raz jeszcze wrócę do pierwszego pytania odnośnie o połączenia przewodów na schemacie. Mam praktyki raz w tygodniu na razie, a chcę iść w tym kierunku na poważnie. I tak na jednej kartce schematu mam trzy sposobu graficznego przedstawiania połączenia i tak raz w prawo raz w lewo, raz w prawo i w lewo a raz kropka. Ten schemat znalazłem w internecie i tak mnie to zaciekawiło. Niby to jest wszystko to samo niby to mostek od zacisku na jakąś cewkę to znowu na zaciski. To po prostu kaprys projektanta czy to ma jednak jakieś znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia montażu i prowadzenia przewodów.

I jeszcze gorąca prośba do Was bo na pewno niektórzy z Was mają jakiś projekt wykonawczy z podłączenia czy drutowania szafy sterowniczej to bardzo bym prosił bo nie mam skąd wziąć kompletnego. To bym prosił o przesłanie na ten adres: johnny_blady(malpa)poczta.pl
    Z góry Wam Dziękuję.

0
  • #9 28 Cze 2017 20:04
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Witam. Okrągłe kółeczka oznaczają doprowadzenie przewodu do zacisku w którym opcjonalnie jest coś wpięte, natomiast te "wygibasy" i czarne kropeczki to świadczą tylko o tym, czy projektant jest biegły w projektowaniu i zwłaszcza w stosowanym programie projektowym. Tu nie ma żadnej ukrytej wiadomości.
    Pozdrawiam.

0