Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corab 90 - Zanikanie sygnału podczas deszczu

11 Lip 2017 09:12 8931 72
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Taka uroda anten satelitarnych. Należy się z tym polubić bo pogody coraz bardziej ekstremalne.
  • Poziom 36  
    Zwiększenie anteny poprawi sygnał, ale całkowicie zaników nie wyeliminuje. U siebie mam antenę 115 cm i też niestety coraz częściej są zaniki. Kwestia jeszcze dokładnego ustawienia anteny no i stanu samej anteny, czy nie jest pokrzywiona.
  • Poziom 36  
    Nie wiem jak ta Twoja, ale nówki sztuki też potrafią być krzywe, szczególnie jak kurier wiezie. Jeżeli jest faktycznie tip top to nic nie poradzisz. Możesz najwyżej założyć większą. Kiedyś miałem taki przypadek, że każda jedna ze sklepu była krzywa. Chyba cała paleta była czymś przyciśnięta?
  • Poziom 36  
    Niestety takie pokrzywienie nie zawsze widać gołym okiem. Dopiero po podłączeniu miernika i naciąganiu widać, że sygnał idzie do góry.
  • Poziom 43  
    A może ci co powiedzieli polnische Scheiße potraktowali was, skoro wszyscy mają problemy, tak samo z ustawieniem??
    Może te czasze zbyt duże a może i dekoder winny?
  • Poziom 36  
    Z tym polewaniem konwertera wodą to dobre, ale skoro mają płacone od godziny... 100 Euro za 3,5h. Widać, że to inne realia.
  • Poziom 43  
    Akurat NC+ nadaje mocny sygnał. U mnie transpondery 10834, 11449, 11488 są mocne.
    Może ci operator miesza a nie wina anteny?
    Przy odbiorze i braku odbioru jakie masz poziomy sygnału?
    Może źle określasz, że nie odbiera wiążąc z sygnałem a nie kodowaniem?
  • Poziom 36  
    szpoak napisał:
    Włącze jakieś kanały pow. kanału 220 w nboxie i wszystko dalej już gra

Kanały z kodowaniem dla NC+ i CP nadają z tych samych częstotliwości i w 100% w standardzie dvb-s2/MPEG-4. Tym samym są bardziej wymagające i wcześniej stracisz ich odbiór przy złej pogodzie, niż na kanałach MPEG-2, których sporo jest na pozycjach powyżej 220. Zakłócenia odbioru przy intensywnym deszczu i całkowity zanik przy ulewie to objaw jak najbardziej normalny.
    Sprawdź i porównaj skos konwerterów dla Hot Birda i Astry. W Dortmundzie dla HB jest ok. -4°, a dla Astry ok. -9°.
    szpoak napisał:
    Obok mojej anteny stoi jego jakiś staroć o wymiarach 90x80. Ma nowy konwerter, także Inverto Black Ultra.
    szpoak napisał:
    gdy jest jakieś "tornado" nad dachem to od razu biegnę po dekodery od sąsiada. Podłączam SKY, działa, podłączam Premiere, działa, podłączam od Afrykańczyka jakiś dekoder z francji - działa, podłączam NC+ czy polsat - wszystko działa ale tylko to niekodowane z Hotbirda.

Podłącz się do anteny sąsiada i porównaj parametry sygnału z Corabem. Ewentualnie w czasie deszczu idź do niego ze swoim dekoderem i sprawdź czy u niego odbiera.
    szpoak napisał:
    Antena ustawiana wiele razy Horizonem HDSM, Trimaxem 8500 lub Deviserem 7000. Bery, Mery, C/N, S/N i inne gady naprawdę wystrojone śliczniuteńko

Drogie mierniki to nie wszystko. Potrzebna jeszcze wiedza. Wiesz może jaki MER na newralgicznych transponderach NC+/CP uzyskali ci niemieccy fachowcy?
    szpoak napisał:
    Sygnał podczas mocnej ulewy to jakość 50-55% a siła 60% np, na kanale RT HD

12475H to teoretycznie najsłabszy transponder na HB. Ale wierz mi ze antenę można ustawić tak że sygnał na nim będzie super, ale beznadziejny np. na 11508V (TVN).
  • Poziom 36  
    12,5-13 dB to mało. Z takiej anteny minimum 15dB.
  • Poziom 36  
    szpoak napisał:
    11258: regulacja była w chwili w której na eurosporcie nadawany był program w tzw.native czyli pełnym fullhd
    Power: 64,3dBuV
    MER: 12,9dB
    bBER: 1x10-2
    eBER: <10-4

12264: tu jest TVP która ponoć nadaje w HD 1080
    Power: 64,7dBuV
    MER: 13,1dB
    bBER: 1x10-3
    eBER: <10-5

11508: tam jest ponoć wszystko z TVN:
    Power: 63,7dBuV
    MER: 12,4dB
    bBER: 1x10-6
    eBER: <10-5

Akurat mam dzisiaj możliwość porównania jak to wygląda na montowanym przeze mnie przed ok. 15 laty Corabie 90 (95x85). Długość kabla ok. 25m, bezchmurne niebo, miernik Deviser S-30.

11258H
    Power: 75.0 dBuV
    MER: 15.1 dB
    C/VBER: E-3/E-8

12264V
    Power: 75.5 dBuV
    MER: 14.8 dB

11508V
    Power: 74.1 dBuV
    MER: 15 dB

Prawdopodobnie mogłoby być troszkę lepiej, bo antena ostatni raz korygowana była przed 2-3 laty, a i konwerter Opticum Single liczy sobie kilka latek. Chwilowe zaniki czasem występują, ale musi być oberwanie chmury lub śnieżyca.
    Rozumiem że mogą być jakieś różnice w pomiarach, ale u Ciebie - jak widać - wszystko (siła i jakość) dużo gorzej. Konwerter próbowałeś podmienić?
  • Poziom 36  
    No 15 dB to już jako tako. Jeszcze mogłoby być lepiej na jakimś lepszym konwerterze. Czasami 16,5 dB się uda
  • Poziom 36  
    Nie, akurat pisałem do kolegi @_kli_ o Jego opticumie.
  • Poziom 36  
    andpol 33 napisał:
    mogłoby być lepiej na jakimś lepszym konwerterze

andpol 33 napisał:
    pisałem do kolegi @_kli_ o Jego opticumie

Podejrzewam że tak. Na razie nie jest źle, ale prawdopodobnie niebawem trzeba będzie wymienić.
    szpoak napisał:
    Wszystkie cztery "przyciachane" w tym samym miejscu

No dobra, wiadomo już że kable są uszkodzone. Ale te wyniki pomiarów to są z dachu czy z końca kabla (przy dekoderze)?
  • Poziom 36  
    Zakładam więc że przy antenie parametry były lepsze. Zastanawia mnie, że tak duża różnica miedzy anteną a dekoderem nie dała nic do myślenia instalatorom. Przez 3 godziny polewali konwerter wodą, zamiast szukać przyczyny.
  • Poziom 31  
    szpoak napisał:
    A nie zmniejszyli przypadkiem mocy nadawczej transponderów w celach oszczędności czy Bóg wie czego tam?

andpol 33 napisał:
    U siebie mam antenę 115 cm i też niestety coraz częściej są zaniki. Kwestia jeszcze dokładnego ustawienia anteny no i stanu samej anteny, czy nie jest pokrzywiona.

Co do pokrzywienia anteny to aluminiowe szczególnie łatwo pokrzywić ( a autora jest aluminiowa :| ).
    Co do mocy transponderów to wątpię by zmniejszyli ale samo przejście na DVBS2 już zaostrza wymagania. Ja ostatnio ustawiałem antenę i owszem były chmury ale nie jakieś megaczarne i nawet nie lało. A Neon przestał logować. Żona mi mówiła, że tego dnia obserwowała zaniki sygnału ( Corab 80 Pro HD )...
  • Poziom 43  
    Skoro po złączeniu przewodów beczkami nie ma wcale to szukaj tam gdzie robiłeś a nie przy antenie. Jak robiłeś tuner miałeś wyłączony z prądu?